ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.02.2016
    ÎNSCRIS: 10.06.15
    FEB-2016

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Florenta: mi-a placut si nu mi-a placut...

Si mie mi-a placut Florenta. Nu mai are sens sa scriu despre ce mi-a placut, fiindca s-a scris deja.

Nu mi-a placut faptul ca atunci cand am ajuns in Florenta (in zona garii Santa Maria Novella) nu am gasit un Oficiu de Informare Turistica unde sa capat o harta ca sa ma orientez si eu.

Am ratacit asa, orbeste pe strazi, in seara in care am ajuns (orele 17.30), fara sa stiu exact unde ma aflu. Desi era februarie, strazile erau pline de turisti carand valize... si rataciti, cautandu-si hotelul! Ploua!

Strazile erau inguste, si pline de biciclisti. M-am speriat de un biciclist: a oprit exact in fata mea: eu m-am blocat, el m-a injurat (cred). Sa fiu calcata chiar de un biciclist!!!

Am mai ratacit... am gasit o agentie de voiaj pe o strada mai aeresita asa... si am luat o harta, niste oferte de turism in Toscana. Am gasit si niste magazine unde am constatat ca trebuia sa fii un pic nebun ca sa cumperi! Sau sa-ti bati joc de banii castigati cinstit, din salariu, in Romania.

M-am intors "acasa" in zona San Lorenzo si a doua zi am luat-o de dimineata la pas.

Nu mai ploua. M-am luat dupa un grup de japonezi ca sa ajung la Dom. Frumos, stitu deja.

Am mers cam peste tot. Aceleasi hoarde de turisti, aceleasi exagerari. Cozi imense la Galeriile Ufizzi, unde lumea astepta in nestire ca sa se fatzaie o ora si ceva, uitandu-se pe sus la picturi prerenascentiste si iesea cu dureri de gat, de spate... dar mult mai "bogata spiritual".

Am fost si la Gradinile Boboli, dar pe dos, coborand de la Gradinile Bardini, unde am ajuns urcand pieptis prin Cuesta San Giorgio si pe Cuesta Magnolia unde nu am intalnit multa lume, si unde am descoperit casa lui Galileo Galilei. In Gradinile Bardini nu era mai nimeni. Asta mi-a placut! Si am putut sa ma bucur de Florenta vazuta de sus.

Am intrat si in Gradinile Boboli, insa... nu aveam eu timp ca sa plimb cainii acolo si altele. Imi era o foame! m-am dus la un automat, am vrut sa cumpar un pachet de biscuiti si mi-au furat banii. Pachetul de biscuiti nu a cazut, doar s-a miscat un pic. Flamanda, nu mai stiam cum sa ajung "acasa". Ma dureau si picioarele de la atatea gradini Boboli, ca nu stiam cum sa ma mai tarai pana acasa, dar voiam sa vad si Santa Croce si Sinagoga. Sa mai intru si la muzee, desi aveam intrarea platita (Palatul), pai am vrut sa fac cadou biletul unei spanioloaice, ,,, si a zis ca "gracias" are si ea si nu intra!

Urmatoarea zi m-am bucurat ca am prins trenul de 8.20 spre Bologna, Imi cumparasem bilet chiar imediat dupa ce m-am cazat si prima impresie a fost ca "nu-mi place acel oras".

Mi-a placut, insa nu atat de mult incat sa imi doresc sa ma reintorc.

Am punctat o destinatie turistica si am plecat spre alta: Bologna. Despre Bologna am sa va povestesc maine.

Trimis de cristina47* in 16.02.16 23:42:50
    Validat / Publicat: 17.02.16 05:03:57
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 6172 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina47*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P18 Vedere din Gradinile Bardini

[17.02.16 05:02:36]

- Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 92&ridAnt=67054

Radu Tudoran
    [17.02.16 08:44:47]

Cred ca ai gresit inca de acasa. Cand ai ajuns in gara (la Santa Maria Novella) trebuia sa ai deja in minte planul orasului (in mare) sau macar drumul pana la hotel. Sau luai harta de pe Google Maps, dadeai un print si aveai principalele repere ale orasului ori macar drumul gara-hotel. La Uffizi sau la Galeria Academiei este mereu coada. Cu un pass eviti de cele mai multe ori statul la rand. Si trebuie sa te hotarasti de acasa ce vrei sa vezi. Pentru o vizita exhaustiva trebuie sa te muti acolo, pentru mai multa vreme Si eu am vazut Florenta mai mult printre stropii de ploaie, dar m-as intoarce si azi acolo.

In Frankfurt era sa ma calce un Maserati. Crezi ca este mai avantajos decat sa ma calce un biciclist?

Jimmy1
    [17.02.16 08:56:30]

@cristina47 - Punctul de informare este chiar lângă gară, peste drum de piaţă. Dar Florenţa într-adevăr e sufocantă din cauza aglomeraţiei.

[17.02.16 15:55:49]

@Radu Tudoran - Aveam harta cu traseul gara - adresa unde am stat. Insa m-a asteptat persoana la care am inchiriat camera in gara. Nu a mai fost nevoie de harta.

Deja se facuse intuneric si mai si ploua.

Am lasat bagajele in camera si am iesit singura. M-am intors la gara, trecand pe langa Capelele Medici si pe langa Biserica Santa Maria la Novella. Citisem ca acolo este punct de informare turistica si voiam o harta normala, clasica.

Am cumparat bilet de intoarcere la Bologna, ascultand sfaturile cuiva de pe AFA. Si apoi am cautat Informatii Turistice urmand sagetile. Ei, nu am gasit. Poate inchisesera. M-am dus la Santa Maria Novella, am intrat si in curtea interioara a unei manastiri unde e si o unitate medicala de urgente... caci am vazut multe masini de salvare acolo. Am stat pe scari la San Lorenzo. Practic m-am invartit prin cartier.

A doua zi, cu harta gasita cu o seara in urma la o agentie, m-am orientat.

[17.02.16 16:00:22]

@Jimmy1 - Daca era sufocant in februarie, cum o fi vara? Nici nu vreau sa-mi inchipui! (ma refer la cantitatea de turisti, desigur)

[17.02.16 19:18:42]

[17.02.16 19:50:40]

@webmasterX - Cu placere, oricand.

[08.03.16 21:58:47]

Pt conformitate: Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Florența şi împrejurimile, FIRENZE (FLORENŢA) " (deja existentă pe sait)

cristina47*, Jimmy1, Radu Tudoran
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Florența şi împrejurimile: