ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.02.2016
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 18.05.15
NOV-2015

Experienta periculoasa la Aqvatonic Med Spa Eforie Nord

Buna ziua. In data de 01.11.2015 ne-am gandit noi sa avem o zi de relaxare la noul centru spa Aqvatonic din Eforie Nord. Am sunat dimineata sa intreb daca sunt locuri si daca putem merge acolo. Am fost informat ca sunt locuri si ca ne asteapta.

Ajunsi la receptia centrului spa aflam ca nu mai putem intra ca nu mai sunt locuri disponibile. Le-am spus fetelor de la receptie ca am vorbit la telefon mai devreme si ca cel cu care am vorbit ne-a spus ca putem veni. Atunci s-au hotarat sa ne lase sa intram. Am platit 45 ron /zi adult si copilul gratis.

La intrare totul arata f bine si nou. Am primit halate de baie, prosoape, cheile de la vestiare si bratarile pentru acces. Inainte de a intra la vestiare pe hol aveau un dispozitiv care iti punea automat cipici din plastic in picioare peste incaltari. Vestiarele sunt cam mici si inghesuite. Tocmai ce pleca un baietel care se plangea ca il ustura ochii.

Dupa ce ne-am schimbat, am urcat la etaj si am ocupat sezongurile. Sus se simtea mai tare miros de clor. Am petrecut cateva ore Ia piscine si saune. Am observant ca apa miroase mai puternic a clor dar ne-am gandit ca asa trebuie sa fie. Baietii de acolo tot deschideau geamurile exterioare cu toate ca afara era frig dar abia a doua zi am facut legatura ca deschideau geamurile sa mai iasa mirosul de clor. Dupa vreo 4 ore am servit cate un fruct si am constatat ca nu prea mai aveam gust. Peste inca vreo ora a inceput sa ne curga nasul ca la robinet. Intr-un final dupa vreo 6 ore petrecute la spa am plecat acasa.

Dupa ce am ajuns acasa am constatat ce costume de baie decolorate avem. Din rosu se facuse roz si din albastru inchis, bleu. Le-am scris pe pagina de facebook ca a fost prea mult clor in apa, ei au recunoscut prin urmatorul mesaj care inca se gaseste pe pagina lor si care e si in print screen:

''Aqvatonic Med Spa Buna seara! Intradeva astazi intre ora 12:45 si 13:30 statia automata de dozare si robotul de mixaj au indicat parametrii eronat si a fost un nivel de CLOR cu 10% peste nivelul normal. Acest lucru a provocat tuse sau usturimi la ochi si chiar decolorare. NE CEREM SCUZE pentru acest incident din prima zi si am chemat deja echipa de specialisti din Germania care a furnizat echipamentele pentru a remedia aceasta situatie in cursul zilei de luni! Va multumim pentru increderea acordata si vom lua toate masurile pentru a nu se repeta aceasta defectiune.

1 noiembrie 2015 la 22:57''

Intre timp am inceput sa ne simtit mai rau, ne usturau ochii, aveam pielea uscata, parul ars si tuseam. Cel mai tare ne-am speriat pentru baiat, ne gandeam ca el o sa fie mai rau decat noi. Mai aveam putin si chemam salvarea. Contrar asteptarilor el s-a simtit cel mai bine dintre noi, a tusit cel mai putin si a si dormit toata noaptea. Eu cu sotia nu prea am dormit in noaptea aceea. Ne gandeam ca el a mai facut si cateva luni de inot si poate organismul este mai obisnuit cu clorul. A doua zi am inceput sa ne simtim mai bine.

Le-am scris un alt mesaj celor de la Aqvatonic in care le-am spus ce am patit. Si-au cerut scuze si m-au invitat la ei la sediu sa discutam problema. Intre timp le mai scrisese cineva pe facebook ca a avut probleme. Dupa vreo doua zile am fost la sediu, mi-au inapoiat banii platiti pe intrare, au spus ca ne deconteaza costumele de baie si ca ne mai asteapta , gratis, in alte zile sa vedem ca s-a rezolvat problema. Zilele urmatoare am primit banii pe costume. Am acceptat invitatia si am mai fost de doua ori la spa in decursul a doua saptamani, cu ceva emotii bineinteles. Am observant ca baietii luau niste mostre de apa si verificau banuiesc concentratia de clor.

Luna trecuta i-am mai vizitat odata la insistentele unor prieteni. In total am fost de 4 ori. Ce nu mi-a placut :clorul este inca mult in apa, nu prea se foloseau prosoape la saune, apa din bazin era cam rece cu toate ca ei sustin ca are 30 de grade, zona 6 unde se facea cel mai bun masaj a functionat doar o singura zi din cele 4.

Ofertele care se vad si in poze sunt din ce in ce mai slabe. Prima oferta a fost 45 ron/zi, copiii gratis + prosop, papuci si halat. A doua oferta 45 ron jumatate de zi, copiii 25 ron + prosop, papuci si halat. A treia oferta 45 ron/4 ore, copiii 25 ron fara prosop, papuci si halat. A patra oferta 45 ron/4 ore, copiii 25 ron fara prosop, papuci si halat doar de luni pana vineri. Sistemul ala care iti punea cipici de plastic peste incaltari cand intrai la vestiare a functionat doar la deschidere. Pe urma era manual si ultima data deloc. Toata lumea intra la vestiare cum venea de afara si pe jos era noroi. Le-am scris nemultumirile mele si pe pagina lor de facebook si ei drept raspuns m-au blocat si mi-au sters toate comentariile. Tipic romanesc.

Va doresc o zi buna si cat mai putine experiente neplacute.

Trimis de paulcta in 15.02.16 15:07:30
Validat / Publicat: 15.02.16 19:01:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 15169 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (paulcta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 interior centru spa

[15.02.16 18:58:32]

Mutat în rubrica "Aqvatonic Med Spa - Steaua de Mare [Eforie Nord]], EFORIE NORD/SUD"

@paulcta: Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

paulctaAUTOR REVIEW
[15.02.16 20:23:17]

@webmaster10 - da, sunt ok coordonatele GPS.

nightwish
[16.02.16 14:40:16]

@paulcta - Imi pare rau ptr experienta neplacuta pe care ati avut-o, mai ales ca aceasta locatie mi se parea foarte interesanta si as fi dorit sa o vizitez si eu candva

DMV
[14.09.16 22:41:52]

Am fost acum 2 zile în recunoaștere și să mă interesez dacă au sau nu piscina pentru copii foarte mici.

Am intrat la recepție si prima impresie pe care mi-a facut-o fata de la recepție a fost ca nu era destul de pregătită sa tina discuția la un nivel profesional... mi-a reproșat că am intrerupt-o (ceea ce este adevărat... Dar nu din nesimțire, ci pentru că de când am un copil mic sunt foarte entuziasmată să vorbesc despre el????).

Ulterior s-a oferit să îmi arate piscina, am acceptat si am văzut ce era de văzut.

Rămâne să vedem când mă voi hotărî să merg efectiv...

Am rămas cu un gust amar si o teamă că dacă mai fac ceva greșit voi fi certata de personal????????

DMV, nightwish, paulcta
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Aqvatonic Med Spa - Steaua de Mare: