ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.02.2016
ÎNSCRIS: 22.01.14
JUL-2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit

O vacanta reusita!

Am ales in acest an Bulgaria datorita pretului si conceptului AI care pe litoralul nostru nu e suficient de dezvoltat si bineniteles nu la aceste tarife!

Am pornit cu ceva retineri spre Bulgaria, toate zvonurile legate de furtul de masini de politisti spagari etc, dar totusi ne-am strans 7 familii si nu ne-am mai gandit la aceste " mici " probleme.

Drumul a fost relativ OK, cu o noapte intermediara la Giurgiu, Hotel Vlasca 2** (doar cina si cazarea, tinand cont ca am fost 27 persoane, au fost depasiti de nr mare de oaspeti pentru cina :) toti am mancat pana la urma; tantari in camere, daca deschizi geamul sau nu ai aparatul contra lor la indemana, in rest la 90 lei cazarea a fost OK) dimineata la drum spre litoral!

Cand spun dimineata ma refer ora 6, trezit copii, spalat copii etc... :) deoarece nu am dorit sa stam prea mult la trecerea peste Dunare!

Asa s-a si intamplat in mai putin de 30-40 min eram pe pod.

Dupa trecerea frontierei am oprit la schimbul valutar sa avem bani de mancare pe drum si de orice neprevazatu, spaga nu era sa o dam in euro nuu (se putea face si in statiune acest lucru cu o dif mica la schimb din EUR-BG) !

Am pornit la drum ruta : Ruse - Razgard - Varna - Sunny Beach. Drumul Ok, pe anumite portiuni, in rest ca si la noi, nici urma de poitisti :) !

In sfarsit pe la ora 12 am ajuns la hotel! Ne-am luat fiecare camerele (au fost super ok, ce am rezervat in voucher aia am primit, camera dubla cu pat suplimentar mareee). Recomand sa cereti camerele in partea renovata, nicidecum sa nu luati camere sau apartamentele care sunt amplasate aproape de zona stradala si a cluburilor de noapte, doar daca va faceti somnul ziua, noptea pardon dimineata pe la 5-6 se termina nebunia :).

Prima impresie a fost camera si hotelul in sine, nota 10.

Personalul de la receptie foarte ok tinand cont ca am fost 27 de pers ne-au cazat relativ rapid max 40 min TOTI!!

Dupa care ne-am dus masinile in parcare privata, cam la 2-3 km de hotel, pazita, cu bariera, pret cam 30 euro/ masina pe 7 zile (la 7 masini ne-am targuit de la 10 lei cat era val pe bon la 30 euro, o reusitat totala, iar parcarea nu va dezamagesc ca nu are rost, masinile mai scumpe le-am blocat cu celelate asa ca am ramas cu toate), langa hotel puteam parca maxim 1-2 masini asa ca am optat sa le ducem in parcare toti!

Ajungand la 12 nu am avut decat cina asigurata asa ca ne-au invitat la SnackBar-ul de langa piscina, unde la ce foame aveam toti am manacat cam tot ce am gasit la bar, niste coaste arse rau si cartofi pajiti, dupa care pizza cu ceva salam si purumb :). Locuri de mancat la Snackbar IN PICIOARE :). Bun si asa (daca incepi rau te astepti la si mai rau nu)

Prima iesire la mare :) VANTTT de'ti lua palaria de soare (soare care nu era pe nicaieri), chiar si fara soare ne-am aruncat picioarele in apa, macar sa nu comenteze nimeni ca nu s-a murdarit degeaba in prima zii!

De la hotel pana la plaja e lula 200 m cum e in descriere, lejer asa cam 4-500m printre tarabe si magazine! Bucuria nevestelor, iar de gaseau ceva "frumos" faceam si juma' de ora pana la plaja :), deci nu a fost neaparat un minus!

Tot in zona de tranzit Hotel - Plaja este si un mini parc de distractii, in care ne-am cam lasat banii schimbati in vama :)

Masa :

Restaurantul frumos amenajat, muuuult prea mic la numarul de camere si turisti care il are hotelul! Aici depinde cat de bine erai crescut :) Daca erai crescut cu cei sapte ani de-acasa avea-i sansa sa manci cam pe la urma asa ce ramane, asa ca ne-am adaptat neajunsurilor si am spus tuturor sa uite cel putin un an acasa din cei sapte.

