ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.03.2016
ÎNSCRIS: 15.08.13
FEB-2016

City break Budapesta: cateva aspecte practice

Intrucat “Am fost acolo” este site-ul principal din care imi extrag informatiile necesare pentru vizitele in strainatate, ma simt datoare sa il completez si eu cu experientele proprii.

Despre transport: am comandat inca din Bucuresti transfer dus si intors de la si catre aeroport care a costat cu totul 44 Euro (23 catre hotel si 21 catre aeroport). Compania se numeste Lantino travel si am gasit-o intamplator pe net. Poate sunt si altele mai ieftine dar noi am comparat cu oferta hotelului: 1 singur drum ar fi costat 40 Euro. Acest cost este pentru un autoturism in care incap max 4 persoane.

Tot de la Lantino travel am cumparat cu 23,75 Euro/pers (fara transfer aeroport ar fi fost 25 Euro) si un pachet de transport/vizitare care cuprinde: transport nelimitat cu Hop-on, Hop-off pentru 48 ore cu BIG BUS, tur de noapte pe care noi nu l-am facut, tururi pietonale de cate 1,5 ore intr-o zi Buda si in alta Pesta (nu ne-am dus) si croaziera pe Dunare pe care am facut-o dar ar fi fost mai frumoasa seara. Erau mai multe firme care asigurau Hop-on, hop-off dar autobuzele de la BIG BUS pareau cele mai civilizate. In plus, etajul era acoperit astfel ca am beneficiat de cea mai buna vizibilitate fara sa inghetam (in Budapesta cam bate vantul, mai ales pe malul Dunarii). Intrucat obiectivele in Budapesta sunt destul de indepartate unele de altele, eu cred ca trebuie, macar pentru economie de timp, sa te deplasezi cu un mijloc de transport. Avand in vedere comentariile din AFA referitoare la parcare, Hop-on, hop-off este o solutie buna pentru deplasare mai ales daca te intereseaza sa afli si cate ceva despre ceea ce vezi.

Despre obiective

Toate cladirile din Budapesta sunt superbe. Aproape fiecare bloc are cate o statuie sau un basorelief sau macar niste ornamente care le fac adevarate bijuterii arhitectonice. Ar trebui sa va rezervati putin timp pentru a le admira macar pe cele din zona cuprinsa intre Palatul Parlamentului si renumita Vaci Uta.

Palatul Parlamentului, dupa parerea mea, trebuie vazut si in interior. Se poate vizita mergand pur si simplu la poarta dar, avand in vedere ca se pot rezerva bilete de pe Internet si ca se intra numai cu grupul care inseamna un numar limitat de persoane, poti sa ai surpriza sa nu poti intra decat peste cateva ore sau sa nimeresti urmatoarea intrare cu un grup de limba …... pe care nu o cunosti si atunci esti nevoit sa astepti pana intra grupul de limba … care iti convine. Nu am vazut ca s-ar constitui si grupuri de limba romana.

Palatul regal, cel putin partea care este Muzeul de istorie, in opinia mea este o improvizatie de muzeu. Exponate foarte putine, ca sa para mai multe au amenajat chiar o sufragerie tip comunist (biblioteca pe tot peretele, televizor cu lampi). Ma asteptam sa vad niste tavane pictate sau macar stukaturi ceva, erau doar tavane false cu spoturi. Concluzia: pierdere de timp. Insa, merita vazut in exterior: cladirea in sine este foarte frumoasa si in curte sunt statui si grupuri statuare pe care este pacat sa le ratati.

Despre schimb valutar

In primul rand va sfatuiesc sa platiti tot ce se poate cu cardul. La casa de schimb ne-au platit 300 ft pe 1 Euro, iar cu cardul paritatea a fost de 308 ft la 1 Euro. Exclus de platit in Euro, ei ti-l socotesc la 280 ft.

Despre preturi

Intrarea la Parlament este 1800 ft daca esti cetatean UE, la biserica Mathyas 1500 ft si parca tot atat la muzeul de istorie.

Pentru mancare nu cred ca sunt cea mai indicata persoana dar macar pot sa va informez: o ciorba gulas este vreo 6 euro, felul principal cam 12 Euro, o bere de-a lor la draft vreo 3 euro, am mai mancat un Gyros excellent in pasajul de langa gara Nyugati cu 2 Euro sau o felie de pizza 1 Euro.

Voi incheia acest articol precizand ca Budapesta este un oras pe care ar fi pacat sa il ratati sau sa il vedeti doar din masina si ca, desi am avut emotii cu privire la comportamentul lor cu privire la nationalitatea mea, nu am simtit nici un fel de ostilitate. In plus, majoritatea stiu engleza

Trimis de Carmenel in 08.03.16 11:39:42
Validat / Publicat: 08.03.16 13:43:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 6594 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Carmenel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.03.16 12:02:52]

@Carmenel - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 75&ridAnt=67406

Mihai18
[08.03.16 15:41:29]

In mod obișnuit, eu nu scriu ecouri. Votul pe care-l acord este suficient să-mi exprim părerea despre review, însă cînd am de făcut o completare ori recomandare, nu ezit.

Review-ul dv. este mai puțin turistic, dar interesant pentru că scrieți sfaturi și recomandări bune, motiv pentru care l-am și votat.

Ce-i lipsește review-ului? Fotografiile. Un review fără fotografii este ca o mâncare fără sare. Nu vă cert, nici vorbă, este numai o recomandare. Dar nu-i un capăt de țară, mai mergeți o dată și veniți și cu fotografi, pentru că Budapesta creează dependență. Noi așteptîm luna mai și ne întoarcem la Budapesta, a „n” oară cu precizarea că locuiesc tocmai în S-E. țării și îmi sunt necesare 10-11 ore să ajung la Cenad.

V-au plăcut casele pe care sunt atașate statui. Vă spun eu, este „mâna” Austriei, de pe timpul Imperiului Austro-Ungar. Or fi fost ei expansioniști, exploatarori, dar au lăsat în urma lor, în Budapesta, construcții și opere de artă care au dăinuit secolelor. Și în Timișoara, Cluj se simte urma lor. Sunt sigur pe ce scriu pentru că am vizitat și Viena.

Cât despre limba engleză, eu am rămas uimit cât de mulți vorbitori de vârsta I-a și a II-a vorbesc această limbă. Din această categorie, apreciez că din 5 persoane, 2-3 vorbesc enegleza. Eu nu sunt vorbitor de limbă engelză dar când am cuțitul la os, mă descurc.

Așa este, ungurii din Budapesta sunt „domni”, amabili, binevoitori. Noi mergem pe cont propriu, acolo pe străzi ne amestecăm cu oamenii, intrăm prin magazine, zone de interes turtistic și nu simțim ostilitate, am un sentiment de siguranță pe străzi.

În încheere, vă urez o nouă călătorie reușită la Budapesta și să ne arătați și nouă fotografiile. Vă spun eu, mai aveți destule de văzut în Budapesta.

CarmenelAUTOR REVIEW
[08.03.16 16:21:43]

@Mihai18 - Multumesc pentru aprecieri. Ma straduiesc, pe cat se poate, sa scriu informatii noi, sau sa confirm / infirm unele pareri deja expuse.

Din pacate, fotografiile pe care le-am facut nu sunt relevante pentru articol. Pe principiul ca pot gasi intotdeauna suficiente fotografii pe Internet mult mai frumoase, eu nu fac decat cateva, cu telefonul, numai ca sa punctez/imi personalizez locul vizitat.

in ceea ce priveste remarca dvs. conform careia arhitectura Budapestei "este mana imperiului austro-ungar" as putea sa completez ca si istoria lor tot cam pe asta se bazeaza. Dar, au reusit, cu brio, sa isi atraga turisti chiar asa fara prea multe vestigii sau stil propriu in arhitectura. Daca nu le-au avut, si le-au construit singuri. Aici pot da exemplu castelul Vajnahunyad de langa monumentul Eroilor care este inspirat de castelul de la Hunedoara si care initial a fost construit din lemn si carton pentru un targ. apoi, vazand cat succes are, l-au construit cum trebuie si l-au facut "un must see" in Budapesta. Mie mi-a placut mai mult decat castelul regal (ma refer la exterior).

Eu nu cred ca mai ajung curand la Budapesta, nu pentru ca nu mi-ar fi placut ci pentru ca mai am inca foarte multe de vazut.

toate cele bune,

[23.02.17 10:17:54]

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța la Budapesta, BUDAPESTA" (nou-creată pe sait)

Carmenel, Mihai18
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța la Budapesta: