ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2016
ÎNSCRIS: 21.09.15
FEB-2016

Malta in februarie

Am fost in Malta la sfarsitul lunii februarie. Am plecat pe 27.02 cu un zbor WizzAir si ne-am intors pe 05.03. Zborul a fost unul linistit cu o mica intarziere de vreo 30 de minute si la plecare si la intoarcere.

Odata ajunsi pe meleaguri malteze ne-am cumparat din aeroport abonamente pentru transportul in comun. Costa 21 euro de persoana si sunt valabile 7 zile de la prima validare a cardului. Cardul se valideaza la sofer sau se pot cumpara bilete de la sofer care sunt valabile 2 ore si costa 1.5 euro parca. Abonamentele sunt valabile in Malta si in Gozo.

Ne-am cazat in San Julian's la hotelul Golden Tulip Vivaldi despre care voi scrie intr-un articol separat.

Am ajuns pe la ora 16:00, ora locala in Malta iar la hotel am am ajuns in jur de ora 16:30 cu autobuzul X2. Toate autobuzele care merg la aeroport sunt marcate cu X si se gasesc in fata terminalului sosiri, respectiv plecari pentru atunci cand pleci.

In prima zi am luat masa la o terasa de langa hotel unde am mancat un burger exc3eptional si o omleta cu cartofi prajtiti super. Terasa se numeste Shoreditch sau ceva de genul. Dupa masa ne-am plimbat prin statiune, nu ne-am indepartat pentru ca era tarziu si noi obositi.

A doua zi am luat calea Valettei. Din aceeasi statie de unde ne-a lasat autobuzul X2, am luat autobuzul numarul 14. Din San Julian's pana la Valetta merg autobuzele 14,15 si 16.

Ne-am plimbat pe stradutele inguste si pline culoare ale Valettei, am facut 700 de poze si an vizitat fortul San Elmo si muzeul unde am participat si la un spectacol al cavalerilor. Biletul a fost undeva in jur de 10 euro de persoana. Dupa muzeu am mers la gradinile Barakka unde la ora 12 trag tunurile. Am fost un pic dezamagiti pentru ca a fost un singur foc si noi ne asteptam la mai multe avand in verede ca erau vreo 7-8 tunuri acolo. A fost dragut, dar nu extraordinar. Apoi ne-am plimbat prin gradina, care este3 foarte frumoasa si linistita, bineinteles au mai urmat inca vreo 200 de poze facute pe acolo (cu exagerarile de rigoare, pentru ca in total am facut vreo 1200 de poze in 7 zile). Seara am mers si am mancat apoi pe la 22:00 am ajuns la hotel, dus si somn pana a doua zi la micul dejun.

Urmatoarea zi am vizitat Mdina. Un orasel superb, micut dar extrem de intim, cel putin in perioada asta, vara am inteles ca este nebunie totala in Malta. Ne-am plimbat pe ziduri, am facut poze, am vizitat Catedrala, muzeul folclorului, care nu este cine stie ce, domus romana si apoi am mers in Rabat la catacombele Sf. Paul's si St. Agatha. Biletul parca tot undeva in jur 10 euro, 7-10 euro. Inapoi la Valetta si apoi spre St. Julian's. Mancare, hotel, somn.

Urmatoarea zi am fost in Gozo. Aici am ajuns cu ferryboat-ul. Am luat Autobuzul pana la Valetta spoi autobuzul 42 pana la Circewwa. Drumul de la hotel pana in port a durat cam o ora si 30 de minute in conditiile in care traficul a fost lejer. Cu ferryboat-ul am facut cam 25 de minute. Se plateste numai la intoarcere 4.65 euro de persoana. Cand pleci, te urci pur si simplu pe ferryboat si cand te intorci dai pe la casa de bilete. Aici autobuzele pleaca din ora in ora sua mai sunt autobuze hop on-hop off pe care le iei direct din port de une cumperi si bilete, au casa speciala pentru aceste autobuze. Feriti-va de taximetristi. Cand va vor vedea vor sari pe voi ca va duc la Blue Window, catedrala Ta'Pinu si nu mai stiu unde, in punctele cele mai indepartate si va fac o oferta buna. Iti vor arata o harta cum ca trebuie sa mergi pana in partea cealalta a insulei si ca in Victoria nu este nimic de vazut. In realitate pana la Blue Window faci cu autobuzul vreo 30 de minute de trafic lejer si in Victoria intr-adevar nu este ceva extraordinar dar merita vazuta. A venit un taximetrist la noi sa ne explice aceste lucruri si cand a vazut ca nu ii iese a intors spatele si ne-a zis din mers " go to church!! And pray!!! " si a plecat. Apoi a intors masina si a oprit langa noi "change your mind. I give you a good price". Trebuia sa ii zicem si noi "go to church and pray". Am pierdut autobuzul intr-adevar, dar ne-am mai invartit pe acolo si am mai astepta vreo 40 de minute, dar nu ne grabeam nicaieri, timp in care ne-a mai prins un taximetrist in statia de autobuz. "we wait for someone", ïn the bus stop? ". Sunt extraordinar de agasanti. Deja ziceam ca daca mai opreste unul il injur. Nu a mai oprit nicunul.

Am ajuns in Victoria unde am vizitat Catedrala si muzeul Catedralei, erau pe acelasi bilet, ne-am mai invartit nitel pe acolo si am luat autobuzul spre Blue Window. Am facut vreo 15-20 de minute, dar la fel am asteptat ceva, numai bine ca ma durea spatele si abia ce m-am mai odihnit un pic.

La Blue Window am stat doua ore. Batea foarte tare vantul si erau niste valuri estraordinar de frumoase, am facut vreo 30 de poze numai la valuri pentru ca voiam sa prind un cadru frumos cu valurile cand se loveau de stanci. Era frig, dar parca nici nu simteai la cat de frumos era. Ne-am urcat pe stanci, am mancat niste biscuiti la inaltime privind marea si valurile si nu imi venea sa cred cat de frumos era si liniste, liniste, liniste... as fi stat o eternitate acolo privind marea si valurile ei frumoase. Am plecat pe la 18:00 si am ajuns la ferryboat pe la 19:00. La 20:00 eramdeja inapoi in Malta. Am luat autobuzul, mancare si somnic ca de data asta eram franti, franti.

Joi am mers la Poppey Village. Este platoul de filmare al filmului Poppey Marinarul cu Robbin Williams in personajul principal. Am platit 21 de euro pe 2 bilete, in care am avut inclus un pahar de punch, o carte postala de persoana, o poza cu actorii care interpreteaza personajele filmului si un tur cu barca, dar nu ne-a permis vremea s a il facem. De doua ori pe zi poti fi actor. Cine vrea merge la o casuta anume, se costumeaza si se face o regie scurta dupa care il vezi in minicinematograful de acolo si cu 7 euro poti lua dvd-ul acasa. Am luat dvd-ul, doar nu ne-am chinuit degeaba 40 de minute pe acolo. Am zis sa rada si prietenii si rudele noastre de noi. A fost foarte distractiv. Am vizitat casutele, pe scurt ne-am relaxat.

Vineri am mers inapoi la Valetta sa vizitam co-catedrala St. John's care duminica era inchisa. Costa 10 euro biletul de persoana si ai un audioghid inclus. Catedrala este superba, am ezitat un pic sa intru cand am auzit ca etse 10 euro, am zis ca panala urma este o alta catedrala de care am mai vazut, dar este superba. Apoi am mers in Birgu, am vizitat muzeul inchizitorilor si muzeul marinei, am mancat niste paste foarte bune la un restaurant de familie, Mexico nu stiu cum ii zicea. Pastele erau facut e de ei, de casa. Apoi am mers spre Valetta, am mai ratacit un pic pe acolo, amcumparat ceva suveniruri si am mers la hotel. Am lasat bagajul de pe drum si amiesit inzona de cluburi din St. Julian's pe care am descoperit-o inultima seara - era la 2-3 strazi de noi. Am baut un cocktail, am mancat un sushi si ne-am retras la somn, a doua zi, sambata trebuia sa plecam.

Sambata de dimineata am luat ultimul mic dejun, am facut check out-ul, am mai privit odata marea si am plecat spre aeroport cu un pic de parere de rau, dar si bucurie pentru ca am vazut niste lucruri extraordinare si acasa ne asteptau alte planuri pe care le aveam in desfasurare si eram nerabdatori sa ne reapucam de treaba.

Per total, Malta este o tara foarte frumoasa si consider ca perioada in care am fost noi este una buna, daca nu ai de gand sa stai la plaja si la balaceala pe stancile de pe malul marii, plaje nu prea exista. Cred ca este frumos vara, dar si aglomeratia este pe masura. Am inteles ca toamna este foart eplacut si poti face si baie. daca vrei sa vizitezi, sa pleci dimineata si sa te intorci noaptea este foarte buna perioada februarie-martie, pentru ca nu s-a format inca aglomeratia, traficul este lejer, stradutele inguste, deci probabilitatea sa se formeze aglomeratie este foarte mare.

Ca preturi am platit pe cina intre 30 si 50 de euro si am mancat un fel principal, paste, pizza, iepure, burger si o sticla de vin si nu de fiecare data desert si apa. Pizza si pastele sunt intre 10 si 20 de euro, iepurele in jur de 20 de euro, burgerul intre 5 si 10 euro, o cafea normala 0.70 - 1 euro, un capucino 1.5-1.7 euro, alte cafele gen machiatto, 3 culori etc in jur de 2 euro. O apa la supermarket san benedetto 0.80 euro al magazine de colt intre 1.5 si 2 euro. Suvenirurile scumpe. Un magnet 3.5 euro, o placheta cu crucea malteza, cu model etc 8-10 euro, statuete cu cavaleri pornesc de la 2.5 euro cele mici si ajung pana la 15-20 de euro cele mari. Au bijuterii din argint foarte frumoase, inele din filigran, cruciulite, lantisoare, bratari... Eu mi-am luat un inel filigranat la 13 euro si un lantisor cu cruciua malteza am dat 9 euro. Filigranul este superb, cand il vezi iti ramane gandul la el. Am vrut sa iau e un argintar din Poppeye Village si m-am razgandit, dar pana la urma m-am dus in Valetta si mi-am luat, nu m-am putut abtine.

Trimis de deeaghe in 11.03.16 19:12:29
Validat / Publicat: 11.03.16 19:56:14
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 16387 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deeaghe); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Blue Window

CosminZichil
[12.03.16 03:46:14]

Frumos articol si mai ales frumoase poze. Felicitari si vacante faine

[12.03.16 12:07:47]

Am sa incep cu critica, bine ai spus ca ai facut 700 poze si noua ne pui doar 7? Si acum stii cum e, cand lauzi pe cineva si la un moment dat spui "dar... " Inseamna ca nu urmeaza deloc ceva bun asa ca daca incep cu critica, ai pus putine poze DAR... ????

Articolul este minunat, povestit pe scurt dupa mine insa cu foarte multe si utile informatii, asa ca daca mai ai, mai da atat informatii cat si poze.

Felicitari pentru articol, votat cu placere.

[13.03.16 23:48:41]

@mishu: imi pare bine ca ti-a placut articolul meu si il consideri util sinma bucur ca ma critici. Am sa mainpun niste poze. Abia azi am reusit sa le scot din camera foto, ce am pus in articol au fost din telefonul meu. In total sunt vreo 980 de poze :-)) Revin maine cu alte fotografii. Daca pot oferi alte informatii pe care le-am omis,despre alte aspecte....da-mi un branci.

[15.03.16 14:12:07]

@mishu - am adaugat poze. sper sa iti placa si sa fie suficiente. ca informatii am ratat sa pun ca se conduce pe partea stanga

FlorinAndrei
[17.03.16 16:31:48]

Bună,

Destul de amplă descrierea ta, felicitări.

Am totuși o observație: autobuzele cu "X" în față sunt considerate linii rapide (nu pentru că trec pe la Aeroport).

De exemplu noi am fost în satul pescăresc Marsaxlokk cu un autobuz cu numărul X86 (era într-o duminică, iar la capătul de linie, în Valletta, așteptau vreo 200 de turiști un astfel de autobuz, spre Marsaxlokk). Autobuzul respectiv nu a oprit deloc până la destinație !

Pentru cei interesați de transportul în comun cu autobuzele în Malta am alte câteva precizări utile: sunt 3, 4 "noduri" (în afară de Valletta) în care găsiți legături cu restul insulei. Deci, dacă vedeți pe vreun autobuz ca destinație (sau ca punct intermediar) unul din cuvintele: Universita' (sau Mater Dei), Rotonda (este Domul din orașul Mosta), Pembroke P+R, să știți că puteți lua autobuzul acela și în "nodurile" respective găsiți altele, pentru destinația dorită.

Altă recomandare: pe insula Gozo, deși aveam plătit transportul cu autobuzul, am preferat să plătim alți 10 euro de persoană (în loc de 18 euro – se făcea reducere dacă aveai weekly ticket) pentru transport pe insula Gozo cu autobuze turistice « hop on – hop off » : aveau orarul de 2-3 ori mai des decât cursele de autobuze locale și aveau trasee strict pentru atracțiile turistice de pe insula Gozo. Așa am reușit să vedem într-o zi aproape tot pe insula Gozo.

P. S. : Noi ne-am întors pe 12 martie din Malta

[17.03.16 19:21:38]

@FlorinAndrei - multumesc pentru corectari si adaugiri. Noi nu am luat transportul hopp on- hopp off pentru ca am avut acele abonamente din Malta si chiar daca am asteptat mai mult mie cel putin mi-a prins bine pentru ca m-am odihnit, am ceva probleme cu coloana si mi-a prins bine un respiro, cu toate ca as fi preferat sa ne mai plimbam in loc sa stam in statia de autobuz. Cu toate astea am vazut tot ce ne propusesem. Ta'Pinu nu am mai vazut-o, dar deja vazusem vreo 4 catedrale si nu mai era loc de inca una. In rest am vazut Victoria cu citadella si catedrala, blue window si cam atat ne propusesem. Avand in vedere ca ferryboat-ul circula toata noaptea, nu ne-am grabit prea tare sa alergam de la un obiectiv la altul.

Vacante frumoase si alegeri inspirate in continuare.

deeaghe, FlorinAndrei, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Malta: