ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.02.2016
DIN: Năvodari [CT]
ÎNSCRIS: 12.06.11
FEB-2016

Un loc care iti satisface curiozitatea!

Adresa: Kocatepe Mah. P, Pașa Cad., Bayrampasa / Istanbul

Site - ul: visitsealife.com/istanbul

Dupa topurile oficiale, Sea Life Istanbul este al doilea acvariu ca marime de pe continentul nostru, dupa L’Oceanogràfic, cel mai mare complex marin al Europei, situat in Valencia, Spania, desi fiecare statistica are un mod diferit de a acorda titlul de "cel mai mare", dupa suprafata desfasurata, dupa numarul de specii sau milioanele de litri de apa din bazine. Acvariul se afla in incinta unui mall - Forum Istanbul Bayrampasa. Sea Life Istanbul se afla la stația de metrou Kartaltepe-Kocatepe pe linia M1, avand capete de linie la Yenikapi si aeroportul Ataturk.

Daca veniti cu copii, in interiorul mall-ului se mai afla un Legoland si un Jurassic Land, atractii pe care noi nu le-am vizitat.

Dupa un mic dejun indestulator la hotel Asur (vezi impresii), am luat-o usurel la pas catre Marele Bazar, unde aveam de facut ceva cumparaturi si de revazut vechi amici. Am intrat in bazar prin partea de vest, prin poarta Nuruosmaniye, de langa geamia cu acelasi nume, si l-am strabatut in zig-zag, pana la iesirea dinspre statia Beyazit. De aici, pentru ca tebuia sa mergem doua statii cu T1 pana la Aksaray si apoi cinci statii cu M1 pana la Kocatepe am luat un microbuz care pentru 40 de lire ne-a lasat frumusel in usa mall-ului. Am intrat la acvariu, pretul biletului pentru un adult era 43 de lire, copii intre 3-14 ani plateau 31 de lire la fel ca si seniorii (65+) iar cei sub 3 ani aveau accesul gratuit. Daca biletele se achizitionau online beneficiai de o reducere de 20%.

Acvariul este structurat in 21 de zone ce redau fidel ambientul natural. Peste 5 milioane de litri de apa, peste 10000 de specii de pesti si alte organisme marine suna impresionant, nu-i asa? Exista si un centru de reabilitare pentru testoase, care avea un singur pacient, o testoasa pe nume Kilikya, un exemplu al modului in care datorita activitatii umane aceasta specie a ajuns la un pas de disparitie. Testoasa a fost gasita incurcata intr-o plasa de pescuit in iunie 2012 si a stat in centru pana in mai 2015 cand a fost eliberata, avand atasat un dispozitiv gps. Dar dupa numai o luna a fost din nou lovita probabil de o barca cu motor si gratie dispozitivului de urmarire a putut fi recuperata si adusa inapoi la acvariu, unde am gasit-o si noi si i-am aflat povestea.

Pentru copii era amenajat un loc de joaca cu tematica marina si acvarii interactive in care puteai hrani pestii. Piesa de rezistenta este marele acvariu cu un tunel de 80 de metri din care poti privi in siguranta direct in ochi un rechin ce se indreapta spre tine... Fata de acvariul din Barcelona, in tunel nu avem o banda rulanta care impune o miscare generala vizitatorilor, aici putand sta cat vrei sa admirii rechinii, pisicile de mare uriase si bancurile de pesti care trec pe deasupra ta.

Decoruri de padure tropicala cu specii de pesti din bazinul Amazonului, bazine aferente Mediteranei si un bazin in care ti se permitea sa iei in mana un crab sau sa simti consistenta unei stele de mare.

Una peste alta cam de doua ore ai nevoie pentru a vedea pe indelete aceste minunatii!

Probabil ca acvariul nu este tocmai primul obiectiv care sa va vina in minte cand va ganditi la Istanbul. Daca asa este, va recomand cu toata increderea sa va revizuiti lista si sa il adaugati si pe el pentru ca este o experienta minunata!

Trimis de danup in 27.02.16 18:49:12
Validat / Publicat: 27.02.16 20:20:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2885 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danup); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Octopus vulgaris sau Ahtapot

[27.02.16 20:23:04]

Mutat în rubrica "Akvaryum Sea Life Istanbul, ISTANBUL" (nou-creată pe sait)

elviramvio
[27.02.16 20:42:24]

Frumos.

[27.02.16 22:16:37]

Articolul ca articolul, dar pozele, am ramas impresionata sunt deosebite, felicitari

[28.02.16 08:18:54]

@webmasterX - da web, coordonatele sunt OK!

[28.02.16 08:21:33]

@mishu - Multumesc frumos!

[28.02.16 08:23:41]

@elviramvio - Multumesc pentru vizita si vot!

danup, elviramvio, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂSea Life Istanbul (Akvaryum 2) :