ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2016
DIN: Rugby
ÎNSCRIS: 12.05.11
FEB-2016

Glacier Express

Deoarece am cerut acum cateva luni informatii legate de trenurile din Elvetia, din dorinta de a merge pe acest renumit traseu, acoperit de celebrul Glacier Express, m-am gandit sa revin cu cateva impresii/adaugiri, intru ajutorarea in viitor a celor ce vor avea aceleasi dileme, eventual.

Am plecat din UK spre Elvetia cu o escala in Luxemburg. Cazarea in Elvetia am gasit-o in cantonul Uri, intr-un sat minunat, Isenthal, cu cca 550 de locuitori, aflat la capatul unei sosele montane de vis.

Alegerea cazarii in acel sat a fost decisa si de apropierea de Andermatt, la cca 40 de km, loc pe unde trece Glacier Express-ul. Acesti 40 de km i-am strabatut in 4 din cele 7 zile, dus/intors desigur, in cca 35/40 de minute. Inutil cred sa spun despre frumusetea traseului chiar conducand pe autostrada.

Teama mea vizavi de calatoria cu Glacier-ul era legata de preturile mari gasite online, motiv pentru care am intrebat daca pot folosi si un tren normal pe acelasi traseu, la un pret mai accesibil. Ajuns prima oara la gara din Andermatt, o functionara de la ghiseu, ne-a informat ca, o calatorie dus/intors Andermatt-Zermatt (cca 3 ore), pentru 4 persoane, doi adulti doi copii, ne ajunge ca 570 de franci elvetieni, adica cam 470£, enorm dpmdv. Am decis ca e prea mult si am folosit ziua dandu-ne cu sania pe derdelusurile din Andermatt. La intoarcerea de la sanius, masina fiind parcata in parcarea (cu plata) a garii, sotia a mers sa intrebe despre distante mai mici ce ar putea fi acoperite cu trenul. I s-a oferit un pliant din care am aflat ca, poti cumpara un "family card", pentru 2,3 sau 5 zile, card ce poate fi folosit doar in acea regiune, dar care acoperea si distanta Andermatt-Zermatt, la pretul de... 280CHF pentru 3 zile.

Adica, am dat 180£ pentru toti 4, pentru 3 zile de utilizare a acelui card care, mai ofera si reduceri la multe atractii din zona.

A doua zi deci, ne-am prezentat la Andermatt, cu gandul de a calatori cu trenul regional pe ruta Andermatt-Disentis (cca o ora si un sfert). Din cauza unui mic dejun tarziu, am intarziat si am pierdut trenul de 11:28 (trenurile circula din ora in ora). Am aflat insa ca... Glacier Express-ul va merge pe acea ruta in 20 de minute.

Folosind acel card, pentru Glacier trebuie doar sa mai platesti locurile, daca sunt (am avut noroc si am gasit), care ne-au costat 50 de CHF pentru toti 4. Traseul, si trenul, si servirea din tren, ... fabulos totul! Atat de fabulos ca am decis ca a doua zi sa mergem in directia opusa, spre Zermatt, folosiind Glacier-ul. Ne-am intors din Disentis folosind un tren regional, ultimul este cam pe la 18:30, si aduna tot ce a mai ramas din schiorii din zona.

Asadar, a doua zi am calatorit cu Glacier-ul spre Zermatt, va zic sincer, nu vrei sa lasi camera din mana dar nici nu vrei sa pierzi peisajele. O bere este 5.10 CHF, o apa minerala este 5.80, un suc la fel ca apa, un gulash unguresc a costat 9.80 CHF.

Galcier Express-ul este deci un tren care acopera zilnic St Moritz-Zermatt si invers, o data/zi.

Noi am decis sa nu ne intoarcem in aceeasi zi (aveam doar 20 de minute intre trenuri) si am luat cazare o noapte in Zermatt. Am avut noroc si am gasit la 4 stele cu doar 109 £/camera cu mic dejun. Pare mult dar, pentru cine a mai stat pe acolo, stie probabil ca se ajunge si la 400/500/800 de Euro/noapte. Am incercat desigur si celebra cheese fondue, intr-n restaurant.

A doua zi, nedorind sa ne intoarcem cu Glacier-ul din cauza orei de plecare (9 dimineata), am hotarat sa mergem la Gornergrat, tot cu trenul, gara este exact vizavi de gara unde ajungi venind cu Glacier-ul. Acest tren este de fapt ceva intre tren si funicular, pleaca din 24 in 24 de minute, ajunge la 3080 de metri altitudine, in 35 de minute si, folosind family cardul, am platit pentru toti patru,78 CHF. Ajuns acolo ai o vedere splendida asupra Matterhorn-ului. Desigur, se poate schia, sau, doua statii inainte de cea finala, se poate inchiria sanie. Atentie insa, este un traseu destul de abrupt!

Dupa cateva ore si ceva am folosit trenul sa coboram (dupa sanius desigur|), iar din Zermatt am luat trenul regional spre Andermatt. Nefiind Glacier-ul, nu mai circula direct, asadar am schimbat in Brig. Cu schimbarea si cu opririle mult mai frecvente ale trenului regional, in loc de trei, am facut 4 ore. A meritat fiecare minut!

Concluzionand, ceea ce initial am crezut ca va fi foarte scump, s-a dovedit a fi acceptabil, din ce motiv prima functionara nu ne-a oferit informatia despre family card... nu stiu, chit ca apoi am vazut-o pe display mai peste tot... O experienta unica, niste peisaje de vis, tunele, viaducte, poduri suspendate, munti, zapada si, norocul nostru, doua zile consecutive insorite.

Trimis de icata24 in 23.02.16 00:10:51
Validat / Publicat: 23.02.16 09:22:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA. A mai fost în/la: Chebrex

VIZUALIZĂRI: 8630 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (icata24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [23.02.16 02:27:06] »

Cazarea in Elvetia am gasit-o in cantonul Uri, intr-un sat minunat, Isenthal

&

- Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articole (review-uri) noi.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

mishu [23.02.16 11:29:25] »

Foarte frumos articol si mai ales util pentru cei care ajung acolo. Felicitari si pentru poze sunt minunate. Votat cu placere

floraur [19.01.19 21:34:17] »

Salve, am citit de cateva ori review-ul tau, suntem aproape de o vancanta in Elvetia, cu aterizare in Torino. Nu am rezervat inca nimic si nici nu avem de gand pana nu suntem siguri. Daca vezi ecoul da-mi un semn rapid, caci sunt cateva lucruri pe care vreau sa le discutam...

icata24 [19.01.19 22:54:52] »

@floraur:

Salutare, daca te pot ajuta cu ceva, cu cea mai mare placere.

floraur [19.01.19 23:07:50] »

Din ce am vazut eu, voi ati avut ceva de furca cu distanta de la cazare la gara. Totusi e nenorocire cu ce preturi au astia in Elvetia la hoteluri, ajuta-ma cu un link cu locul in care ati stat voi, sa vedem poate ca mergem tot acolo.

icata24 [20.01.19 00:02:52] »

@floraur: am stat de trei ori în Elveția, niciodată la hotel, am folosit doar homeaway, un site unde gasesti cazare la preturi mai accesibile, dar cu self catering, adica iti gatesti singur. Am stat si cu 350 de Euro /saptamana patru persoane.

homeaway.co.uk/?k_clickid ... wE&gclsrc=aw.ds

floraur [20.01.19 00:37:37] »

@icata24: Nu functioneaza link-ul si nico localitatea n-am prins-o Elveia?

icata24 [20.01.19 22:51:43] »

@floraur: Scuze, lucrez zile lungi in spital si cu decalajul orar, inteleg ca e tarziu.

Site ul este homeaway, da un google, dar, localitatea in care am stat se numeste Isenthal.

Acum, daca nu esti sofer, nu prea aveti cum ajunge acolo.

Deci noi am mers cu masina din UK pana acolo.

Cazare luam pentru o saptamana, apoi cautam atractii in jur.

Dar, doar sa conduci spre Isenthal e o aventura in sine, ma refer la ultimii kilometri.

Conduci in spirala pe munte, un singur sens de mers dar cu trafic din ambele parti, ci muntele pe o parte si lacul jos... superb.

floraur [20.01.19 23:36:36] »

@icata24: Salve, merci pentru raspuns!

Am gasit o camera pe airbnb la niste elvetieni draguti, cu baie privata si bucatarie la comun. Sunt acolo mai mult de 50 de review-uri foarte bune si probabil ca putem rezilva cu ei in ceea ce priveste micul dejun si cateva mese de seara.

Am platit cam 35 de euro pe noapte, cu taxe 196€ 5 nopti. sunt super incantat. Nu e mare confort dar cladirea e putin separata de cea a familiei si avem intimitate, ceea ce este important. Am multe experiente similare airbnb si toate sunt senzationale.

Acum trei ani in ziua de revelion am rezervat o camera in ziua anului nou si am avut parte de un revelion extraordinar. O nemtoaica, un pachistanez, o indianca, doua americance, doi irlandezi si bine inteles noi doi romani, nici un italian cam asta a fost audienta. Meniu vegetarian all inclusive din partea gazdelor irlandeze. Povestea pe larg pe Softpedia.

O sa pun un lunk aici, poate va folosi cuiva care vrea sa mearga in Elvetia, daca nu functioneaza, aceasta este adresa, apare si in G Maps cu numele Familiehotel Clarezia.

Via Darleun 2,7158 Waltensburg/Vuorz, Elveţia

https://abnb. me/S4RannnPDT

Sunt la o ora de Lichtenstein si la 40min de mers cu masina de Chur

PS

Am de gand sa iau un SUV de la Torino din aeroport, inca stiu sigur daca firma imi permite sa trec granita cu masina, dar cred ca maine inchid si rezervarea pentru masina.

O sa te mai intrem maine niste chestii, seara buna si merci pentru raspuns.

icata24 [21.01.19 00:03:58] »

@floraur: Ai grija la trecut granita cu masina inchiriata.

Trebuie in general platita o taxa.

Nu am folosit niciodata airbnb, cred ca am sa incep sa caut.

Multam de idee.

Vacanta placuta!

floraur [21.01.19 00:14:16] »

Da, e vorba de asigurari. Am mai trecut granita cu masina, nu e chiar complicat, insa mai e ceva in plus. [...]

Eu am deja 15 experiente airbnb, trebuie sa iti placa sa interactionezi cu oamenii sa te intereseze sa simti locul sa-i simti pe ei cum traiesc, ce ii motiveaza... Nevasta-mea nu-i asa, merge de gura mea, daca era dupa ea stateam doar la hotel. Nu toata lumea e interesata de treaba asta.

Dar mai e un aspect important, ce alegi de pe airbnb. Caci sunt si lucruri foarte plate acolo, care nu te imbogatesc cu nimic.

Narodna [21.08.19 09:44:25] »

Buna ziua, cred ca sunt 3-4 ani de cand tot calculez o excursie in Elvetia, dar intotdeauna totalul cheltuielilor, depasea bugetul cu mult.

Astazi am citit lucruri minunate aici, si va multumesc, ca pot fi aici.

Ioan

icata24 [21.08.19 11:59:12] »

@Narodna:

Cu mare plăcere.

Recitind, am retrăit puțin acea vacanță.

Super locuri.

Narodna [21.08.19 12:00:19] »

@icata24:Am un milion de intrebari, dar incerc sa le aranjez, si sa-l structurez in asa fel, sa nu scriu mai mult de o postare

Toata stima,

Ioan