ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.03.2016
ÎNSCRIS: 16.01.12
SEP-2015
[rog selectati]

Zona Kemer

Oraşul Kemer este situat la aproximativ 43 km de Antalya, Turcia. Populația din Kemer este de aproximativ 10.000 și are o coastă de 52 km. Oraşul Kemer, care se numea "Idyropolis", a fost unul din importantele orașe port, având o așezare unică fiind la 43 km distanță de Antalya şi având Munţii Taurus în apropiere.

Kemer este o zonă a turismului de masă care oferă soare pe o perioadă lungă de timp a anului, mare, natură şi calitate a produselor turistice. Acesta regiune mai oferă, de asemenea şi tipuri alternative de turism, cum ar fi trekking, trasee montane, drumeții si golf și este popular atât în rândul turiștilor interni cât şi în rândul celor străini.

Atracțiile zonei sunt climatul mediteranean, topografia remarcabilă și vegetația, precum și bunurile istorice. Aproape o pătrime din numărul total de turiști care sosesc în Antalya stau în regiunea Kemer.

Kemer a fost odată patria pentru Yörüks, un trib nomad Turkomen care a petrecut primăverile fierbinţi și lunile de vară pe platourile Munţilor Taurus, revenind în oraș înainte de sosirea iernii.

Yörüks trăiesc încă în Ayisigi şi în Parcul Yoruk din Kemer, dar ei preferă acum o existență sedentară și nu mai migrează în timpul verii.

Puteti vizita Parcul Yoruk, intrarea costa 2 lire turcesti si este intr-adevar interesant de vazut.

Acest parc m-a incantat in mod deosebit. Mi-a facut placere sa ma plimb prin parc, sa admir acel mic muzeu in aer liber si sa pot admira marea si Kemer-ul.

Cum am ajuns din Belek in Kemer?

Destul de simplu tinand cont de faptul ca vorbesc limba...

Din Belek am luat un autobuz spre Antalya Meydan, care costa 6TL.

Apoi am luat un autobuz (601B daca nu ma insel, 2.5 TL) catre Bulevardul Meltem iar aproape de facultatea Akdeniz este si statia catre Kemer. Pentru dvs, ca turisti cred ca o sa va fie mai usor sa luati autobuzul catre Kemer de langa acvariul din Antalya. Puteti ajunge mai usor si aproape de acvariu, langa 5M Migros este o statie micuta unde opresc autobuzele care merg spre Kemer. Am luat unul direct, care spre fericirea mea nu a orpit in prea multe statii plus ca era plin astfel incat nu a mai putut “pescui” oameni de pe drum. Costa undeva la 10 TL un drum.

Alte moduri de a ajunge in Kemer:

Exista Deniz Otobus sau... un mini feribot... se ia din portul vechi al Antalyei, costa 10 TL si are un program stabilit:

ANTALYA - KEMER

09:00 - Zilnic
12:00 - Zilnic
18:00 - Zilnic

KEMER - ANTALYA

10:15 - Zilnic
13:15 - Zilnic
19:15 - Zilnic

Eu una nu l-am “incercat” pentru ca nu am vrut sa depind de orele de plecare si sosire...

Despre Kemer ca oras si impresia mea

Mi-a placut foarte mult. Peisajul este unul deosebit... marea care se imbina cu muntele... apa limpede dar mai rece ca in zona Belek.

Majoritatea plajelor au Blue Flag.

Moon Light Park din Kemer pe mine una m-a fascinat. Multe cafenele, locuri de joaca pentru copii, restaurante, etc.

Indiferent de varsta sau natie, oamenii pur si simplu se relaxau...

Muntele Tahtali din Kemer

Muntele Tahtali, situat în Antalya –Kemer, cu înălțimea sa de 2365m este cel mai aproape munte de mare, pe coasta de sud a Turciei, Olympos fiind al doilea munte ca înălţime din Parcul Naţional Beydağları.

Această aventură extraordinară, realizează visul de a merge până la Tahtalı cu noul mod de transport pe cablu construit recent și având drept slogan "Marea la cer” (“Sea to Sky”).

În perioada de vară "Tahtali 2365m" funcţionează zi de zi în fiecare oră și în mod constant, dacă este necesar. Durata călătoriei este de 10 minute.

Programul: Luni-Duminică 09.00 - 19.00.

În perioada de iarnă, programul este mai scurt şi anume de la ora 10:00-17:00.

Este un loc fascinant care merita sa il vizitati.

Din pacate nu am petrecut extrem de mult timp in Kemer pentru a va povesti cum este viata de noapte, dar din cate am auzit este ceva de vis. Multe cluburi unde cantareti celebri vin. Akcent, Inna, Alexandra Stan au dat concerte in cluburile din Kemer.

Trimis de GabrielaG in 21.03.16 19:42:59
Validat / Publicat: 21.03.16 20:26:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 9802 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GabrielaG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Privelistea din Parcul Yoruk

Rodel [21.03.16 20:48:19] »

Kemer a reprezentat prima mea întâlnire cu Turcia. Am ales această stațiune pentru așezarea sa la poalele munților și la țărmul mării, un peisaj ideal. Un oraș frumos, animat, dar în care atmosfera turcească este estompată de turismul în masă. Mă întrebam, desigur în glumă, dacă mă aflu în Turcia sau în Rusia. Aș fi vrut să vizitez Parcul Yoruk, despre care citisem înainte, dar ghidul ne-a spus că n-a auzit de el (!) Așa că nu l-am văzut și-mi pare rău.

GabrielaG [22.03.16 10:41:10] »

@Rodel - Imi pare rau ca nu ati vizitat Parcul Yoruk. Ghidul ar fi trebuit sa stie de el! Un ghid ar trebui sa fie informat si sa stie sa dea detalii asupra zonei pe care o reprezinta. Parcul nu este departe de plaja Moonlight din Kemer si este destul de aproape de centru. Folklorik Yörük Parkı Açık Hava Müzesi (denumirea in turca a acestui parc), se afla de fapt intre Kemer Marina si Moon Light Beach.

Eu nu am ajuns foarte des in Kemer, este mai departe de Belek dar intotdeauna m-am bucurat sa vizitez acest orasel pentru ca mi-a placut foarte mult.

La inceputuri si cu mine vorbeau pe ruseste... pana le raspundeam in turca.

Intr-adevar, in aceasta zona sunt foarte multi rusi... dar anul acesta probabil situatia va fi alta.

Sa speram ca veti avea o "data viitoare" cand sa vizitati acest parc. Acum stiti unde este si cum sa il gasiti

Rodel [22.03.16 11:04:13] »

@GabrielaG - Pe mine prezența turiștilor ruși nu m-a deranjat. Eu le-am răspuns în limba lor, dacă eram abordată. Dar așteptam să simt specificul turcesc, așa cum îl simt de fiecare dată pe cel grecesc.

Nu știu dacă voi mai ajunge în Antalya. Îmi doresc Istanbulul pe care încă nu l-am vizitat.

GabrielaG [22.03.16 11:16:07] »

@Rodel - Hmmm, specificul turcesc este mai greu de simtit sau de gasit in acea zona deoarece turcii au inceput sa se adapteze la nationalitatea turistilor. In zona Kemer, fiind multi rusi, acestia au invatat rusa. In zona Belek cam la fel. In zona Side au invatat germana si engleza.

In zona Kemer veti putea simtit o atmosfera deosebita daca mergeti sa luati un mic dejun in Çakırlar. Acolo da, am intalnit specificul turcesc cu adevarat!

Nici zona Kusadasi nu mai este ce a fost. Inainte, acum 12-13 ani puteam simti acel specific turcesc. Acum s-au adaptat vremurilor. Poate doar in Deniz Tour sau Didim, Davutlar. Acolo am reusit sa mai simt acel specific turcesc. Trebuie sa mergeti intr-o zona nu foarte turistica.

Bineinteles, ospitalitatea turceasca ramane aceeasi, asta e clar!

Legat de Istanbul, am stat 3 luni in acel oras in afara de vizitele turistice pe care le facusem anterior.

Este un oras incredibil. Desigur, si aici oamenii s-au europenizat dar este un oras deosebit.

zlatna [22.03.16 15:09:44] »

Foarte interesant articolul, ofera suficiente informatii pentru cine este interesat. Nu am fost pana acum niciodata in Turcia dar citesc cu placere articole despre acesta fascinanta tara care ne ofera atatea obiective turistice. Poate in viitor dupa ce se mai limpezesc lucrurile cu atentatele o sa vizitam si acesta tara.

Va doresc concedii placute.

GabrielaG [22.03.16 17:03:35] »

@zlatna - Va multumesc mult pentru aprecieri. Trebuie sa ajungeti in Turcia! Sunt sigura ca o sa va placa. Este tara mea de suflet desi am vizitat "n" tari cum se spune, tot Turcia ramane pe primul loc. Nu o pot compara cu nici o alta tara: oameni ospitalieri, calzi, amabili, peisaje superbe, o cultura deosebita si asa mai departe.

De mica am fost pasionata de Turcia si chiar si lucrarea de licenta a fost despre Turcia- zona Antalyei, poate de aceea sunt atat de documentata. Chiar imi place!

Hmmm, din pacate cineva a pus un gand rau impotriva Turciei pentru ca ei chiar aveau crestere economica si traiau foarte mult din Turism...

Sa speram ca lucrurile se vor linisti. Oricum in Antalya nu sunt probleme si nici in zonele turistice importante (in afara de Istanbul), cum ar fi Kusadasi, Didim, Davutlar, Capadokkia, Bodrum, Marmaris, etc.

Si eu va doresc concedii placute si abia astept sa va citesc primul review despre Turcia

Flor1njim [27.03.16 10:51:57] »

@GabrielaG -

Cum ajungi din Kemer pe munte şi cât costă telefericul?

GabrielaG [28.03.16 19:01:36] »

@jimjim - Preturile difera foarte mult de la o agentie de turism la alta. De exemplu, daca doriti sa mergeti din Belek pe munte costa mai mult decat daca mergeti din Kemer.

Puteti cumpara bilete si separat, de la ghideele speciale pe care le puteti gasi in Kemer.

Daca este excrusie organizata veti urca cu autocarul agentiei pana la teleferic. De coborat se poate cobori si facand paraglading.

Pretul, daca nu ma insel este de 25 TL (lire turcesti). Eu nu am platit nimic... de aceea nu prea ma pot pronunta legat de preturi

biencutza [14.06.17 10:55:06] »

@GabielaG:

buna

plec sambata in kemer si sigur vreau sa urc cu telefericul.

ma poti ajuta cu vremea si temperatura acolo sus in aceasta perioada?

e zapada?

cum ar trebui sa fim imbracati?

multumesc

biencutza [14.06.17 11:49:29] »

@jimjim: ai fost cu telefericul?

cat costa

cum e sus in iunie?

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [14.06.17 12:19:25] »

@biencutza:

Pana îți vor Răspunde cei întrebați, care nu cred ca au fost acolo , hai ca te lămuresc eu.

Prognoza meteo este greu de estimat dinainte. Cel mai sigur este chiar in ziua respectiva. Te uiți la munți și vezi dacă este perfect senin. Ideea este ca vârful cel mai înalt sa fie vizibil, adică sa nu fie intr-o pacla de nori. Altfel dai banii degeaba și mu vezi nimic decât plafonul de nori, exact ca in avion și ar fi păcat.

Am fost pe Tahtali cu telecabina la sfârșitul lunii mai anul acesta.

Nici vorba de zăpada, dar temperatura este mai scăzută la 2365 metri. Pentru mine o geaca de blugi a fost suficientă. Merge și cu un hanorac cu glugă dacă bate vântul.

Prețul de individual al unei călătorii cu telecabina dus întors a fost de 132 lire Turcești de persoana. Nici vorba de 25 lire cum povestesc alții. Basme.

biencutza [14.06.17 12:55:59] »

@nicole33: multumesc nicole

se poate plati si in lire si in euro?

cu ce te ai dus? excursie de la hotel sau pe cont propriu?

pt copil?

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [14.06.17 14:14:11] »

@biencutza:

Prețurile sunt stabilite in euro: 33 euro/adult, 16,5 euro/copil 7-12 ani, gratis pentru copii sub 7 ani. Poți plăti in euro sau in lire la cursul din ziua plății. Eu am plătit cu card bancar, deoarece nu aveam suficiente lire Turcești la mine.

Am fost pe cont propriu cu mașina personală, dar se asigura transfer din zona Kemer la 10 euro / adult, jumătate pt copii 7-12 și gratuit sub 7 ani.

Exista și excursii organizate de agenții, dar pe mine nu m-a interesat, neavând nevoie de ghid care sa ma urce in telecabina și sa-mi dea ore fixe de plecare

Când ajung acasă îți pun și linkul, acum răspund de pe telefon.

biencutza [14.06.17 14:21:48] »

@nicole33: ok

multumesc mult!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [14.06.17 15:33:19] »
biencutza [18.06.17 23:09:26] »

@nicole33: buna

am ajuns in kemer

m am gandit si la varianta pe cont propriu. sainchiriez o masina si sa urc pana sus

stii cumva cum e drumul si cati km sunt?

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [18.06.17 23:31:44] »

@biencutza:

stii cumva cum e drumul si cati km sunt?

Din drumul principal, cum vii dinspre Kemer, există indicator dreapta spre Teleferik Tahtali. Ei zic că sunt şapte kilometri, posibil să fie. Drumul este foarte bun, gen cu pavele, foarte frumos, foarte liber, dar şi foarte virajat. Urci până la staţia de plecare a telecabinei, unde există o parcare mare şi gratuită.

Eu am urcat cu viteza a doua. La urcare nu m-am întâlnit cu niciun alt vehicul, iar la coborâre am depăşit un autocar. Drumul este suficient de lat încât să permită trecerea a două autocare unul pe lângă altul.

Eu am plecat din Tekirova şi a fost foarte aproape. Din Kemer să tot fie vreo 15-20 kilometri până faci dreapta.

Vacanţă plăcută!

biencutza, Flor1njim, GabrielaG, Rodel, zlatna