ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.03.2016

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

Therme - o experienta surprinzator de neplacuta

Am fost la Therme pe data de 12.03.2016, am ajuns devreme, in jurul orei 9.30 si am prins loc de parcare aproape.

Am mers impreuna cu sotia si baiatul nostru de 9 ani, asa ca am ales varianta Galaxy. La intrare totul placut, la vestiare la fel, caldura cam mare la vestiare, inchiderea si deschiderea dulapurilor este foarte ingenioasa. De la vestiare spre zona galaxy trecerea se face prin grupurile sanitare, dusuri si wc-uri. In zona Galaxy erau multe sezlonguri libere, pe alese asa ca ne-am instalat comod.

In aceasta zona este piscina cu valuri care se opresc periodic pentru a fi si cu apa linistita. In afara de aceasta mai este una foarte mica, eu am crezut ca e un lighean, pentru bebelusi.

La parter este un mic restaurant fara scaune de unde puteti cumpara bauturi (7 lei o doza de suc la 0.33), Hot Dog la 5 lei si pizza cu diametrul de 24 mm la 20 de lei.

Tobogane cu diverse grade de dificultate sunt atat pentru cei mici cat si pentru adultii dornici de senzatii tari.

Atitudinea salvamarilor si a personalului auxiliar lasa mult de dorit.

Am mers acolo cu GoProHero4 cu carcasa subacvatica si am vrut sa imortalizam momentele de distractie, pentru ca ne distram in familie. Distractia a fost taiata de unul dintre salvamari care ne-a spus pe un ton autoritar ca nu este permisa filmarea si fotografierea. Din momentul ala mi s-a taiat maioneza, insa m-am conformat si am oprit aparatul. Am mers la el si am incercat sa ii explic ca este o locatie privata cu destinatie publica, iar intrarea nu este gratuita. El a inceput sa imi explice ca trebuie sa respectam intimitatea tuturor. WTF, care intimitate? toata lumea este in costum de baie!!! si o data ce a acceptat acest aspect renunta de bunavoie la intimitate. insa a venit prompt si raspunsul:, da, dar poate cineva vine cu amanta si nu vrea sa fie vazut! E patetic, daca vrea intimitate merge in locuri mai putin accesibile, nu in locuri publice foarte aglomerate! In fine, am vazut ca nu am cu cine discuta. Cum vroia cineva sa faca o poza mergea sa ii atraga atentia sa nu mai faca poze! Halal politica de repect fata de clienti!

Ehe... a venit si ora mesei.

La etaj mai este un restaurant cu mancare... am vazut ca scria mare ca au si supa de pui, asa ca am mers acolo si am luat cate o supa fiecare. Pretul este 10 lei portia, insa cand am primit-o am ramas perplex! Deja o platisem si nu mai puteam refuza. Nici nu stiu cum sa descriu ce era in bol, zeama de ciorapi sau spalatura de vase. Nu stiu, era o zeama de culoare crem, care nici macar o poza cu un pui nu a vazut, nici macar un fulg de gaina nu a fost pus in fiertura aia. AM luat totusi o lingura din curiozitate si am gustat. Asa ceva nu este comestibil. Imi era rusine ca era foarte mult lumea acolo, as fi facut un circ cu zeama aia... fara pic de carne in ea, nici macar legume! Apa fiarta si colorata!

Am mers la vitrina sa vedem ce mai e de mancare p'acolo. Somon (nu mananc), carne de pui (cred) la niste preturi de te doare mintea. o bucatica de juma de palma, 130 de grame la doar 23 de lei!!! Orez simplu fiert, cartofi (sunt alergic si nu mananc)... ne-am luat gandul si am mers la cel de jos, am luat crenwursti sa dregem nitel foamea, pizza, astea totusi aveau gust bun, sucuri. AM mers cu ele pe sezlong ca nu aveau mese si scaune. Partea proasta la acest restaurant este ca in zona clientilor sare multa apa de la toboganul de deasupra, asa ca ai toate sansele sa servesti hot dogul spalat cu apa din tobogan, Pizza o livreaza la cutie si nu e problema.