Asta e din pacate, multi, foarte multi romani (si de peste prut) fara bun simt, umflau farfuriile fara jena si pe urma lasau pe masa :(

Deserturile chiar erau bune, daca le apucai, aplici tactica de mai sus :)

Cum spuneam mai sus mai rau nu se poate, deci mergem spre bine!

De mancat era pentru toate gusturile : la mic dejun nelipsitele cereale cu lapte, iaurturi, oua :ochiuri, omleta, fierte. branzeturi, MEZZELURI destule CARTOFI PRAJITI, salate.

Pranz si cina : pui, porc, peste, fructe de mare, CARTOFI PRAJITI (nelipsiti din aproape toate farfuriile romanilor, de parca pt cartofii pai au venit la AI), paste, salate, supa crema minim doua feluri deci la banii pe care i-am dat a fost mai mult decat indestulator.

Seara: acceptabila, diverse evenimente cu animatorii complexului (slabute, dar nu stateai degeaba la masa dupa cina), bauturi la bar : wisky autohton, bere, vin alb si rosu la draft, diferite cocktailuri pt doamne si pentru copii nonalcoolice, da erau spre surprinderea noastra (apa colorata in diverse culori) toate pana la ora 23:00. Dar nu te alunga nimeni daca faceai provizii inainte de 23.

Plaja :

E plaja ce mai, nisip si din pacate au fost muuulte alge, era oribila intrarea in mare, dar nu ne-am dat batuti si ne-am orientat rapid intr-o zona in care marea deja incepusa sa se curete, da sa se curete singura ca si acolo ca la noi doar nu erau sa o curete pe banii lor nu, dar pe sezlonguri iti lua cam 20 lei si tot atata pe umbrela! Nu i-am lasat sa ne strice concediul asa le-am facut in ciuda si scoteauu copii din apa alegele si le puneau pe sezlongurile libere asa sa stiie ca ii avem, pe copii bineinteles. Daca nu iti era lene. puteai sa iti aduci de la hotel berea pe plaja, cam departe putin, dar ne-am orientat si acolo si faceam cu randul, ne-a cam trecut lenea cand pe plaja o bere iesea cam la 15 lei.

Piscina :

Eram totusi in iulie si nu am inteles cum de reuseau bulgarii sa tina apa pe canicula aia asa rece, un mister total. Putine sezlonguri la cat popor era prin hotel dar ma repet fiind multi cred ca le-a fost cam frica de noi de ne lasau sa ne ocupam sezlongurile la piscina pe la ora 6-7 dimineata :) fugeau toti!! Copii se distrau pe caracatita sau ce era in zona lor, cand ieseau nu mai stiiai care al cui e, toti erau vieneti, nu de la bataie, ca ieseau singuri saracii de frig, cateodata. In rest ieseau cu scandal ca deh tot copii sunt! O singura zi am prins si noi o partida de polo!

Locul de joaca pt copii a fost destul de ok cu desenat pe fata, alergat prin complex dupa animatori, minidisco; nu a fost OAUU dar pentru copii intre 5-10 ani a fost foarte bine, am avut si noi timp sa dam o tabla macar.

S-au scos cu inghetata intre 15-17 la pahar si era chiar buna, am gustat-o si noi.

Statiunea e misto, cu viata de noapte, baruri, restaurante tot ce vrei, bani sa ai ca in rest ai ce face (daca nu te vede nevasta :) !

Per total a fost un concediu reusit dar nu il recomand cuplurilor cu copii care vor liniste in concediu. De altfel faptul ca am fost cu gasca m-a facut sa scriu acest review in rest nu m-as mai intoarce la Hotel ALBA!

Trimis de vlad1980 in 22.02.16 13:37:46
Validat / Publicat: 22.02.16 14:48:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1690 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlad1980); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.02.16 14:17:58]

Cu ocazia primului review scris pe site (unul remarcabil, pentru un "începător"!) îi urăm și lui @vlad1980: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

vlad1980AUTOR REVIEW
    [22.02.16 14:35:40]

@webmaster26 - Da este corecta locatia!

vlad1980
    Alte impresii din această RUBRICĂAlba Hotel: