ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2016
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
MAR-2016

Muzeul care ne arată de unde venim

Adică Muzeul Civilizației Dacice și Romane, găzduit în clădirea Palatului Magna Curia (Curtea Mare) - sau Palatul Bethlen.

Acesta se află pe o latură a Parcului Municipal Cetate, evident - la poalele dealului pe care se află chiar cetea Devei, străjuind peste oraș și o bună parte a văii Mureșului. Adresa exactă: B-dul 1 Decembrie Nr. 39, poziție GPS: N 45.885801, E 22.898540.

Nu departe există un alt punct de reper important - Palatul Consiliului Județean Hunedoara. Iar în fața acestuia, am mai văzut un mic monument ridicat în memoria celor care au luptat împotriva comuniștilor, ca partizani în munți (vezi foto).

Ei bine, n-o să vă plictisesc nici cu povești despre cât de frumos e castelul (dar e!) sau în ce stil de arhitectură e construit - asta poate afla oricine vrea. Sau să vă descriu în amănunt fiecare sală și exponat - nu, nici asta n-o s-o fac.

Voi lăsa pozele să facă asta în locul meu.

Aici vreau doar să aduc mulțumirile noastre doamnei care ne-a purtat prin aceste săli, povestind cu mult suflet nu atât despre exponate (deși ni le-a descris frumos și pe acestea), cât despre activitatea de cercetare, de restaurare, de arhivare - despre Muzeu ca organism viu. Cum planul inițial de restaurare a clădirii anexă și a depozitelor pentru artefacte nou descoperite au fost date peste cap de multitudinea de obiecte găsite pe șantierul care a fost exploatat cu doar câțiva ani în urmă pe lotul 3 al autostrăzii Orăștie - Deva.

Alt aspect demn de remarcat - faptul că expozițiile temporare se succed relativ frecvent, sunt interesante și vin permanent cu ceva nou, astfel încât vizitând muzeul chiar și de mai multe ori, vom vedea mereu ceva nou. Iar exponatele care „se repetă”, sunt și astea afișate altfel, de asemenea manieră încât să vedem și alte detalii ale lor.

Și nu în ultimul rând - noul Lapidarium, amenajat în frumoasa curte din spatele castelului, cu statui, pietre funerare și alte elemente de construcție din piatră, găsite majoritatea în cele două Sarmisegetuze (dar nu numai).

Vizitați-l dacă vreți să vă cunoașteți trecutul!

PS o scurtă mențiune - are acum și două încăperi de tezaur, într-una dintre acestea aflându-se un exponat extrem de frumos, interesant și valoros totodată. Vă las să-l descoperiți la rândul vostru!

Trimis de Dragoș_MD in 16.03.16 23:27:38
Validat / Publicat: 17.03.16 06:33:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DEVA.

VIZUALIZĂRI: 1990 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Sediul Consiliului Județean Hunedoara

mogly
[17.03.16 11:08:10]

E frumos, acel muzeu si noi l-am vizitat de mai multe ori, fiind din zona. Am avut norocul sa vedem si celebrele bratari dacice care au fost expuse o perioada in acest muzeu. De ce nu ati vizitat si muzeul naturii aflat langa?

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
[17.03.16 12:04:48]

@mogly - secția de științele naturii din clădirea alăturată a fost comasată cu restul muzeului, în Castelul Magna Curia (v. P05). Clădirea în care se găsea acesta anterior acum este destinată exclusiv angajaților și depozitelor muzeului.

Poze am făcut ceva mai multe, dar cred că e mai bine să arăt aici mai cu parcimonie, lăsând astfel tuturor plăcerea de a vedea pe viu frumoasele exponate; doar în camerele de tezaur nu mi-am permis să fotografiez. Oricum - pentru cei care nu pot veni până aici, o vizită virtuală se poate realiza ușor, accesând saitul muzeului.

mogly
[17.03.16 14:31:45]

@Dragos - Uite ca sunt depasita de evenimente, nu stiam asta, ultima data cand am fost acolo erau separate.

Cat despre tezaurul de care vorbesti, cred ca stiu la ce te referi dar hai sa nu stricam surpriza.

calatorul
[27.08.16 01:04:30]

Buna seara, am trecut si eu pe aici si am apreciat cele citite, multumim pentru informatii si parerile impartasite.

[10.06.21 07:31:37]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Castelul Bethlen (Magna Curia) & Muzeul Civilizației Dacice și Romane» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: O zi în Deva și împrejurimi]

calatorul, mogly
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Bethlen (Magna Curia) & Muzeul Civilizației Dacice și Romane: