ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2016
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
MAR-2016

Restaurant 'La Cramă' Hunedoara - recomand

A sosit ziua plecării la întâlnirea AFA pe 2016, de la Cinciş în judeţul Hunedoara. Am pornit de la Râmnicu Vâlcea pe la 10 jumate şi am ajuns in Hunedoara după ora 14. Cum la Cinciş nu ne-am înscris la masa de prânz, ne-am hotărât să oprim în Hunedoara să mâncam. Am oprit maşina într-o parcare şi am pornit pe jos în căutarea unui restaurant. În zona unde eram noi (zona veche a oraşului, aproape de castelul de la Hunedoara) erau mai multe locaţii unde se poate servi masa, noi am ales restaurantul “La Cramă”.

Restaurantul “La Cramă” se afla pe bulevardul Libertăţii şi are următoarele coordonate GPS, N 45.754070 şi E 22.896980.

Cum am trecut poarta de la intrarea în locaţie am văzut o curte mare care vara funcţionează ca şi terasă (acum era aproape goală, doar la o masa am văzut câteva persoane care au ieşit să fumeze, era legea antifumat intrată în vigoare), în mijlocul curţii este amplasata o micuţă fântâna arteziană care acum nu funcţiona. Am pătruns şi în interiorul locaţiei, unde ne-a întâmpinat o atmosferă rustică. Spaţiul din interior este mare şi este în forma de L, mesele sunt din lemn lăcuit. Pe pereţii locaţiei sunt expuse tablouri cu fotografii din vechea Hunedoara, admirând aceste fotografii este un prilej de aduceri aminte. La o masă vecina cu noi erau 5 tineri localnici care comentau fotografiile de la masa lor (ce schimbată e clădirea asta, sau ce frumos era în centru etc.).

A venit și o chelneriță cu meniul, preţurile sunt decente, noi am comandat cate o cafea (era mare nevoie), o ceafă, un cotlet de porc cu cartofi şi salată, și două sticle cu apă plată. La acest restaurant am văzut un “obicei” pe care noi nu l-am mai văzut, dar care mie mi-a plăcut: chelneriţa după ce ne-a luat comanda ne-a lăsat un exemplar pe masa din ceea ce am comandat, dacă mai comandai ceva adăuga, iar la sfârşit făcea nota la masă. Comanda a venit în aproximativ 25 minute, porţiile au fost mari şi arătau bine (au fost şi gustoase). Nota de plată a fost de aproape 50 lei.

Acum sătui, ne-am grăbit să ajungem la maşina pentru că mai aveam puţin până la Cinciş, locul unde urma să întâlnim oameni minunaţi.

Recomand acest restaurant tuturor care doresc să mănânce într-un local decent, una dintre specialităţile restaurantului este pizza pe vatră, pe care nu am test-o încă. Restaurantul face şi livrări la domiciliu.

Din păcate nu am poze, pentru că aparatul l-am lăsat în bagaje şi nu l-am luat la restaurant.

Trimis de zlatna in 28.03.16 10:07:52
Validat / Publicat: 28.03.16 11:12:17

VIZUALIZĂRI: 6478 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[28.03.16 11:33:22]

@zlatna - mă bucur sincer pentru că voi ați avut mai mult noroc decât mine acolo (am vaga impresie că e fosta Pizzerie Da Vinci - google street view cam confirmă asta)! Probabil acum au alt manager, deși nu cred să fi găsit personal mai de Doamne-ajută, iar dacă mă uit că „specialitatea bucătarului șef” e un mixt gril...

Dar cum zisei, totul e bine când se termină bine! Poate data viitoare încercați și voi „(Vintage) Park Place”. Nu e foarte ieftin, dar e bun-bun!

petrica36*
[28.03.16 11:42:04]

O sa-l incercam cand o sa trecem prin zona.

zlatnaAUTOR REVIEW
[28.03.16 11:51:14]

@Dragos - Noi am ales acest restaurant pot sa zic la intamplare. Am gasit un loc unde sa parcam si apoi am pornit la cautare de restaurante. In zona erau vreo 3 dar l-am ales pe acesta. Uitandu-ma la fotografia pusa de dumneavostra cu restaurantul Da Vinci, este este exact in acelas loc. Cum am zis si in articol noi am fost multumiti. Pentru data viitoare cand o sa ajungem in zona poate o sa incercam si restaurantul recomandat de dv.

[29.03.16 16:15:40]

Doamne ce ma bucur ca nu ai pus poze ca te taxam la vot. Glumesc binenteles, imi place sa citesc despre locuri in care lumea a mancat bine si s-a simtit bine. Felicitari.

navigator
[23.09.16 21:01:33]

Nu multumesc!

Din start am fost anuntati ca dureaza cca o ora comanda a doua pizza.

Dupa fix o ora am primit cele doua pizza, destul de ok

In decursul celor doua ore petrecute in restaurant nu am mai fost intrebati daca mai dorim ceva.

La un grad de ocupare de 50%, servirea lasa mult de dorit

Atata timp cat telefonul si netul este mai important pentru ospatari decat clientii, nu multumesc!

zlatnaAUTOR REVIEW
[30.09.16 19:27:25]

@navigator: Imi pare rau ca atrebuit sa asteptati atat. Noi nu am asteptat mult, dar nici restaurantul nu era prea aglomerat.

Problema cu chelneri care utilizau telefoanele in loc sa se intereseze de clienti este grava, eu daca as fi patron si as fi citit ce ai scris despre ei, se lasa cu sanctiuni.

O zi buna.si mai mult noroc in alte restaurante..

mishu, navigator, petrica36*, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Hunedoara? :