ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2016
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
FEB-2016

Cum am iesit din Beirut - aeroport

Cu bagajele pline si cu amintiri cit din 10 calatorii, la 1.30 am iesit din casa cumnatei si ne-am indreptat spre aeroport. Drumul a decurs normal, am incercat sa filmez cit m-au tinut bateriile.

Ajunsi in incinta aeroportului am constatat ca aici nu e ca la noi in ceea ce priveste predarea bagajelor de cala. Intii treci pe la un punct de control unde valizele sint scanate. Aici, daca li se pare ceva suspect ti se verifica la singe. Credeti ca noi am trecut ca in brinza? Nicidecum. Aveam intr-o valiza o cutie de table din lemn plina cu sticle de AraK- o bautura specific libaneza, asemanatoare cu uzo grecesc. Dupa ce am aranjat cutia pe fundul valizei, am indesat toate hantele si incaltamintea pe care am umplut-o cu pungi cu dulciuri petru copii.

La control 3 bagaje au trecut, cel cu sticlele ne-a fost oprit pe banda. Am stiut ca acolo era problema asa ca am dat toate alea laoparte si am scos cutia din lemn. Sticlele erau cu eticheta de Nestea dar lichidul era incolor. Ia un soldat sticla in mina, ne intreaba "Water?" NO! zic eu repede. Si sotul continua "is Arak". A desfacut-o, a mirosit-o si i-a facut din cap celui de la scanner cum ca am zis adevarul asa ca a pus-o inapoi in cutie, a inchis-o si ne-a dat-o inapoi. Am luat fuga toate bofarele intr-o tava si ne-am tras mai pe o margine ca sa reindesam alea in valiza. Cumnata astepta inainte de bariera ca sa ia inapoi ce ne-ar fi scos aia din bagaj. Nu a fost nevoie. Cu chiu cu vai am reusit sa inchidem fermoarul si i-am facut cu mina ca totul e ok.

Am plecat catre ghiseul de predare a bagajelor. Aici ne-au luat ambele valize si le-au pus pe cintar. Un bagaj avea 16,5 kile si celalalt restul pina la 43 si ceva. Daca le cintareau separat, cu siguranta ca ne scoteau dintr-una care era mai grea. Erau pe jos movile de haine, cizme, esarfe, cutii si alte lucruri de care pasagerii s-au lipsit netrecind proba cintarului.

Ni s-au eliberat biletele si locurile afarente si am mers catre portile de imbarcare. Aici iar securitate. Ne-au luat pasapoartele, sa-u uitat lung in ochi citeva zeci de secunde si ni s-au inapoiat. Dupa care, la niste masute vedem lumea care trece de securitate ca merge sa completeze alte formulare. Mergem si noi? / Nu cred! /Ba sa crezi, ca uite, toti se duc acolo. Si intradevar era frmular de "sortire/exit" in care spui cum te cheama, al cui esti... etc... Sa va luati pixuri la voi ca nu aveti sanse sa gasit pe cineva amabil care sa astepte sa scrieti cu pixul lui.

Dupa asta, iar control, iar dezbracare, iar curele scoase. La mine a tiuit aparatul si o damna soldat m-a bagat intr-o cusca si m-a controlat /pipait. N-a gasit nimic si m-a dat afara, sa imi vad de drum. De aici se merge prim magazinele duty free, mai multe ca la sosire... cu mult mai multe dar la fel de scumpe ca si preturi.

Ne-am dus la poarta 11 de unde la 3.30 trebuia sa decoleze avionul. La trecerea de poarta unde ne-au fost verificate pasapoartele de catre personalul de bord,nu facem 4 pasi ca iar apare un nene de la securitate sa se uite atent in ochii nostri cit si la documente. La 3.10 eram deja in zbor cu motoarele pornite. Daca toti pasagerii au fost gata la timp nu vad de ce sa mai fi stat.

Cind am ajuns deasupra Ciprului, cam la 25 minute, nu s-a adus masa, micul dejun : omleta, 2 galuste din compozitie necunoscuta, iaurt, unt, gem, si o chiflisoara.

In aeroportul nostru,am fost verificati de 2 ori ,o data la intrarea pe aeroport si o data la iesire in fata usior.Am fost intrebati daca avem tigari si daca a,cite.N-aveam niciuna asa ca ne-a lasat sa trecem..

Am ajuns la destinatie cu bine si inchei acest review char din casa. La ora 8 am fost in fata blocului.

In incheiere vreau sa va spun ca am plecat in liban cu morcovul infipt cu iepure cu tot ca, vezi Doamne, o sa ne impuste aia pe-acolo... si am venit incarcati cu foarte multe amintiri, tate de bine.

Va recomand sa calatoriti cu incredere in Liban, chiar e o tara sigura si oamenii sint foarte deschisi.

Trimis de adri-nico in 12.02.16 08:34:46
Validat / Publicat: 12.02.16 09:06:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 2374 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 marea pe furtuna

[12.02.16 09:41:46]

Bine ai revenit pe taram cunoscut, odihna placuta.

[12.02.16 09:46:24]

@mishu - Multumesc! O da dorm putin si apoi o sa ma apuc sa mai scriu cite ceva desre viata din Liban. Ieri m-am documentat despre inmormintare si traditii.

[12.02.16 09:55:47]

Bine că ai revenit! ????

Aștept pozele!!!

[12.02.16 09:55:53]

@adri-nico - cum suntem noi obisnuiti cu traditiile sugerez: nunti, botezuri, inmormantari

ANILU
[12.02.16 10:19:54]

Cu sufletul la gura am citit toate articolele tale.

La un moment dat am avut impresia ca sunt in direct cu Libanul (cum ai spus si tu Adelin Petrisor in direct).

Felicitari.

Bine a-ti revenit sanatosi acasa.

Asteptam poze si concluziile tale dupa aceasta vacanta.

[12.02.16 13:06:17]

Multumim frumos pentru urarile de bun venit! O sa scriu neaparat impresiile in continuare, chiar si daca exista numai un singur doritor!

Mi-ar placea, in loc de voturi sa gasesc comentarii. Asa o sa imi dau seama ca ati fost interesati, atrasi sau, de ce nu, plictisit de ceea ce am scris.

[12.02.16 13:26:01]

@cosminap - am bagat un set la reviewul asta. astept sa se valideze si dupa aia sa comentati.

@mishule, am asa :cununii civile, nunti, botezuri, inmormintari cu focuri de artificii! ei, ce zici? nu e atragator subiectul?

numai sa ma lase webul sa scriu despre asa ceva ca am inteles ca nu sint permise relatarile de la astfel de evenimente. imi puneti o pila??

Rodel
[12.02.16 13:37:41]

Acum că v-ați întors cu bine și plini de amintiri, nu pot decât să vă urez vacanțe frumoase în continuare!

Până una alta, un Superbonus meritat!

[12.02.16 13:41:12]

@adri-nico: Punctele pe care le-au acumulat review-urile tale sunt cea mai bună "pilă", nu?!? ????

[12.02.16 13:56:21]

@cosminap - Si eu sa risc sa scriu si sa nu imi valideze articolul?

[12.02.16 14:11:33]

@adri-nico: Adică āsta-i pentru tine "risc"??? ????????????

[12.02.16 14:26:23]

@cosminap - poate nu m-am facut inteleasa. da, e un risc pentru ca ajunsa acasa trebuie sa mai muncesc si eu si daca tai "frunza la ciini " de pomana, nu e de bine. dupa ce ca am stat cu condeiul si carnetul in mina in toate vizitele, punind intrebari si luind notite, sau scriind reviewuri pentru voi, dragii mei, n-am riscat sa transform luna de miere intr-una de cosmar?

