ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2016
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
AUG-2014

Ceapa de apa - Hagymaticum

Incerc in seara aceasta sa-mi inchei concediul din Ungaria ca sa trec la altele, neparat maine va povestesc unde am luat masa azi, de fite rau de tot, aveam senzatia ca nici tacamurile nu mai stiu sa le tin in mana.

Deci acestea fiind zise dupa micul dejun am pornit voiniceste spre Hagymaticum sa fim acolo la prima ora sa furam tot soarele. Hagyma tradus in limba romana inseamna ceapa, Mako fiind denumita “Capitala cepei” astfel incat acest complex are forma unei cepe imense, usor stilizata dar tot ceapa.

Arhitectul care a avut aceasta viziune se numeste Makovecz Ime si este laureat al premiului Kossuth. Normal urmeaza o paranteza – Wikipedia- Lojos Kossuth 1802-1894, revolutionar maghiar, guvernator al Ungariei in 1848, participant si la revolutie, exilat a trait in Statele Unite si Italia si a murit in 1894. Din 1948 exista acest premiu in cinstea sa. Gata, lasam istoria si trecem la isteria bazinelor termale.

La ora la care am ajuns noi nu erau foarte multe masini in parcare insa deja vedeam masini cu numar de Ro (si pana am plecat am vazut nenumarate masini de Ro), din moment ce sunt doar 90 km pana la Timisoara va dati seama. Iar faptul ca vin multi romani aici este reflectat si in diversele anunturi in acest complex care printre alte traduceri sunt si in romana. Ne-am preluat frumos niste sezlonguri intr-un loc cu multa iarba (va rog nu interpretati loc cu verdeata, am si un astfel de loc cum ii spun eu o garsoniera dubla), am lasat lucrurile si hai sa testam piscinele. Eram precum copiii mici ne bucuram de tot si de toate si o mai si taram pe mama dupa mine. Pe de alta parte ma gandeam ca se termina concediul si “Ura si la gara bucurie ca eu intru in nebunie”.

Am mers in toate bazinele interioare, exterioare, calde, mai putin calde. Nu am intrat la sauna, nu reusesc sa-mi fac destul curaj sa meg la sauna, dar aici existau cred 9 zone de sauna (umeda, uscata, cu infraroru, cu ierburi, finlandeza) ce sa mai pentru toate gusturile, varstele, afectiunile. In afara de partea de distractie exista si partea terapeutica (tratarea afectiunilor articulare, coloanei vertebrale, artrite etc, etc deoarece cred ca pe cei mai multi va atrage acolo distractia).

Foarte cautat este de asemenea namolul de aici si stiti voi pentru ce. Din cate am inteles tratamentele sunt decontate de casa de asigurari dar nu stiu daca doar pentru cetatenii lor. Exista zone de masaj de wellness sau terapeutic, tratamente “fructate” (cu citrice, fructe de padure), masaj anticelulitic, suedez, cu plante.

Binenteles nu sunt uitate mamicile cu copii mici. In exterior este un bazin unde sunt create valuri de catre o bila mare portocalie, noi nu am avut noroc de astfel de valuri deoarece am preferat culoarul cu viteza din interior si care mi-a placut teribil de mult. Puterea vartejului insa era foarte mare si trebuia sa fii foarte atent insa am profitat cat de des am putut de aceasta senzatie deosebita.

Am incercat toate bazinele posibile, zonele de relaxare sau de tratament. Cred ca a merge intr-un astfel de loc simti ca te incarci cu energie, si te intorci la tinerete, adolescenta cand nu conta decat momentul. Iar baietii mei s-au simtit super, ne intalneam doar accidental sau cand am fost la masa pentru ca sa nu uitam ca stand acolo niste ore bune ti se face foame, sete, ei bine exista un restaurant tare bine pus la punct (ceva mai greu cu locurile libere la mese, dar se rezolva si asta). Poti sa-ti aduci si-n traista de mancare, dar ce farmec mai are sa nu te duci acolo la restaurant si sa-ti iei ceva si o sa vedeti in poze cam ce ne-am luat. Totul a fost foarte bun iar preturile au fost ok.

Daca vreti sa stati ceva mai izolat sunt sezlonguri si la etaj. Constructia este una foarte interesanta ca si constructie si in interior si imi pare rau ca nu am facut poze insa daca o sa cautati pe net gasiti cum arata.

Despre preturi nu mai pot sa va spun nimic ca nu imi mai aduc aminte insa ele sunt diferentiate pe diferite criterii, varsta, durata, tip de pachet achizitionat, etc, asta o sa vedeti acolo insa stiu foarte clar ca a fost mai convenabil decat la Szeged.

Intr-un final insa am considerat ca este cazul sa ne retragem si parca totul ne tragea inapoi, nu ne lasam dusi deloc, dar cum orice este frumos se termina repede, la fel de repede si concediul nostru, astfel incat am sa incarc si acest articol in aceasta seara ca de maine sa schimbam subiectul.

Nu era prima data cand mergeam in Ungaria, am mai fost la Budapesta de 2 ori insa aproximativ in „interes de serviciu” si o data la o intalnire oficiala intr-un hotel frumos pe malul lacului Balaton, toate acestea insa in urma cam cu 20 de ani. Nici atunci si nici acum nu am avut probleme in Ungaria, dimpotriva m-am simtit foarte bine si-mi doresc sa mai ajung pe acolo asa ca nu spun „Ramas bun Ungaria” ci „La revedere Ungaria”

Trimis de mishu in 25.02.16 21:24:02
Validat / Publicat: 25.02.16 23:09:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3536 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Ne apropiem cu pasi repezi de Hagymaticum

AZE
[06.03.16 17:05:33]

@mishu - excelent articol si util pentru noi deoarece o sa trecem pe acolo in acest an, imi place acoperisul complexului in forma de ceapa de acolo si denumirea Hagyma=ceapa pe ungureste.

mishuAUTOR REVIEW
[06.03.16 17:08:05]

@AZE: chiar merita si sper sa -ti placa

AZE, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Hagymaticum: