ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.03.2016
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 27.03.12
FEB-2016
3 ADULȚI -- v: 26

Vietnam + Cambodgia o experienta deosebita!

In iarna asta am hotarit sa vizitam sudul Vietnamului si Cambodgia. Dupa cautari repetate pe net, am hotarit sa apelez la o agentie de turism din Vietnam, sa-mi usureze cautarile.

Am stabilit sa urmam urmatorul traseu:

Bucuresti-Ho Chi Minh (HCM, Saigon), apoi la mare, si apoi prin delta Mekongului spre Cambodgia, cu punct final la Angkor Vat. Zborul cu Aeroflotul (725 Euro, totul f. bine). Am plecat in Februarie, sa scapam de frigul de acasa.

Cazarea la HCM am ales-o de pe internet, insa rezervarea mi-a facut-o agentia la pachet cu tot programul. Am ales SunLand hotel, pt. ca arata bine, in centru, era ieftin 3*+, avea piscina.

Hotelul a fost foarte OK, plin de vestici, cu o piscina cocheta la etajul 12. Era asezat in orasul vechi, asa ca aveai ocazia sa vezi si traiul tipic asiatic al vietnamezilor, nu numai "stralucirea" din centru. Dupa prima zi de acomodare, agentia (All Asia Travel), a trimis un SUV Toyota, cu sofer si ghid pt. un tur de oras. HCM este chiar exotic pt. noi. 9 milioane de locuitori, care par sa fie toti pe strada, 5 milioane de scutere si motociclete care vin in valuri, cu 2 sau 3 sau 4-5 pasageri, mii de masini... Centrul straluceste printre zgarie nori, punctat de cladiri farntuzesti superbe-dar si temple traditionale. Apoi partea traditionala, cu cladiri inguste si oameni ce fac tot comertul posibil, chiar pe strada. Restaurante, cafenele, ateliere, piete, magazine de tot felul, toate par asezate unele peste altele. Seara ai senzatia ca toti vietnamezii maninca pe strada asezati la masute joase, si lungi-chiar pe trotuare. Am vizitat orasul cu multe opriri, si seara ne-au condus la un spectacol de marionete, pe apa. Apoi inapoi la hotel. Seara am iesit pe strada barurilor, un fel de centru vechi si mai colorat si mai animat, plin ochi de turisti.

Dimineata la prima ora, a sosit iar SUV-ul si ghida noastra (pt. 3 persoane), care ne-au dus la tunelurile Cu Chi, si apoi la templul Cao Day (un fussion de 4 religii), unde am asistat si la o procesiune- foarte colorata si exotica. Excursia a durat pina pe la 5 PM, si a fost f. interesanta si obositoare (cred ca am mers cam 100 km).

Ziua urmatoare am plecat cu un " sleeping bus", adica autocar cu paturi pe litoral la Mui Ne. Am stat intr-un resort de 4 stele, cu piscina uriasa, spa, plaje privata si o gradina superba. Ce mai 5 zile de huzur. Am facut si un safari tur de 6 ore, in care am vazut dunele albe si roz, canionul colorat, satul pescaresc, si apoi obositi dar multumiti direct la Mr. Crab un restaurant pe malul marii, plin de fructe de mare si bere buna si rece. (O bere 1/2 f. buna costa aici cam 1 Euro). Zilele sau scurs rapid, ba la piscina ba la plaje si seara in Mui Ne unde ajungeam cu taxi (3 Euro), plin de baruri, restaurante si magazine. Insa cam fara muzica... Am ramas placut impresionat de calitatea serviciilor si dotarilor de la Romana resort. Apoi, ne-am imbarcat inapoi spre HCM, tot cu sleeping bus- deoarece in dimineata urmatoare plecam pe delta Mekongului, si de acolo tot pe apa spre Pnom Penh (Cambodia- cum se mai spune). Dar asta in epsitola urmatoare...

Trimis de gosabucur in 21.03.16 17:21:35
Validat / Publicat: 21.03.16 18:41:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VIETNAM.

VIZUALIZĂRI: 3961 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gosabucur); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.03.16 18:40:13]

@gosabucur - Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 84&ridAnt=67643

@gosabucur, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[21.03.16 18:41:23]

@gosabucur -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

glcitizen
[21.03.16 20:02:05]

@gosabucur -

Cred ca sunt informatii f. utile pt cei ce urmeaza sa trecem pe acolo anul acesta. Felicitari si astept detalii noi.

adri-nico
[22.03.16 16:56:10]

@glcitizen - deja sint invidioasa! la modul placut ca vizitati atitea locuri minunate si exotice.

@gosabucur- nu de arati si noua nici o poza?

-700 si ceva de euro au fost bieletele pentru toata familia?

- n-ar fi rau sa ne scrii separat despre fiecare loc pe care l-ati vizitat.

oricum, felicitari!

gosabucurAUTOR REVIEW
[23.03.16 13:04:13]

@adri-nico - 725 E/persoana cu Aeroflotul. Cam 780 Euro cu Qatar. Cu diferenta de pret am stat la intoarcere la Express Hotel in Moscova, aflat chiar in Aeroport.

La Doha trebuia sa-mi petrec cele 12-13 ore intre legaturi, pe scaunele din aeroport-si am inteles ca pt. legaturi mai mari de 8 ore am nevoie de viza de tranzit.

Expeditia a costat 725Euro+65+35 E (vizele) +880 E (aprox 970$) -pretul pachetului de 23 zile + 110E (biletul de avion de la Angkor Vat la HCM). Total 1815 E/persoana, 23 de zile - descrise in cateva episoade cevor urma.

Si poze!

razdvan
[11.01.17 10:36:40]

@gosabucur:

Buna ziua,

As dori te rog sa-mi spui numele agentiei din Vietnam!

Merci!

gosabucurAUTOR REVIEW
[12.01.17 16:08:47]

@razdvan: All Asia Travel, eu am discutat cu dna. Trang.

Ii poti aduce aminte de Fam. Bucur din Romania. Ea ne-a facut turul Vietnam - Cambogia, si am fost f. multumiti. Chiar surprinsi, pt. ca dupa experientele cu agentiile romanesti, am vazut ca se poate organiza un tur reusit si de o firma mica.

razdvan
[26.01.17 14:48:21]

@gosabucur: Merci mult de informatie!

adri-nico, glcitizen, gosabucur, razdvan