ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2016
DIN: Vrancea
ÎNSCRIS: 05.07.12
JUL-2014

In vecinatatea cavernelor

Dupa alta cazare in zona Cappadocia a urmat o zi de colindat si vizitat tot ce se putea si la final am ales sa ne cazam in alt hotel, pentru diversitate.

Mare greseala, de cum am intrat la receptie ne-am dat seama ca era mai bine sa fi ramas la vechea cazare (vezi impresii) unde macar era racoare.

Aici, prima impresie a fost de hotel parasit sau din acela din filme de groaza in care nu-i nimeni decat un ciudat care te priveste dupa o perdea. Cu greu am reusit sa gasim receptionerul, dupa ce am batut la cateva usi si am facut galagie, a aparut si persoana. Ne-a dat cheia de la camera si am pornit pe scari.

Dupa ce am intrat in camera am avut aceeasi senzatie de hotel-muzeu, cu mobilier vechi si mirosuri asijderea. Pe deasupra, mai era si foarte cald asa ca am decis sa iesim in oras ca sa scapam de maghernita insa am mers cam mult pana in centru unde n-am vazut mare lucru, doar ceva priveliste cu niste caverne luminate undeva pe un deal mai inalt.

Dupa atata mers pe jos am picat lati si n-am apucat sa ne mai plangem de conditiile proaste de cazare. Dimineata ne-a trezit un nebun de pe strada ce batea ca disperatul intr-o toba uriasa (la ora 5.30) dar ne-a prins bine intrucat am admirat spectacolul de pe cerul plin de baloane gonflabile (regret si acum ca nu am zburat cu balonul insa era cam scump - 150 euro si nu prea mai aveam rezerve cu noi).

Apoi am coborat la masa si am constatat ca aveam bucatar/ospatar personal caci eram singurii in hotel.

Nu pot spune ca a fost o cazare chiar rea dar era un pic deprimant sa stai acolo si simteai ca te-ai intors in timp.

Trimis de johnscorpion in 05.03.16 20:07:56
Validat / Publicat: 05.03.16 21:30:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Turcia, Grecia, Bulgaria

VIZUALIZĂRI: 1629 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (johnscorpion); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.03.16 21:22:13]

@johnnydanut -

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 36&ridAnt=67368

Mutat în rubrica "Prokopi Hotel [Urgup], URGUP" (nou-creată pe sait)

criss65
[05.03.16 22:47:08]

@johnnydanut - "Nebunul" despre care vorbeşti este toboşarul satului care trezeşte credincioşii dis de dimineaţă (pe la 3-4 a. m.) pentru a se spăla, pentru a mânca, ca mai apoi să se ducă la rugăciune la moschee. Ai nimerit în perioada ramadamului în care credinciosul nu mănâncă nimic cât este soarele pe cer! De aceea sunt atât de matinali în a începe ziua... La 5 a. m. cântă muezinul în difuzor...

Da, aşa e dimineaţa în Capadochia. Noi am pus ceasul să sune în fiecare dimineaţă pentru a ne savura cafeaua pe terasa hotelui împreună cu imaginea zecilor de baloane de pe cerul Capadochiei.

criss65