ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2016
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 07.07.15
MAR-2016

DUBAI - un vis

Vreau sa incep prin a spune ca ieri m-am intors din vacanta de 6 zile in Dubai.

Pot sa va spun cu mana pe inima ca eram in dubii din cauza parerilor citite de pe acest site, insa tot a fost de 1000% peste asteptari.

Am plecat sambata dupa amiaza cu Wizz, zborul a fost de 4 ore si 45 minute. Am ajuns la 9 seara si am luat un taxi din aeroport ce a costat 160 dirhami (cam mult avand in vedere ca la intoarcere am platit decat 100 dirhami dar e diferenta de pornire -25 aed din aeroport si din oras 5.5 aed).

Am ajuns in 40 minute la hotel unde ne-am cazat- Ivory Grand Hotel pe care il recomand din suflet.

Este foarte aproape de Mall of Emirates, la 5 minute de mers pe jos, zona Al Barsha 1. Am avut un apartament cu 1 bucatarie deschisa complet utilata si mobilata si 2 bai foarte frumoase. Pentru 370 lei/noapte si-a meritat toti banii.

Curatenie se facea zilnic inclusiv spalau vasele (daca va vine sa credeti).

Ziua 2 ne-am intalnit cu o prietena ce locuieste in Dubai si am fost la plaja la Barasti Beach Bar unde se poate consuma alcool (1 bere -40 aed) foarte cocheta.

Daca vreti alcool puteti lua si din duty free e ok ca pret. Noi am luat un bax de 12 doze de bere. :))

Seara am continuat cu Dubai Marina aflata aproape de hotel. Taxiul ne-a costat 25 aed.

Dubai Marina e de vis, ne-am plimbat toata seara, am admirat un foc de artificii, am stat la terasa sa ne racorim.

Ziua 3 am mers la Miracle Garden cu prietena noastra deci nu pot spune cat ar fi costat taxiul... oricum la ei cu 90 lei iti faci plinul la masina :)). Intrarea a fost 30 aed un pret rezonabil cred eu... pentru acest loc superb. Acolo sunt terase unde poti manca bine si mult.

Ziua a continuat cu Dubai Mall, Burj Khalifa si fantanile dansatoare.

Rezervarea si plata la Burj Khalifa le-am facut cu o saptamana inainte pe internet si a costat 130 aed/pers (daca luati de acolo e min jur de 400 aed) de pe urmatorul site:

burjkhalifa.ae/en/index.aspx

Ce am vazut din Burj Khalifa e de vis are 828, am urcat la etajul 124 in 50 secunde. Si-a meritat fiecare banut. Am stat 1 ora jumate, au si o terasa astfel inat poti vedea si simtii aerul de la acea inaltime. Poti sta cat vrei, nimeni nu spune imic sunt foarte serviabili.

Pe colidorul de iesire sunt instalate canapele cu monitoare in care sunt prezentate persoanele si povestea fiecaruia dintre cei ce au contribuit la construirea cladirii. Se merita sa ascultati, mai ales ca sotul meu e inginer constructor si va dati seama ca era "ochi si urechi".

Dupa aceea am mers prin Souk Al Bahar un complex comercial in stil arabesc foarte frumos ce se leaga de Mall Dubai printr-un pod. Fantanile incep de la orele 18 pana la 23. Sunt fabuloase.

Daca aveti timp si va permiteti stati la una din terase pentru a prinde toate melodiile serii.

Ziua 4 am luat un tur pentru a vizita ABu Dhabi-ul insa nu am fost asa impresionata de el, varianta mai soft a Dubaiului, moscheea e gandioasa din pacate am prins o zi in care a fost furtuna si ne-au evacuat din moschee pentr ca ploua in interior daca va vine sa credeti.

Din punct de vedere al canalizarilor atat Dubaiul cat si Abu Dhabi nu exceleaza in acest domeniu, oarecum e de inteles avand in vedere ca nu ploua des. Am prins una din furtunile cele mai mari din ultimii 10 ani. :((

Dar spre seara s-a oprit si am mai vazut cate ceva: Heritage Village si am trecut pe la Ferrari dar din exterior.

Oricum o recomand ca si excurie optionala poate sunt subiectiva pentru ca m-am indagostit de Dubai si oricum nici cditiile mete nu au fost favorabile. A costat 100 aed /pers in conditiile in care la hotel tariful era 250 aed... cautati agentii pe internet si luati cu incredere.

Seara am plecat in Souk Medinat Jumerah unde gasiti mai mult turisti si unde se gaseste alcool. Este un peisaj super cu Burj Al Arab in departare. Se aseamana cu Souk Al Bahar.

Ziua 5 ploaie multa... am dormit pana la ora 15 dupa care s-a oprit ploaia in jur de ora 17 si am pornit din nou catre Mall Dubai pentru a face cateva cumparaturi si bineinteles pentru a vedea fantanile.

Apropo de cuparaturi, suveniruri, tricori etc le gasiti la Carrefour mai ieftin de ex. un magnet e in jur de 5-6 aed si un tricou 15 aed. Va recomand si mancarea daca nu aveti mese incluse (noi am avut decat micul dejun) sa va luati mancare de acolo preturile sunt mai mult decat decente... 1 doza cola 370 ml nu 330 ml costa1.5 aed, apa 0.5 l-1 aed.

Ne-am intors cu metroul la hotel am umparat 2 bilete dar dus 16 aed - un pret excelent

In ziua 6 aveam avionul seara la 21.45, prin urmare am castigat ziua pierduta anterior din cauza ploiii si am profitat de vremea calda si frumoasa si am fost la plaja in Jumeriah Public Beach unde am putut poza Burj Al Arab in toata splendoarea lui si am facut plaja.

Cu greu am plecat spre aeroport dar na... asta e viata.

Ponturi:

-nu exista trotuare deci nu puteti traversa benzile de pe o parte pe alta... apropo sunt 7 benzi pe sens :)) se merge doar cu taxiul, metroul... etc. Inclusiv mall-urile nu au intrare pietonala ci se face intrarea prin parcare.

- la supermarket exista un om special angajat ce va pune cumparaturile in plase sa nu depuneti efort... :))

- mai toti angajati sunt fie indieni fie vietnamezi-ambele nationalitati cu bun simt si fara "Aere"

- Arabii sunt mult mai ospitalieri ca turcii, ceea ce nu credeam ca exista...

- La hotelul in care ne-am cazat aveam inclus si transportul gratuit catre cele mai multe obiective (ce sa ne dorim mai mult, am profitat de acest serviciu in ultima zi);

- Te simti in siguranta si ocrotit, sunt foarte multe camere si sunt foarte multi agenti sau oameni din centre de informare ce sunt gata sa ajute, pliantele sunt gratuite.

Ce sa mai, sunt multe de spus, noua ne-am placut asa mult incat poate vom revenii in toamna sa bifam si tot ce am ratat si nu am avut timp sa vizitam.

Pentru noi a fost cea mai frumoasa vacanta din viata noastra si am vizitat cateva tari: Italia, Spania-Palma de Mallorca, Grecia de 6 ori, Polonia, Anglia, Bulgaria, Turcia... Deci am termeni de comparatie.

Pentru intrebari va stau la dispozitie.

Va pup si va recomand cu drag Dubaiul.

Trimis de gya 87 in 11.03.16 22:20:32
Validat / Publicat: 11.03.16 23:02:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 12684 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gya 87); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Miracle Garden
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

[11.03.16 23:01:52]

@gya 87: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 99&ridAnt=67477

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[12.03.16 00:51:32]

@gya 87 -

[12.03.16 09:10:45]

Pe bune, chiar ti-a placut mai mult decat grecia, italia, spania? Wow! N-as fi crezut niciodata ca ar putea spune cineva asa ceva, dar... Daca te-a incantat atat de mult acest mega-santier iti recomand si o cazare la toamna, cand spui ca vei merge iar in dubai, in zona de atlantis palm. Acolo am vazut cel cel mai mare santier in desfasurare (cred ca va fi zamislit un nou "cel mai mare mall din lume") si cele mai multe case goale, de inchiriat! Chiar "paradisiac"!

[12.03.16 11:57:57]

Imi cer scuze pentru greselile de ortografie, m-am grabit si nu stiu de unde pot modifica review-ul fiind noua pe aici.

poate ma ajutati voi.

[12.03.16 12:14:58]

@rentea -

Buna, multumesc pentru recomandarea facuta. Ma simt indatorata sa-ti recomand la randul meu Grecia-Lefkada Hotel Alexandros sa vezi hotel de 4 stele plus cu miros de mucegai si pereti netencuiti... noroc ca a fost catalogat la 3 stele de anul trecut... nu i-as da nici o margareta.

Nu as vrea sa mai revin curand in Grecia desi am fost si in Atena in Salonik si Komotini unde am si locuit 3 luni. Stand acolo si vazandu-le cultura si cat sunt de " cretini" va veti schimba parerea. Sa nu mai spun de cat de puturosi sunt. Preturile sunt exagerate la mancare nu ca in Anglia dar nu e departe... Si va spun ca nu ati vrea sa intrati intr-o bucatarie a vreunei taverne.

In Italia nu am fost impresionata de Roma in schimb pot spune ca mi-a placut zona de sud a Italiei, Bari unde am stat 1 luna. O recomand...

In Spania am fost decat in Palma de Mallorca... nu mi-a placut. Probabil asteptam Dubaiul

Deci fara doar si poate ador Dubaiul. Fiecare cu parerea lui. Toate bune.

alessia-diana
[12.03.16 12:31:11]

@gya 87 - peste 2 saptamani ajung si eu in Dubai. Poti sa imi spui daca ai avut medicamente la tine si daca au fost probleme pe aeroport in acest sens...

[12.03.16 12:41:42]

@alessia-diana:

Buna, da am avut mai multe feluri de medicamente pentru ca am o alergie sacaitoare dar le-am avut in bagajul de cala nu cel de mana.

Oricum gasesti si in mall-uri farmacii inclusiv in Careffour si au preturi aproape la fel ca la noi.

Sa ne scrii parerea ta... prea se exagereaza pe acest site cu faptul ca e un oras Lego... .

Depinde pentru ce se duce fiecare acolo. Daca esti genul fascinat de istorie nu ai ce cauta acolo!

[12.03.16 13:10:20]

@gya 87

desi am fost si in Atena in Salonik si Komotini unde am si locuit 3 luni.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

[12.03.16 13:17:25]

@gya 87: ai dreptate, oamenii sunt diferiti si asta ii face frumosi in felul lor mie nu ca nu mi-a placut, este frumos daca ai bani sa stai in dubai marina sau in vreun hotel din zona palmului. In rest, sincer, mi se pare cel putin trist, am trecut in goana prin celelalte zone din oras.

Am mai scris si eu, va sfatuiesc din toata inima sa nu stati decat in zonele amintite de mine, restul sunt fie districte de afaceri fie cartiere pt saracii dubaiului in care sunt primiti si turistii (sigur ca nu arata ca Ferentari, fireste). Nu vreau sa supar pe cineva, dar asta e adevarul (meu).

Referitor la experientele tale din grecia, ai ales gresit, nimic mai mult, nu trebuie sa exagerezi: grecia e superba si are hoteluri fabuloase, du-te in Imerovgli intr-o toamna si cazeaza-te undeva pe Caldera...nu as tot Dubaiul pe un hotel de acolo. Sincer.

dc77
[12.03.16 16:58:02]

@gya 87 - buna. se poate un sfat? cu ce se poate plati la ei? numai cu AED? cum a fost vremea? poti purta pantaloni scurti si tricou? la plaja se sta pe prosop? multumesc

[13.03.16 07:14:57]

@dc77 - Salut! Din vizita mea la niste amici care lucreaza acolo, iti pot spune ca femeile (europencele) purtau pantaloni scurti la nivelul genuchilor si tricouri/bluze cu maneca scurta. totusi in zona moscheilor, la banci sau alte cladiri oficiale/de afaceri, nu este permisa aceasta tinuta. nu am vazut pe nimeni cu pantaloni scurti tip "short". Deplasarea in costum de baie e permisa doar pe plaja.

Atentie! In mod oficial pe plaja nu se consuma alcool, politia plajei, care se plimba periodic cu ATV-uri te poate sanctiona drastic daca te vad cu recipiente de bauturi alcoolice. De aceea, noi mai sorbeam berea din... termos sau cu doza intr-o punga. Daca pastrezi aparentele nu te intreaba nimeni nimic.

La plaja din Jumeirah, eu nu am vazut sa se ofere sezlong. Am venit cu umbrele si cearceafuri. Nu sunt nici bar-beach-uri sau tonete cu racoritoare. iti trebuie o geanta frigo. Asa era acum 4 ani.

[13.03.16 08:33:25]

@aurache:

noi mai sorbeam berea din... termos sau cu doza intr-o punga

Oh, Doamne! Chiar asa? O splendoare Dubaiul asta, ce sa mai zic

[13.03.16 10:45:04]

@dc77:

Buna, da se pot purta dar se cam uita lumea ciudat la tine... eu cred ca o tinuta casual decenta nu omoara pe nimeni... tin foarte mult la decenta.

Se poate plati si cu dolari sau cu cardul fara nici o problema.

La plaja Jumeirah Public Beach nu sunt amenajate sezlonguri si nici umbrele dar poti veni cu prosopul tau.

Daca vrei plaje amenajate mergi in zona JBR sau plaja Barasti Beach Bar amenajate cu tot ce vrei si unde se poate consuma si bautura cat vrei.

[13.03.16 10:56:47]

@aurache:

Acum s-a mai modificat... va fi pe Jumeirah Public Beach sezlonguri cu aer conditionat... sunt foarte frumoase... au pista de alergare... plus foisoare cu scaune unde te poti relaxa. Acum au facut si 2 buticuri cu bauturi racoritoare si peste tot sunt cabine in care te poti schimba inclusiv noaptra avand energie de la un panou solar????... ingeniosi arabetii!!

Iar in privinta alcoolului sunt plaje gen JBR sau Barasti Beach unde poti consuma la greu doar buzunarul sa te tina... un pahar incepea de la 70 lei in sus...

Oricum una peste alta in momentul in care decidem sa mergem intr. o tara suntem obligati sa-i respectam legile si religia mai ales ca orice om stie cate ceva despre cultura lor.

Altfel sa nu ne mire cazuri precum cel din Malaezia cu romanul condamnat la moarte pentru transoprt de droguri... Stia foarte bine in ce s-a implicat si ce risca. Toate bune.

[13.03.16 22:27:28]

@gya 87 - Din ce spui tu mentin tendinta de occidentalizare. Si da, ai dreptate ei cer ca la nivel formal sa fie respectate legile si religia, ceea ce e firesc. I am vazut si eu pe localnici cum se opresc din distractie cand se aude rugaciunea si apoi continua de unde au ramas.

[13.03.16 22:36:50]

@rentea - batrane, si prin tarile in care zici ca ai fost e interzis consumul de alcool in locuri publice, neautorizate special pentru asta. Iti vine sa crezi ca la fel e legea si in RO? Ca politaii din Europa sau Dubai se fac ca nu vad ce tii tu in mana, este alta poveste. Dar fa galagie cu sticla in mana sau desfa sticla ostentativ in fata politaiului de patrula si iti garantez ca iti iei amenda pentru consum de alcool, in orice parc sau piata din Europa.

Diferenta in Dubai e ca pt astfel de atitudini mai risti si 2-3 nopti in celula. Dar nu trebuie sa te sperii de Dubai pentru atata lucru. Primii care trec peste litera legii dar pastreaza perfect aparentele sunt chiar cetatenii lor.

[14.03.16 08:12:57]

@aurache: batrane, nu zic ca nu e asa. Problema e ca noi vorbeam despre a bea o bere pe plaja, la sezlong sau pe cearceaf. Asta inseamna ca e amenjat? Cred ca da. Bun, iubesti Dubaiul si tot ce inseamna el, inclusiv faptul ca daca vrei sa bei o bere pe plaja trebuie sa O faci stand cu capul in rucsac ca sa nu te vada politia moravurilor! Ok, nicio problema cu asta. Era doar o discutie.

[15.03.16 20:53:55]

@rentea - imi plac oamenii care stiu sa discute civilizat, de aceea am si punctat raspunul tau. nu pot spune ca iubesc Dubai, l-am vazut in extra sezon, dar cu siguranta merita vizitat pentru a vedea cum desertul s-a transformat intr-o arhitectonica si un urbanism fabulos. Dar si daca esti interesat de sociologie caci e un amestec de reguli arabesti si europene care culmea, chiar functioneaza acolo. Eu nu as recomanda Dubai doar pentru plaje, asa cum ai zis, sunt destule plaje, poate mai bune, unde poti sta mai relaxat. Dar odata ajuns acolo, sa faci plaja la Golful Persic, care cumva are apele Oceanului Indian, este un castig in experienta de calator.

[16.03.16 07:17:57]

@aurache: uite, chiar sunt perfect de acord cu tot ceea ce ai scris. Am spus-o si eu - Dubaiul este cel mai bun exemplu de coexistenta a religiilor musulmana si a celoralte, intr-un loc foarte tolerant. Din pacate, nicaieri in lume nu se (mai) intampla asta, in opinia mea pur personala (a unui om care a trait muuult printre musulmani) din cauza propovaduirii unor principii intolerante din partea multor, daca nu majoritatii, moscheilor, dar acesta e un alt subiect.

Cat despre magnifica transformare a unui desert, desi sunt perfect de acord ca este una senzationala, nu pot sa ii ridic atat de mult in slavi pe unii care stau pe o balta de petrol extras nici macar de ei insisi si care acum nu mai stiu pe ce sa ii cheltuiasca. Cred ca s-ar fi gasit zeci de intrebuintari mai utile omenirii decat turnuletele acelea care stau pe jumatate goale. Dar este drept, sunt banii lor, fac ce doresc cu ei, nu?

tm67bru
[16.03.16 08:21:04]

Dacă toți musulmanii ar trăi le fel bine, în prosperitate, precum cei de pe acolo, nu i-ar mai interesa (nici pe ei) nicipedeparte atât de mult religiile sau convingerile altora.

Gradul de radicalizarea e, din păcate, strâns & invers proporţional cu prosperitatea economico-socială a unei regiuni sau ţări.

Şi încă o concluzie, ce-mi pare la fel de evidentă - rezolvarea problemelor cu care se confruntă azi lumea constâ în investiţii (multiple, nu numai financiare) pentru ridicarea gradului de bunăstare socială a regiunilor "problematice", şi în războaie, invazii militare sau prin "coloana" serviciilor secrete, răsturnări forţate de regimuri etc şamd. (Ori în crearea unor BigBrother monstruos de imenşi, care să ne supravegheze... tot). Deşi nu-i deloc simplă, e singura.

Rozilu
[16.03.16 19:07:48]

@gya 87 - Buna!

Crezi ca daca ma duc la sf. lui mai va fi prea cald?

[16.03.16 20:23:41]

@tm67bru - Sunt de acord cu tine. Este corecta interpretarea ta, insa numai partial.

Nici pe departe prosperitatea nu aduce intotdeauna toleranta religioasa la musulmani - vezi exempul Arabia Saudita. M-am ingrozit cand, vizitand un localnic impreuna cu sotia mea, am ajuns in fata portii vilei lor, iar sotia mea, biata femeie, a fost nevoita sa intre prin usa din spate si sa stea in camera femeilor pe tot parcursul sederii noastre acolo. De ce? Pai este femeie, nu e clar, e inferioara, iar asta este scris in Coran... cam asa ti se raspunde. Iar oamenii respectivi aveau si scoala, aveau si avere si functii, nu erau niste bieti amarati! Trebuie sa acceptam acest lucru? Pai, in principiu, da, eram la ei in tara, insa dispretul fata de orice este de sex feminin este SINISTRU si este raspandit oriunde in lume. Si apoi, daca nici Arabia Saudita nu e o tara bogata... Tot aici, vrei sa vorbim despre toleranta fata de alte religii, fata de respect pentru femei? Nici vorba, te mai iau si la biciuit daca aduci vorba despre asa ceva.

Si nu e un caz unicat.

Deci, gradul de radicalizare NU este invers proportional cu nivelul de trai, ci, de foarte multe ori, Direct proportional.

De aceea sustin ca EAU sunt un exemplu de civilizatie. Iar acesta nu este un lucru minor intr-o lume musulmana din ce in ce mai intoleranta fata de crestini, cel putin, dar si fata de restul religiilor.

Hai sa va mai spun ceva, stiti cu arata Damascul inainte ca dementii aceia din ISIS? Va spun eu: era o oaza de toleranta, existau discoteci, cluburi, zeci de biserici... un crestin era privit egal cu un musulman, nu era nicio problema. Si Siria nu era o tara bogata.

Sigur ca sunt si destule exemple care se potrivesc evauarii facute de tine. Perfect de acord.

Din pacate lucrurile in lumea lor nu merg in directia cea buna - ura di intoleranta este acum din ce in ce mai raspandita. Pacat, pacat, pacat.

[16.03.16 20:45:21]

@Rozilu:

Nu stiu ce sa raspund, depinde de suportabilitatea fiecaruia.

Nu cred totusi ca este asa de cald precum in lunile iunie, iulie, august, septembrie. Perioada ideala pentru a vizita Dubaiul, din ce am citit este intre lunile octombrie-aprilie.

Rozilu
[16.03.16 21:27:45]

@gya 87 - Da, dar am pierdut startul si am vazut ceva bilete interesante pt. sf. lui mai...

mohr
[16.03.16 23:06:55]

@rentea eu cred ca ai avut probleme în dubai de îl urăști asa de mult și ca nu accepți ca unora le place.

[17.03.16 07:15:50]

@mohr: îhî, m-ai prins

oricum, vezi tu, discutiile se poarta acum la un alt nivel, nu suntem la categoria : imi place dubai pt. ca sunt petreceri pe plaja si mult sclipici pe burj al khalifa.

bgm_marcel
[06.04.16 19:57:14]

Mulțumesc foarte mult pentru impresii GYA 87... sâmbătă plecăm și noi... Te rog să-mi spui dacă sunt bancomate de unde putem să scoatem bani!!!

[06.04.16 21:50:02]

@bgm_marcel:[***] bineinteles ca sunt mii de bancomate, absolut peste tot!

bgm_marcel
[07.04.16 18:20:13]

@rentea - Inclusiv în aeroport???

[07.04.16 18:23:48]

@bgm_marcel: da, fara probleme.

shandu
[17.04.16 10:56:44]

@gya 87 - Eduard, 62 ani-Constanta.

Rog-daca e posibil, nr telefon pentru cateva intrebari.

Multumesc

Plecam Dubai in 08.12 si dunt practic bulversat cautand " cazarea ideala "

[17.04.16 11:04:37]

@shandu -

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Ecoul anterior a fost şters.

[10.05.16 10:26:34]

@gya 87 - Intr-adevar ai prins o perioada naspa, a plouat mult in Dubai in ianuarie si martie, asa de mult incat in Jebel Ali apa a fost de 1 metru si s-au inundat masini, datacentere (toate operatiunile ADIB au fost nefunctionale, inclusiv POS-uri, ATM-uri). Baietii care te ajuta la Carrefour sunt indieni dar foarte multi sunt de fapt pakistanezi, iar cei de la case nu sunt vietnamezi ci filipinezi.

In Abu Dhabi trebuia sa vizitezi Yas Island, dar in 6 zile pt Dubai si Abu Dhabi nu prea faci mare lucru. Mai exista Global Village, Butterfly Garden (Langa Miracle Garden), Dubai Glow Garden, inotul cu delfini la Atlantis the Palm, croaziera cu dhow-ul sau abra (inclusiv la Madinat), rezervatia naturala Ras al Khor (unde e plin de pasari flamingo), safari, pranz in stil beduin in desert, datul cu tiroliana de la etajul 50+ pana jos la Skydive Dubai si ar mai fi cateva. Taxi-urile de la aeroport cred ca au dat o mica tzeapa, de obicei minimul calatoriei e 12 aed la fel si pornirea. Mai bine luai un Uber, sunt mult mai ok si la fel de ieftine. De facut shopping, data viitoare foloseste Dubai Outlet mall, pe drumul Dubai Al Ain, preturile sunt mult mai mici decat in buricul targului (Dubai Mall)

[10.05.16 10:56:18]

@radumalica: Multumesc pentru sfaturi. O sa tin cont de ele.

Byu
[21.10.16 17:23:16]

As avea si eu o intrebare: ati lasat bacsis in camera? noi plecam in 12.11 dar stam in ras al khaimah, si este all inclusive, de asta nu stiu cum se procedeaza.

si daca aveti idee cu ce am putea ajunge in dubai, inafara excursiilor care o sa aiba transferul inclus.

multumesc

[06.10.17 21:44:29]

@gya 87:

Vad ca ati fost la inceputul lui martie... noi am planificat pentru mijloculul lunii (anul viitor)... as vrea sa stiu daca se poate face si baie.