Intre timp piscina cu valuri a devenit neancapatoare, venise foarte multa lume, copii multi care faceau salturi in apa, de am crezut ca au dat drumu la delfini.

De precizat ca toboganele nu sunt finisate corect, Imbinarile dintre parti sunt proeminente si pot agata foarte usor slipul sau sortul!

Un alt aspect care tine foarte mult la intimitatea clientilor este reprezentat de grupurile sanitare, care nu au usi, iar daca nu esti FOARTE atent pot trece barbatii pe la femei si femeile pe la barbati... este foarte intim. Usi sunt doar la wc cu destinatia treaba mare, la pisoare si la dusuri nu sunt usi!!!

In zona toboganelor si a piscinei se aduna foarte multa apa, este aproape mereu cineva care sterge apa, insa nu este deloc atenta la cei din jur!

In fine, ne-am hotarat sa plecam ca de distrat nu ne distram, de mancat nu mancam, asa ca ne-am echipat de plecare si am mers la receptie sa achitam consumatia inregistrata pe bratare. Aici am intrebat de ce nu ne este permis sa facem poze si sa filmam. Mi-a raspuns foarte amabila domnisoara cu o greata evidenta sa intrebam pe cei care ne-au spus asa ceva!

WTF... la o locatie care se vrea exceptionala, are foarte mult de lucrat, incepand cu atitudinea angajatilor si continuand cu serviciile oferite. Zona de food e ca si cand nu exista! E o bataie de joc!

Comparativ cu cea din brasov... nici nu se compara! Acolo este mancare foarte gustoasa si la preturi accesibile, iar atitudinea angajatilor este exemplara, nu este interzisa filmarea si fotografierea, ba este chiar incurajata! Acolo sunt mai multe bazine, cu apa mult mai calda cu temperatura apei intre 30-43 de grade. Aici apa nu depasea 26 de grade, dar aici avem palmieri!

Nu am sa revin la Therme nici daca ma plateste cineva, voi faceti cum considerati, de curiozitate puteti merge, altii sunt chiar incantati de locatie. Si eu as fi fost daca as fi avut de ce!

Trimis de sorrynellul in 13.03.16 12:20:23
Validat / Publicat: 13.03.16 13:12:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 4789 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sorrynellul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[13.03.16 12:34:14]

@sorrynellul -

pizza cu diametrul de 24 mm la 20 de lei.

Mda... scump, dom'le, scump... dincolo e mai ieftin și pizza de zece ori mai mare!

Corect. Și pe deasupra, te-ai enervat degeaba - acest lucru e stipulat clar în regulamentul lor de funcționare, cu care ai fost de acord din momentul achitării taxei de acces. (atenție! e taxă de acces, nu de fotografiere / filmare!).

Pentru a beneficia de facilitățile THERME BUCUREȘTI, dumneavoastră, în calitate de vizitator, trebuie să acceptați regulile prevăzute în prezentul Regulament. In cazul în care nu sunteți de acord cu vreuna din regulile THERME BUCUREȘTI, vă rugăm să nu intrați în incintă. Prin achitarea biletului de intrare (respectiv din momentul primirii brățării de acces) dumneavoastră, în calitate de vizitator al THERME BUCUREȘTI (fie în interiorul clădirii, fie în spațiile adiacente inclusiv parcarea), vă exprimați consimțământul privind prezentul Regulament de ordine interioară și de utilizare a piscinelor și vă obligați să respectați necondiționat toate regulile prevăzute mai jos, pe care se presupune și se prezumă că le-ați citit si parcurs cu atentie, prin simpla intrare in THERME BUCUREȘTI

Mai exact, punctul 6:

6. Prevederi speciale

In cadrul THERME BUCUREȘTI SUNT STRICT INTERZISE:

(...)

- utilizarea telefoanelor mobile într-un mod care deranjează alte persoane (e.g. vorbit cu voce tare sau fotografiatul altor persoane fără permisiunea acestora.

- accesul cu telefon mobil în piscină sau sauna.

- fotografiatul și filmatul cu titlu profesional precum și fotografiatul și filmatul altor persoane dacă deranjează aceste alte persoane sau încalcă drepturile acestora. Dumneavoastră sunteți exclusiv răspunzător pentru încălcarea drepturilor altor persoane în astfel de cazuri.

[13.03.16 14:20:16]

Nu sunt singurul nemultumit. Dar daca incasezi comision pentru ceea ce faci, te inteleg. Asa cum am spus, este parerea mea personala si absolut nimeni si nimic nu ma poate face sa revin la therme. Cat despre ironia ta... sanatosi sa fim!

MariusH
[13.03.16 18:30:15]

@sorrynellul - si eu am fost la therme si sunt la fel de nemultumit ca tine: scrie clar ca nu ai voie sa faci poze si unii isi faceau selfiuri in piscina, scrie la fel de clar ca nu ai voie la restaurant in costum de baie si ce sa vezi, normal ca erau unii (unele) in costume de baie la masa.

Am mai vazut si milogeli penibile la unii sa treaca intr-o zona mai scumpa :"sefu', 2 secunde intru si io".

Eu de asta nu mai calc pe acolo, locul e superb, dar fauna, nu prea.

[13.03.16 18:40:38]

@MariusH - Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

cloverina
[13.03.16 18:46:09]

@MariusH: "Fauna" suntem noi, oamenii care intrăm acolo. Adică și dumneavoastră. Dacă toți intră pe principiul "cum să nu facem poze dacă tipa de acolo își face selfieuri?!"... așa se formează fauna.

Eu nu merg cu amantul și - ce să zic - intru în piscină în costum de baie, că în rochie lungă nu îmi place. Dar asta nu înseamnă că vreau să fiu văzută de rudele dumneavoastră cărora le arătați fotografiile făcute ori - mai grav - de tot internetul, în caz că un astfel de fotograf de nestăvilit postează fotografiile pe rețele de socializare.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[13.03.16 18:54:16]

La care tobogan ai observat treaba cu finisarea proastă a imbinărilor?

[13.03.16 19:21:55]

@abancor: la cele de tabla. Cu precadere cel de langa hot dog

ciprian.dima
[13.03.16 19:55:35]

Interzisul fotografiatului si filmatului e o regula normala, de bun simt si de respect pentru clienti. In Germania este la fel si nu vezi pe nimeni plangandu-se de acest lucru, pentru ca oamenii inteleg ca trebuie respectata intimitatea celor din jur. Nimeni nu vrea sa apara in chiloti pe internet fara permisiunea sa, doar pentru ca cineva s-a gandit ca ar fi cool sa faci niste poze la piscina. Chestia e ca unii romani au o problema cu respectarea regulilor si li se pare normal sa faca tot ce le trece prin cap, ca de... au platit o taxa de intrare.

Cat despre atitudinea angajatilor, nu pot spune ca ma surprinde. Angajatorul lucreaza si el cu materialul de la fata locului. Sunt curios cum ati fi reactionat d-voastra daca ati fi lucrat acolo, avand in vedere ca vi se pare atat de anormal sa respectati niste reguli elementare.

[13.03.16 21:12:50]

@sorrynellul -

Comparativ cu cea din brasov... nici nu se compara!...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

nightwish
[14.03.16 09:44:15]

Subscriu la cele scrise de dumneavoastra in afara de partea cu filmatul/fotografiatul, mai ales ca nu sunt un mare fan al acestor activitati, iar regulile sunt reguli si trebuiesc respectate (parerea mea).

As vrea totusi sa va intreb despre doua aspecte care m-au nemultumit pe mine si anume ridicarea bagajelor personale daca sunt lasate pe chaiselonguri, si mirosul de clor.

[14.03.16 09:58:10]

@nightwish - nu pot sa spun ca am simtit miros de clor, chiar am fost surprins de acest aspect. iar cu bagajele nu am avut nici o problema, ce-i drept nu au ramas deloc singure pe sezlong.

Cu toate ca nu s-a simtit miros de clor, eu impreuna cu familia am stranutat cam des acolo, chiar si dupa ce am plecat. nu ma pot pronunta daca este din cauza apei.

Nu vreau sa intru in polemici pe subiectul fotografierii si filmarii, dar pe de alta parte, cand suntem la mare nu este nicaieri nici o problema, toata lumea face poze cand si cum vrea, desi este multa lume si inevitabil mai prinzi in poze si persoane straine.

In momentul cand mergi intr-un loc care se vrea a fi pentru distractie e normal sa poti imortaliza momentele frumoase petrecute cu cei dragi, din moment ce merg intr-un loc public imi asum riscul de a fi vazut.

Circula pe youtube si pe retele de socializare o gramada de filmulete si poze cu si despre aceasta locatie, prezentate foarte frumos.

Sa fim seriosi, cine sta sa citeasca regulamentul intern sau pliantele lor? Era mult mai simplu ca la intrare sa fie un afis cat de mic, in limbajul international cu semnul "fotografiatul interzis" si intelegea toata lumea, dar nu este!

NU, nu voi reveni la Therme! nu din cauza ca nu este permis fotografiatul, ci din cauza atitudinii personalului si din cauza ca acolo nu se poate servi o masa comestibila, fara a face referire la preturi.

mugur007
[15.03.16 09:40:30]

@sorrynellul - cand intrati la Therme vi se da pe langa bilet si o hartiuta pe care o semnati. Acolo scrie ca sunteti direct raspunzator daca nu respectati regulamentul. Aceasta hartie ramane la receptie...

[15.03.16 09:53:02]

@mugur007 - Nop, nu am semnat nimic. Nu mi s-a adus la cunostinta nici macar verbal, decat o duduica amabila m-a intrebat ce numar avem la dulap si ne-a indreptat catre zona respectiva.

mugur007
[15.03.16 09:58:41]

@sorrynellul - eu am semnat in prima zi o hartie, dar au lasat-o la mine- probabil din cauza de confuzie - era prima zi, apoi in alta zi nu am semnat nimic, iar restul am semnat si mi-au luat hartia.

Ca sa nu mai zic ca ultima oara au considerat ca copilul meu de 13 ani nu se incadreaza la pachet un adult + 1 copil nu nu ne-au dat reducerea desi pana atunci o facusera de 2 ori... depinde de casier?

[15.03.16 10:22:29]

@mugur007 - Nici pe noi nu ne-a taxat la "Family 2 adulti + un copil", ne-a taxat la pret intreg, desi cunosteam preturile afisate pe site, dar nu am comentat, la fel cum nu am comentat nici la posirca aia pe care ei o numesc ciorba!

No mater... nu mai calc pe acolo. Pacat, este o zona frumos amenajata cu potential mare, dar... nu imi permit sa fiu umilit pe banii mei!

virtualsara
[14.04.16 15:53:38]

Nu se simte miros de clor pentru ca apa e purificata cu ozon, o tratare a apei mult mai sanatoasa si eficienta.

Am fost de curand iar la intrare am semnat un bilet de regulament care a ramas la ei si am primit si eu unul (pe masura ce te confrunti cu anumite probleme, gasesti pana la urma o rezolvare a lor).

Apa are 33 grade, 26 ar fi fost mult prea putin, avand in vedere ca e apa termala adusa de la 3km adancime.

simion.com
[17.04.16 09:57:15]

Sustin parera d-vs!

ciprian.dima, cloverina, MariusH, mugur007, nightwish, simion.com, sorrynellul, virtualsara
Alte impresii din această RUBRICĂTherme Bucureşti - aquapark & welness [Baloteşti]: