ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2008
    ÎNSCRIS: 03.07.08
    JUN-2008
    [?] AD. + 1 COPII

Foarte nemulțumit

Hotel Ok pentru pretentii minime spre medii

Buuuunnnnn, ieri-noapte m-am intors din Kusadassi si, desi nu sunt un bun narator, o sa incerc sa postez aici cateva informatii care sa fie de folos celor ce urmeaza sa plece intr-acolo.

Ziua 1:

- Plecarea de dimineata la orele 03.30,intrarea in vama Giurgiu la 05.40-plin rezervor la 3.99lei/litru.

- Taxa pod Giurgiu-Ruse: 31 lei, taxa drum Bulgaria 5 Euro

- Traversat Bulgaria pe traseul montan inspre Stara Zagora (privelisti superbe) cu cateva balbe la Simeneograd (sau ceva de genul asta), 381km cu opriri scurte (total 20 minute) parcursi in 6 ore si jumatate.

- Schimbat euro in leva (1Euro=1.93leva - curs destul de slab dar fiind duminica nu aveam unde sa gasesc mai bine) la una din casele de schimb de dinaintea granitei

- Plin rezervor la un Shell din apropierea granitei bulgaro-turce. (2.51 leva / l-V Power sau ceva de genul asta, nu mi-am incarcat memoria de pomana - aveau si ceva la 2.39-2.40 dar nu am reusit sa ma inteleg cu bulgarul daca e sau nu cu plumb,asa ca am fost "domn" si am platit mai mult pentru linistea mea - si bine am facut fiindca prin zona de podis turcesc ai nevoie de demaraj nu gluma!)

- Sosire in vama Cpt.Andreevo - Kapikule in jurul orelor 12.30, platit vize intrare Turcia (12USD/persoana), asteptat 2 ore (aglomeratie foarte mare)

- La 14.30 cap-compas catre Eceabat, 249 km, traversat cu feribotul (22 lire / auto + persoane sau 11-12 euro), sosire in Canakalle la 18.30.

- Cautat cazare ieftina la hotelurile din zona (cum iesiti de la feribot vedeti trei hoteluri: Anzac, Helen si Canak)

- La Canak foarte scump pentru bugetul nostru - 65-70 euro, negociat pana la 50 (prea scump!)

- La Helen am dat de un manager turc get-beget care a acceptat sa negociem o camera simpla (cu un pat + unul suplimentar) si sa batem palma la 30 de euro camera/noapte, mic dejun inclus. (am rezervat la acelasi hotel camera si pentru intoarcere si asta doar verbal-surpriza, la intoarcere ne-a recunoscut si ne-a dat aceeasi camera ca la venire si totul a fost OK)

Camera la Helen este foarte mica (cea simpla, evident) dar totul este nou (mobilier, camera de baie, mocheta, aer conditionat etc) si eu consider ca merita pe deplin cei 30 de euro. Pana la urma e vorba de o noapte de somn si nu de facut dicoteca. Culmea e ca nevasta-mea a fost incantata si a fost ferm convinsa ca asta e conceptul de 3 stele in Turcia si ca tot asa va arata si hotelul la care aveam bilet in Kusadassi... avea sa fie dezamagita de abia a doua zi, cand am ajuns la "locul faptei"

- Dormit neintors (cu sforaielile de rigoare si cu reprosurile de a doua zi din partea consoartei!)

Ziua 2:

- Schimbat euro in lire (1euro = 1.80lire - slab), servit micul dejun iar la orele 08.00 in drum spre Kusadassi (fix 430 km)

- Opriri dese (in total 2 ore) in Kukuyulu (nu mai retin cum se scrie!) si in inca vreo 2-3 locuri dragute de pe traseu.

- Alimentat cu benzina inainte de Izmir la o statie PO (nu recomand, mi s-a parut mult mai "puturoasa" dupa asta masina) cu 3.53 lire/litru (nasol rau, aproape 2 euro/litru)

- Ocolit Izmir-ul si intrat in autostrada (superba - 1.75 lire pentru 90 km) - iesire catre Selcuk-Efes-Kusadassi (drum foarte bun si pe sosea)

- Sosit in Kusadassi in jurul orelor 16.30, parcat "barca", cazat, carat bagaje, plaja si mare la aproximativ 40 de grade.

Cursuri mai bune de schimb in Kusadassi, intre 1.88 - 1.9 lire/euro. Preturile la produse nu ne-au prea interesat fiindca nu am urmarit nicidecum sa mergem in Turcia pentru shoping insa toti romanii care erau in hotel se plangeau de scumpetea din bazar (ii auzeam cand luam masa in restaurantul hotelului)

Formidabila atmosfera din bazar (ne-am plimbat prin labirintul de stradute luminate seara de seara si am vazut Germania - Turcia si Germania - Spania pe strada, la o bere cu turcii. Nu am cumparat decat un tricou cu semiluna pentru junior si mici rahaturi (inclusiv rahat, bere si vin turcesc de la un market) pentru cei de acasa, asa ca daca doriti sa va cumparati ceva anume trebuie sa intrebati pe altcineva, eu nu va pot ajuta in aceasta directie.

Plaja in Kusadassi nu prea exista iar cele care sunt (putine la numar) sunt pline de pietre, deci inaccesibile. Noi am facut "naveta" centru-Ladies Beach, Green Beach zilnic (dolmus-maxi taxi turcesc - 2 lire/persoane iar pentru indi-bindi (presupun ca asta inseamna copil) 1.5 - totusi pentru copii nu ne-au cerut niciodata si intotdeauna ne opreau bani doar pentru adulti - turcii iubesc mult copiii si cred ca din cauza asta sunt foarte intelegatori in multe privinte)

Despre hotel nu prea am cuvinte de lauda sau de multumire, camera mare si curatica dar mobilier vechi si ponosit precum cel din hotelurile frecventate pana nu demult de sindicalisti. Aerul conditionat zgomotos dar eficient, frigiderul jepat (am vazut in Romania aruncate la gunoi electocasnice mult mai aratoase), baia moderna dar apa calda nu curgea decat seara, lenjeria si prosoapele schimbate doar la cerere (fara nici o atentie, lucru pe care-l recomand tuturor - terminati cu sticle de vin sau atentii la receptie, daca vreti sa lasati ceva in cutia pentru bacsisuri bine, daca nu, nu!) si multe alte mici inconveniente.

Despre mancare si despre restaurant doar cateva cuvinte: execrabila iar restaurantul ponosit si slinos! Nu am de ce sa fiu carcotas,la 350 euro - 3 persoane / all inclusive chiar nu aveam de ce sa ma astept la cine stie ce minunatii,sunt un tip realist si am experienta litoralului romanesc. Cert este ca desi sunt un mare gurmand iar mancarea lor nu este tocmai pe placul meu nu am fost flamand niciodata, spre deosebire de Romania,unde mancam cate ceva si pe plaja intre mesele de la hotel. Daca mi-ar fi fost foame as fi mancat si in Turcia cate ceva, mai ales ca pe plaja de la Ladies Beach un pui rotisat (aproximativ 1.5 kg) nu costa mai mult de 8-10 lire. In oras nu ne-am fi permis sa mancam decat o data sau de doua ori fiindca ne-am intors doar cu 100 de euro (fara sa cumparam nimic altceva decat cele descrise in postare) iar o masa cumsecade prin bazar putea ajunge pentru o familie si la 40 - 50euro (cu berici, vinisor, sucuri - evident :))

Nu sunt un tip foarte pretentios si nici snob nu sunt dar trebuie sa recunosc adevarul zicalei "atat dai, atat face". E drept ca daca e sa ne raportam la suma platita pentru 7 nopti, totul inclus, nici la Venus nu puteam rezista mai mult de o saptamana cu banii platiti,a sa ca am luat-o ca atare cu promisiunea facuta mie ca data viitoare ma voi documenta mai bine inainte de a face o alegere rezonabila. Este drept ca la 5 stele ai cam totul dar tot atat de adevarat este ca diferenta dinte 400 si 800-1000 euro e destul de mare si nici nu se justifica pentru niste "plimbareti" ca noi care au putut renunta fara regrete pentru un pranz sau o cina, alegand Adaland-ul sau o croaziera pe mare.In general toti cunoscutii cazati la 5 stele (si in Kussadasi sunt cateva astfel de hoteluri de-a dreptul superbe) nu pot renunta la luxul si la conditiile oferite si astfel raman captivi intre patru pereti sau in piscina hotelului.

Ok, revenind la hotelul meu "sindicalist" :) pot doar sa spun ca este OK pentru cei cu pretentii minime spre medii dar are foarte multe lucruri de imbunatatit. Daca la nivelul camerelor o zugraveala si o mobila noua ar schimba totul nu acelasi lucru il pot spune despre calitatea personalului ce serveste masa. Am inatalnit vreo 3 angajati care spuneau despre romani ca sunt "bruneti", ca "pentru romani e bun si asta" si asa mai departe, lucru pe care l-am taxat in cazul unui "turcalet" de nici 20 de ani caruia i-am spus ca la urmatoarea "mutra" "il iau in senile" si il fac poster ca sa si-l puna ma-sa pe perete.

Turcii in general sunt simpatici dar extrem de prefacuti, isi urmaresc interesul iar interesul lor este acela de a va pacali si de a va lua banii... E drept ca multi dintre semenii nostri continua sa-si dea in stamba fiind zgomotosi, penibili sau targuindu-se pentru niste lucruri mult mai slabe calitativ (dar de zece ori mai scumpe) decat cele din Romania dar asta nu scuza nicidecum atitudinea turcilor fata de straini, atitudine ce tinde sa se generalizeze. Asa cum exista uscaturi la noi tot asa este si la ei, deci nu va amagiti ca vor intra in transa doar vazandu-va sau auzindu-va vorbind romaneste.

Daca ei va iau la misto sau va abordeaza intr-un mod nepotrivit faceti la fel si veti avea placuta surpriza sa constatati cat de repede se repliaza iar pe viitor, cand veti mai trece prin fata dughenei lor, nu va vor mai deranja.

Eu le-am spus catorva ca nu am nevoie de nimic si ca in Romania gasesc lucruri mult mai ieftine si mai misto decat la ei si pur si simplu unii s-au innegrit de suparare... Adevarul deranjeaza iar eu chiar am convingerea ca 80% din produsele expuse pe tarabele Turciei sunt de o calitate cel putin discutabila.

Asadar vizitati Turcia, nu o cumparati!

- Intrare Adaland: adulti - 20euro; copii - 13euro. Merita banii, cel putin pentru copii e o experienta fantastica!

- Croaziere pe mare:o zi - 5-10 euro cu pranz inclus, copii-gratis

- Ephes - intrare 5 euro/persoana, copii gratis

Ziua 9:

-Kussadasi - Canakalle

Ziua 10

-Canakalle - Romania

Taxe cretine - dezinfectie la intrarea in Bulgaria dinspre Turcia (4euro + 5euro vinieta)

Taxa pod Russe - Giurgiu: 8 Euro

La final, cate ceva despre Politia bulgara si ce turca:

BULGARIA - tara a fost traversata traversata in aproximativ 6 ore, 2 echipaje de politie la ducere, vreo 4 la intoarcere - nici-o problema, dar am respectat cat de cat limitarile de viteza si de depasire. Cu mici exceptii,desigur! :)

Drumul prost semnalizat pe sensul Russe - Kapikule (opream cu nevasta-mea ca "joiana" la gard in dreptul cate unui indicator si incercam cu minimele ei cunostinte de limba rusa sa descifram ce localitate urmeaza) dar aproape perfect de la Kapikule la Ruse. (cu 2 mici exceptii in care "ne-am scos" cu gps-ul unui partener super fain de calatorie - multumiri!)

Impresia generala - o tara mult mai pustie si mai linistita decat Romania din punct de vedere al traficului.

TURCIA - foarte interesanta din cauza traficului cand aglomerat cand foarte lejer, politisti de bun simt dar numai cu soferii cu bun simt (am dat in vreo 3 radare si aveam cam cu 10-20km/h mai mult decat limita - la unul chiar am dat sa opresc fiindca am oprit de la 110 la 60 :) dar politistul mi-a facut semn ca-i OK si sa merg mai departe-). Turcii circula in general regulamentar si ca impresie generala dintre turci, bulgari si romani noi suntem pe primul loc la agresivitate la volan, drumurile excelente (foarte rar cate o denivelare, blanda in comparatie cu craterele patriei), indicatoare foarte bine plasate (e imposibil sa gresesti drumul de la Kapikule pana la Kussadassi - gps-ul mai mult te deruteaza).

Impresia generala-o experienta interesanta, merita sa mergeti cu masina si nu cu avionul macar o data in viata, senzatia e absolut bestiala.

In speranta ca informatiile de mai sus va vor fi folositoare, va doresc tuturor un concediu placut, cu mult soare!

Trimis de gregory* in 03.07.08 01:03:51

VIZUALIZĂRI: 4073 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gregory*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 17.00 EUR pe cameră

sibicrengut
    [19.02.12 12:31:19]

te rog as vrea sa merg si eu la acest hotel. avand in vedere ca nu pot sa merg f mult pe jos, ai putea sa mi spui cat este de departe plaja? 300 de metri mi se pare cam mult, este singura plaja care este cea mai aproape? adika nu este una mai ap; roape de acest hote?

sibicrengut
    Alte impresii din această RUBRICĂSurtel Hotel: