ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.03.08
MAY-2008
2 AD. + 1 ( 10 ani ) COPII

Gradina Zoologica Budapesta, n-o ratati!

In mai 2008, cand m-am intors de la Balaton, am hotarat sa plecam dimineata si sa vizitam gradina zoologica din Budapesta, despre care auzisem doar cuvinte de lauda.

Gradina zoologica este amplasata la capatul bulevardului Andrassy (daca se vine dinspre centru), in spate – stanga la monumentul din P-ta Eroilor si Muzeului National.

Este foarte usor de ajuns aici, orice GPS o gaseste, este pe Allkatkeri Ut (in maghiara).

Taxele de intrare sunt destul de mari, fata de ceea ce suntem obisnuiti noi in Romania – adult 1850 HUF (aprox 28 RON), copil 1290 HUF (20 RON), dar merita toti banii.

Daca sunteti 2 adulti + 2 copii, este mai avantajos “biletul de familie” care este 5290 HUF (aprox 80 RON)

Pana atunci vazusem doar gradini zoologice numai din Romania si asta din Budapesta ne-a impresionat.

In primul rand este imensa, este organizata chiar ca un parc botanic, cu zeci de alei, dar –fiti fara grija – ca nu va puteti rataci. La tot pasul sunt “harti” ale gradinii cu marcarea exacta a locului unde te afli.

Este bine sa va stabiliti de la inceput si sa parcurgeti un “traseu” care sa va asigure trecerea prin toate zonele din Zoo.

Cat despre animale, gasiti aici tot ce va trece prin cap – elefanti, gorile, cimpanzei, urangutani, lei, tigri, rinoceri, ursi, girafe, zebre, foci, pelicani, cormorani, crocodili, canguri, struti, antilope, diverse specii acvatice, pasari de tot felul si de toate culorile. Totul este impresionant.

Nu doar “diversitatea” de specii prezente aici te lasa masca ci si modul in care este construita aceasta gradina zoologica – pe zone tematice, tarcuri, lacuri, acvarii imense, etc.

De ex – elefantii sunt intr-o zona construita in stil “indian”, chiar te poti apropia de ei, sub supravegherea unui angajat al zoo.

Bineinteles – contra cost – se pot hrani elefantii, se cumpara mere de la un stand amenajat si se da de mancare la elefanti. La fel si la alte animale. Asta da metoda de a hrani – pe banii turistilor – animalele din zoo. Bravo lor!

Daca vi se face foame sau sete, nu va faceti probleme, pt ca la tot pasul sunt terase sau tarabe cu mancare, racoritoare, covrigi, bere, inghetata, etc.

Asa cum ziceam este si o gradina botanica aici (deci este 2 in 1), gasiti specii de copaci, arbusti, palmieri, etc din toate zonele lumii.

Dupa parerea mea este un exemplu de zoo si merita vizitata, pt ca este relativ aproape de Romania, mai ales pt cei din vestul tarii. Noi am fost deja de 2 ori.

Din pacate, in Romania nu exista asa ceva si mai avem mult (si multi bani de investit) pana sa ajungem si noi la acest nivel.

Sunt convins insa ca gradina zoologica din Budapesta produce bani, pt ca eu am fost de fiecare data duminica, dar era foarte aglomerat.

Atentie – daca mergeti in timpul saptamanii, probabil ca nu este aglomerat, dar aveti grija unde parcati – parcarea se plateste. Daca mergeti sambata sau duminica, parcarea este gratuita, dar este aglomerat si veti gasi greu loc de parcare, mai ales vara.

Dupa amiaza pun si poze.

Alte detalii daca doriti, gasiti aici - http://www.zoobudapest.com

Daca tot sunteti in aceasta zona, puteti vizita si parcul de distractii de langa Zoo – detalii gasiti aici - http://www.vidampark.hu

De asemenea - foarte aproape - dupa un mic lac (pe care te poti plimba vara cu barca sau hidrobicicleta) este Castelul Vajdahunyad – “fratele” aproape geaman al Castelului Huniazilor (Corvinilor) din Hunedoara.

Trimis de presario in 09.02.10 10:20:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Budapesta, Debrecen, Balaton, Gyula, etc

VIZUALIZĂRI: 20742 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (presario); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[09.02.10 10:33:15]

Datorita faptului ca acesta este al patrulea review al lui presario despre un obiectiv din Budapesta, se retrag PMA-urile standard alocate, in conformitate cu regulamentul.

lizuk
[09.02.10 11:35:38]

Pacat, chiar este util si se vede ca s-a muncit la el...

[09.02.10 11:45:53]

lizuk, poate primi in continuare voturi, asa ca puncte poate acumula chiar daca i-au fost scazute cele standard.

Si mie reviewul mi se pare foarte util, dar asta e regulamentul, nu putem face exceptii.

[18.09.12 06:47:56]

Mutat la rubrica "Zoo Budapesta" (nou-creata pe site)

folea liviu
[28.12.14 12:54:25]

Si gradina zoologica din Targu Mures este spatioasa si animalele sunt ingrijite si bine hranite. Zoo Budapesta vi se pare superioara ca are un efectiv de animale mai mare decat la Mures, adica rinoceri, hipopotami, gorile si orangutani. N-am pus aici girafa pentru ca zoo Targu Mures trebuie sa aduca un astfel de exemplar cat de curand. Zoo Targu Mures nu se compara cu cele din Franta, Spania, Germania, Anglia sau Austria dar se compara cu cele din Ungaria, Bulgaria sau Serbia

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

folea liviu, lizuk