ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.03.2016
ÎNSCRIS: 20.03.16
MAR-2016
2 AD. + 2 COPII

Lipsa de profesionalism

Detalii despre atitudinea proprietarilor fata de turisti - pensiunea Erika apartmanhouse Gyula / Ungaria

Pe 29 februarie am contactat proprietara Pensiunii Erika din Gyula prin email pentru a rezerva intreaga casa de pe strada Karolyi Mihaly nr. 23 in perioada 18-20 martie 2016 (2 familii cu 2 copii fiecare). Am cerut asta cu 3 saptamani inainte deoarece am dorit sa beneficiem de un late checkout (am trecut expres ca dorim sa mergem si duminica la strand si dorim sa eliberam pensiunea duminica dupa masa ora 16.00). Le-am specificat ca o sa ajungem in Gyula vineri seara si era un efort prea mare ca sa facem un drum de 5 ore dus si 5 ore intors pentru o singura zi de balalaceala).

Am primit oferta de pret conform conditiilor solicitate si fara sa negociem sau sa ne targuim cu privire la pret in 3 martie am achitat avansul solicitat de Erika (pentru a nu fi acuzati de reclama negativa am atasat extras din ordinul de plata).

Cu 2 zile inainte, pe 16 martie am primit un email de la Erika Hack (proprietara pensiunii) prin care ne-a anuntat ca trebuie sa plece in Austria si nu mai poate sa ne ofere cazarea promisa dar a vorbit cu vecina de pe aceeasi strada, de la nr. 21 (casa alaturata) si ne va caza ea intr-o casa "bigger and more spacious". Cand am facut rezervarea a spus la fel, ca nu o sa fie acasa sa ne cunoastem, dar sa nu ne facem probleme ca o sa primim cheile de la prietenul ei.

Nu aveam cum sa le spunem copiilor cu o zi inainte ca nu mai mergem la Gyula cand asteptau de o luna sa mearga la topoganele care merg si de jos in sus.

Deoarece nu am primit si un site cu poze despre locatia unde urma sa fim cazati am cautat dupa numarul de telefon primit. Am gasit un anunt de inchiriere pe un site din Ungaria cu locatia de la nr. 21, am intrebat-o pe Erika daca asta e pensiunea si ne-a confirmat. Deoarece nu sunt prea multe poze acolo am intrebat daca are curte si daca putem sa facem un gratar (deja cumparasem carnea pt gratar). Ne-a spus ca da. Am vorbit si cu prietenii nostrii si, desi nu ne-au incantat pozele vazute, am acceptat. O mare greseala dar o sa scriu un review separat depre locatia respectiva (oricum pozele de pe site nu sunt din locatia unde am fost noi cazati, cred ca sunt din duplexul de alaturi).

Cand am ajuns vineri seara la "vecina" aceasta nu stia romaneste nici engleza dar ne-a spus ca sotul ei vorbeste romaneste si vine mai tarziu. a venit mai tarziu "vecinu" care era sub influenta alcoolului. Am putut sa ne intelegem cu el doar a doua zi.

am gasit o casa plina de jeg: tacamuri nespalate, toalete murdare (cuvantul murdar e putin spus), frigiderul unsuros, praf peste tot. Mobilierul invechit, dar asta consider ca a fost cea mai mica problema.

In loc sa ne bucuram de o vizita in Gyula vineri seara a trebuie sa ne curatam cat de cat locatia pentru cele 2 zile cat am planificat ca o sa stam.

Surprize, surprize! nici macar nu au fost doua zile. Duminica dimineata, proprietarul casei ne-a spus ca trebuie sa plecam pentru ca urmeaza sa ii vina alti oaspeti si el nu stia nimic de late chech out desi Erika ne-a mentionat clar in email lucrul asta (am atasat print screen cu discutia purtata). Era prea de tot, i-am scris Erikai un mail sa vorbeasca cu proprietarul si sa ne lase pana dupa masa. Ne-a raspuns dupa o ora ca a vorbit si ca se rezolva, proprietarul doar SE DISTRA. Pana la primirea raspunsului noi a trebuit sa mutam bagajele in masina iar rezolvarea oferita a fost ca putem parca masinile in curtea lui (proprietarul are 3 case de inchiriat pe strada respectiva). Cu siguranta el se distra, noi nu.

Cand ne mutam noi bagajele in masini, de la Pensiunea Erika (aflata alaturi) a iesit un grup de turisti romani. Plecau la strand. I-am intrebat de cand s-au cazat la Pensiunea Erika si ne-au spus ca de vineri. Le-am spus ca am rezervat-o si noi cu 3 saptamani inainte dar proprietara ne-a trimis la vecina cu o zi inainte. Au zis ca nu se poate fiindca si ei au rezervat cu mult timp inainte pensiunea.

Concluzia e una simpla: daca faci rezervare la Erika Gyula, Karoly Robert Street no. 23, (intelegand prin asta chiar si plata avansului in contul proprietarei) te poti astepta cu o zi inainte la un mail prin care esti trimis "la plimbare" sau "la vecina" in cazul in care primeste o oferta mai buna.

Nu stiu daca moderatorii acestui site lasa impresiile in acesta rubrica chiar daca nu ne-am cazat efectiv acolo (ar fi bine sa ramana chiar si fara note). Eu daca vreau sa ma cazez intr-o anumita locatie ma uit in primul rand la rubrica locatiei nu la alte rubrici precum intrebari si raspunsuri. Asta o sa decida moderatorii eu doar imi fac datoria sa ajunga informatiile astea la membrii AFA care doresc sa rezerve un sejur la pensiunea Erika.

Bafta tuturor si alegeti doar locatii care au review bune aici ca altfel va treziti la "vecina" care are o casa "bigger and more spacious".

Trimis de Cleo2016 in 21.03.16 00:25:55
Validat / Publicat: 21.03.16 09:53:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 1968 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cleo2016); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 extras ordin plata
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.00 EUR pe cameră

[21.03.16 09:49:57]

@Cleo2016: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Regretăm ca acest prim review este unul despre o experienţă mai puţin fericită. Mulţumim oricum pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare.

AmFostAcolo condamnă explicit cazurile de nerepsctare a rezervărilor plătite cu avans. Situaţii neprevăzute pot apărea şi sunt acceptate ca atare, cu condişia ca turistului să i se ofere alternative identice sau superioare (mai pe scurt, turistul să fie mulţumit)

În mod evident, documentele necesare (dovezile scrise) sunt deja pe sait; după anunţarea formală a proprietarilor unitatea va fi inclusă pe Lista Neagră AmFostAcolo - unităţi care nu respectă rezervările.

[21.03.16 10:10:56]

Nu am reuşit să mă înţeleg la telefon cu proprietarii / adminsitratorii; le-am trimis un email, solicitându-le, cf Regulamentului şi în general bunului simţ, punctul de vedere / Drept la replică.

hlli
    [23.03.16 19:21:27]

@Cleo2016, îmi pare rău să aud aşa ceva.

Am fost de câteva ori la pensiunea Erika şi totul a fost în regulă (vezi impresii)

Nu pot să înţeleg ce s-a întâmplat în cazul vostru. De ce oare nu v-a mai onorat rezervarea?

Să auzim de bine!!!

[01.04.16 16:42:42]

Am aşteptat cred eu un timp suficient de rezonabil un eventual răspuns / punct de vedere al proprietarilor.

Acest răspuns nu a mai sosit, astfel că unitatea a fost inclusă pe "Lista neagră AmFostAcolo — unități care nu respectă rezervările" (până în 31.03.2017)

Cleo2016, hlli
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Erika: