ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2016
    FEB-2016
    single

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Pentru cei saraci.... ca mine.

M-am intors astazi din Milano. Voi scrie impresiile de calatorie in zilele urmatoare.

Deocamdata, scriu despre cazare fiindca sunt convinsa ca mai sunt romani, saraci ca mine, si care ar vrea sa calatoreasca.

Ati vazut si in postarile mele mai vechi ca sunt un om modest, nu sunt pretentioasa la cazari.

Cand am cumparat biletul de avion, credeam ca rezolvasem si cu cazarea prin Hostelworld : Hotel Marlene, din Milano, pe care am rugamintea sa-l treaca pe lista neagra moderatorii AFA. Deci, am primit confirmarea de cazare pentru 26,27 februarie: camera cu baie individuala: 15 euros pe noapte. Mi s-a retinut de pe card un avans, de catre Hostelworld. Mi s-a confirmat rezervarea, am cumparat biletul de avion: 20 de euros dus - intors si eram incantata!

Asta a fost acum 2 saptamani.

Peste o saptamana, a sosit un mesaj de la Hostelword: rezervare anulata deoarece proprietarul nu raspundea.

Voiam sa renunt la calatorie si sa pierd acei 20 de euros (biletul de avion).

Am mai cautat cu Airbnb, dar era mai scump in Milano decat la Roma in perioada asta.

Colega mea din Iasi a avut rabdare sa caute pentru mine... si a gasit: Villa Melchiorre.

47 de euros pentru doua nopti. Am zis ca este ok. Si am facut rezervarea prin Boocking.

Este aproape de Gara Centrala.

Cum nu am fost nicicand in Milano, am scos harti: cum ajung de la aeroport, cum ajung de la Stazione Centrale... cu mijloace de transport, pe jos, etc...

Am ajuns noaptea in Milano, desi plecasem ziua, la 13.00 spre aeroport. A intarziat zborul... cam o ora. Numai buna ora aia cat sa se faca intuneric, sa "bajabai" pana la hostal.

Insa, m-am descurcat. Autobuzul de la Malpensa m-a lasat exact pe strada paralela cu calea ferata (indicata pe harta). Am luat-o tot inainte pana la intersectia cu Via Lunigiana. Am facut la stanga si destinatia era pe dreapta, cum bine m-a indrumat google.

Am ajuns in fata cladirii. Si pffff, poarta inchisa! Am inceput sa butonez... dar mie mi se parea ca nu am apasat pe "soneria" potrivita.

Ma pregateam sa sun... Numarul era afisat, dar fara prefixul Italiei, evident! Eu as fi sunat de pe mobil... Si plouaaaaa!!! Doamne cum mai ploua! Cand am auzit: clic!!! Un clic fericit!!!

Am intrat in curte. Si cineva deja venea sa ma intampine la usa! Un asiatic... Buffff, am zis eu, in ce limba ma inteleg??? I-am desenat pe birou pin-ul de rezervare. Ii vorbeam in spaniola. I-am zis din start ca nu stiu engleza (i-am zis in engleza...) si sa vorbeasca italiana, ca inteleg.

Dupa ce am desenat cifra magica, a cautat pe calculator si i s-a luminat fata!!! OK, a zis! Si sa-i dau hartia de rezervare... Daca eu sunt Cristina, ca vrea un document. M-a pus sa ii semnez chitanta, explicandu-mi ca s-a restras suma de 47 de euros de pe card (Card Visa, MasterCard se accepta), si mi-a spus ca mai am de achitat taxa de oras: 4 euros, pentru doua zile!

Mi-a dat cheile de la intrarea pe poarta de la strada si de la camera mea: 202.

Vila are un etaj si demisol. M-a amuzat faptul ca avea si lift. Am luat liftul ca sa urc la etajul 1. Si am vazut ca avea si 2... de aia, initial, am intrebat unde este camera mea, la etajul 1, sau 2? Ulterior, am vazut ca 2 era doar mansarda. :)

Ma asteptam la o nenorocire de camera: un pat si o masuta! Insa camera era destul de mare: un pat mare, unde ar fi incaput doua persoana. Marmura pe jos. Niste usi care dadeau spre un balcon mare. Un birou mic pe care se afla un monitor si o telecomanda: era televizor cu cablu satelit, se prindeau multe programe italiene.

Aveam si un prosop mare de baie, si pe caloriferul mascat, un cosulet cu sapun, sampon...

Am ramas placut impresionata. Baia (comuna) era libera. Am gasit-o mereu libera, curata...

Mi s-a spus ca mai e o baie la parter, daca cea de la etaj este ocupata.

Aveau in total 8 camere de inchiriat, cred. Unele si cu baie privata.

Neplacerile au venit ulterior. Un zgomot infernal de pe strada, in timpul noptii! Cum ploua, zgomotul era si mai mare. Masini care rulau cu viteza, non stop. Nu am putut sa dorm bine. Ba era si tare frig, ca oprisera caldura. Dimineata au dat din nou caldura. Atunci as mai fi dormit si eu, dar nu ca sa dorm venisem in Milano.

Sambata, adica aseara, a fost si mai rau. Erau doi italieni, vanzatori de ochelari (le. am vazut masina cu firma). A trebuit sa ii atrag atentia unuia dintre ei sa elibereze baia. De trei ori am batut la usa, cam in jumatate de ora. Azi, m-am trezit la 7 ca sa prind avionul de 12.30. Cat pe ce sa pierd avionul! Acei indivizi nu mai terminau cu baia!!! Pana la 8.30! Cand i-am vazut ca au plecat, in gandul meu... "sa nu va mai vad niciodata". Asa ca m-am spalat si eu cum am putut pe fata, dus nu am mai facut, ca chiar pierdeam avionul.

Locatia este detinuta, cred, de catre niste asiatici: prea erau toti de la receptie asiatici.

Este un loc curat si destul de bine situat. Aproape este si o statie de metrou. Exact vis-á-vis este statia de tramvai, linia 5 care te duce direct la Gara, sau la Piata Cincinatti, de unde iei tramvaiul istoric nr 1, care trece pe la Scala. Pe aceste linii circula prima generatie de tramvaie din Milano: un vagon, banci de lemn, lustre... si scrie: "Interzis scuipatul" :))

Trimis de cristina47* in 28.02.16 23:06:54
    Validat / Publicat: 29.02.16 00:14:44
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Bologna, Firentze

VIZUALIZĂRI: 2709 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [29.02.16 00:13:50] »

Mutat în rubrica "GuestHouse Villa Melchiorre, MILANO" (nou-creată pe sait)

Pentru a trece include hotelul pe lista neagră, ar trebui să

1) existe un review care să redea documenteze nerespectarea rezervării - în rubrica acelui hotel

2) nerespectarea rezervării trebuie deasemenea documentată prin transmiterea documentelor rezervării (şi a plăţii avansului)

Dacă doreşti, poţi încărca un review despre Marlene şi ne poţi trimite documentere la adresa webmaster (at) amfostacolo (.) ro.

maria55 † [29.02.16 07:34:35] »

@cristina47, m-ai binedispus dis de dimineata cu reviewu' tau!

Si eu care credeam ca sunt singura vanatoare de low-budget-uri... neah, ca am pereche!!!

Zbor la 20/euro dus/intors insa, cat am cautat n-am gasit!

Probabil pt ca incerc mereu sa gasesc la dus, zbor dis de dimineata, iar la intors... seara tarziu!

cristina47* [29.02.16 09:53:17] »

@webmasterX - Da, este bine situata pe harta. Merci. O zi buna.

mishu [29.02.16 16:18:36] »

Am placerea acordarii unui superbonus si o vad pe Maria ca are contracandidat ca low budget. Sunt foarte de accord ca poti cheltui de obicei pe concediu cam cati bani vrei insa nu totdeauna reusesti. Eu inca din cauza copiilor (scoala) nu am prea reusit sa gasesc la low cand vreau eu. Insa nu disper, nu or sa mai mearga multa vreme cu noi si atunci o sa ne facem de cap noi "mosii". Nu sunt mofturoasa si atunci cred ca reusesc sa ma adaptez oriunde. Felicitari pentru review si asteptam si parerile privind obiectivele atinse. Sper ca ai vazut ce vroiai.

cristina47* [29.02.16 16:44:49] »

@mishu - Multumesc pentru superbonus. Stiu cum e cu "copiii la scoala". Si din pacate, cand sunt copiii in vacanta, atunci sunt si preturi mai mari, ca deh...

Nu am vazut chiar tot ce mi-am propus, fiindca nu am avut la dispozitie decat o zi plina.

cristina47* [29.02.16 17:08:32] »

@maria55 - Maria, si eu as prefera sa plec de dimineata si sa ma intorc seara, insa la low-cost nu stiu daca au astfel de variante. In general, Ryanair are un zbor in Romania (pe zi) si intors imediat in tara de unde vine.

Ma tenteaza un Bruxelles, inca de anul trecut. Zborul e vreo 15 euros dus-intors, insa ajunge seara la dus si la intors de dimineata. Transferul de la aeroport este vreo 30 de euros ....parca, si hotelurile in Bruxelles foarte scumpe.

mishu [29.02.16 17:14:51] »

@maria55 - Maria, la cat am apucat sa te cunosc din scris (desi cred ca te-am cunoscut in cateva ore mai mult decat pe altii intr-o viata) te cred ca esti in stare sa pleci dimineata si sa te intorci seara, insa zau ca mi-ar placea cu o noapte intre chiar si pentru cateva ore.

maria55 † [29.02.16 17:30:48] »

@mishu - hai ca mai facut sa rad! Never... pentru o singura zi, e obositor, n-ai sa apuci sa te dezmeticesti si de frica pierderii bus-ului pt aeroport... stai in stress! Deci sunt "madame economy"... incerc sa vad multe la un buget de tot rasul, dar sunt prea batrana sa ma misc atat de repede... intr-o zi!

Dar Cristina47 are dreptate... bilete low, la zboruri low... sunt cu plecari de seara si... intoarcerea de dimineata ceea ce presupune ca pt un city-break sa ai la dispozitie cel/putin 3nopti de cazare! Cu alte cuvinte, economia de la acest gen de bilet, se cam duce d... fiind nevoita sa iei cazare cu o noapte in plus!

cristina47* [29.02.16 20:52:02] »

@maria55 - Maria, "maiestria" sta si in gasitul unei cazari bune. Ca sa nu plangi de ciuda ca ai dat pe biletul de avion 20 de euros si pe cazare 40 RON pe noapte, cum ii auzeam comentand pe smecherasii din spate (in avion). Insa dupa cum aruncau cu banii, inca din avion, sigur se duceau la shopping. Si pentru ei, 40 de RON era putin, chiar se si laudau ca au gasit ceva foarte convenabil! : tineri de succes!

Eu m-am mutat la geam, partial....ca sa fac niste poze! Intre timp, un "tanar de succes" a si invadat scaunul de pe sirul meu, cu genunchii: statea si se hlizea la gasca lui. Nu conta ca deranja...Tupeist cat cuprinde! Cheia succesului: tupeist, nesimtit si cu bani!

cristina47* [29.02.16 21:59:11] »

@cristina47 - 400 Ron cazarea... nu 40! (ma refer la cazarea smecherilor)

cristina47* [11.10.16 19:36:00] »

@maria55: Maria55, iata o varianta de zbor bunicica: Otopeni - Bergamo (9.55 - 11.30) dus, si intoarcere a doua zi dimineata la 6.00.

maria55 † [11.10.16 20:19:39] »

@cristina47: ms. ????

cristina47* [11.10.16 22:28:09] »

@maria55: cp.

cristina47*, maria55, mishu