(va spun numai voua ca dupa faza cu tobistul, sotul meu a gasit momentul ca trebuie sa fie gelos si cum eu n-am inteles de ce, am luat decizia ca sa plec acasa. "noroc" ca biletul de avion costa cam 1660 si ceva de euro si nu mai dispuneam de atita bani... dar tot am plecat de nebuna pe strazi fara sa ma vada nimeni cind ies din casa. m-au recuperat seara de pe plaja, si ne-am explicat unul altuia ce-am simtit. a fost cu happy end!!!)

asa ca riscul de a trece printre soldati inarmati, e o nimica toata.

Radu Tudoran
[12.02.16 14:27:18]

Nu te contrazic, am cunoscut libanezi si toti erau niste tipi foarte de treaba. Dar parca tot mi-ar trebui ceva curaj sa plec. Desigur, Beirut nu mai este ca in vremea copilariei mele, dar reminiscentele au ramas. In orice caz ai avut parte de o calatorie interesanta, ceva suspans, dar pentru asa ceva ai plecat. Altfel ai fi ales sa vizitezi Calarasiul

[12.02.16 14:33:30]

@Radu Tudoran - Uite, cu reminescentele astea o sa murim. Si le avem degeaba. Imi pare bine ca nu am dat curs zvonurilor si indicatiilor prietenilor de a sta in banca mea acasa. Ratam una intre cele mai frumoase si active vacante. Calarasiul nu ma atrage.

viorica
[12.02.16 15:55:56]

@adri-nico

mi-a placut foarte mult in Liban!!!... sa ma mai iei cu tine! [data viitoare]

krisstinna
[12.02.16 16:31:36]

@adri-nico - Bine aţi venit sănătoşi! Bine că nu ai avut bani, că altfel întrerupeai "trasmisia" şi-mi părea tare rău.

Ştiu prin ce-ai trecut cu domnul, mi s-a întâmplat şi mie, doar ştii că sunt "nebună" (ca şi tine). E boală gravă gelozia, fără leac, ascultă o femeie bătrână. La Cinciş le facem cunoştinţă domnilor? Ce zici?

Am citit pe nerăsuflate tot ceea ce ai scris. Chiar sunt curioasă să aflu despre nunţi, cumetrii, înmormântări, pomeni sau ce ai mai aflat de la cumnată.

Îţi mulţumesc pentru tot dar şi pentru... ştii tu

balasa violeta
[12.02.16 17:06:23]

@adri-nico - bine ati venit! Mi-a placut tot ce-ai scris, a fost palpitant.

Ei, chestia cu pipaitul in aeroport e de evitat... o singura data am fost pipaita si s-au lecuit, am ras eu, au ras ei, a ras toata lumea si nu asa oricum, in hohote

Am facut o mamografie si-am fost de ras... nu se poate pune mana pe mine...

Imi place sa fiu pipaita numai de sot!

Michi
[12.02.16 17:20:31]

@balasa violeta - cu mine în toate aeroporturile e circ. Ţiuie aparatele ca sirena lui Vasile Roaită. Geaba le arăt eu certificatul medical cu ştampilă scris în engleză ei mă descalţă de adidaşi pe care mi-i pun pe bandă de rămân desculţă şi apoi o controloare mă ia la pipăit. Geaba spun eu kneeds şi protesys, ea nu şi nu, controlează fiecare centimetru pătrat. Probabil că or fi fost cazuri de babe aparent inofensive care au transportat droguri, arme sau bombe, altfel nu-mi explic.

[12.02.16 18:28:28]

Va multumesc tuturor pentru ecouri! Am dormit citeva ore si acum sint apta de scris.

buterfly*
[12.02.16 20:37:49]

pai ce sa zic, pacat ca a fost asa un sejur scurt, incepusem sa ma obisnuiesc cu adrenalina de seara. Bun venit acasa!

[12.02.16 20:42:47]

@buterfly - am lasat si pentru data viitoare

adri-nico, ANILU, balasa violeta, buterfly*, cosminap, Michi, mishu, Radu Tudoran, Rodel, viorica
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Beirut și împrejurimile: