ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 06.02.10
    DEC-2008

Iarna in paradisul insorit

Ne doream demult sa petrecem revelionul undeva la plaja. Am inceput sa caut destinatii. Eram nehotarata intre Mexic si Rep. Dominicana. Cum ne-am hotarat tarziu, am pierdut oferta din Mexic si am gasit una in Rep. Dominicana. Nu am gasit ruta directa pe data de 30 dec. decat cu escala la Paris.

Am fost cazati la un hotel dragut in centrul Parisului si am apucat sa vedem Catedrala Sacre Coeure, spectaculoasa dealtfel. A doua zi, pe 31 decembrie am zburat catre Punta Cana. Zborul lung si obositor de 9 ore. Cand era 12 noaptea in Romania si toti sarbatoreau ravelionul, noi eram in avion iar pe geamul avionului se vedea soarele. Era ziua! Diferenta de fus orar era de 7 ore. In sfarsit am ajus la resort.

Ne-au cazat intr-o camera minunata, spatioasa, pat mare cu baldachin si multe perne, mobila modernea, toate impecabile. Ne-am schimbat de hainele groase cu care venisem si am trecut la sandale si tricou. Acolo erau 25 de grade noaptea iar ziua 29-30 de grade. Cei din resort sarbatoreau revelionul dupa ora lor.

Am fost mai intai pe plaja. Eram curioasa sa vad nisipul acela alb ca in poze. Era exact la fel si fin ca pudra. Am petrecu alaturi de ceilalti turisti, am dansat, am mancat, am baut asa obositi cum eram. Am prins rasaritul soarelui vazut din balconul camerei noastre. Rasarea asa frumos dintre palmieri si tot felul de arbusti infloriti si frumosi colorati. Am luat micul dejun la restaurantul principal.

Mancare si absolut orice la discretie. Cand am trecut pe langa piscine si palmieri si am putut vedea mai bine la lumina zilei arhitectura resortului si vegetatia exotica, am ramas muti. Resortul fusese renovat si reamenajat cu un an in urma si arata super.

Cand am ajuns pe plaja am crezut ca am ajuns in paradis. Pozele pe care le vazusem despre aceasta destinatie erau urate!!! Realitatea era uluitoare. Apa era turquaise si atat de clara... Nisipul alb si fin, palmieri cu nuci de cocos, veselie si voie buna pe plaja, sezlonguri la discretie, ritmuri de merengue si bachata. O nebunie! Angajatii erau extraordinari de amabili si te serveau pe plaja sau oriunde erai cu orice iti doreai. Mancarea era absolut delicioasa, bauturile foarte bune mai ales coktailurile. Restaurantele cu specific erau multe si cu mancare foatre buna. La cel cu specific japonez, bucatarul ne-a facut o demonstratie gatindu-ne chiar in fata noastra. Aici timpul parca avea o alta semnificatie! Toata lumea era bine dispusa si zambitoare. Nici nu aveai cum sa nu te molipsesti! Stateam pana seara tarziu pe plaja si nu puteam sa ma mai satur de atata exotism si frumusete.

Despre tot ce era in resort, am doar cuvinte de lauda. Ne-am luat de la resort 2 excursii care au meritat toti banii: una safari si una la insula Saona. Safariul a fost minunat. Am vizitat o scoala, am vazut culturi de trestie de zahar, plantatii de cafea si cacao, serpi, crocodili si tot felul de minunatii. Excursia la insula Saona a fost un vis. Am fost luati de la resort cu un autocar si dusi intr-un port unde ne astepta o barca cu motor. In drum spre insula au oprit barca intr-o laguna uimitoare unde am vazut stele de mare imense dupa care ne-am continuat drumul cu barca spre insula. Aici era un alt paradis doar ca era virgin. Nu erau constructii pe insula si nimic altceva decat un spatiu amenajat pentru noi cu un bar si mancare la discretie. Palmieri imensi si apa avea niste culori de necrezut. Cand am intrat in apa pe langa noi inotau tot felul de pesti colorati desi apa ne ajungea doar pana la brau.

Totul iti taia rasuflarea! Cand ne-am intors, ne-am suit pe un catamaran care ne-a dus pana la autocar. Am stat 2 saptamani dar parca am stat o zi. Merita toti banii! A fost vacanta noastra in paradis! Ne-am intoarce si maine! Nimic nu se compara cu o asemenea experienta!!!

Trimis de Florina38* in 06.02.10 18:47:19
    • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 9512 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Florina38*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 aeroportul din Punta Cana care era fara pereti si acoperit cu frunze de palmier!!!

ECOURI la acest review - pg. 1 / 3

se afișează ecourile [1 - 30] din total 67
    Cristian_h*
    [06.02.10 18:56:47]

randurile acestea mi-au adus optimismul si bunadispozitie , felicitari si multumesc , ai votul meu binemeritat si fiindca ai pomenit de merengue am si o propunere pentru un fond muzical

[06.02.10 19:07:09]

ce poate fi mai frumos in aceasta zi de iarna decat o fereastra spre paradis deschisa pentru noi de Florina38 si o muzica pe masura! Am atasat melodia propusa, Florina daca nu corespunte trairilor tale acolo, doar da un semn!

Diaura*
    [06.02.10 22:50:28]

Minunat! Avem povestea... avem muzica... Intregeste-ne rog specatcolul si cu imagini daca ai.

Ai "aprecierea" mea.

[06.02.10 23:49:23]

Va multumesc pentru aprecieri! Am pus vreo 50 de poze si m-am oprit pentru ca obosisem. Ma bucur ca am putut sa va duc acolo macar cu gandul.....Imi place melodia! Cand am ascultat-o am mai visat putin la Caraibe si imi pare tare rau ca nu am mers sa invat sa dansez la cursurile care se tineau zilnic pe plaja.

Diaura*
    [06.02.10 23:54:54]

Cu P08 m-ai facut curioasa. Ce poti face cu o nuca de cocos ? Ma gandesc ca se bea sucul, se mananca miezul si din coaja nucii se fac diverse obiecte . Localnicii mai fac si altceva?

[07.02.10 00:02:58]

Fac si tot felul de uleiuri care se obtin prin decantarea miezului ras. Ne-au explicat toate tehnicile prin care folosesc absolut tot de la o nuca de cocos. Eu eram mai interesata sa mananc si i-am dat celui care curata nucile 1 dolar si mi-a dat o nuca curatata care avea un alt gust parca. Mai bun! Dar totul e mai bun acolo...

danoradea
    [07.02.10 11:25:35]

Florina38 tu ai fost in paradis, te invidiez sincer, mai ales ca de ceva vreme ne pregatim si noi sa ajungem pe aici.

[07.02.10 15:12:13]

Si noi ne-am pregatit ceva pentru ca nu a fost tocmai ieftin... Dar spun inca o data ca nu imi pare rau. Treceti la actiune! Nu va mai ganditi la bani!

[07.02.10 15:15:46]

In perioada asta sigur gasesti ceva mai ieftin. Eu acum caut oferte pentru Egipt. Demult vreau sa ajung si acolo.

[07.02.10 17:40:16]

Trebuie sa reiau,

Am facut rezervare Punta Cana in septembrie, pentru ca am gasit o oferta foarte tentanta la o agentie de aici din Buc, cu toata ca sunt 9 luni pana atunci. Am ceva emotii, sunt totusi 9 luni, dar imi doresc tare mult sa ajung acolo. Multumesc tuturor celor care au postat impresii, fotografii... m-au convins.

Citesc impresiile voastre de anul trecut si gata am facut rezervarea.

Florina38 iti invidiez bronzul... pe viscolul asta...

Te rog spune-mi sunt tantari? a scris cineva o data ''sa nu uiti Autanul acasa? parca nu cred.

Dar despre -inot cu delfinii- stii ceva? Am vazut ca exista un parc MANATI unde se pare ca au si aceasta optiune, dar nu am gasit nimic concret.

[07.02.10 18:21:16]

Sa nu ai emotii! O sa-ti treaca orice cand o sa ajungi acolo. Daca mergi la un resort de 4*sau5* nu sa pune problema de a vedea tantari. Stropesc si ziua si noapte cu niste solutii si nu sunt nici alte insecte. In parcul acvatic noi nu am mai ajuns dar au fost niste prieteni care spuneau ca au inotat cu delfini, pisici de mare, rechini si alte vietati si a fost super. Daca am inteles bine, pleci in iunie in Punta Cana. Poti sa eviti excursia in Santo Domingo, capitala Rep. Dominicane. Nu e spectaculoasa si e si obositoare. Mai bine lenevesti la soare pe un sezlong cu o bautura buna si un trabuc. Acum nu mai sunt bronzata. Am fost in 2008-2009 si chiar am venit neagra dupa 2 saptamani. Singura emotie a mea a fost legata de zbor care dureaza 11 ore in total si mai sunt si turbulente... Daca mai ai intrebari, nu ezita!

Excursia la parcul acvatic costa 75 de dolari si poti sa o iei de la hotel.

[07.02.10 18:57:44]

De plecat plec in septembrie. la 5*, banuiam ca la atata grija fata de turisti, sa fie insecte suparatoare, era ceva ''contra naturii''

Daca ''povestea'' am vazut-o acum, am crezut ca abia ai venit, asa ca ai scapat de invidie...

Da zborul este cam greu, eu am zbor - 7.30 Buc Amsterdam, Asterdam - Punta Cana ajung la ora 17.30. Nu prea sunt lamurita cu dif de fus orar ajun tot in data de 17.09.2010

De fapt urma sa intreb agentul de turism, dar daca esti asa draguta si pierzi timpil cu mine, de ca sa nu profit...

[07.02.10 19:13:37]

Am facut o socoteala si e asa: Bucuresti-Amsterdam 2 ore si 30 min, cu escala de cca 6 ore din Amsterdam si 9 ore si 30 min zborul Amsterdam Punta Cana. Sosesti la Punta Cana injurul orei 00:30 ora Romaniei, 17:30 ora lor. Ei sunt cu 7 ore in urma noastra. Am avut cateva probleme cu adaptarea la fusul orar dar dupa dupa 3 zile te obisnuiesti.

Mai am si alte lucruri de spus si daca te intereseaza, spune-mi!

[07.02.10 19:23:05]

Multumesc Florina, am uitat sa-ti spun, daca stau la plaja sa lenevesc cu o bautura buna, o sa aleg o tigara finuta, nu trabuc, trabucul este pentru baieti.

Problema cu fusul orar este la intoarcere, inteleg ca acolo nu-ti mai pasa, doar esti in paradis.

Acum nu mai stiu ce sa te intreb, dar daca mai gasesc ceva nedumeriri, o sa-ti mai scriu

[07.02.10 19:36:41]

In safai am facut un popas la o fabricuta de trabucuri si ne-am cumparat o gramada.Sunt de toate dimensiunile si toate aromele. Legat de diferenta de fus orar probleme erau ca dupa- amiaza ma apuca somnul pentru ca in Romania era noapte dar ne-am obisnuit. Cum poti sa dormi cand te inconjoara atata frumsete? Ok, astept intrebari!

[15.03.10 10:16:10]

Adi, si noi am luat bilete pentru Punta Cana in septembrie (15-30) anul acesta! Poate mai schimbam impresii. Vrem sa facem si o asigurare (pentru orice eventualiate - insa in ultimii ani chiar nu au fost probleme cu vremea in acea perioada). Biletele le-am luat din Anglia (platind cu cardul de aici, din Romania) - au fost 870 eur/persoana/14 zile (Hotelul este Vik Arena Blanca). Am luat si biletele pentru Londra (Iasi-Buc-Londra) cu Tarom - 230 euro/persoana!

Pentru cei care au fost ma intereseaza niste detalii despre excursia in Insula Sanoa - am vrea sa mergem, dar eu am rau de miscare - iau niste pastilute pentru avion dar in barca aceea de mare viteza nu stiu daca as rezista! Exista si o varianta mai "soft"?

[15.03.10 21:08:27]

Buna Irina1974, ma bucur ca mai este cineva care asteaptaaaaaaaaaaaaaaa pana in septembrie. Eu am luat biletele de aici din Buc, de la o agentie (pacat ca nu pot sa-i dau numele) de care sunt foarte multumita. Am platit avionul - am vrut cursa de linie - si cazarea pentru 3 pers. 10 zile 4600 €. Stiu, avionul a fost cam scump. Anul trecut am fost in Tenerife si zborul de legatura a fost cu un charter. A fost groaznic, fiind totul din plastic (roz) scotea niste harituri, scartaituri si vai mama lui. De aceea prefer cursa de linie, este cu totul si cu totul altceva.

Si noi vrem insula Saona, cred ca in barcile acelea de viteza nu mai apuci sa-ti fie rau.

Hotelul nostru este Catalonia Bavaro Beach golf & Casino Resort. Cand mi-a spus agentul de turism ca este hotel de adulti, am facut acea pauza fireasca gandind numai XXL. Explicatia a fost simpla, - fara copii. -

Zilele acestea a postat cineva impresii, toate la superlativ, dar a incheiat cu turbulentele din timpul zborului care sunt firesti ''doar mergem in Triunghiul Bermudelor'' wowowwwoooooooo.

Dragoș_MD
    [15.03.10 21:53:47]

pentru adulti NU e XXL! aia e pentru primarul din sectorul V al capitalei, dom' Crisitian Piedone Popescu. tu de XXX te temeai, nu? si de cursele charter. care uneori sunt mai de calitate decat cursele de linie! (ai zburat vreodata cu Aeroflot???)

sa ne scrii din triunghi, mai ales daca te intalnesti cu aviatorii aia americani disparuti in misiune prin anii '45 si '48... (zborul 19 si DC3-ul disparute pe-acolo)

[15.03.10 22:05:16]

ok Dragos, ai dreptate, nu stau prea bine cu x-urile astea, bine ca ai prins ideea. Despre triunghi ce sa mai zic, m-am amuzat si eu teribil. Cu Aeroflot nu am zburat, dar tu ai zburat cu acel charter roz? desigur nu pot generaliza, dar asta este parerea mea

[16.03.10 09:36:58]

Adi, 4500 de euro e mult prea mult pentru noi, mai ales anul asta. Am luat excursia asta si datorita pretului - oricum nu puteam merge in martie sau noiembrie, si daca tot era sa nimerim in sezonul uraganelor macar sa profitam de un pret mai mic!

Cu charterele - sunt situatii si situarii - la noi si taromul opereaza in sistem Charter. Noi mergem cu Thomas Cook si din ce am citit pe diverse forumuri de afara am inteles ca avioanele lor pentru long haul sunt ok (s-au marit locurile la economy la 33 inch, au ecran in spatarul scaunului, se ofera doua mese pe zbor - numai bauturile se platesc, dar nu e o problema). Insa la cursele scurte sunt intr-adevar probleme. Dar pana la urma cateva ore de zbor conteaza mai putin, noi avem 9 ore si intradevar trebuie sa fie civilizate conditiile.

Plecand din Londra noi am "fragmentat" putin zborurile - plecam cu doua zile inainte si mai vedem si ceva prin Londra- si drumul va fi mai putin obositor. La intoarcere mai avem o cazare in Londra si apoi acasa.

Ca perioada vom fi acolo in acelasi timp - noi pe 15 ajungem - deci sper sa avem vreme buna! Totusi, asigurare pentru eventualitatea unui uragan aveti? Nu e deloc de neglijat in perioada aceea.

[16.03.10 21:29:05]

Irina, noi plecam pe 17 sept. asa ca o sa fim in acelasi timp la plaja. