ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.03.2016
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 06.08.13
JAN-2016

Plus de confort prin spatiu generos

De regula vacanta de iarna o petrecem in gasca. Avand in vedere ca in iernile lui 2013-2014 si 2014-2015 am suferit in Romania datorita lipsei zapezii gasca a horarat sa incercam si meleagurile de la Sud de Dunare. Cativa din gasca au adus in discutie in mod imediat Bansko. Eu aveam recomandari foarte bune de la un coleg pentru Pamporovo respectiv pentru Hotel Kamelia, merge acolo de ceva ani buni. Mi-a dat contactul agentiei cu care a mers el pana acum am primit oferta, am negociat cateva runde avand in vedere ca era un early-booking si noi eram o gasca de 14 adulti + copiii din dotare.

Preturile pentru 6 nopti 03.01. – 09.01.16, MD inclus, au fost dupa cum urmeaza:

Studio cu 1 dormitor – 398 Euro (fam fara copii)

Apartament cu 1 dormitor – 481 Euro (fam cu 1 copli)

Apartament cu 1 dormitor – 562 Euro (fam cu 2 copii)

De retinut ca spatiile apartamentelor difera, cele pentru familii cu copii fiind exponential mai mari. Tot am scris cuvantul asta mari, va spun din capul locului ca pricipalul punct forte pe care eu l-am apreciat la acest hotel a fost spatiul de cazare despre care gasiti informatii mai jos.

Descrierea hotelului:

Pozitionare f buna (nu este la baza partiei dar nici departe) fiind la 250 metri de punctul central al schi-lifturilor. Daca este zapada suficienta de la hotel se poate cobori pe schiuri pana la schi-lift respectiv cobori cu schiurile la hotel de la un alt schi-lift - nerecomandat incepatorilor.

Este construit in 2011 cu ceva extensii ulterioare din fonduri UE, are 11 etaje, constructie pe versant stil amfiteatru (receptia este la etajul 5), 3 lifturi si 124 de studiouri/apartamente.

Tipuri de studiouri/apartamente :

Studio cu 1 dormitor - aprox 30 mp (poate acomoda 2 adulti + 1 copil)

Apartament cu 1 dormitor – aprox 50 mp (poate acomoda 2 adulti + 2 copii sau 3 adulti)

Apartament cu 2-dormitoare – aprox 75 mp (poate acomoda 4 adulti + 2 copii sau 5 adulti)

Apartament cu 3 dormitoare - aprox 100 mp (poate acomoda 6 adulti + 2 copii sau 7 adulti)

Facilitati de parcare bune - punctul forte fiind garajul incalzit pe 3 nivele (parca), unde nu tot timpul prinzi loc. Destul de stramt dar este ceea ce ai nevoie. Eu am prins loc si acolo am lasat masina 6 zile. Din garaj intri ulterior direct in hotel (avantajul constructiei amfiteatru) in zona lifturilor. Restul locurilor de parcare sunt langa hotel.

La etajul 5 in zona receptiei este un lobby-bar cu o masa de biliard si cateva mese unde se pot servi bauturi de la bar. Noi dimineata ne beam cafeaua aici, cea de la MD era f slaba calitativ.

Hotelul dispune de un club pentru copii unde se organizeaza discotecta, au o masa de tenis, animatori pentru copiii mici. Deasemnea in hotel gasiti o zona SPA si o piscina. Am fost o seara la SPA – zona dotata cu sauna umeda si uscata, jacuzzi, sezlonguri de relaxare, dusuri exterioare. Zona SPA este mica, in saune 4 persoane inseamna aglomeratie. Piscina este mai mult pentru copii – adulti se pot relxa pe margine ambientul fiind placut. Au si o sala de forta/fitness – pentru cine mai poate dupa schi sau pentru cine nu schiaza.

Veti regasi doua restaurante la locatie: unul in cladirea hotelului cu doua zone: zona principala cu stil modern unde se mananca si MD si o zona mai retrasa stil taverna traditionala ceva mai inghesuita. In imediata apropiere a hotelului au un restaurant micut numit Barbeque, decorat rustic. Pentru restaurantul Barbeque va sfatuiesc sa faceti rezervare din timp, nu dispun de multe locuri. Preparatele gen purcelus sau miel intreg trebuiesc comandate cu 1 zi inainte. Va recomand cel putin o seara la Barbeque, gratarul a fost bun - il vezi cand il face, atmosfera placuta, painea facuta pe loc (pirlenka). Daca sunteti grup cu pachet fara demipensiune si optati pentru cina a-la-carte sugestia mea este sa va rezervati pe durata intregului sejur o masa. In partea de taverna este mai restrans ca spatiu dar mai rustic. Asa veti evita surpize in cazul in care hotelul este plin si va va fi usor si la nota de plata, care va veni in BG exclusiv.

Pe parte de schi hotelul are in incinta centru de inchirieri si depozitare – foarte util si la indemana. Nu va recomand sa lasati claparii, boot-ii, casca sau imbracamintea acolo pentru ca nu incalzesc peste noapte. Eu am mers direct in camera echipat, doar exista lift. A doua zi le aveam calde si uscate, coboram luam schiurile, betele si pe partie.

Au chiar langa hotel o scoala de winter sports pentru kinderi foarte mici. Daca este zapada suficienta se poate da copilul la monitor. vara in acest loc este teren de mini-fotbal si loc de joaca tot pt kinderi.

Wi-fi merge doar dupa ce da lumea shut-down, adica dupa 23:00. In orele de varf cand toata lumea este mobile (adica dimineata si seara) sufletul wi-fi, se termina banda. Noaptea merge uns – care-i somnabul si n-are ce face are banda de interne cat doreste.

Descrierea camerei:

Toate au balcon cu vedere mai mult sau mai putin spectaculoasa.

Toate au Kichineta suficient dotata, noi am folosit-o doar pentru ceai.

Intrarea se face din holul studioului/apartamentului in fiecare camera (stil decomandat).

Baie cu boiler electric – aici este o mica problema in special pentru familiile cu mai multi copii. Boilerul se termina relativ repede si se incalzeste greu. Pentru noi (doua persoane) boilerul era la limita - din cauza mea in principal, la mine apa trebuie sa fie foarte fierbinte si stau destul de mult in dus. Si cei din gasca s-au plans la inceput de acest aspect apoi s-au adaptat.

Toate sunt doate cu semineu in zona de living – asta este micul delicu pentru unii. Este contra-cost (parca 5 Leva) dar de efect. Noi nu am aprins semineul, au facut-o mindrii alti din gasca. Ne-am adunat la whiskey la ei si pot spune ca a fost de efect focul semineului.

In rest aspect de nou, intretinut, lenjerie curata, se schimbau prosoapele si lenjeria daca solicitai. Exista uscator in camera si suficient mobilier.

Asa cum am spus la inceput toata lumea a apreciat spatiul oferit, chiar si familiile cu 2 copii. Eu nu am gasit in RO la preturile lor conditiile acestea de spatiu.

Mancarea:

Micul dejun – inclus in pretul cazarii, la prima vedere poate parea variat. Nu a fost pe placul meu, sunt ceva mai pretentios si nu inteleg de ce arunca banii pe fereastra cumparand mezeluri ieftine, masline si mai ieftine, omlete prost facute, cafea slaba si ceaiuri indoielnice. Am gasit chestiuni de furajare (asta-i verbul pe care-l folosesc pentru a face referire la acest mod de hranire), acceptabile pentru un boost de energie pana la masa de pranza.

La hotel am mai mancat in fiecare seara a sejurului cina, pe care o poti alege in regim bufet (20 Leva de pers) si a-la-carte. Noi am mers exclusiv pe a-la-carte, regimul de furajare nu ne-a convins. Au feluri de mancare in regula. Iese in evidenta si este de efect tigaia cu carne si legume (kaworma). Vinurile din meniu mi-au placut, foarte bune. Unele feluri, in special cele asa zise cu specific local, mi s-au parut exagerat de scumpe in conditiile in care exista alternative in meniu, si nici nu m-au dat pe spate. Ca si gastronomie avand in vedere apropierea de Turcia si Grecia aveam astepari mai mari, din pacate destul de banal dar in regula per ansamblu. O chestiune de mentionat este faptul ca bonurile fiscale sunt bineintele in Bulgareste si pentru cine nu stie alfabetul Slav (Chirilic) poate reprezenta o provocare. Fiind multi in grup coroborat cu nepriceperea ospatarilor precum si lipsa lor de cunostinta a unor limbi de circulatie internationala (inclusiv Rusa) a rezultat in mici incurcaturi, dar fara intentie de furt sau supraincarcare a notei.

ce Mi-a placut:

-confortul studioului

-garajul incalzit

-atmosfera si mancarea de la Barbeque

-cafeaua de la lobby-bar

-atmosfera child friendly – erau kinderi oriunde te uitai

-atmosfera serii la semineu, servind un whiskey

-organizarea interna dedicata sporturilor de iarna (depot, centru de inchiriere si service)

-rapotul general calitate pret

ce Nu mi-a placut:

-Micul dejun (este opinie pur subiectiva si personala)

-Personalul destul de taciturn (in ciuda faptului ca erau tineri), greoi si nestiutori de alte graiuri. In alte locatii am gasit personal care reusea sa comunice in toate graiurile de pe partie: TR, GR, RU, RO, EN.

-Dinamica receptiei – noi am avut cash (la Constanta se gaseste de schimbat Leva) si ne-am miscat bine platind pe loc. Cei care au platit cu cardul la final au asteptat ceva la sfarsit pentru calcul de bilant. La check-in nu am avut voucherul printat cu mine (adevarat ca agentia ne-a spus, dar veneam dupa sarbatori numai la voucher nu-mi statea mintea) si au facut un subiect din asta- le-am explicat ca n-am venit de nebun 700 km din RO si nici nu ma intorc. Am sunat la agentie, au trimis voucher pe e-mail si m-au lasat in pace. Daca soseste un grup cu siguranta se asteapta pentru check-in, nu am vazut niciodata mai mult de doua fete acolo din care numai 1 se descurca in EN.

-Documentele de plata exclusiv in Bulgara

-Servicii pe care le taxeaza extra: halat pentru sauna, foc la semineu, cablu de date in camera. Mici ciupeli din care probabil fac ceva banuti. Un pic atipic pentru mine, este pentru prima data cand ma lovesc de ele. Sa le introduca in pretul cazarii si gata.

Coordonate conform website hotel 41°38'42.7"N 24°41'31.9"E

Adresa – Pamporovo, 4870

website - kamelia-hotel-pamporovo.com/en. Au destule poze aici. Multe reprezentative dar si cateva bine lucrate care distorsioneaza realitatea.

In final va spun ca este o descoperire interesanta si merita din plin in contextul in care alegeti Pamporovo ca loc de vacanta. Despre Pamporovo si vacanta la schi in alta postare ce va urma.

Trimis de amfibian in 08.03.16 18:11:24
Validat / Publicat: 08.03.16 18:58:47

VIZUALIZĂRI: 2243 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amfibian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Aici se face Barbeque
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 25.11 EUR pe cameră

[08.03.16 18:54:28]

= = =

Mutat în rubrica "Kamelia Apart Hotel, PAMPOROVO" (nou-creată pe sait)

amfibianAUTOR REVIEW
    [08.03.16 22:38:39]

@webmaster69: harta nu ajuta f mult fiind incompleta fata de ce exista real la locatie (nici in mod de harta nici in mod satelite). Dar judecand dupa poztionarea fata de Iva & Elena pare a fi corecta localizarea.

La fata locului se urca o rampa ff abrupta, se vede in varful rampei Iva & Elena langa care este o parcare construita cu plata, se face dreapta cobori un pic si in 150m ajungi la hotel.

amfibian
    Alte impresii din această RUBRICĂKamelia Apart Hotel: