ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2016
ÎNSCRIS: 15.06.12
FEB-2016

Schi la 18°C in Poiana Brasov

Schi la 18°C in Poiana Brasov

In luna februarie, mai precis intre 15-17, am petrecut un sejur in Poiana Brasov, destinat schiului. Am fost pentru prima data in Poiana Brasov, cu toate ca imi doream de mult timp.

Majoritatea persoanaelor imi spuneau ca e o destinatie foarte scumpa, dar nu a fost asa. Cazarea 98 euro/2 nopti la Traveland Holiday Vilage, vis-à-vis de Centrul Olimpic unde se mananca cel mai ieftin si bine si cam la 50 m de baza partiei Stadion de unde se urca cu teleschiul sau pe jos pana la telegondola si telecabina.

Am ales aceasta perioada pentru ca am vrut sa evitam partiile aglomerate din perioada vacantei scolare. Ne-am programat 2 nopti de cazare la Traveland Holiday Village si 3 zile pe partie.

Ca sa fructificam la maxim timpul pe partie, am pornit din Tg. Mures la ora 5 a.m. iar la ora 9 dimineata eram gata de schiat, monitorul copilului (in varsta de 7 ani) ne astepta, fiind programat de acasa. Eu mi-am luat un abonament pentru 3 zile iar copilului i-am cumparat o cartela cu 60 puncte pe care le-a consumat integral si i-au fost suficiente, el fiind incepator. Dupa ce am cumparat cartelele am urcat cu telegondola, eu, copilul si instructorul ca sa coboram pe Drumul Rosu. A fost cea mai lunga partie pe care am coborat-o pana acum. Prima oara am coborat impreuna cu copilul si monitorul ca sa imi arate pe unde sa o iau. Copilul meu a coborat aceasta partie in mare parte in plug, 3 zile, dupa care am realizat ca am facut o mare prostie, ca el nu a invatat nimic. Sa cobori aprox. 5 km in plug a fost o crima pentru piciorusele lui. Eram foarte suparata.

Am gasit in ultima zi, dupa ce si-a facut coborarea pe Drumul Rosu cu instructorul, un alt instructor pe care il recomand din tot sufletul. Acest instructor pe care l-am gasit asteptand cu calm ca sa fie abordat, se numeste P. I., are 61 de ani, este campion national la schi de 6 ori si campion balcanic. Este o persoana care te cucereste cu modestia, calmul, rabdarea cu care se ocupa de copii. Acest instructor a reusit intr-o ora sa faca minuni cu copilul meu, invatandu-l sa faca cristiane, sa aiba incredere in el si sa tina schiurile paralel, sa franeze fara sa foloseasca plugul, sa urce singur cu teleschiul. Datorita lui am fost fericiti in pentru tehnica pe care i-a aratat-o si copilul si-a insusit-o atat de rapid. Dupa ce am ajuns acasa l-am sunat sa-i multumesc pentru ceea ce a reusit sa-l invete pe baiatul meu in asa timp scurt. Atunci am aflat despre el ceea ce am scris mai sus. I-am cerut permisiunea sa scriu despre el pe forum ca sa se poata bucura si alte personae de lectiile unui instructor profesionist care stie sa lucreze cu copii.

Eu am schiat pe Drumul Rosu, portiunea cuprinsa intre telegondola si telescaun. Era portiunea cea mai buna pentru ca era cu mai multa zapada. Partia era perfecta intre orele 9-10, ulterior incepand sa se inmoaie zapada, sa se topeasca pe portiunile unde batea soarele, iar placile o strangeau cu usurinta, formand movilite de zapada moale. Dar, cu toate acestea, se putea cobora pana pe la ora 12. Temperaturile pe partie indicate la imbarcarea pe telescaun erau cuprinse intre 12 -18°C. Daca mi-ar fi spus cineva ca voi schia la 18°C in Poiana Brasov i-as fi spus: “esti nebun?”. Eu mi-am dorit sa fie cald in Poiana Brasov, dar nu-i bine sa treci pe langa balti pe partie. A fost oricum cel mai tare schi din viata mea! Va recomand totusi sa mergeti cand e mai rece, sa va bucurati mai mult timp de o partie impecabila asa cum o gasesti la prima ora. Partia copiiilor, Stadion era in stare foarte buna, cu multa zapada si era tare, nu se topea.

Trimis de Dana2008 in 23.02.16 15:41:58
Validat / Publicat: 23.02.16 19:00:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIANA BRAŞOV.

VIZUALIZĂRI: 2642 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Poiana Brasov, Drumul Rosu, feb. 2016

[23.02.16 16:04:44]

@Dana2008 -

Cazarea 98 euro la Traveland Holiday Vilage, vis-à-vis de Centrul Olimpic

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[23.02.16 19:00:34]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Schi în Poiana Brașov, POIANA BRAŞOV" (deja existentă pe sait)

dianamea
[23.02.16 23:59:19]

Nu avem voie sa facem reclama la agentii de turism, dar sa facem reclama unui instructor de schi avem voie? Cei care ar fi interesati de domeniul schiabil din Poiana Brasov nu ar putea intelege din ceea ce ati povestit decat programul dvs. pe ore, starea vremii si alte amanunte de ordin personal. Ar fi bine sa scrieti ce partii sunt, ce lungime si ce dificultate au, ce instalatii pe cablu, cat costa cartelele de acces, ce orar au instalatiile pe cablu, daca partiile sunt intretinute, cam acestea ar fi informatii de interes general.

Dana2008AUTOR REVIEW
[24.02.16 10:55:32]

@webmaster - buna ziua! Impresiile mele referitoare la cazare si masa sunt scrise deja intr-un articol publicat saptamana trecuta si pe care il pteti citi accesand linkul de mai jos.

vezi impresii

[24.02.16 11:04:37]

OK, mulțumim de răspuns. Corect, data viitoare voi fi mai atent.

Dana2008AUTOR REVIEW
[24.02.16 11:28:44]

@dianamea - Buna ziua!

Nu am vrut sa fac reclama unui campion national si balcanic la schi pentru ca el nu are nevoie de asa ceva, in plus, asa cum am scris si in articol, dansul este o persoana extrem de retrasa, modesta si nu sare pe oameni ca alti instrucori dornici sa faca bani rapid. Amintind in articol de acest instructor P. I., am vrut sa ajut si alti parinti cu un sfat bun.

Eu i-am cerut cartea de vizita si cine doreste mai multe informatii ma poate contacta pe privat... muream de ciuda ca in trei zile nu am avut parte de un instructor care sa faca ce a facut dansul in 45 min., noi platind doar o jumatate de ora.

Referitor la lungimea partiilor si preturile abonamentelor, cartelelor si punctelor, sunt date precise pe net.

Mai este si un nr. de telefon 0268407342 la care raspunde o inregistrare, facuta in fiecare dimineata, la care se poate suna pentru a afla care este starea partiilor, temperatura si functionarea instalatiilor de cablu

dianamea
[24.02.16 22:13:46]

Mai este si webcam unde se poate vedea in direct cum e zapada pe Partia Lupului, pe Drumul Rosu, pe partia Bradul si in partea e sus a telegondolei.

Dan&Ema
[30.04.16 17:36:39]

Superbonus

msstancu
[31.12.16 11:18:21]

@Dana2008: Buna ziua si La multi ani! Puteti sa-mi dati si mie datele de contact ale instructorului de ski de 61 de ani.

Multumesc

MS

antonia petrut
[30.01.19 15:17:29]

@Dana2008:

o maaaare rugaminte:

stiu ca a trecut ceva timp din 2019. se poate numele instructorului P I și numarul de telefon? vreau sa-mi incerc norocul, poate mai pregateste copii.

p. s. frumos articolul, mi-a placut. informatii complete si pertinente.

multumesc

antonia petrut, Dan&Ema, Dana2008, dianamea, msstancu