[06.10.17 21:49:36]

@tripyy: In niciun caz mijlocul anului. Sper ca nu ati facut rezervare cumva... Nu recomand sa veniti intre luna Mai si Septembrie.

Mai, Iunie, Iulie, August - este extrem de cald cu umiditate mare, apa este ciorba, efectiv nu te poti racori.

Va recomand sa vizitati in Noiembrie, vremea este perfecta pentru plaja, baie, plimbari seara, si asa mai departe. Seara e chiar placut, undeva la 24-26 de grade, perfect pentru tricou, nici cald nici frig.

Deci, in NICIUN caz in mijlocul verii.

[06.10.17 21:51:43]

@radumalica:

Scuze, poate m-am exprimat clar: e vorba de mijlocul lunii martie.

Am vrea si la Miracle Garden si in noiembrie deja e inchisa.

Tocmai din cauza umiditatii am ales luna martie, as vrea insa sa stiu daca e vreme buna de o mica balaceala (bineînțeles ca nu ma refer la piscina hotelului).

Nu am facut rezervare, acum creionez programul si problema e ca m-am poticnit la etapa cu biletele de avion. La flydubai sunt cam 300 euro/persoana. Nici la wizz nu sunt mai ieftine.

[07.10.17 10:37:29]

@tripyy: In Martie e ok, anul asta a cam plouat (mult) dar de balaceala e bine. Nu stiu cum va fi in 2018, dar in 2017, februarie martie a fost cam vreme de primavara in Romania, putin mai cald, dar innorat mai mereu si cu ploi torentiale, ceata, etc.

Miracle Gardens: December 1,2017 - May 28,2018 (This is an estimated date)

Dar oricum, sigur din noiembrie se deschide Global Village, care e la fel de impresionant. Ar mai fi unele noi deschise anul asta, IMG world of adventures, Legoland, Dubai Parks & Resorts, Motiongate Dubai.

Perioada cea mai buna de vizita, daca doriti sa vizitati si obiectivele turistice care in timpul verii sunt inchise este Decembrie (de la 1 dec) - Martie (pana la sfarsitul lunii)

Si in noiembrie e vreme buna, dar de exemplu Miracle Gardens e inchis. Pot spune ca si acum e vreme de vara clasica, chiar ieri am fost la plaja/balaceala.

Cat despre biletele de avion, Fly Dubai cu 300E de persoana e un pret bun Eu vin odata pe an in Romania si cam atat ma costa pe mine si pe sotie. Dau cam 2600 AED cu totul. Ti-as recomanda sa dai like paginilor pe facebook, ambelor companii, si acolo de obicei posteaza promotii . De exemplu, in Septembrie a fost o promotie o saptamana de pe 20 pana pe 26 septembrie in care daca faceai rezervare era pretul cu 50% redus. Eu n-am apucat sa iau nimic, pentru ca nu am planuit concediul in RO. Ideea e sa fii cu ochii pe ei pentru oferte, ca un exemplu hilar, acum vreo 3 saptamani am intrat pe wizz sa fac o rezervare pentru decembrie in Romania, 21-28 decembrie, si zborul costa 8200 AED pt 2 persoane

Daca prinzi oferta, nu sta pe ganduri si rezerva biletele, altfel, cea mai buna perioada de a face rezervare, din ce am observat eu, este, cam cu 3 luni inainte de plecare.

[07.10.17 11:57:25]

@radumalica:

Mulțumesc pt sfaturi.

Da, sunt in asteptare de oferte. Ma gandesc ca si anul acesta vor avea promotii de Crăciun/Revelion, am vazut pe net ca au avut anul trecut. Deci ar fi cam cu 3 luni inainte, de aceea nu m-as grabi sa le iau de pe acum. Sper sa gasesc un pic mai ieftin.

Deva info despe Flydubai? Am vazut ca se platesc separat locurile (tarif cam de la 5 euro/sens/pers), dar ca au un bagaj de cala inclus (fata de wizzair, unde se achita suplimentar). Dar oare cum e cu spatiul? E mai generos sau tot la fel? E asa nasol pe terminalul 2?

alessia-diana, aurache, bgm_marcel, Byu, dc77, gya 87, mohr, radumalica, rentea, Rozilu, shandu, tripyy
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: