ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2008
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 03.07.08
    JUN-2007
    [?] AD. + 1 COPII

Nu trebuie ratat, mai ales de familiile cu copii

Hai sa va spun cate ceva despre Adaland, poate multi dintre voi veti dori sa va duceti juniorii acolo si nu va strica cateva informatii.

Intrarea se poate plati fie in lire fie in euro (20euro/adult, 13euro/copil) iar programul incepe de la 10.00 si tine pana la orele 18.00. Noi nu am stiut asta si am plecat din centrul Kussadassi pe la 08.30 cu dolmusul (2.5lire / adult - 20-25 minute) iar de la 9 pana la 10 ne-am ascuns de caldura pe sub palmieri si ne-am indopat la greu cu portocale. In zona e si un hotel ultra fain, parca Ephesus ii zice, dar nu am putut sa cascam gura fiindca era pazit mai ceva ca un obiectiv militar iar accesul masinilor se facea din cate am vazut eu cu un card.

La 10 am platit si am intrat in universul distractiei si, cu o harta a parcului pusa la dispozitie de catre un angajat, am luat-o la pas printre tobogane si piscine.

E Ok ca adancimile sunt trecute peste tot asa ca nu exista riscul ca juniorii vostri sa ia vreo gura de apa decat daca sunt naravasi sau neascultatori.

Sunt piscine gen jacuzzi, e o piscina in care sunt si valuri iar adancimea creste progresiv pana la 1.80m, sunt vreo 3 piscine dedicate exclusiv celor mici (atentie la piscina cu 3 tobogane de langa cele doua turnuri turcesti, are un pahar imens care se umple cu apa si se rastoarna sub efectul greutatii apei dar este periculos chiar si pentru un adult, pe mine m-a pus in fund iar altui tantalau de tata era sa-i rupa coloana :) )

Despre tobogane pot sa spun ca sunt OK insa nu pentru "casaloti" (categorie din care fac si eu parte), sunt unele pe care daca te dai te ustura mai multe parti ale anatomiei si nu prea merita. Nevasta-mea a fost mai curajoasa (eu zic ca mai degraba inconstienta dar asta ramane doar aici spusa! :D) si le-a incercat pe toate.

Cele mai nasoale sunt cele doua tobogane gen tunel (inchise), in cel negru era sa ma rastorn cu barca si era nasol fiindca veneau cei din spate iar in intunericul ala cred ca ne spargeam "bilele" de mama-mama. Dupa asta nu am mai vrut sa ma dau si prin tunelul galben dar pana la urma tot am facut-o dupa ce m-a luat mandra la misto. In ziua aia cred ca a avut ceva ganduri de vaduvie fiindca mie imi tremura slipul pe fizic iar inima o luase razna si nu mult i-a lipsit sa crape. Am facut-o si pe asta iar dupa accea chiar a inceput sa-mi placa si am repetat de cateva ori experienta. "Spilul" este simplu, nu trebuie sa incerci sa conduci barca sau colacul folosind corpul, trebuie doar sa-ti pui fundul pe colac si sa nu te agiti deloc.

Cu toate astea au ramas cateva tobogane pe care nu le-am mai incercat (cele de viteza - albe cu dungi colorate) fiindca la "tonajul" meu as fi scos apa din piscina la sosire dar mi-as fi spart si dosul.

Recomand parintilor sa incerce inainte fiecare tobogan si sa decida ce se potriveste copiilor, nu toate imi par safe iar riscul de a fi accidentat exista.

Atentie cu banii in incinta parcului, nu se accepta cash si trebuie sa va incarcati un card Adaland (la intrare) cu o suma de bani. Preturile sunt insa destul de mari si daca credeti ca va multumiti cu sucul si sandvisurile din rucsac e mai bine asa si ramaneti si pe "profit", profit cu care puteti servi seara masa in oras.

Daca juniorii nu stiu sa inoate puteti sa luati colacii sau vestele gonflabile din dotare, in parc nu veti gasi asa ceva decat contra-cost si nu merita.

Va doresc distractie placuta si un concediu reusit!

Trimis de gregory* in 03.07.08 01:10:12

VIZUALIZĂRI: 3619 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gregory*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

laviniaelena21
    [09.09.08 11:57:34]

am fost si eu si intr-adevar este super distractie m-am dat in toate dracoveniile de ma durea capul seara... dar a meritat..

dutubimbi
    [29.07.09 02:11:33]

Cu ce suma ar fi bine sa incarc acel card, care sunt preturile?

elena53
    [19.07.11 04:15:09]

O distractie si o zi de neuitat in familie!

Eram in a 3 a zi din minunata noastra vacanta cand ne-am hotarat sa mergem la Adaland. Excursia am luat-o de la ghidul nostru, am platit 18 euro de persoana cu transport dus-intors din fata hotelului.

Odata ce ai ajuns acolo trebuie sa iti faci un card pe care se pune lire de exemplu noi am pus 50 lire pentru 4 persoane + 5 lire garantie pentru card.

IMPORTANT: cei 5 lire se primesc inapoi la iesire deasemenea si banii care au mai ramas pe card in caz ca nu i-ati heltuit pe toti.

De mancat sunt destule locuri. Noi am mancat 3 meniuri hamburger + 1 salat+o apa =45 lire (destul de piperat). Sincer mai bine va puneti niste cornuri si o sticla mare de apa pentru ca am ramas suprinsa cand am vazut ca nu ne-a controlat nimeni in bagaj mai bine va puneti mancare!!!

Securitatea topoganelor este maxima dupa parerea mea va spun ca sunt fricoasa La fiecare topogan sus si jos este cate un salvamar! Topoganele sunt exceptionale! Cel mai haios a fost cel cu barca in care ne-am putut da tota familia (mama si 3 copii imaginati-va)

Totul merge repede nu stai mult la coada. Distractia este maxima! Merita incercat mai ales pentru cei care merg cu copii va fi o experienta care o vor povestii la scoala de nenumarate ori. 3 topogane mi s-au parut cele mai riscante unde adrenalina o ia raaaaaaaazzzznnnaaaa ). Spre ca v-a fost de folos ce am scris si va doresc distractie placuta!!! Am sa atasez cateva poze

Impresii postate de Leteacristina in 08.09.2010 23:02:51

VIZUALIZARI: 1458

A fost prima sa vizita/vacanta in TURCIA

SESIZEAZA greseala / continut sau limbaj inadecvat

Noteaza ca FAVORIT [ ce inseamna favorit? ]

EVIDENTIATI IMPRESIILE CU ADEVARAT UTILE!

Daca impresiile de mai sus v-au impresionat prin utilitate, eleganta sau calitate folositi linkurile de mai jos, prin care puteti acordati un BONUS in Puncte de Multumire-Apreciere (PMA) review-ului.

NB 1) Votati doar review-urile RELEVANTE. NB 2) Eventualul vot este ANONIM. Din 18.12.2010, voturile sunt publice.

Va place review-ul? Votati-l:

UTIL/BUN [450 PMA] - F. UTIL/F. BUN [900 PMA] // NU-MI PLACE [ -1 PMA]

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1 & 1250 PMA (din 4 voturi) nota2

* Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarca foto din sejur

* Doresti sa intrebi/discuti ceva legat de impresiile postate de Leteacristina? - foloseste rubrica Ecouri (de mai jos)

ECOURI la review [pareri; intrebari/solicitari adresate autorului etc]

adryana [15.02.11 11:22:15]

buna, vrem sa mergem si noi aici, cum se procedeaza, intri in complex platesti apoi daca vrei la delfini, platesti iar? sau platesti la inceput la intrare? ce mai e interesant acolo, am inteles ca mai e un acvariu urias unde te coboara ca sa vezi pesti exotici?

TOP

raspunde ecoului - sesizeaza greseala / continut inacceptabil

elena53 [19.07.11 04:10:25]

Caut familie, grup ptr efectuarea concediului in Turcia, mai precis in Davutlar. la 15 km de Kusadasi, o zona superba f. aproape de mare cca 50 m, cazare in vila de 7 locuri, eu st cu nepotica de 12 ani si sotul meu, suntem o fam. unita, fara hachite, nefumatori, spontani si sociabili. Am inchiriat vila din 2010 ptr fam noastra dar intre timp s-a nascut un bebel care nu poate circula 1100 km cu masina, si am decis sa facem un apel spre noi cunostinte. Noi mergem in aceeasi statiune de 10 ani, preturile st convenabile, nu esti legat de mese, iti gatesti singur, iti imparti timpul cum crezi de cuviinta. Ne-am bucura sa gasim o fam cu copil (copii), sau poate 2 fam, sunt disponibile 4 locuri.

dutubimbi, elena53, laviniaelena21
    Alte impresii din această RUBRICĂAdaland Aquapark: