ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.02.2016
ÎNSCRIS: 23.09.15
OCT-2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Roma la sfarsit de octombrie

Sfarsitul lui octombrie, 2015, Roma;

Nu degeaba se spune ca cine arunca o moneda in Fontana di Trevi se intoarce la Roma. Nu era in topul listei mele de orase de vizitat in 2015, dar datorita unei promotii de zbor de la Ryanair, cand au implementat iar cursele spre Italia, am decis impreuna cu inca un cuplu sa vizitam Roma, mai mult din prisma faptului ca iubitul meu si ceilalti doi nu au mai fost niciodata.

Fiind vorba de o oferta de 50 de euro dus-intors de persoana la zbor, am cautat si cazare din timp pentru a o prinde la pret bun.

In zona Termini nu mi-a convenit mai nimic, deoarece cele care aratau cat de cat bine, nu imi conveneau la pret, astfel am ales Hotel Villa Torlonia, aflat la 2 statii de metrou de Gara Termini, o locatie de 4 stele, pentru care am platit 51 de euro pe noapte cu mic dejun. Aici am stat 2 nopti, iar cea de-a treia, din cauza ca zborul de intoarcere era la 6 dimineata, am preferat sa o petrecem in Termini, sa fim cat mai aproape de Shuttle Bus, cel care ne facea transferul pe aeroportul Ciampino. Pentru cele cateva ore petrecute, am ales un hostel mult mai ieftin, cu o camera cvadrupla, pentru 4 persoane, platind pentru aceasta 50 de euro toti 4.

O sa revin cu alte review-uri separate pentru cazare, aici o sa tratez doar excursia in sine.

Plecarea din Bucuresti a fost la 10 dimineata, zborul a fost ireprosabil, fara turbulente sau incidente de orice fel, ajungand dupa 2 ore pe aeroportul din Ciampino. Am crezut ca transferul spre Termini va fi rapid, dar din cauza ca aproximativ in acelasi timp a aterizat si un avion din Atena, coada la companiile de transfer era imensa, prinzand loc abia dupa vreo 2 ore de asteptare, dar am avut timp de cate un sandwich si un fresh astfel am salvat timp pentru pranzul care planuisem ca il vom lua langa Villa Torlonia.

Transfer Ciampino – Termini : shuttle bus de la Terravision, pret calatorie 4 euro, durata cam 30 minute.

Ajungand in Termini, am luat metroul pana in statia Policlinico, pret calatorie 1,50 euro, avand de mers pana la hotel cam 5 minute pe jos, pe o vreme incantatoare, cu mult soare.

Revenind iar in Termini dupa ce ne-am instalat la hotel, am luat autobuzul hop on - hop off Rome City Sightseeing, platind pentru 48 de ore, pretul de 26 euro, pentru a strabate orasul in lung si in lat.

Numai bine am facut o recapitulare a obictivelor principale: Santa Maria di Maggiore, Piazza Venezia, Colloseum, Circus Maximus, Castelul Sant' Angelo, Vatican, Piazza di Popolo. In prima zi, am facut un tur complet, apoi am coborat la Spanish Steps, in Plazza di Spagna, lucru pe care mi l-am dorit foarte mult, din cauza ca prima data nu am ajuns acolo, dar nici de data asta soarta nu a tinut cu mine, deoarece treptele erau inchise :(. Totusi, plimbandu-ne in zona, am decis sa luam cina, un restaurant Fashion It se numea, la care, pot spune ca am mancat cele mai delicioase Paste Carbonara din viata mea, la un pret de 12 euro.

Indreptandu-ne spre Fontana di Trevi, am intrat in multe magazine de pe Via del Corso, sa cautam o bluza mai grosuta deoarece fiind seara deacu, se lasase frigul. Dar ajungand la Fontana, ce sa vezi? Inchisa! nuuu... nu se poate, am citit gresit ca s-a deschis dupa renovare. Eu dezamagita... dar ceilalti care nu au mai fost pana atunci? I-am dus in 2 locatii inchise, va dati seama ce grimasa se vedea pe fata lor.

Cea de-a doua zi a debutat cu vizitarea Vaticanului. Cum sa ajungi la Roma si sa nu vizitezi Vaticanul? Am avut noroc ca din statie pana in piata, foarte multi indivizi ne-au abordat facandu-ne oferte pentru Muzeele Vaticanului cu ghid specializat, reusind in cele din urma sa negociem cu unul la 38 de euro de persoana pentru turul complet printre care si Capela Sixtina, Basilica Sf. Petru. Nu e un pret mic, dar daca nu alegeam varianta cu ghid, riscam sa pierdem mai mult de 2 ore la coada muzeului care nu era deloc scurta. Muzeele Vaticanului, sunt foarte interesante, mai ales pentru cei pasionati de partea de istorie. Mie personal mi-au placut cel mai mult sculpturile prezente si picturile, mai ales cele din Capela Sixtina.

Basilica Sf Petru impresioneaza prin interiorul sau, prin altarele sale, prin mormintele papilor, dar mai ales prin Pieta lui Michelangelo. De indata ce ai pasit in interiorul ei, Biserica te uimeste nu neaparat prin bogatia ornamentelor, cat prin dimensiunile uriase. Din pacate nu am apucat sa vizitam si gradinile Vaticanului, intinse pe 23 de hectare. Cred ca acesta este un alt motiv bun pentru a reveni candva la Roma.

Intreaga zi am petrecut- o in zona Vaticanului, oprindu-ne apoi la Castelul Sant' Angelo. Fiind luni era normal sa fie inchis, dar ne-am bucurat de privelistea podurilor si a ingerilor care il pazeau, facand zeci de fotografii.

Cina am luat- o intr-un restaurant din zona hotelului, si anume Il Buterri, un restaurant in care se gatea cu preponderenta carne de vita dar si de vanat, adevarate delicii culinare, la preturi foarte bune, fiind mai mult un restaurant de cartier.

In cea de-a treia zi, prima parte a zilei am petrecut- o in Piazza Venezia, la Mausoleul lui Vittorio Emanuele. Veti avea parte de o priveliste superba daca alegeti sa urcati cu liftul pe acoperis, pentru 7 euro, unde puteti vedea o buna parte din Roma, in special Colloseumul si Forumul Roman. Plimbarea a continuat in zona Colloseumului, a Forumului roman, Circus Maximus, diverse biserici catolice din zona foarte atractive in interior.

Panteonul a fost o noutate pentru mine de aceasta data, aici aflandu-se mormantul lui Rafael si ai altor regi, Este plasat in centrul istoric al Romei, nu departe de Piazza Navona, una dintre cele mai frumoase piete ale orasului.

Cele mai bune fructe de mare le-am mancat la un restaurant din apropiere, Rosa Rosae, putin mai scumpe, intreaga masa pentru 4 persoane cu vin si tiramisu a costat 140 de euro.

Dimineata, transferul spre aeroport a fost tot cu busul de la Terravision, cu prima plecare a sa de la 4:40 dimineata, in 20 min ajungand la aeroport fara nici o intarziere, tot pentru 4 euro, putand sa ne imbarcam la timp.

A fost o experienta mult mai placuta acesta incursiune in Roma fata de prima data, am prins niste zile foarte caduroase la sfarsit de octombrie, de aceasta data am mancat doar preparate delicioase (prima data ramanand foarte dezamagita din acest punct de vedere). Chiar daca de data aceasta nu am mai aruncat nici o moneda in Fontana di Trevi, eu sper sa mai revin la Roma pentru ca mai sunt locuri in care nu am fost, de exemplu Villa Borghese sau Cimitirul Capucinilor.

Trimis de alina1104 in 25.02.16 12:55:57
    Validat / Publicat: 25.02.16 16:06:11
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3097 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alina1104); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P06 Roma- Vedere panoramica de pe acoperisul Mausoleului Vittorio Emanuel

[25.02.16 13:11:44]

@alina1104 - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 06&ridAnt=67209

maria55 †
    [25.02.16 16:37:19]

@alina1104, sa nu ratezi nici Campo di Fiori si nici Tastevere... data viitoare!

maria55
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: