ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.03.2016
ÎNSCRIS: 13.06.11
MAR-2016

Relaxare in natura

Cand am fost instiintat cu privire la urmatorul loc de 'campare" al Intalnirii Anuale "Am Fost Acolo" nu prea am stiut cum sa reactionez, mai ales ca informatia cu privire la conditiile de cazare era foarte saraca in detalii, hotelul era inchis si urma sa se deschida doar trei zile, distanta nu mai corespundea cu una din "cutumele" AFA si obliga o parte din participanti sa parcurga cu cateva sute de km in plus (minim 230 cazul meu), zona imi era complet necunoscuta, si uite cate "nebuloase" se abatusera deodata! :) Dar din moment ce propunerea fusese deja adoptata de ceilalti colegi de sait, cine as fi fost eu sa ma opun??? Si uite asa, zilnic cu ochii pe Diamond, pe ecouri, pe Wikipedia sa adun informatii despre zona, dupa cateva saptamani abia asteptam sa se faca timpul si sa plec de acasa... In ultima clipa, am comis si o "aroganta" mutandu-ma de la cele 4* oferite de hotel la cele 3* cu care erau cotate cele trei vile aflate in imediata apropiere.

Si uite asa, a venit si ziua mult asteptata in care la ora 5 a. m. am dat desteptarea si am pornit la drum. Din motive subiective am ales ca traseu ruta Bucuresti - Brasov - Sibiu - Hunedoara iar la sosire am inregistrat 494 de km. Opinez insa ca pe traseul Bucuresti - Pitesti - Rm Valcea drumul este mai scurt. Dar ce mai conteaza cativa km... Cel mai "ciudat" drum mi s-a parut insa a fi cel care parasea soseaua principala si se ducea catre Cincis. Si intortocheat, si prost, cu multe ramificatii care te dezorientau, ceva gen labirint...

Am ajuns intr-un final la destinatie, am parcat masina in parcarea mica a hotelului, care nu avea decat 6 locuri (mai exista una destul de incapatoare vis-a-vis de hotel) si am vizualizat constructiile si peisajul. Nimic de zis, atat hotelul cat si vilele aratau foarte bine la exterior, zona adiacenta era bine intretinuta, nimic nu arata faptul ca totul fusese in conservare cateva luni si urma sa reintre in aceasta stare dupa numai trei zile... Profitand de faptul ca sosisem cu o zi inaintea majoritatii participantilor si de bunavointa lui Cornel, am aplicat vorba romaneasca "ce-am avut si ce-am pierdut" si prima noapte am ramas cazat intr-una din camerele hotelului. Nu am sa stau sa o descriu, sunt altii mai indreptatiti sa o faca, doar ca dupa ce ne-am cazat l-am rugat pe receptioner sa ne arate si vila in care urma sa ne mutam a doua zi. Pot sa spun ca m-am simtit inspirat in alegerea pe care o facusem, si am sa argumentez, nu inainte de a sublinia faptul ca vila reprezinta intr-adevar o alegere mult mai inspirata doar daca este ocupata in totalitate (4 camere) de un grup. Asa se poate profita la maximum de capacitatile sale.

Asadar vila 3, cum o voi numi in continuare, aproape lipita de hotel, te va intampina cu o terasa proprie foarte mare, cu vedere la lac, terasa pe care se afla o masa si trei scaune (nea' Marin, ingrijitorul spunea ca pe timp de sezon sunt mai multe mese). Intrarea in vila se face printr-un living, compartimentat intr-o zona de relaxare cu doua canapele lungi care se prelungesc cu doi tabureti (mobili) si doua masute dreptunghiulare, zona delimitata de o mica bucatarioara de un fel de zona de bar. Bucataria are un frigider de dimensiuni normale, o chiuveta si un aparat de cafea, cam demodat ce-i drept, cateva pahare si cam atat. Tot la parter pe partea dreapta, langa scarile care duc la etaj exista un grup sanitar cu dus, foarte bine amplasat, care te scuteste in a face drumuri pe scarile de lemn care duc catre camere.

Camera 1, cea in care am stat, se deosebeste de celelalte prin faptul ca este singura care are balcon, unul foarte mare, cu vedere la lac, si acesta dotat cu o masa de plastic si doua scaune. Ca si marime este incomparabila cu o camera de 4*, pe jos are parchet nu mocheta eleganta a celeilalte, nu are draperii ci un fel de jaluzele verticale de culoare deschisa, iar patul, desi dragut, este mult mai jos dacat dincolo, asta si din cauza ca la hotel erau doua saltele suprapuse. Insa nu pot spune nicio secunda ca nu m-am simtit bine acolo. Pentru ca e mai mica, iti da senzatia de intimitate, are chiar si un mic frigider care a functionat foarte bine, tv-ul destul de nou, insa cu doar 6 programe (oricum nu l-a folosit nimeni), baia mica insa nu neincapatoare, o cabina de dus de dimensiuni normale (la hotel era mai mare) si, foarte important, o caldura foarte placuta peste tot si tot timpul, asta datorita centralei pe lemne care deserveste vila. Prosoape 4 la numar, dulapul pentru haine destul de incapator insa partial utilizabil daca este lasat in pozitia in care l-am gasit, cu o usa blocata de minifrigider. I-am mutat pozitia acestuia din urma si am putut sa privesc in interior. Partea stanga cu doua etajere, (de ce nu mai multe?) iar in dreapta o bara pe care atarnau 4 umerase. Jos, o patura si doua perne. Intrucat m-am temut ca va fi frig peste noapte am mers la receptie si am cerut inca o pilota. Cu scuze multe, pe motiv de inchidere prelungita, am primit o pilota si un cearsaf plic exact ca cele de la hotel. Alte diferente observate au fost acelea ca la hotel am avut mai multe prosoape si de dimensiuni diferite pe cand aici au fost 4 destul de mici, apoi gelul de dus pe care il gaseai in dispozitivul avut la dus, si care lipsea cu desavarsire de la vile si micul sapun de la hotel care la vila era inlocuit de o sticla cu sapun lichid de proasta calitate... Totusi, daca ai fi cerut la receptie ceva din acestea, sigur ai fi primit, cu aceleasi scuze... De fapt, oricat te-ai pregati pentru simplul fapt ca nu deschizi decat doua zile, nu vei chema la munca tot personalul, iar asta s-a vazut...

Ca si concluzii, va pot spune ca pentru un hotel care de luni s-a inchis din nou, conditiile sunt bune, asta pentru ca sunt convins ca la cati bani s-au bagat in el, in perioada de sezon aceste mici neajunsuri se remediaza automat, insa la vila te simti extraordinar cu conditia sa o ocupi in totalitatea celor 4 camere pe care le are...

Ce nu am punctat este micul dejun, nu foarte variat (acelasi motiv al deschiderii premature) dar indestulator, genul "simplu si la obiect"), restaurantul cochet si terasa aferenta cu vedere panoramica la lac. Despre meniuri, ce pot sa spun, eu unul chiar nu am fost multumit de ce am primit. Pentru 50 lei platiti am primit (conform alegerii mele, desigur) un fel de snitzel (cica elvetian) fara niciun fel de garnitura afar de paine si o salata de fructe care, sub cuvant de onoare avea numai mere, doua bucatele de banana su cam atat. Este singurul punct slab pe care l-am gasit in opinia mea, dar probabil ca si acesta se poate remedia.

Am lasat la urma pozitionarea hotelului... Este o zona feerica, in care veti putea beneficia de multa liniste, si va veti reincarca bateriile. Atat de salbatic pare totul noaptea, fara o lumina in apropiere fara un zgomot deranjant... Sincer, asta mi-a placut cel mai mult! Sunt din ce in ce mai putine locuri de acest gen si e pacat ca se strica acest echilibru intre om si natura...

Concluzia e ca, daca voi mai vizita zona voi alege o camera de 4* in cazul in care imi iau numai soata, si cu siguranta o vila daca voi coopta si alti amatori. Toate cele bune!

P. S. Un alt articol referitor la intalnire il voi scrie ulterior! :)

Trimis de iulian68 in 23.03.16 05:06:03
Validat / Publicat: 23.03.16 06:11:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CINCIȘ.

VIZUALIZĂRI: 1775 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[23.03.16 06:10:19]

-Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 05&ridAnt=67676

[23.03.16 06:30:00]

@webmasterX: Sa nu fie cu supărare, dar asa cum degetele unei mâini nu seamănă, nici vilele probabil nu seamănă intre ele din moment ce exista atâtea discrepante. Dar nu-i bai, doar sa înțeleagă cititorii ca nu e chiar cum mai scriu alții. Chiar webmaster, cum or arata tricourile purtate asta vara după o iarna și ceva în care au fost nepurtate? Cred ca nu asa bine... De aceea era cazul sa se dea o șansă si acestui hotel. Dar când pâinea și cuțitul sunt acolo unde sunt...

maria55 †
    [23.03.16 06:39:11]

@iulian68 - si totusi... te rog ataseaza cateva poze, din sutele care stiu ca le ai! Si eu m-am simtit bine in vila 1 (daca a ta era nr3)... doar scarile mi-au cam dat de furca, deh, varsta!

[23.03.16 07:32:45]

Ai avut cam multe avantaje la viluta, puteai oricand praji slana la gura centralei (noi am perpelit pe mocheta calda dar n-a vrut sa sfaraie) iar ca lebadoi serios poate prindeai si peste, nu snitel.

[23.03.16 08:21:44]

îl corectez pe colegul, mai sus - în cazurile în care recomandările din "interiorul" unei familii sau unui grup sunt "cu semne opuse" (unul recomandă şi unul contrarecomandă), se publică CU NOTE câte unul din "fiecare semn".

Articolul este republicat CU NOTE.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [23.03.16 08:45:26]

@iulian68 -

Pentru 50 lei platiti am primit (...) un fel de snitzel (...) fara niciun fel de garnitura afar de paine si o salata de fructe care, sub cuvant de onoare avea numai mere, doua bucatele de banana si cam atat.

Și apa și berea și sucul de ce nu le amintești?

În rest, în linii mari, cam aceleași obiecții le-am prezentat și eu. Doar că eu am fost dezamăgit și voi nu; drept pentru care te invidiez, prietenește desigur.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [23.03.16 09:49:03]

@iulian68 - Foarte bun și la obiect articolul tău cu atât mai mult cu cât cititorul poate înțelege care sunt diferențele între vilă și hotel, mă refer la facilități și camere. Tu ai avut ocazia să le studiezi pe ambele, iar concluzia finală -

"... daca voi mai vizita zona voi alege o camera de 4* in cazul in care imi iau numai soata, si cu siguranta o vila daca voi coopta si alti amatori"

spune totul în opinia mea.

[23.03.16 10:40:25]

@Dragos: Apa și berea mi le amintesc, suc însă nu am văzut! Însă de berea lor nu m-am atins, ca venisem cu lada noastră, a celor de la vila 3, cat despre apa... Cat am stat acolo nu stiu daca am băut 3 pahare! ????????????Acum fără gluma, pune berea, apa a fost parca una la mai multe persoanei tot nu poți justifica prețul, cel puțin la meniul meu. Am văzut însă cum arata ceafa cu cartofi și mi-a plăcut... Dar comandasem deja...

[23.03.16 10:42:51]

@iulianic: Sărut mana, asa cum am mai spus, când o apreciere vine de la tine ma simt onorat și îți mulțumesc!

tata123 🔱
    [23.03.16 10:56:03]

@iulian68 - Mmmm... tu ai beneficiat de facilitățile ambelor tipuri de cazări - hotel și vilă. Mulțumim pentru impresii, am apreciat și eu acest articol pentru posibilitatea de a face o comparație între cele două locuri

Suc acidulat a fost pe masă sâmbătă seara, de două feluri, câte o sticlă de 1 litru parcă.

Cred că în sezonul cald, atunci când malurile lacului se animă, și având în apropiere campingul Ledo - liniștea nu mai e așa de liniște. Posibil...

[23.03.16 11:03:07]

@tata123: Mulțumesc pentru aprecieri...

Nu am luat în calcul campingul asa ca s-ar putea sa ai dreptate. Sincer, nu cred totuși ca zona sa fie aglomerata vreodată, dar rămâne de văzut...

a despre suc ce să-ți spun, nu l-am observat pentru ca nu m-a interesat! ???? Eram prea preocupat cu sticlele celelalte: una de palinca, alta de wisky, una de digestiv și lista poate continua... De bine ce m-am ocupat sticla de palinca la 2 l s-a "speriat" asa tare ca nu am mai găsit-o! ????

[23.03.16 11:37:07]

@iulian68 -

Sticla de palinca nu s-a speriat, a fost retrasa pentru ca era foarte usor alterabila (palinca) si chiar inflamabila pentru spirite iar deseurile de plastic dauneaza naturii; sau, cum zic unii de-au facut armata (vezi Zoazore ce grad are ca e curioasa la altii, desi cand intrebi asa ceva trebuie sa vezi daca te tin blugii sa executi comenzile), nimic nu se fura sau dispare, doar se completeaza ...la altul ! Oricum, o lebada sa miroasa a palinci, zau asa, ma dezamagesti!

[23.03.16 11:40:29]

@elviramvio: trebuie sa știi ca lebedele miroseau a Jim&Beam-ul de la tine, sticla de palinca era sigilata... Și asa a rămas pana și-a luat rămas bun... Și acum îmi dau lacrimile gandindu-ma: oare pe ce mâini a ajuns? oare ce sfârșit tragic a avut?????????????

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [23.03.16 13:18:48]

@iulian68 - Sâmbătă în restaurant am avut mese diferite şi am stat prea puţin împreună, însă m-am distrat copios vineri, la grătar, pentru că unii din "gaşca veselă" nu sunt "normali" (sau poate de ceea) !

[23.03.16 13:20:09]

@traian. leuca: Traian nu am uitat nimic din ce am făcut pe acolo însă urmează să-mi citești impresiile!

Zoazore
    [23.03.16 19:56:15]

@elviramvio - Bueyyy, dar n-am făcut nici un secret! Eu mi-s sublocotenent. Deși consoarte-i maior în rezervă. Ți-am mai zis, dar mințișoara lu' alde matale era cum să ne gelozești: pe Piciu și pe mine! Da-da!

@iulian68 - Concis și la obiect! Votat din tot sufletul!

Totuși, pălinca... Unde-i pălinca?

[23.03.16 19:59:54]

@Zoazore: nu stiu mai nene, ca bine s-a mai ascuns! Ptiu!

papone
    [23.03.16 20:37:20]

@iulian68 - Frumos si la obiect! Si sper ca nu esti invidios pe ceafa mea de porc... aaaa, adica aia primita la cina, normal Si ai grija, ca digestiffmaister contine zahar, da?

Hai, acum pe bune! Facem "Alpninul" ala dupa Paste? Si-l vizitam si pe @zlatna...

[23.03.16 20:45:28]

@papone: facem! Sa vedem cine ni se alătură!

[23.03.16 20:52:54]

@Zoazore -

Cand ma opresc din ras, iti dau un pm sau fb, pana atunci nu te deranjez!!!

roth
    [23.03.16 21:38:15]

Bine, bine da cu patura ce avusi? ca a fost de mare folos la numarul de gimnastica la sol!!! unii stiiuu...

Pai se stie, pe viitor musai vila si cu mai multe camere daca se poate.

Michi
    [23.03.16 22:02:21]

Ai un stil demenţial! Se vede talentul de comedian. Fug repede la următorul review ca să continui cascada de râs. Tare te-aş mai vota odată să ajungi mai repede la Zuperbonus.

Denisa13
    [23.03.16 22:09:23]

@iulian68 - Noi am stat in vila 1 si voi in vila 3. Cum le-am vazut pe amandoua in partea de terasa si living iti pot spune ca sunt foarte similare. Daca voi avea timp in viitorul apropiat voi scrie si eu despre vila si masa, pana atunci vreau sa va spun ca noi am fost foarte dezamagiti de ceea ce am gasit si mai ales de cum am gasit. Cred sincer ca cei de la Diamont nu au jucat bine aceasta partida si au pierdut pe mana lor. Cornel si echipa le-au dat un As si ei l-au schimbat cu un pacalici. Oricat le-as gasi scuze ca au fost inchisi, ca au deschis doar pentru noi, ca... nu sunt suficiente ca sa acopere ceea ce am gasit aici.

Marele lor noroc este ca scopul nostru principal nu a fost hotelul in sine, ci distractia si atmosfera.

papone
    [23.03.16 23:21:48]

@stefan_cristina - Am stat in aceeasi vila cu Iulian. Crede-ma ca si la noi ti se lipeau talpile de gresia din living cand incercai sa mergi, crede-ma ca Iulian nu m-a lasat sa beau dintr-un pahar de sticla din bucataria vilei, desi il spalase cu mana lui si mi-a pus "ceva" intr-un pahar de plastic. Si nici macar televizorul nu mergea! Si in dulap era mizerie de nedescris, de iti era frica sa iti iei ceva de acolo (paturi, perna).

Sunt de aceeasi parere cu tine, dar nu ma apuc sa dau cu ei de pamant (printr-un review) pentru ca am stat in camera 4-6 ore pe zi, timp in care habar nu aveam ce e in jurul meu si nici nu ma interesa.

Si din punctul meu de vedere, Diamond a comis-o rau si voi comenta la orice impresii voi vedea pe aici. Cel putin mancarea in seara de sambata vs. preturile cerute... jenant! Si nu accept scuza cu "lipsa personal", intr-un oras in care aproape se moare de foame si la asa investitie. Sa nu mai vorbesc de promovarea pe aici, pe care nu si-ar permite-o vreodata.

Toate cele bune, sper ca v-ati simtit bine cu nebunii de noi!

adri-nico
    [23.03.16 23:36:12]

am deschis reviewul de imineata dar abia acum am reusit sa il citesc.

n-am inteles ceva si anume de ce alegerea vilei ar fi foarte inspirata doar daca ocupi toate cele 4 camere. ce, nu te simti bine decit daca mai tropaie careva pe scari? sau sforaie in camera alaturata?

cred ca te-ai referit ca ar fi bine daca toate cele 4 camere sau 3, ca am uitat, ar fi rezervate de persoane din acelasi grup. asta schimba total situatia. ca daca vii tu cu nina, mai vine ne-a ion din Taul Fara Fund si mai stiu eu cine... care tine post sau maninca doar hrana vie, sa mai vad eu cum te bucuri de inspiratia alegerii.

[24.03.16 00:05:06]

@adri-nico: draga mea colega, nu te vei simți bine niciodată cu niște străini... să-ți spună cami cum a fost când am venit noi la 2 și am mai făcut gălăgie minim 2 ore în condițiile în care se culcare pe la 12... Asa suntem împreună, facem un regulament comun. Noi asa am fost!

Denisa13
    [24.03.16 07:11:54]

@papone: Cu voi ne-am simtit excelent si abia astept sa va revad. Tocmai asta am vrut sa spun si eu despre Diamont. Nu au stiut sa-si joace cartea. Nici noi nu am stat decat foarte putin in camera si atunci cu ochii inchisi pentru ca am dormit. Totusi m-au deranjat cei doi pumni de par pe care i-am gasit intr-un sertar si faptul ca la baie nu aveam pe ce sa atarn prosopul, iar dupa dus puteai exersa linistit dansul lebedelor in baie, dar nu pe uscat ci in lac. Cu MARE regret parerea care ne-au lasat-o proprietarii este aceea ca nu le-a pasat de noi ci doar de banii nostri. Imi povestea Catalin ca sambata seara i s-au cerut foarte repede banii pe cina deoarece trebuiau predati patronului care astepta la bar.

Mare pacat ca acesti oameni nu au aflat ca reclama este scumpa, mult mai scumpa decat ar fi investit ei in personal ca sa fim primiti ok.

adri-nico, Denisa13, elviramvio, Eugenia55*, iulian68, iulianic, maria55, Michi, roth, tata123 🔱, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex Diamond Hotel & Vile: