ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.03.2016
ÎNSCRIS: 09.05.15
DEC-2015

Koh Samui, Impiana resort & Spa, un colt de rai pe pamant!

Dupa un zbor agreabil cu compania Thay Airways din Bangkok, iata-ne ajunsi intr-o dupamiaza tarzie, pe luxurianta insula Koh Samui!

Inca de la aterizare am fost impresionati de frumusetea si simplitatea aeroportului Koh Samui-USM., Terminalul sosiri/plecari si zona de check-in este in aer liber, nu are pereti despartitori cu exceptia zonei de shopping si a toaletelor, desigur! . De aici am fost preluati de un maxi taxi, cu tarif prestabilit. Pentru zona noastra, Impiana Chaweng Noi Beach, am fost taxati cu cate 200 baht/persoana.

Ne-am cazat la hotelul Impiana Resort&Spa pentru urmatoarele 11 zile.

Hotelul se afla intr-un cadru natural deosebit, chiar pe malul marii, intr-o zona linistita. Asta cu zona linistita am aflat-o abia a doua zi, intrucat in prima noapte am fost cazati pe partea cu soseaua principala, care inconjoara insula, unde traficul nu a incetat decat putin dupa 2am si a reinceput in forta pe la 5 am.

Oricum, incepand cu a doua zi aveam sa descoperim thailanda insulara cu viata trepidanta, in unele zone, Chaweng, si tihnita in zona unde am fost cazati. In urmatoarele am savurat din plin clipele petrecute pe plaja, piscina si la centrul de spa, Swasana.

Gazdele noastre, cei de la Impina s-au ridicat peste nivelul asteptarilor noastre, serviciile lor fiind deosebite, incepand cu un mic dejun extrem de diversificat, servit pe terasa marginita de mare si palmieri, apoi de un happy hour la barul local unde puteai comanda bere si cocktailuri, doua la pret de una.

Hotelul are dotari de exceptie, zone de lounge, biliard si un infiniti pool unde nu sesizai unde se termina piscina si unde incepea marea! Seara tot mobilierul de pe terasa se muta pe plaja, chiar pe malul marii, unde se putea bea si servi masa intr-un cadru extraordinar, totul fiind insufletit de un band live format din trei tineri din Filippine care prestau in mod profesionist.

Dealungul unei saptamani erau tot feluri de seri tematice, culinare si culturale, de departe cea mai interesanta fiind cea cu specific Thay.

Hotelul pune la dispozitie microbuze care pleaca de la hotel catre zona comerciala din Chaweng la ore prestabilite cu conditia sa te treci pe o lista la receptie si sa te incadrezi in program.

Pentru amatorii de shopping pe insula se afla un mall foarte modern Central Festival, cu branduri cunoscute si un hipermarket cu preturi bune de unde ne aprovizionam. Recomand sa luati masa la The Kitchen (in incinta mall-ului), un restaurant cu specific international si thay, unde realmente, mancarea este extraordinar de gustoasa!

Pentru cei carora le place sa se tocmeasca (si recomand sa o faceti, puteti obtine preturi sub 50% dine ce se cere initial) le recomand shopping dealungul Chaewng Road, unde ii asteapta zeci de magazine si tarabe care vand marfa de firma contrafacuta (fake-uri) de calitate diferita! Imbracaminte, incaltaminte, parfumuri, ochelari, posete si ceasuri de asa zisa firma!!

Ca si activitati recomand cu caldura Koh Samui 4WD Jeep Jungle Tour, excursie de 1 zi, cu preturi pornind de la 50 USD de persoana, unde ve-ti vizita aproape toata insula. Se pleaca dimineata sunteti de la hotel, in jurul orei 8 catre o locatie unde puteti face o plimbare pe elefanti, puteti viziona un meci de Muay Thai, ce-i drept demonstrativ dar unde oponentii isi dau lovituri sanatoase, puteti vede o dresura de elefanti si alta de maimute. Se pleaca apoi la Lamai beach unde puteti viziona doua formatiuni stancoase, bunicul si bunica apoi ajungeti Wat Khunaram, templul calugarului mumificat.

De departe cea mai interesanta vizita este la cascada Namuang waterfall, unde puteti inota in micul lac si sub caderea de apa, senzatia este extraordinara! Urmeaza un pranz in aer liber undeva in munti unde privelistea te copleseste efectiv si esti inconjurat de orhidee si diferite plante ornamentale. Aventura 4x4 incepe acum pe serpentinele din centrul insulei, esti aruncat efectiv de colo colo si unde soferii thailandezi isi arata maiestria la condus. Ziua se incheie cu vizita la templele din nordul insulei, Wat Phra Yai Ko Pan, cu statuia marelui Buddha si Wat Plai Laem unde puteti admira statuia lui Buddha cu 8 brate.

Am mai avut programata o excursie la Ang Thong Park urmata de snorkeling care initial a fost reprogramata de 2 ori, dar pe care, din pacate, am ratat-o din cauza ploilor si a valurilor mari! Cam asa s-a desfasurat in mare, vacanta noastra pe minunata insula Koh Samui!

Recomand aceasta locatie, cuplurilor si familiilor cu copii, cu cea mai mare caldura! Celor tineri si dornici de distractie si nopti incendiare le recomand zona Chaweng Beach!

Ptr un videoclip al hotelului puteti accesa linkul - angelonyx.com/en/hotels/i ... g-noi-koh-samui

Trimis de elazaroiu in 13.03.16 20:13:35
Validat / Publicat: 13.03.16 21:57:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 5748 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elazaroiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Another glourious morning in Koh Samui!

[13.03.16 21:56:25]

Într-adevăr, ceva deosebit.

E păcat însă c-ai făcut un "melanj" de impresii de cazare (la Impiana Resort) cu cele "de călătorie" = despre insulă.

Cei care se vor interesa *despre Impiana* le va fi greu să găsească aici, la rubrica "de călătorie", acele info cu adevărat utile ptr ei...

Ţi-aş propune să copiezi textul referitor la hotel şi să-l încarci, cu eventualel ajustări, în rubrica hotelului - acolo vor fi găsite MULT mai uşor de cei interesaţi în acest hotel.

Poţi folosi linkul direct ADAUGĂ IMPRESII NOI

elazaroiuAUTOR REVIEW
[14.03.16 08:24:07]

@webmasterX - ok, o sa incerc se le separ, multumesc!

[14.03.16 11:08:18]

Un articol fresh pentru o zi rece, mi-au placut descrierile (cam scurte pentru o asa destinatie) si de asemenea mi-au placut pozele. O intrebare insa, cantitatea de picant a mancarii puteai sa o alegi? Daca da atunci este super ok, ca fiecare cu gustul lui. Cat despre gandacei i-ai incercat ? Felicitari si mai astept si cu alte povesti exotice si nu numai

elazaroiuAUTOR REVIEW
[14.03.16 11:22:11]

Buna, pe meniu apar de la unul la trei ardei, in functie de placerea fiecaruia! Gandacei nu am incercat, n-am avut curajul necesar!

elazaroiu, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Koh Samui: