ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.02.2016
    ÎNSCRIS: 10.06.15
    AUG-2013
    colegi

Toledo, noaptea

Despre Toledo s-a scris deja. Am fost si eu, ziua. De doua ori.

Insa voiam sa ajung si noaptea. Mi se spusese ca are un farmec aparte. Ca este deosebit!

Asa a si fost!

M-a luat din Madrid, cu masina, un compatriot, verisor al colegei mele din Constanta, care statea in provincia Toledo de vreo cativa ani. M-a sunat sa ma intrebe daca vreau sa vin la Toledo, cu toate ca de-abea ajunsesem in Madrid, cu o zi inainte, si urma sa stau o luna. Nu intelegeam de ce atata graba, dar cum dormisem aproape toata ziua si eram odihnita, am zis ca da... dar sa mergem efectiv in orasul Toledo.

Zis si facut!

Era miezul noptii. Pe autostrada nu era mai nimeni, am facut mai putin de o ora. I-am spus sa parcheze in parcarea de la Alcazar, ca plateam eu parcarea. A zis ca nu are sens, si a parcat unde erau locurile pentru persoane cu handicap. A zis ca nu mai vine nimeni, ca e tarziu!

Omul cunostea, si nu cunostea orasul... Eu voiam sa ajung in la Juderia, neaparat!

Totul era diferit fata de excursiile mele facute ziua. Evident ca erau inchise magazinele, erau deschise barurile.

Pe strada nu mai erau hoardele de turisti intalnite ziua. Caldura era tot mare, fiindca mergeam pe aceleasi strazi inguste, nu prea "circula" aerul.

Am trecut pe langa casa lui El Greco. M-a intrebat compatriotul meu rezident in provincia Toledo, cine era ala...

Nu intelegea de ce vreau eu musai sa ajung in la Juderia... A constatat ca sunt o multime de pisici noaptea in orasul Toledo. Asta a fost concluzia lui despre Toledo, noaptea!

L-am invitat intr-un bar care mi s-a parut foarte dragut: Livingstone. Un bar tematic. Am facut cinste cu o bere... eu eram incantata de atmosfera barului, el a zis ca nu-i place, fiindca este totul foarte vechi. Na... de gustibus non discutandum!

Am ajuns in la Juderia, pacat ca nu eram singura, ca as fi stat cu lumea de acolo!

Dar a zis: "Gata! Nu mai pot de somn! Era 4 dimineata! ". Cand am ajuns jos, la Alcázar, a gasit amenda sub stergator: 200 de euros! Si doar ii spusesem sa parcheze in parcarea subterana. M-am simtit oarecum vinovata, ca din cauza mea (ca eu am vrut Toledo noaptea) a luat si amenda, si pe drumul de intoarcere nu am mai vorbit. Era sa si atipeasca, m-am speriat... In fine!

Trimis de cristina47* in 22.02.16 21:54:51
    Validat / Publicat: 22.02.16 22:26:54
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Madrid, etc

VIZUALIZĂRI: 1744 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P03 Bar Livingstone

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Toledo: