ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.03.2016
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 02.07.12
FEB-2016

Catedrala Sf Patrick New York

Contrast intre vechi si nou, cam asa as putea descrie prima impresie atunci când am ajuns langa catedrala Sf Patrick din New York cu adresa pe 5th Avenue intre strazile 50 respectiv 51. O catedrala mare si frumoasa sta in umbra zgarie norilor.

Important obiectiv turistic dar in acelasi timp si cea mai importanta biserica romano catolica din SUA aici este si scaunul arhiepiscopului de la New York.

De si constructia s-a dorit a incepe mai demult, inceputul construirii s-a amanat pana in anul 1858. Constructia s-a finalizat in 1878, sfintirea bisericii avand loc in urmatorul an. Ca la orice cladire si aici au avut loc imbunatatiri in decursul anilor cum ar fi adaugirea unei scoli, casei parohiale (arhidioceza) si turnurile de 100m care se vad astazi in partea vestica (intrarea principala) Din punct de vedere muzical in 1931 a fost instalata si o orga cea care se vede astazi.

Catedrala construita in stil neogotic poate gazdui aproximativ 2400 persoane in banci, in realitate incap mult mai multe persoane (in picioare). Dimensiunile catedralei cladita din marmura alba din statul New York si Masachusets (L=123m, l=53m, h=101m) sint impresionante si in anul constructiei a fost cea mai impozanta si inalta cladire in Midtown. Diferiti artisti au lucrat la componentele/obiectele de arta aflate in interior. de exemplu ferestrele secundare au fost pictate de diferiti artisti din zona, iar fereastra principala care se vede pe fatada vestica este opera lui Charles Connick. 2 altare (Sf Michael si Sf Ludwig sint facute de Tiffany&Co iar altarul Elisabeth vine din Roma opera lui Paolo Medici. Usile principale sint din bronz au 5m si cate 4t fiecare.

Orga din prezent a fost instalata in 1931 de catre George Kilgen&Son. Era si inainte orga dar cu ocazia renovarii totalii din 1927-1931 s-a decis schimbarea acestuia. Foarte interesant:catedrala detine 2 orgi, principala (Grand Gallery Organ) deasupra intrarii partea vestica iar cea secundara este la altar (Chancel Organ) partea nordica.

Bineinteles exista si o cripta dar fara dreptul de a vizita de catre public. Aici sint inmormantati episcopii care au slujit in decursul anilor la catedrala.

Ultima renovare a avut loc intre 2012-2015 si a fost una costisitoare renovarea a cuprins si curatirea marmurei de pe fatada. De acolo si impresia mea ca catedrala parea noua. Inca o remarca interesanta:la ultima renovare au participat o familie de artisti plastici din Romania.

Din punct de vedere personal mi-a parut bine ca stau intr-un hotel la 5 minute de catedrala. Zilnic inainte de fiecare drum intram cate 5 minute, am participat si la slujba de duminica cu mare interes deoarece in Romania sint membru activ intr-un chor bisericesc. In afara de engleza au slujbe si in spaniola. in afara de cripta am vizitat si fotografiat tot din catedrala, constructia este superba. La fel ca in muzee, si aici exista un control al gentilor si o lista de obiecte interzise. Din cauza marimii catedralei pe stalpi langa bancile mai indepartate de altar sint instalate ecrane LED pentru a putea vedea/auzi slujba (sau concert sau alte evenimente) si cei care stau mai departe. Intrarea este libera singura zi din an in care se percepe taxa este slujba din ajunul craciunului (asta nu prea am inteles, nicaieri nu am auzit asa ceva)

Vizita catedralei o recomand, este un must see in NYC

Trimis de AZE in 09.03.16 23:27:55
Validat / Publicat: 10.03.16 08:17:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 2750 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Interiorul catedralei Sf Patrick

AZE [03.05.16 09:23:13] »

@AZE - Ieri a doua zi de paste a ars biserica ortodoxa-sarba Sfantul Sava din New York-Manhattan. Au ramas doar zidurile bisericii in picioare.

In prima secunda in care am vazut stirea pe ProTv m-am gandit la catedrala sf Patrick. In urmatoarea secunda mi-am dat seama ca este vorba despre biserica sf Sava aproape de Madison Parc si Flatron Building, biserica vizitata de mine si vazuta de cateva ori cu ocazia excursiei din februarie.

Evenimentul m-a marcat:

1. Avand in vedere ca a este o biserica ortodoxa

2. AM FOST ACOLO, am vazut... si nu mai este... (sper ca au facut asigurare sa reconstruiasaca) un link catre siteul bisericii aici

webmasterX [09.12.17 14:53:31] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Biserici și mănăstiri new-yorkeze» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă New York-ul]

AZE
Alte impresii din această RUBRICĂBiserici și mănăstiri new-yorkeze: