ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.03.2016
ÎNSCRIS: 25.02.10
NOV-2015

Prima croaziera - o frumoasa experienta!

Intotdeauna mi-am dorit sa merg intr-o croaziera, dar nu stiam cum voi reactiona: cum o sa ma impac cu raul de mare, o sa-mi placa, oare chestia asta da dependenta... ? In sfarsit dupa ce am citit multe review-uri despre croaziere si am vorbit cu persoane care au trecut prin aceasta experienta, mi-am luat inima in dinti si am rezervat pentru familia mea o croaziera in Mediterana de Vest cu MSC Preziosa, 15-22 noiembrie 2015. Traseul era urmatorul: plecare din Genova – Civitavecchia – Palermo – La Valletta – pe mare – Barcelona – Marsilia – Genova.

Am achizitionat din timp bilete cu Blue Air-ul cu destinatia Milano, aeroport Bergamo, cu 2 zile mai devreme fata de marea zi a imbarcarii pe vas! Pentru transfer aeroport – Gara Milano Centrale am folosit autobuzul Terravision 5Eur/ persoana, iar apoi am mers cu trenul la Genova (bilete 34Eur/ 2 adulti si un copil). Am rezervat cazare in Genova la Hotelul Holiday Inn aflat la 2 statii de metrou de port. Mai multe detalii despre acest hotel vezi impresii

Ne-a placut f mult hotelul mai ales pentru ca de la fereastra lui vedeam vasele care ancoreaza in port.

In Genova biletul de metrou pentru o calatorie este de 1.5Eur, iar pentru 1 zi 4.5Eur. Copiii care au implinit 7 ani iau bilet.

Desi mai trecusem prin Genova cu multi ani in urma in drum spre Cinque Terre, nu ne oprisem sa-l vizitam si eram tare bucuroasa ca avem 2 zile sa exploram orasul. Am luat un bilet combinat numit AcquarioVillage cu care puteam vizita urmatoarele obiective:

-Acvariul si Gradina Tropicala

-Muzeul Marii Galata

-Submarinul S 518 Nazario Sauro : primul vas – muzeu pe apa care se oate vizita in Italia (dupa cum se lauda ei!)

-Muzeul Antarctica

-Biosfera – o sfera cu o flora si o fauna deosebita

-Bigo – un lift care urca la 40m deasupra marii si asigura o vedere panoramica

Pretul a fost de 48Eur/adult si 29Eur/copil (4-12ani). Avantajul este ca biletul este valabil 1an de zile si este mai ieftin decat daca ai cumpara bilet pentru fiecare atractie in parte.

M-au impresionat in mod deosebit Acvariul, Muzeul Marii, Submarinul si Liftul Panoramic (Bigo).

Inainte sa plec in croaziera am incercat sa aflu care acvariu este mai deosebit: cel din Genova sau cel din Barcelona... dar nu am reusit sa aflu... se pare ca cine a vazut unul dintre ele nu l-a vazut pe celalalt... oricum pe site-urile celor 2 atractii fiecare se lauda ca este „unul dintre cele mai frumoase din Europa” si mi se pare f. corect!

Orasul Genova este foarte frumos, este construit pe coline, noi am mers numai cu metroul, desi sunt si cateva funiculare. Am ramas cu regretul ca nu am urcat macar cu un funicular sa vedem orasul de sus, dar poate data viitoare...

MSC Preziosa a ancorat in port cu o zi inainte de data la care trebuia sa plecam si am intrat un pic in panica... oare s-a schimbat programul si pleaca mai devreme... am inceput sa verific emailul, nu primisem nici o instiintare... asa ca am facut un drum pana acolo sa vedem ce se intampla... am vazut lume care se indrepta spre locul de imbarcare cu bagaje, emotiile cresteau... am ajuns, am intrebat o insotitoare de bord ce se intampla pentru ca noi aveam imbarcarea ziua urmatoare si ni s-a raspuns ca este o croaziera de o zi, vasul revine in port ziua urmatoare... ! Ufff! Am rasuflat usurati si am plecat sa vizitam orasul... !

Vasul a revenit in port a 2-a zi si pe la ora 14 am plecat emotionati spre poarta de imbarcare. La intrare era o macheta mare si frumoasa a vasului MSC Prezioasa si un fotograf ne-a facut o poza de familie cu ea. Imbarcarea a durat aprox 1 ora pentru ca era f multa lume.

Imi amintesc cand am pasit prima oara la bordul vasului pe puntea 5, la usa erau 2 angajate carea ne-au urat bun venit la bord, erau f serviabile si ne zambeau cam fals... atunci nu am observat ecusoanele din piept, dar cred ca erau menajere sau de la bucatarie... noi cautam o toaleta pentru cel mic si le-am intrebat unde o putem gasi... s-au uitat nedumerite una la alta, era clar ca nu se asteptau la intrebarea asta si nu stiau nici cum sa ne raspunda... intr-un final ca sa scape de noi una dintre ele ne-a aratat cu mana intr-o directie, pentru ca urcau si alti pasageri la bord care trebuiau intampinati... asa ca am gasit toaleta pe cont propriu cu ajutorul tablitelor in care aparea puntea pe care te aflai si in care era marcata pozitia ta si a tuturor facilitatilor ce se gaseau pe acea punte. Aceste tablite se aflau din loc in loc si ne-au ajutat cat am stat pe vas sa ajungem cat mai repede unde dorim.

Masa de seara in restaurant este la 18.30 (prima serie) si 20.30 (a 2-a serie). Noi am fost repartizati in a 2-a serie, am fost la seful de sala sa incercam sa schimbam dar ni s-a spus ca este f. aglomerat si nu prea sunt sanse. In caz ca se iveste ceva ni s-a spus ca vom primi o notificare in cabina.

In primele 2 seri am fost la retaurant serai 2-a, dar deoarece dura f. mult, servirea era greoaie, masa de seara dura aprox 2 ore, am preferat sa mergem sa mancam la bufet: meniu mai variat si ne puteam alege ce doream.

Spectacolele sunt la orele 19.00 si 21.00 si dureaza in general 45 minute!!!

Am prins un concert de pian la care copilul nu arezistat mai mult de 10 minute, un spectacol de acrobatie (excelent realizat), „Show must go on” (Tribute to Queen), Sogno Italiano – cu cele mai frumoase melodii italiene, varieteu!!! cu cele mai frumoase melodii frantuzesti.

Petrecerile gen White Party, Meet the Captain... incepeau de regula dupa ora 22.30. Nu am participat la nici una, fiind cu copilul de 7 ani care la 22.30 era in pat.

Gala Cocktail a avut loc in a 3-a seara la 17.30 si la acest eveniment am participat cu placere cu mic cu mare: suc pentru copii si alcool pentru adulti.

In fiecare seara primeam pe pat programul pentru a 2-a zi cu informatii detaliate despre orasul unde ancoram, in limba pe care o solicitasem la imbarcare. De asemenea sunt tot felul de promotii la poze, la Spa, la cocktailuri, care sunt anuntate in flyere puse frumos in interiorul programului.

Noi am avut o cabina interioara pe puntea 8, camera 8060. Am avut emotii, ne gandeam ca este prea mica, ca nu o sa ne simtim bine fiindca era interioara, dar totul a fost ok, am avut suficient spatiu, camera este f bine gandita din punct de vedere ergonomic.

Civitavecchia (8.00-18.00)

Aici am avut transportul organizat si platit de MSC pana la intrarea in oras. Aici era un fel de autogara unde stationau autobuzele. Aici ne-au intampinat localnicii cu diverse oferte de vizitare a orasului. Tot de aici am facut rost de o harta a orasului. La intoarcere pe vas autobuzele asteptau pana se ocupau toate locurile si apoi plecau.

Noi am ales sa ne plimbam prin oras, sa cunoastem orasul mergand la pas. Cand am obosit ne-am oprit sa savuram o inghetata la terasa unui restaurant.

Atentie la orarul magazinelor: acestea au pauza de pranz de la 13-16. Baietelul nostru a vazut un joc la un magazin de jucarii, noi i-am spus ca o sa-l luam la intoarcere ca sa nu ne plimbam cu el prin oras si in final a trebuit sa asteptam pana la ora 16 ca sa-l achizitionam!

Palermo (10.00-17.00)

Vasul ancoreaza aproape de oras si nu este nevoie de transfer. Exista un punct de informatii in port de unde se poate obtine harta orasului si informatii. Noi aveam de gand sa luam busul turistic (hop-on hop-off) nestiind cat de mare este orasul, dar cei de la punctul de informatii ne-au sfatuit sa mergem pe jos. A fost un sfat bun, mai ales ca circulatia in centru a fast oprita cu ocazia ancorarii in port a 2 vase: a noastra si Costa Favolosa.

Orasul este frumos, multe magazine stradale, inghetata buna, catedrala si centrul istoric deosebit. Am avut un singur regret: ca nu am gasit bustul lui Nicolae Balcescu…

La Valletta (10.00-18.00)

Nici aici nu este nevoie de transfer, orasul fiind in apropiere. Mare parte din turistii coborati de pe vas au ales varianta busului turistic (hop-on hop-off). Noi am ales vizitarea orasului pe jos, vremea fiind f frumoasa. Ne-am plimbat pe stradute, am urcat cu liftul la Upper Barrakka Garden (1Eur/adult, copilul gratis) si am admirat orasul de sus. Am vizitat magazinele de suveniruri si am gsit niste calendare f frumoase.

Cele mai frumoase gradini si cele mai frumoase puncte de admirat orasul sunt considerate Upper Barrakka Gardens, Hastings Gardens & Lower Barrakka Gardens si pot spune ca le-am bifat pe toate.

Pe mare

In aceasta zi toata lumea s-a grabit sa mearga la piscina acoperita si la baruri, iar curajosii au ales piscina descoperita. La piscina acoperita locurile la mese si la bar s-au ocupat imediat, asa ca ne-am multumit sa gasim un coltisor unde sa punem prosoapele si am intrat in bazin.

Ziua a trecut repede, mai ales ca s-au organizt diverse activitati si sesiuni de shopping pe puntea principala.

Barcelona (9.00-18.00)

Preturile oferite de MSC la transfer au fast cam scumpute (8.9Eur/adult si 5.9Eur/copil) si am preferat transportul in comun. Un autobuz (T3 PORTBUS sau Blue Bus) ne-a dus pana in apropiere de Mirador de Colom (6Eur/adult, 4 Eur/copil), care se afla in apropiere de celebrul bulevard Rambla. Pretul calatoriei cu autobuzul a fost de 3Eur/pers dus-intors. Am urcat cu liftul in Monumentul dedicat lui Cristofor Columb si am avut o frumoasa priveliste asupra marii si bulevardelor ce pornesc din acest punct. Apoi am mers la pas pe faimosul bulevard Rambla si am putut vedea cum se pregatesc “artistii stradali” de o noua zi de munca: se picteaza pe fata si isi aranjeaza recuzita.

La capatul Ramblei ne astepta Piata Catalunya si pot spune ca mi-a facut mare placere s-o revad! Am facut greseala sa intram in centrul comercial El Corte Ingles din apropiere unde am primit la intrare un catalog de reduceri la jucarii! Copilul a fost deosebit de incantat asa ca ne-am oprit exact la etajul de jucarii si am inceput negocierea...

Am petrecut cateva ore bune in centrul comercial si ne-am grabit sa mergem sa vedem cum au progresat lucrarile la Sagrada Familia. Pot spune ca nu prea mult fata de 2010 cand am vazut-o ultima oara, cel putin in exterior. Ne-am asezat pe o barca intr-un parc langa catedrala, am facut poze, am dat de mancare la porumbei si ne-am plimbat printre magazinele de suveniruri.

La intoarcerea in port n-am mai avut timp sa vizitam mall-ul din port Maremagnum, desi ne-am fi dorit!

Marsilia (9.00-16.00)

In Marsilia vaporul a ancorat in cel mai indepartat terminal al portului (Terminalul A). La coborarea de pe vas o doamna dadea gratuit harta orasului in limba soliciata (en/fr/rusa). Am intrebat cum ajungem in oras si doamna ne-a spus sa urmam traseul pietonal aprox 1.5km (20minute) pana la Poarta 4 de unde putem lua autobuzul 35 (1.9Eur/pers) sau autobuzul gratuit al Primariei. Amandoua autobuzele merg pana la Place de la Joliette (aprox 8km)

Noi am luat primul autobuz al Primariei de la ora 10.00. Soferul a fost f. amabil, nu vorbea decat franceza, dar am reusit sa ne intelegem, a asteptat pana s-a umplut autobuzul si in 10-15 minute am ajuns la destinatie.

Soferul ne-a spus ca autobuzele pleaca la fiecare 30 minute, ultimul fiind la ora 16.00.

Noi trebuia sa fim la bord pana la ora 15.30, asa ca am decis sa fim inapoi la autobuzul de la ora 14.00, ca sa evitam aglomeratia.

Oferta MSC pentru transfer era de 15.9Eur/adult si 9.9Eur/copil dus-intors. Autobuzele circulau la fiecare 30 minute si asigurau transferul direct de la terminal la Place de la Joliette, deci ii scuteau pe pasageri de mersul pe jos aprox 1.5km. Primul autobuz pleca la ora 8.30 si ultimul la 15.00.

Vremea a fost destul de urata, a batut vantul si temperatura a fost de 10-14C. Totusi am avut noroc ca n-a plouat, dupa-amiaza a inceput ploaia si desi vasul era programat sa plece la ora 16.00, am plecat pe la 17.30-18.00.

Din Place de la Joliette am mers pe jos pana in Portul vechi de unde putem lua trenuletul turistic sau autobuzul 60 pana la Catredala Notre Dame de Garde. Daca ar fi fost vreme frumoasa poate am fi luat trenuletul, dar fiind vant si destul de frig am preferat autobuzul (1.9Eur/pers). Acesta are ultima statie exact la Catedrala.

Eram tentati sa coboram o statie mai devreme, dar o localnica din autobuz ne-a oprit si ne-a spus sa mai stam o statie.

Catredala este deosebita, de aici se poate vedea tot orasul si portul. Ne-a impresionat faptul ca se viziteaza gratuit, exista si un muzeu si un magazin de suveniruri f bine aprovizionat. Ne-a placut f mult si poate am fi stat mai mult daca vremea ar fi fost mai prietenoasa.

Debarcarea a inceput la ora 8 dimineata si am asteptat sa ne vina randul in sala de spectacole. Timpul a trecut in mod placut pentru ca pe ecran s-au proiectat momente vesele. La aproximativ 15 minute se anunta la microfon ce „culoare” urmeaza sa debarce, asa ca totul a mers bine. La ora 10 eram in drum spre gara. Am luat primul tren spre Milano (51Eur/ 2 adulti si un copil) unde aveam cazarea si de unde urma sa luam avionul spre Bucuresti a doua zi.

La Milano ne-am cazat in apropierea garii centrale (10-15 minute de mers pe jos), la Hotel Mythos despre care gasiti informatii aici.

La Milano era soare, frumos asa ca am profitat de ocazie si am iesit in centru sa revedem Domul, Galeriile Vittorio Emanuele II, Scala, palatul Sforzesco. In oras era aglomeratie mare, mai ales ca era prima zi frumoasa dupa multa vreme.

La Milano transportul pentru copii pana in 10 ani este gratis, iar pentru adulti biletul este 1.5Eur/pers.

Ne-a placut mult in croaziera, ne-am simtit bine si deja ne gandim la urmatoarea!

Trimis de andromeda in 21.03.16 09:25:55
Validat / Publicat: 21.03.16 10:59:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în #CROAZIERE

VIZUALIZĂRI: 5113 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andromeda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 MSC Preziosa

bucşa ioan*
[21.03.16 11:45:04]

Felicitări!

Eu n-am avut "curajul" să merg într-o croazieră. Acum mă mai gândesc.

[21.03.16 11:50:03]

Felicitari pentru articol, mi-a placut foarte mult si mi-a placut cum ai expus pe scurt diferite aspect ale acestei excursii, asa ca pentru experienta personala pana voi ajunge sa merg si eu intr-o croaziera l-am notat la favorite. De asemenea dragute pozele (mi-a placut cum ati avut aranjata camera). Cat despre celebra scara cu cristale Swarovski am regasit-o intr-adevar si in alte articole, este interesanta ca idee. Votat cu placere.

Yolanda
[21.03.16 15:57:02]

Felicitari pentru o croaziera reusita si pentru împartasirea impresiilor si informatiilor utile.

In 25 octombrie plec într-o croaziera din Genova. Îmi doresc mult sa am timp -între sosirea avionului si transfer cu autocarul si îmbarcare pe vas sa vizitez macar acvariul si gradina tropicala.

Te-as ruga sa-mi oferi informatiile necesare pentru a ajunge la aceasta destinatie pentru a nu pierde timp?

Punctul de plecare ortul Portofino

andromedaAUTOR REVIEW
[22.03.16 15:04:05]

@Yolanda - Pentru vizitarea acvariului sunt necesare 2-3 ore, iar pentru gradina tropicala 30minute.

Site-ul in care gasesti info referitoare la preturi este acquariodigenova.it/en

Noi am aterizat la Milano, iar plecarea in croaziera s-a facut din Genova, asa ca nu pot sa-ti dau info legate de aeroportul din Genova si cum sa ajungi in Portofino.

dianamea CONS. ONORIFIC AFA / #CROAZIERE
[22.03.16 20:13:42]

@andromeda: Felicitari. Ati scris exact ceea ce ar interesa pe cineva care doreste sa faca o croaziera asemanatoare, respectiv informatii utile si amanuntite.

andromedaAUTOR REVIEW
[22.03.16 22:43:42]

@dianamea - Multumesc, imi face mare placere sa le primesc din partea dvs. Totodata tin sa va multumesc pentru review-urile detaliate si sfaturile pe care mi le-ati dat inainte de plecare.

Va urez croaziera placuta si astept cu interes review-ul!

andromeda, bucşa ioan*, dianamea, mishu, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Preziosa: