ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2016
STATUS: APOLLO
OCT-2015
team-building

Team building (nu body building) - Hotel Classic Inn- Brasov

Am sa va spun cate ceva despre cazarea de care am beneficiat cu ocazia acelui team building (cand am fost si la Parc Aventura vezi impresii) varianta short (doar o noapte cazare) la Brasov, hotel Classic Inn. Cum pentru mine era prima data cand participam la o astfel de actiune (lucram aici doar de cateva luni) a fost mai mult decat binevenit si o ocazie in plus sa-mi cunosc mai bine colegii (lucram aici de cateva luni).

Organizarea era ca plecam din Bucuresti la ora 8.00 si facem cazarea undeva la ora 11.00-11.30. Cum insa socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa, am plecat cam cu jumatate de ora mai tarziu si a fost un adevarat chin sa iesim din Bucuresti ajungand astfel la Brasov cam pe la ora 12.00. Drumul cu autocarul a fost foarte simpatic s-au organizat si concursuri urmand sa aflam castigatorii seara la restaurant, am incins atmosfera si mi-am apropiat si mai mult colegii (de fapt in autocar erau numai colege, putinii colegi erau cu masinile mici cred ca speriati de faptul ca vor merge insotiti de un mare grup de doamne) dupa ce am scos visinata pregatita special pentru eveniment, si va rog sa ma credeti toti mi-au cerut reteta, resursele umane chiar glumeau ca daca veneam cu asa ceva la interviu nu mai stateam o ora jumatate, in 10 minute eram gata.

Acum ce sa va spun stiind unde mergem ma uitasem pe harta sa vad cam pe unde este localizat hotelul si stiam ca este la baza Tampei langa padure. Noi eram cu autocarul iar in acea zona strazile sunt foarte inguste in unele zone chiar si trotuarul nu permite trecerea decat a unei singure persoane astfel incat autocarul ne-a lasat in zona Bisericii Sf Nicolae, de unde un microbuz a preluat bagajele, se oferise sa ne preia si pe noi pe rand dar era jenant sa mergi la munte si chiar sa nu te misti, asa ca am parcurs cele cateva sute de metri pe jos, glumind si bucurandu-ne ca suntem liberi (era vineri deci zi lucratoare ).

Am ajuns la hotel, l-am admirat putin dupa care m-am grabit spre receptie stiind ce nebunie va fi astfel incat am reusit sa ma cazez printre primii. Camera in care urma sa stau eu si o colega era intr-o cladire alaturata asa ca ne-am luat bagajele si am purces spre camera noastra.

Ce sa va mai povestesc, am facut o multime de poze cu tableta, florile din balcon, Tampa, camera, paturile, telefonul retro, baie, restaurant, tot ce-am putut, ca sa pot arata pozele. Ce credeti ca am patit? dupa descarcarea in calculator la scurta perioada de vreme am avut un virus si am pierdut o multime de fisiere, astfel nu puteti decat sa ma credeti pe cuvant sau sa verificati pe site-ul oficial, unde puteti cu ajutorul cursorului sa vizualizati locatia, asa ca eu am localizat camera in care am stat si anume in cladirea de langa cea principala, in partea dreapta (am sa va spun de ce fac aceste mentiuni), la etajul 1 camera pe colt spre cladirea veche. classic-inn.ro/despre-noi sau pe booking unde sunt mai multe poze interior si exterior.

Dupa cum v-am spus deja a urmat un program sportiv adica am fost in Parc Aventura, un program super de 2-3 ore care m-a umplut de energie (si vanatai) dupa care a urmat un dus bine venit si festivitatea de premiere a castigatorilor concursurilor urmata de un chef pe cinste (o sa mai vorbesc despre el)

Revenim la hotel, este minunat sa vezi flori la ferestre incat uiti ca te afli in Romania si te simti cam ca in Austria) sa vezi padurea atat de aproape si sa asculti linistea. Dar sa si intram si aici vreau sa mentionez accesul spre receptie unde ajungi urcand niste trepte pentru a te pomeni intr-un spatiu amenajat in stil clasic, o astmosfera calda si eleganta (ce de poze aveam si aici). Aici la receptie exista si un expresor de cafea de unde erai servit, la cerere si contracost (la noi a fost platit de firma) putin cam incet insa fata de dorintele noastre si asta nu dintr-o rea vointa ci din dorinta de a servi ceva de calitate. O cafea deosebit de buna am baut aici.

Mergem spre camera (acces cu cartela, fiecare aveam cartela le primisem la receptie intr-un etui inclusiv cu parola de la wifi), in primul rand cand intri in cladirea noua, la parter exista un spatiu cu canapele in care poti sta lejer la o sueta. Camera noastra mare si luminoasa (avea multe ferestre spre exterior dupa cum se vede prezentat pe site), mobila stil clasic, care parea si foarte solida, cu un telefon retro (si astuia ii facusem poza). Baia luminoasa si ea aici insa ce nu mi-a placut era ca fereastra dadea in balcon, dar doar ea, ca noi nu aveam iesire la balcon insa ne puteam trezi cu altii cazati mai incolo ca vin sa traga cu ochiul in baia noastra). Baia dotata cu cele necesare, sampon, gel de dus, casca de dus, foen si o chiuveta moderna si eleganta, normal ca si ea era in poze insa cum poze nu mai am va descriu de ce mi-a placut. Teava de curgere a apei era sectionata la partea superioara astfel incat vedeai apa cum vine spre tine ca pe un jgheab. Nu stiu daca am descris cum trebuie si depinde de imaginatia fiecaruia ce iese.

In camera nu am stat mult, am socializat cu colegii la restaurant si pe terasa care este deasupra intrarii principale apoi am plecat la Parc Aventura.

Ce pot spune despre restaurant, decat ca este foarte luminos avand multe geamuri spre exterior. Hotelul in afara de o famile care a avut „nesansa” sa fie cazata acolo era ocupat in intregime de noi. Am fost insa destul de decenti si galagia a fost in limite decente de decibeli.

Mesele au fost asezate in tot spatiul disponibil astfel incat sa te simti bine la masa, sa nu fii inghesuit. O masa era pregatita pentru bauturile aperitiv servite (dupa cum fusese facut contractul) si nu au fost sincope in servirea lor (si de ei si de noi ). Iar mancarea, regim de bufet suedez foarte bine pus la punct si fara sincope in care sa admiri platouri goale. La miezul noptii am fost serviti cu pahare cu sampanie iar seful suprem ne-a adresat cateva vorbe dupa care am trecut din nou la dans si petrecere. Eu una am plecat dupa ora 1 la culcare gandindu-ma oarecum cu grija ca nu voi putea dormi de zgomot. Nu am avut nici o problema, nu am auzit mai nimic.

Dimineata am avut un mic dejun bufet suedez de care nu cred ca a putut cineva sa se planga. De remarcat ceaiurile (nu mai tin minte numele marcii dar stiu ca exista magazin doar in Brasov). Multi dintre colegii mei s-au trezit cam fix inainte sa plecam spre casa si chiar au renuntat la micul dejun.

Plecarea s-a facut la fel adica am pus bagajele in microbuz si noi am coborat pe jos pana in dreptul bisericii. Acolo era amenajat si un targ de masini vechi pe care am putut sa le admiram cu mare placere si sa le si pozam (norocul meu ca am primit poze de la o colega). Nu erau multe masini dar erau deosebite si cum vremea era superba (la Predeal si spre Bucuresti ploua asa ca noi am avut mare noroc). Ne-am mai plimbat putin si apoi am pornit spre casa cu nostalgia parasirii unui loc minunat.

Consider acest hotel un loc placut daca vrei sa te afli „departe de lumea dezlantuita”, dezavantaj insa cele 15-20 minute ca sa ajungi de exemplu in Piata Sfatului.

Dupa preferinta insa puteti avea si camera cu pat matrimonial cu baldachin daca agreati ideea (eu nu )

Trimis de mishu in 28.02.16 12:42:47
Validat / Publicat: 28.02.16 13:37:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 1368 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Piata Sfatului pe seara
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.00 EUR pe cameră

[28.02.16 13:37:12]

@mishu - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Classic Inn Hotel, BRAȘOV" (deja existentă pe sait)

mishuAUTOR REVIEW
    [28.02.16 14:01:28]