ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.03.2016
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 02.07.12
FEB-2016

Biserica Trinity și capela Sf. Paul

Biserica Trinity si capela St Paul au fost deja pe lista prioritatilor obiectivelor turistice de vizitat inainte de plecare din Romania. Ambele obiective se afla in Downtown Manhattan (orasul de jos) la distanta mica intre ele.

Din acest motiv am hotarat ca ambele sa fie descrise in prezentul review.

Primul obiectiv biserica Trinity mi-a stranit curiozitatea atat in legatura cu istoria sa (cea mai veche biserica catolica din New York dar a fost reconstruita de 3 ori) cat si datorita arhitecturii (stil neogotic-arhitectura mea preferata)

Celalalt obiectiv capela Sf Paul este interesant pentru mine datorita faptului ca este construit la 2 pasi fata de fostele turnuri gemene care nu mai exista (in prezent este la 2 pasi de One World Center) si implicarea activa a membrilor bisericii in perioada imediat urmatoare a prabusirii turnurilor (dupa 11 sept. 2001) din punct de vedere ajutor, suport financiar si moral acordat salvatorilor, pompierilor, muncitorilor, voluntarilor care au participat la degajarea zonei si cautarea eventualelor victime in viata (stim cu totii ca dupa prabusire nu au fost supravietuitori)

Dar sa ne întoarcem la primul obiectiv: Trinity Church. 1698 este anul in care s-a construit prima biserica Trinity (cred ca se traduce Sf Treime) Viata acestei constructii a fost scurta, in 1776 cu ocazia razboiului pentru independenta statelor unite in orasul de jos (Lower Manhattan) intr-un incendiu devastator izbucnit a pierit si biserica.

A doua biserica Trinity a slujit enoriasilor si mai putin, construita in 1790 dar datorita caderilor de zapada masive din iarna anului 1938/39 a fost distrusa partial, pana la urma a fost demolata.

A treia biserica - cea actuala, s-a construit in anul 1846 arhitect fiind Richard Upjohn. Biserica neogotica inalta de 86 m la vremea respectiva a fost cea mai inalta cladire din zona. Astazi este ascunsa intre zgarie nori, nu se vede de pe apa (raul Hudson sau East River) deloc, se vede in schimb de pe observatorul One World, si capatul strazii Broadway. Ca si dotari se pot enumera cele 23 de clopote a bisericii, usile de bronz si orga originala din 1846.

In decursul anilor la orga au avut loc 2 renovari, dar in prezent nu functioneaza, in urma evenimentelor din 11 sept. 2001 au patruns in interiorul mecanismului praf si diferite substante care au dus la corodare si distrugere partiala. Pana la urmatoarea renovare se foloseste o orga electronica. Atat la Trinity cat si la Sf Paul exista o curte cu vegetatie care adaposteste cimitirul.

Capela Sf Paul este o filiala a bisericii Trinity. Pana al urma aceasta este considerata cea mai veche biserica din New York (chiar daca prima biserica Trinity este din 1698) constructia a fost finalizata in 1766 si si-a pastrat arhitectura pana in prezent nefiind modificata/distrusa, a scapat chiar si incendiului din 1776.

Adresa bisericii este Broadway nr 209 situata intre str Fulton si Vesey. Vecin pana anul 2001: turnurile World Trade Center 1 si 2. Din 2013 vecin One World Center + restul de turnuri din complex finalizate si in constructie.

In ziua de 11 septembrie 2001 biserica a ramas intreaga, si asa cum am descris mai sus a servit ca punct de prim ajutor/sprijin moral si fizic/financiar celor care au ajutat la degajarea zonei. Aici au avut loc si slujbe de inmormantari la unele victime din 11 sept. Asa cum am vazut in poze (in prezent biserica este ca un muzeu) dupa 11 sept 2001, aici s-a dormit, s-a mancat, s-au oficiat slujbe, s-a acordat primul ajutor timp de 8 luni.

De si dupa 11 sept biserica a scapat fara un geam spart, orga a avut de suferit in urma prafului, in prezent este insa din nou functionala.

Capela Sf Paul in prezent este si un loc de pelerinaj.

Recomand ambele obiective celor care viziteaza Lower Manhattan din New York.

Trimis de AZE in 13.03.16 00:04:52
Validat / Publicat: 13.03.16 02:31:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 2214 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Biserica Trinity vazuta de pe One World Observatory (centru stanga) este inconjurata de zgarie nori.

mishu [13.03.16 11:27:59] »

Foarte frumos si acest articol si -l asteptam. Interesante lucruri legate de aceasta biserica si implicarea ei in evenimentele de la 11 septembrie. Despre acel moment imi aduc aminte ca eram la firma si in momentul in care a avut loc primul incident patronul companiei pentru care lucram atunci era american si am vazut prima reactie a unui om de obicei stapan pe el, era socat iar emotia se vedea clar ca l-a marcat, ne-a marcat si pe noi dar pentru el era altceva. Inca o data felicitari si pentru articol si pentru poze.

AZE [13.03.16 22:34:59] »

@mishu - multumesc pt vizita si vot, turnurile gemene au fost întotdeauna un punct sensibil pt mine, din copilarie visam sa le vizitez... nu am reusit, le-au distrus, in ziua in care s-a intampat am fost destul de afectat, de si nu sint american si nu am nici rude pe acolo.

AZE [03.05.16 09:36:36] »

@mishu - Nu imi vine sa cred, a ars biserica Sf Sava din New York Manhattan, biserica ortodoxa-sarba aproape de cladirea Flatron, parcul Madison si Empire State Building, biserica vizitata de mine! Si asta chiar in ziua de paste.

In momentul când am vazut stirile m-am gandit la sf Patrick, sau biserica Trinity descrisa mai sus. Pe urma mi-am dat seama ca este vorba despre Sf Sava. Sper ca au avut asigurare sa reconstruiasca.

AZE, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin New York: