ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2016
ÎNSCRIS: 11.11.15
DEC-2015

Excursii Bali

EXCURSIILE

Din cele 3 zile alocate plimbrilor, am ales ca in prima zi sa mergem fara ghid. Am insistat pana mi-am convins sotul sa inchiriem un scooter :), sa vedem cum e si cu experienta asta. Si proasta idee am avut. Si ne-am gandit noi (ma rog... mai mult eu) sa mergem la Uluwatu Temple. Pe scooter. La 1000 de grade... :)). Sunt cam 30 de km din Kuta la Uluwatu. (scooterul l-am inchiriat cu 80 000 rupii + 50.000 asigurrea-optionala. -in total, cam 10 dolari). Bnzina se gaseste la orice colt de strada, in sticle de vodka Absolut. Habar n-aveam cat costa un litru, insa le-am spus ca le dam 10 000 de rupii pe litru si au fost ok. deci mai putin de un dolar.

ZIUA 1

Uluwatu Temple-frumos. foarte frumos! peisaj de vis. ; aici am avut si primul contact cu maimutele din Bali. Au reusit in aceeasi zi sa ne fure apa, ochelarii de soare, iar sotului meu sa-i roada un papuc :)). (se lasase in jos pt a face cateva poze, timp in care una dintre maimutele s-a dus prin spatele lui si a inceput sa-i roada dintr-un papuc :)). Asadar, atentie foarte mare la obiectele persoanale, nu lasati nimic langa voi pt ca intr-o fractiune de secunda a si disparut. (lucru de stiut in general, cand in jur sunt maimute; peste tot fac la fel :)). Mie mi-au furat ochelarii de sore de la ochi. Noroc cu un batranel care le- aruncat o punguta cu... ceva... si au lasat ochelarii jos in favorea pungutei.

Este incredibil de frumoasa zona, iar apusurile sunt extraordinare, privite de aici. Insa neapart sa va luati bluza/ camasa cu maneca lunga... daca vreti sa va plimbati pe aleea de pe marginea stancii, veti sta numai in soare.

De la Uluwatu am vrut sa ajungem neaparat la Blue Point Beach - este o plaja f mica dar de vis! De preferat sa-i acordati o zi intreaga daca nu mai multe chiar. Noi am ajuns dupa amiz si ne-a parut foarte rau ca n-am facut prima oprire aici. Se coboara printre niste stanci pana la plaja. Iar langa mai este o plaja la fel de mica, unde accesul de face printr-o gaura in stanca. La apus, am urcat la unul din restaurantele de sus, de unde aveai o piveliste minunata. Aici am luat si cina. Preturi acceptabile (nu mai tin minte exact cat ne- costat totul dar oricum, mai putin decat in Kuta).

Apropos de plaje-mai este o plaja foarte frumoasa- Padang Padang beach- unde s-a filmat si pt Eat, Pray, Love, destul de aproape de Blue Point Beach.

Circulatia in Bali- horror. Sunt kamikaze localnicii. Nu se uita, ies de pe stradute laterale direct, fara sa se asigure, depasiri aiurea, nu exista nici semne de circulatie, nici conceptul de prioritate. Fiecare-cum apuca... Nu ne-a mai trebuit scooter dupa o zi... :))

ZIUA 2 - UBUD

L-am sunat pe soferul cu care am plecat de la aeroport la hotel. I-am zis ca vrem sa mergem la Ubud- Monkey forest, rice terraces si... ce mai e de vazut prin zona. Ne-a cerut 40 de dolari. Care seara, la intoarcere, s-au facut 50. Plus benzina. Fata de cei 40, i-am dat in plus doar pe benzina. Ca sa nu ne certam cu el in fata hotelului. Si mai avea si tupeul sa ne intrebe "maine unde mergem? '. N-am vrut sa mai auzim de el. Iar toata excursia nu ne-a povestit nimic, nu ne-a zis nimic. In afara de insistentele exagerate de a ne duce la zoo. N-am vrut. Insa el tot insista. Cum a insistat si cu alte locuri unde nu voiam sa mergem-nu ni se parea nimic wow. Dar poate ca isi lua si el un comision de pe acolo...

Experienta cu ghidul-urata. Foarte urata. Ce am vizitat a compensat insa.

Ne-a luat dimineata de la hotel si ne-a zis ca prima oprire o facem sa vedem Barong Dances. Am zis ok. Intrarea-10 dolari de persoana. Si ni s-a parut o mare pierdere de timp. Aceste dansuri reprezinta de fapt o mini piesa de teatru - din care bine-nteles ca nu intelegi nimic, fiind in limba lor. Inainte de a merge la asa ceva, cautati pe youtube si vedeti cum e- poate unora s-ar putea sa le placa. Noua nu. Am plecat de acolo, iar urmatoarea oprire am facut-o la Alas Harum Agrotourism pentru degustare de cafea si ceai. Au plantatiile lor cu tot felul de condimente, daca esti interesat, iti explica despre toate. Iti aduc 12 cescute- 6 cu cafea cu diverse arome si 6 cu ceai. Degustarea este gratis, insa au magazin de unde poti cumpara. Si nu cred ca este nimeni care pleaca de acolo cu mana goala. Noi ne-am luat cafea cu vanilie, cu cocos, ceai de lemongrass si... multe altele. Sunt foarte bune. Aici am gutat prima data si zaharul de palmier in starea lui bruta-este absolut minunat, are aroma de caramel. Din pacate, in magazin nu mai aveau... Cam 10 dolari orice voiai sa cumperi (cafea/ceai), 200 grame. Tot aici se poate bea si celebra cafea Luwak, care este cea mai scumpa din lume. Si iti arata si cum se face. Vezi inclusiv si animalutul- care este un fel de pisica salbatica. Este 5 dolari o ceasca, iar langa iti aduc o ceasca si de cafea normala, pentru a putea face diferenta. Sotul meu a baut, a zis ca e mai tare si mai acida decat cea normala. Eu nu pre ma omor cu cafeaua, asa ca am zis pas. O poti cumpara de la ei cu 460 000 rupii/ 100 grame. (cam 33 de dolari). In Bucuresti stiu ca este o cafenea unde o ceasca de cafea Luwak costa 2 milioane. Asa ca... faceti voi diferenta... :)) Foarte frumos aici, iti da impresia, ca asezare, ca esti in mijlocul junglei. Cu toate ca accesul se face de la strada principala.

Urmatoarea oprire- Monkey Forrest Ubud. Maimutele-mai prietenoase decat la Uluwatu. Ne-am facut foarte multe poze. Iar toate se pare ca-si doreau foarte mult geanta mea. toate trageau de ea :)). Daca nu te panichezi/ sperii si iei totul la modul fun, este o experienta chiar foarte frumoasa. Poti cumpara si banane pentru a le da/ a le face sa se apropie de tine. Cu toate ca se urca pe tine si fara sa le dai nimic. Tot aici am avut parte de un alt incident cu maimuticile: una din ele l-a muscat de deget pe sotul meu. El are o alunita pe gat, la spate, care se vedea de sub tricou, mai proeminenta. Iar una dintre maimutici poate a crezut ca este ceva de mancare pt ca s-a urcat pe umarul lui si a inceput sa linga alunita. Moment in care sotul si-a dus mana usor, pentru a acoperi alunita. maimutica, dupa incercari repetate de a-i da mana la o parte, s-a gandit ca poate reuseste sa faca asta in alt mod. Si l-a muscat de un deget. :)) Destul de dureroasa muscatura. Ne-am dus repede la punctul de prim ajutor pentru a-l dezinfecta si a intreba daca este necesar sa mergem la o clinica pentru a face un vaccin. Raspunsul a fost ca nu, nu se intampla nimic si nu e necesar vreun vaccin. Asadar, daca aveti alunite proeminente, acoperiti-le cu un plasture cand mergeti la maimutici :).

De aici am mers la Tegalalang Rice Terrace. Foarte frumos, totul de un verde ametitor. Ne-a parut rau ca plouase putin si nu ne-am putut plimba pe potecute (din cauza noroiului- alunecai foarte tare, iar noi eram in slapi). Apropo de slapi- noi ne-am luat la noi muuulte perechi de incaltaminte, insa nu ne-am dezlipit de slapi. Asa ca nu va carati cu nu stiu cate perechi, cum am facut noi, ca nu veti avea nevoie. Doar slapi si eventual ceva pentru seara, la cina. Cu toate ca s-ar putea sa alegeti tot slapii.

La terasa de orez ne-am oprit sa si mancam. Deja se facuse destul de tarziu, iar noi uitasem de masa de pranz :). Cam 55 000- 60 000 rupii un fel de mancare- 4 dolari, 4 dolari si ceva - orez cu ceva, noodels cu ceva... iar ceva-urile astea reprezinta multe din ce puteai alege- fructe de mare, pui, legume etc etc

Pe drum spre Ubud este un fel de zoo doar cu pasari. Am vrut sa ne oprim acolo dar ghidul nostru, care o tot tinea cu zoo al lui, ne-a spus ca e urat, ca e mizerie etc. Cu toate astea, la intoarcere, a trebuit sa insistam sa opreasca. Parea foarte frumos acolo, n-am mai intrat pt ca se inchidea in 20 de min. ne-a parut rau si de data asta. Linkul locatiei - bali-bird-park.com 350 000 de rupii intrarea -cam 25 de dolari-de persoana dar cred ca se merita... Am plecat de acolo putin dezamagiti ca n-am oprit de prima data. Si cum era 5 si un sfert dupa amiaza, l-am rugat pe ghid sa ne mai duca el undeva unde e frumos. In afara de zoo, ca ne-a terminat psihic tot drumul cu acest zoo - depre care citisem ca n-ar fi tocmai ok... (Recomand pentru asta Bali Safari & Marine Park.) Ghidul insa nu a vrut sa ne mai duca nicaieri, motivand ca e tarziu deja si s-a terminat ziua...

N-am mai insistat si am zis ok, hai inapoi in Kuta, la hotel.

ZIUA 3, o noua excursie

Dupa experienta cu minunatul ghid despre care am povestit mai devreme am zis ok, hai sa sunam la o agentie de-a lor, al carei pliant il aveam din aeroport. Si asa am cunoscut cel mai misto ghid ever.

La ora 8.30 dimineata a venit sa ne ia de la hotel. Masina mare, un Suzuki... nu mai retin exact cum se numea, cu aer conditionat, sofer (ghidul e ghid, trebuie sa ne povesteasca, nu sa conduca :)), 2 sticle cu apa care ne asteptau in suportul din spate... Am pornit spre Taman Ayun - The Royal Family Temple dupa ce, in prealabil, ghidul ne-a dus sa schimbam niste bani- de aceasta data la cel mai bun curs la care am schimbat in Bali. Pe drum, i-am spus ca ne pare rau ca n-am vazut nicaieri bananieri, cocotieri si alte chestii de genul mai multe, unele langa altele. Si ne-a dus sa vedem asa ceva :). Apoi am mers la templ-frumos, gradini mari si frumoase, plin de frangipani- ghidul imi tot culegea floricelele sa mi le pun in par :). Ne-a raspuns la cele 1 milion de intrebari despre toate prostiile noastre, si a fost mereu cu zambetul pe buze. In excursie era inclusa si vizitarea unei paduri cu maimulte insa am sarit peste. Si ca sa nu fie ceva in minus, ghidul a zis ca ne duce sa vedem 2 lacuri, cu o priveliste foarte frumoasa-si asa a fost - Buyan and Tamblingan Lake. Inca o oprire la o degustare de cafea (nu i-am zis ca mai fusesem pt ca voiam sa mai mergem o data :). Aici, mai putine feluri de cafea si ceai decat la Alas Harum Agrotourism. Ne-a dus intr-o piata traditionala unde am gustat toate fructele posibile si imposibile. Nu ne-a lasat sa cumparam de aici, a zis sa-i spunem ce vrem si ne ia el de pe drum, mult mai ieftin. Nu stiu cat de ieftin ne-a luat pana la urma... pe mai putin de un kilogram de mangustine am dat cam 10 lei (30.000 de rupii) - cam mult pentru Indonezia, foarte putin in comparatie cu Romania-unde 3 mangustine costa 25 de lei... Asa ca, daca aveti chef de targuiala, luati-va din piata- fructe, condimente si ce mai vreti. Nu recomand vanilia si alte condimente de la supermarket, gata ambalate- am luat o tona de condimente si toate au mucegait in mai putin de-o luna... Cel mai bine cred ca le-ati lua din piata sau de pe marginea drumului.

Am oprit la o terasa de orez unde am luat si pranzul- un fel de restaurant-cam slinos pentru cultura europeana (am incercat sa nu ma uit prea mult la fata de masa, tacamuri etc :)), insa mancarea a fost fabuloasa. Eu, de obicei, mananc extrem de putin, insa aici am mancat de nu ma mai opream :)) Totul extraordinar de bun, in sistem all you can eat. Si nu, n-am mancat mult doar pt ca "romanul mananca pana plesneste daca e moca", ci pt ca nu credeam c-o sa mai mananc vreodata ceva atat de bun :)). Si asa a fost... Pretul-nu-l stiu, era inclus in pretul excursiei.

Last stop- Tanah Lot- pentru apus. Din care am apucat foarte putin pentru ca pe drum am tot oprit sa vedem una, alta... Tot drumul, ghidul ne-a povestit fooooarte multe despre indonezia, despre Bali, am vb si despre politica, si despre retete- m-a invatat sa fac cel mai bun fried rice ever, ne-a povestit despre familia lui, despre cum inainte mancau caini pentru ca nu aveau ce, iar copiii lui il condamna pentru asta... si tot felul de lucruri pe care nu cred ca le citesti pe net decat daca faci sapaturi adanci in google.

La Tanah Lot, pe straduta principala/pietonala spre templu, pe partea dreapta, ne-a dus la un magazin de suveniruri cu preturi fixe. Si mici. Am luat saronguri cu 3 dolari (cel mai ieftin), fata de minim 20 de dolari cat costau in Kuta cele mai urate. Brelocuri, magneti, cutiute din lemn sculptate manual cu cafea inauntru la preturi fooooarte ok. (e mare magazinul, sigur gasiti destule suveniruri). Iar la plecarea din magazin, pt ca facusem extrem de multe cumparaturi, am lasat pungile la casa, sa nu le caram dupa noi si ni le-a recuperat ghidul mai tarziu. Si am primit cadou si o punguta cu vreo 30 de brelocuri (nu exagerez)... cred ca aveau vreo promotie ceva-ca la cate am luat de acolo... :))

Tanah Lot- superb. Absolut superb. Este singurul loc pentru care m-as mai intoarce o data in viata asta in Bali. Am facut un milion de fotografii, ne-am balacit putin in apa, ne-am mirat de plaja cu nisip negru (din cauza vulcanului)... Cu greu ne-am luat la revedere de la peisaj si frumusetea locului si ne-am indreptat catre un restaurant, putin mai in fata, cu terasa pe stanca, la malul oceanului. Priveliste superba pentru cina. Mancare... proasta. oarte proasta. Peste si fructe de mare insa atat de iuti si prost facute incat doar am gustat din ele si am preferat sa ajungem inapoi in Kuta pentru cina. Pretul cinei-inclus si acesta in pretul excursiei - 45 $ de persoana.

Ghidul- priceless... :). Am ras cu el de ne dureau maxilarele, am invatat o multime de lucruri noi depre cultura lor... Si stie si cateva cuvinte/ fraze in romana (de la un coleg roman cu care a lucrat pe vase de croaziera). Nu prea vi le pot reproduce aici... :))). Dar stie "ce bem, ma? ". :))

Daca cineva este interesat, ii pot trimite pe mail o poza cu carte lui de vizita.

Trimis de halekulani in 25.02.16 18:10:12
Validat / Publicat: 25.02.16 19:30:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în INDONEZIA

VIZUALIZĂRI: 9369 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (halekulani); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.02.16 19:28:41]

Am facut un milion de fotografii

- Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 49&ridAnt=67221

[26.02.16 07:07:53]

@halekulani -

am plecat de la aeroport la hotel

- Despre hotel nu ne-ai spus nimic așa că ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[26.02.16 11:59:37]

Completare pentru Luwak coffee / degustare cafea si ceai:

Ei spun ca e cafea organica (inclusiv ce au in magazin), ca e fara aditivi etc etc insa: am contactat mai multi care se ocupa cu acest lucru din dorinta de a aduce si in Romania asa ceva (unele sortimente sunt foarte bune).

Tinand cont ca urma sa cumpar la kg, mi-au lasat pretul foarte jos. Extrem de jos. Toate bune si frumoase pana cand le-am cerut sa mi trimita poze cu certificat de producator/ avize si tot ce mai e nevoie (certificat de conformitate etc). Si surpriza: dupa muuulte mailuri in care am avut discutii foarte ok cu toti, nimeni nu mi-a mai raspuns dupa aceasta cerinta. Asadar n-am putut decat sa ma intreb cat de... Luwak este cafeaua luwak si cat de organic e totul pe acolo...

Asta ca sa nu mai spun ca 200 de grame de cafea cu cocos, de exemplu, in magazin la ei e aproape 10 dolari, iar mie imi dadeau un kg cu 20 de dolari...

Asa ca daca va place cafeaua si vreti sa cumparati mai multa, cred c-ati putea negocia si acolo...

[26.02.16 12:21:00]

[26.02.16 14:38:56]

@webmasterX - Sper sa foloseasca toate aceste informatii. Am incercat sa cuprind cam tot ce mi-as fi dorit sa aflu si eu inainte de plecare

Aurici
[29.02.16 14:32:09]

@halekulani - Decorul din P104 este demențial. Pentru că și noi suntem slăninari, am luat modelul și cred că o să-mi dau gata musafirii când o să pun pe masă un pom cu slănină. Mi s-a părut super. Ca și excursia ta, de altfel. Un loc unde putin probabil că voi ajunge, chiar dacă îmi doresc.

[25.04.16 12:49:26]

Buna ziua,

Doresc sa adresez cateva intrebari persoanelor care au calatorit in Bali.

Voi ajunge intai in Singapore unde voi sta o saptamana apoi cu Air Asia spre Bali pentjru inca vreo 5 zile. Intrebarea mea este cum v-ati obisnuit cu fusul orar pentru ar trebui sa ne trezim cu 5 ore mai devreme de ora obisnuita.

O alta intrebare legata de excursiile optionale, am inchiriat de la Hotel Plataran Ubud masina cu sofer pentru 3 excursii si va intreb daca plimbarea cu elefantii la zoo la sud de Ubud este similara cu cea de la Taro din nord. De asem. care ar fi cea mai apropiata plantatie de cafea cu degustare langa Ubud.

Multumesc

Cristian

Ploiesti

[26.04.16 17:40:30]

@mcnegoita - Buna!

Alas Harum Agrotourism - este plantatie de cafea etc cu degustare, f. f. aproape de Ubud. Eu am fost la doua, iar aceasta mi-a placut mult mai mult decat cea de-a doua.

Legat de fusul orar- noi n-am avut nicio problema (insa am si ajuns la 11 noaptea in Bali, dupa 20 si ceva de ore de cand eram plecati de acasa-poate si d-asta, ca ne-am culcat cum am ajuns la hotel)

Legat de elefanti-nu stiu, nu am fost la niciuna

[26.04.16 22:19:50]

@halekulani - multumesc pentru raspuns. Rog datele de contacta de la ghidul care a fost ok. Mie mi-a recomandat hotelul unde voi sta in Ubud soferul lor cu masina si vreau sa am alternativa. Multumesc

[27.04.16 11:56:40]

@mcnegoita - Cu multa placere!

Lasa-mi, te rog, o adresa de mail in PM pt a-ti putea atasa cartea de vizita a ghidului

[27.04.16 12:22:48]

[...]

Multumesc

[27.04.16 12:35:46]

@mcnegoita - Gata, trimis!

[27.04.16 12:58:19]

@mcnegoita - c'moon, eşti utilizator vechi...

MadaJ
[28.06.16 02:58:24]

@halekulani - buna, as vrea si eu te rog contactele agentiei si ghidului recomandat. Multumesc, m.

[07.07.16 20:36:39]

@MadaJ - Buna! Lasa-mi in privat adresa de mail si ti le trimit acolo.

Trif Roxana
[12.09.16 22:05:12]

@halekulani: buna seara,

Ma intereseaza contactul ghidului. Multumesc frumos!

Ersa
[13.09.16 10:12:28]

@halekulani: Buna! Imi trimiti te rog, cartea de vizita a ghidului pe PM?

Multumesc!

[13.09.16 10:20:36]

@Ersa: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[27.09.16 12:23:44]

@Ersa: lasa-mi o adresa de mail unde sa-ti pot trimite cartea lui de vizita, te rog.

candrosca
[02.05.17 16:29:52]

@halekulani: As dori si eu cartea de vizita, ti-am trimis un mesaj privat cu adresa mea de email

Multumesc!

cristinapitel
[11.01.18 13:07:02]

@halekulani: Va rog frumos doresc si eu cartea de vizita a ghidului!

Foarte interesant su util articolul!

Cristina! Bucuresti

ca
[14.01.18 13:01:23]

@halekulani: Buna ziua, frumoasa vacanta, frumoaasa descriere, plecam si noi in Bali luna viitoare si am dori adresa ghidului din descriere. MULTUMESC.

Popika
[24.01.18 11:16:09]

@halekulani:

Buna ziua, am vazut ca ati fost in Decembrie in Bali, si as vrea sa va intreb cum a fost vremea. Pt ca ma uit pe internet... si vad ca sunt foarte mari sanse de precipitatii.

Va multumesc!

[24.01.18 15:52:27]

Precipitații sunt aproape mereu. Eu am fost în august și am avut reprize de cca 1.2 ore în 2 zile și jum de zI din 5 zile dar se poate vizita chiar și așa. Uneori natura parcă reanvie dupa ploaie iar cerul este mai fotogenic

Aurici, ca, candrosca, cristinapitel, Ersa, halekulani, MadaJ, mcnegoita, Popika, Trif Roxana
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Bali: