ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2016
ÎNSCRIS: 29.08.09
MAR-2016

Mix de cultură

Cu ceva dorinta de soare si briza marii, am plecat din capitala noastra. Si am avut parte... din plin.

Transport aeroport hotel (bus 425 din fata aeroportului, 1.5 euro/persoana), coborat la ultima statie Finikoudes. "hotelul" la cca. 100 m distanta de statie.

Cu ceva studiu inainte, ne-am lamurit asupra cazarii, dar lucrurile aveau sa se clarifice cu totul de abia a 2-a zi. Astfel:

a. Corpul hotelului (Les Palmiers beach Hotel) contine receptia si salonul de mic dejun (etajul 1).

b. La o distanta de cca. 50 m, in partea stanga (cum te uiti la hotel) se regaseste o cladire de apartamente, din care proprietarul hotelului probabil detine cateva (Les Palmiers Sunorama Beach Apartments). Aici am fost si noi cazati initial.

Camera curata, AC functionabil, pat twin, bucatarie complet echipata open space, priveleste dementiala - sea view complet. Un domn de la receptie ne-a prezentat totul, engleza f buna (ca peste tot in atat in Larnaca cat si in Limassol), ne-a recomandat de unde sa facem cumparaturi, ceva restaurante, etc. Dar supriza, dupa prima noapte am constatat ca termopanul (usa glisanta, poate a fost doar ghinionul nostru) nu isi facea treaba, iar toate zgomotele din fata (pietonala si strada) erau prezente in momentele noastre de relaxare.

A 2-a zi am solicitat alta camera (intr-o discutie amiabila) si supriza am fost mutati de indata.

c. Langa hotel (in partea dreapta) se regaseste o alta cladire de apartamente, din care proprietarul hotelului probabil detine cateva (Carisa Ithaki Luxuorious Flats). Aici o alta supriza, acelasi tip de camera/studio, dar cu 2 stele peste (atasat pozele). Dar, fara sea view, doar a parking view.

Mic-dejun continental, destul de simplu, dar aveai de unde alege. Cafea decenta, fructe de sezon si priveliste, din nou, demential de relaxanta.

Plaja se afla in pregatiri, existau cateva sunbeds, apa undeva in jur de 17-19 grade, intrarea lina (cca. 50 m).

Toate restaurantele fast-food prezente, taverne cu specific, cafenele internationale si multi englezi. Am vanat cu ajutorul opiniilor publicate deja pe sectiunea Larnaca (multumiri) mancarea cu specific (Ocean Basket, Stou Rousha, Souvlaki. gr,), raport calitate/pret excelent.

Per total o experienta care nu trebuie ratata, in timp de in tara erau 3 grade si lapovita, noi am avut parte de 2 dupa-amiezi cu 26 grade. Cu siguranta vom reveni, dar dupa analizele noastre, tot in extra-sezon.

Am facut si o excursie de 1 zi in Limassol (autobuz 7 euro/dus-intors, plecare din aceeasi statie Finikoudes), acelasi specific, aceeasi atmosfera mediteraneana, poate usor mai cosmopolit si mai dezvoltat din punct de vedere comercial, dar deja ma intind cu povestea... :)

Daca sunt ceva intrebari, nu ezitati, acum cat totul este proaspat :)

Trimis de callmevaly in 27.03.16 22:54:15
Validat / Publicat: 28.03.16 00:23:19

VIZUALIZĂRI: 2786 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (callmevaly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Privelistea de pe cladire.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 35.00 EUR pe cameră

[28.03.16 00:21:49]

Mutat în rubrica "Les Palmiers Sunorama Beach Apartments, LARNACA" (nou-creată pe sait)

[28.03.16 00:48:52]

Dacă am înţeles eu bine: e, evident, o situaţie clară&clasică de overbooking. Tu ai cumpărat, cel mai probabil, o cameră la un hotel ("Les Palmieres") şi ai fost repartizat la ALTĂ unitate de cazare — de fapt, la altele 2!

Din fericire - în primul rând pentru tine, dar şi pentru hotel - per ansamblu îmi pare c-ai fost mulţumit.

Dacă mă înşel - scrie-ne. După studierea cazului şi analizarea documentelor, unitatea ar putea fi inclusă pe Lista Neagră AFA - unităţi care nu respectă rezervările!

[28.03.16 09:41:36]

@webmaster45, da, sunt ok.

Pentru a fi mai clara situatia:

-Corpul Hotelului (a) - Unde scrie Les Palmiers Beach

-Les Palmiers Sunorama Beach Apartments (b) - Deasupra la McDonalds

Carisa Ithaki Luxuorious Flats (c) - Deasupra la Starbucks

[28.03.16 09:49:15]

@webmaster - Nu, nu este acel caz, din fericire

Cum am mentionat si in review (cu lamurirea in acest caz mai special) noi am rezervat/platit o camera/studio in "Les Palmiers Sunorama Beach Apartments". Stiam ca nu va fi vorba de hotel, insa nu erau prea clare lucrurile inainte sa ajungem acolo.

In rezervare era mentionat ca atat check-in-ul cat si micul dejun se vor face in incinta Les Palmiers beach Hotel.

Cu inlocuirea camerei a fost surpriza, deaorece ne asteptam sa ne mute (erau toate ocupate) in alta camera din acel imobil, dar am ajuns in alte parte, cu o calitate net superioara.

Multumesc.

rdavid
    [07.04.16 09:01:10]

Buna ziua!

Am rezervat si noi un apartament la "Les Palmiers Sunorama Beach Apartments" si as dori sa va intreb care este calitatea mobilierului si a instalatiilor sanitare (WC, cada, baterii, etc) deoarece am impresia, din pozele hotelului postate pe booking ca, totusi, calitatea nu este foarte ok.

De asemenea, bucataria era echipata complet? Existau ustensile de bucatarie, farfurii, tacamuri? Era curat?

Inteleg ca nu ati stat prea mult in aceasta locatie si ca v-au mutat intr-o alta locatie de o calitate superioara, dar, credeti ca imi puteti raspunde la intrebari?

Multumesc din suflet!

Toate cele bune!

Roxana

[07.04.16 10:39:10]

Buna,

Nu va asteptati ca mobilierul sa fie de calitate premium. Pozele de pe booking (2,5, 6,9, 11) sunt reale, sau cel putin sunt din studio-ul unde am fost noi cazati initial. Poate in alte camere veti gasi altceva. Mobilierul este standard, destul de invechit, dar era curat.

Din "scanarea" initiala a dotarilor, parea sa nu lipseasca nimic, dar noi nu ne-am stresat prea tare (singurul gand era sa facem o cafea dimineata sa o savuram cu acel sea-view), dar am renuntat si la asta. Existau ustensile, tacamuri, pahare, farfurii, oale, boluri, etc.

In opinia mea, cel putin la pretul care l-am avut noi (45e B&B cu sea-view-ul ala) nu am ce sa comentez.

Singura problema va fi cu zgomotul noaptea, acum si asta depinde de sensibilitatea fiecaruia

Vacanta placuta!

callmevaly, rdavid