ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2016
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 02.07.12
FEB-2016

Empire State Building

Si acest obiectiv turistic merita un review extra. Empire State Building (ESB asa cum spun newyorkezii) este cunoscuta de toata lumea : din filme, din reclame, etc, etc. Totusi cand ajungi acolo totul primeste o alta dimensiune si se vede altfel decat de acasa.

Scurt istoric: cladirea de 102 etaje construita in stil Art deco a fost proiectat in doar... 2 saptamani si constructia a durat numai 1 an (1930-1931) Intr-un alt review am gresit cand am scris 1929-1930. S-a folosit tehnologia de atunci, o impresionanta resursa umana de 3400 muncitori, la constructie au murit 5 persoane in accident de munca, iar majoritatea muncitorilor au fost emigranti (in reviewul despre muzeul emigrantilor am scris ca au ajutat la cladirea SUA asa cum arata ea astazi.) Inaltimea este de 443 m cu antena. Din 1931 a devenit cea mai inalta cladire din lume. In 1972 a pierdut acest rang (s-a construit WTC 1 si WTC 2) dar din 2001 a recapatat-o (doar in NYC in SUA si in lume s-au construit mai inalte intre timp) Din 2013 este nr. 2 (inaugurare nou WTC One) in NYC.

ESB astazi: Cca 21000 angajati lucreaza aici si este al doilea cel mai mare cladire de birouri in SUA dupa Pentagon. 73 de lifturi ar functiona si ca si WTC 1 si 2 are propriul cod postal. Uitandu-ma pe harta este chiar in mijlocul Manhattanului nu degeaba spun reclamele:In Heart Of NYC. Adresa este la intersectia 5th Avenue cu str 34. Intrarea la observator disnpre 5th Avenue!

Informatii pentru vizitarea observatorului atat la etajul 86 cat si la 102: program de vizitare de la 8 dimineata pana la 2 noaptea. In ciuda programului vara poate deveni extrem de aglomerat si necesita o rezervare prealabila chiar si din Romania. Biletul este de 32$ senior 29 iar copil intre 6-12 26$pana la 6 gratuit de la 12 ani bilet de adult). Preturile se refera la etajul 86. Pentru etajul 102 pretul este 52/46/42$.

Ca si la celelalte obiective turistice si aici exista contra cost ghidul audio (un aparat care atarna pe gat si se asculta in casti descrierea audio despre obiectiv. se poate selecta limba, nu am folosit acest aparat dar am inteles de la alti turisti ca sint toate limbile de circulatie internationala, nu stiu daca avea si lb romana. Limita de timp nu exista.

Impresii personale: am ales vizita seara pentru panorama nocturna, in prealabil am fost pe acolo (am fost cazat aproape) si m-am interesat daca este nevoie de rezervare, cam cat se asteapta, obiectele interzise, etc, etc. Ca si obiecte interzise cam tot ce este interzis in avion, arme, bagaje mari, sticle, alcool, sprayuri, etc, etc. Trepied la aparatele foto interzis, de asemenea aparate foto/film profesionale. Din fericire DSRL urile ce se gasesc pe la noi in Romania nu sint considerate profesionale.

Deci dupa intarea in lobby (foarte frumos) se urca pe niste scari rulante pana la securitate, urmeaza control ca la aeroporturi, nu are rost sa detaliez, urmeaza plata biletului si se ajunge la lift. Se urca pana la etajul 80. De ce? Deoarece in anul constructiei asta a fost nivelul maxim la care putea sa ajunga un lift si asa a ramas pana in zilele noastre.

Urmeaza alt lift pana la etajul 86. Aici este observatoul principal suficient de incapator pentru masa de turisti. Eu aici am ramas... si bine am facut, ulterior am aflat de la un turist ca la observatorul de la etajul 102 (de fapt varful turnului, numai antena mai urmeaza pe urma) nu se vede asa bine peisajul urban deoarece exista un paravant de plastic destul de transparent ca sa se observe tot dar suficient de deranjant ca sa nu iasa fotografiile asa cum trebuie.

La observatorul principal exista o incinta cu ferestre in toate directiile, si o terasa in aer liber, ca si protectii exita grilajele de metal modelul suficient de larg ca sa poti scoate mana cu aparatele foto/film. In cazul in care scapai ceva exista o plasa la o terasa mai inferioara (etaj 80)

In incinta mai exista toalete si cam atat (magazinele sint mai jos) In seara respectiva fiind foarte senin se putea vedea foarte departe in toate directiile inclusiv avioanele care decolau/aterizau pe JFK. Spre Lower Manhattan complexul de zgarie nori din districtul financiar si bineinteles deasupra One world Center. Jos minuscul Statuia Libertatii. Spre vest raul Hudson dincolo Jersey City, Hoboken si west New York, spre est East River, Quins (cel mai mare cartier din NYC) Brooklyn iar spre nord se putea vedea Bronx.

Zona nordica se vede mai bine din Top Of the Rock (alt observator din NYC) de aici si Central Parcul se vede mai detaliat) Deci splendid seara, doar frigul si vanturile dinspre vest m-au deranjat putin, totusi am petrecut si aici nu mai putin decat 3 ore. La coborare la schimbarea liftului la etajul 80 sint magazine de souveniruri.

Sfatul meu: aceleasi obiecte cumparand de la magazinele de souveniruri de jos de pe 5th Avenue sau de pe alta strada, costa pana la 3 ori mai ieftin! Dar asta este:inaltimea costa... M-a impresionat galeria foto de langa magazin. Galeria foto reprezinta constructia ESB fotografiile sint istorice. Recomand vizionarea acestora. Acolo se vede cu ce scule au lucrat si intr-un an a fost gata!!!

Ca si obiectiv turistic recomand ca cei care viziteaza NYC sa fie ESB primul pe lista!!!

Trimis de AZE in 25.02.16 22:51:19
Validat / Publicat: 26.02.16 08:32:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 3131 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 ESB vazut de pe str 33

mprofeanu [26.02.16 11:55:10] »

@AZE - Frumos scris și poze deosebite! Nu voi ajunge ACOLO dar m-am bucurat citind și văzând pozele despre această parte a lumii!

mishu [26.02.16 17:13:54] »

imi pare rau ca nu sunt cea care ofera superbonusul o va face insa urmatorul care va citi articolul tau. Este minunat, ce sa mai l-am citit cu o incantare deplina si am savurat pozele.

ESB este unul dintre locurile unde vreau sa ajung si poate o sa o fac chiar si la 80 de ani (Doamne ajuta). Senzatia pe care o ai cand privesti in jurul tau de la inaltime este deosebita.

Daca ai sa ai curiozitatea sa citesti printre articolele mele in care am povestit cum am vazut Taipei 101 si Oriental Pearl Tower o sa imi dai dreptate, cand te vezi la o asa inaltime nu poti decat sa sorbi tot ce te inconjoara iar cele 2 cladiri sunt printre cele mai inalte din lume.

Felicitari, mi-ai facut ziua mai luminoasa.

mishu, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin New York: