ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.02.2016
DIN: Suceava
ÎNSCRIS: 23.09.15
JUL-2015

Hai in Bucovina la Casa Bunicilor !

Vara trecuta, am avut ocazia de a sta un weekend cazata in comuna Manastirea Humorului, localitatea Gura Humorului, la pensiunea Casa Bunicilor, un loc in care traditia bucovineana se pastreaza din plin, de cum intrii pe poarta pensiunii. Aici veti gasi defapt un ansamblu de 3 casute din lemn, care pastreaza designul vechi, batranesc cu prispa si cerdac, cu interior aferent rustic, cu sobe, toate restaurate, vechimea caselor fiind de aproape un secol.

Dupa un weekend petrecut in acest loc feeric, aproape de padure, mi-am incarcat bateriile la maximum, plamanii de aer curat, m-am odihnit si am calarit.

3 iazuri sunt in curtea pensiunii, unde se poate pescui de catre cei pasionati, se poate calari, fiind cativa cai dar si ponei pentru copii. Curtea pensiunii se intinde pana in padure, unde se gasesc cateva hamace prinse de falnicii brazi dar si balansoare cum urcati pe scarile din padure si pe langa iazuri, un adevarat relax, dupa o saptamana aglomerata de munca. Daca sunteti pasionati ai sahului, puteti sa jucati o partida, cu niste piese la dimensiuni mari, tabla de sah fiind podeaua unei terase din spate, a casutei- restaurant. Restaurantul este unul mediu de vreo 40-50 de locuri dar afara sunt asezate vreo 10 mese pe terasa, pentru zilele de vara, in care poti servi masa in inima naturii.

Bucate traditionale, bucovinene, multe de pe vremea de cand eram copii, cu alimente bio, majoritatea realizate de catre proprietari (dulceata, prajituri, zacusca sau muraturile) dar si carnea si legumele sunt asigurate din gospodaria proprie, dupa cum se lauda ei, acolo crescand pasari dar si pastrav, plus ca detin o sera pentru legume. Toata mancarea este proaspata, gustoasa, sanatoasa neavand nimic de obiectat la adresa ei.

Pretul unei camere duble in august era de 140 lei, la care se adauga micul dejun, 19 lei.

Am stat cazata in Casuta nr 2 si anume casuta principala in care se regaseste si restaurantul, cea mai mare dintre ele. Camera are baie proprie, curatenia este la ea acasa, nimic de reprosat mobilierul este clasic, din lemn masiv.

Gazdele sunt deosebite, oameni frumosi si primitori, iar locul creat de catre ei este dovada ca mai exista oameni care continua sa pastreze traditia! Pensiunea este un loc desprins din alta lume, a amintirilor, perfecta pentru un sejur in Bucovina, pentru cei care vin de mai departe, pentru a vizita intreaga zona mioritica dar si manastirile, " Manastirea Humorului", fiind la vreo 4 km distanta de pensiune, un loc in care intri in comuniune cu Dumnezeu dar totodata, este indicata si pentru cei care opteaza pentru un weekend aproape de padure, in cautarea unei stari de spirit autentice si odihna.

Este cea mai frumoasa pensiune la care am fost. Recomand in special celor cu copii mici, eu cred ca mai bine de atat nu poti gasi. Curtea foarte mare, animalutele, poteca prin padure, iazurile unde se poate pescui ca activitate de agrement, loc ulde joaca, mancarea foarte buna, mai ales papanasii :) sunt motivele perfecte pentru a sta cazati sau pentru a reveni pentru cei care au mai fost si au ramas incantati.

Trimis de alina1104 in 28.02.16 00:17:55
Validat / Publicat: 28.02.16 00:58:54

VIZUALIZĂRI: 3010 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alina1104); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Manastirea Humorului - Casa Bunicilor - Echitatie

Adriana erika
[28.02.16 13:36:44]

Intr-adevar Casa Bunicilor este un loc deosebit din Bucovina in care traditia se respecta.

Mitica49
[28.02.16 16:09:40]

@alina1104 - Foarte util articolul și am luat seama la propunerea de cazare făcută, mai ales că în vara acestui an avem de gând să facem zona Bucovinei.

Am o mică nelămurire: în P09 zâmbetul este înainte de a savura papanașii (gândul că urmează) sau după satisfacerea papilelor gustative cu gustul lor?

Drumuri bune și excursii frumoase!

alina1104AUTOR REVIEW
[28.02.16 19:31:06]

@Mitica49 - Mitica iti multumesc de ecou si chiar te indrum sa iei in calcul varianta mea de cazare pentru Bucovina, garantandu-ti ca nu vei regreta deloc alegerea facuta.

In ceea ce priveste zambetul si papanasii, fotografia e facuta dupa, deoarece cam niciodata nu pot zambi cu burta goala. Sunt cam irascibila cand imi este foame, iar varianta zambetului dar si a fotografiilor, ar fi printre ultimele optiuni.

Adriana erika, alina1104, Mitica49
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea 'Casa Bunicilor' [Mănăstirea Humorului]: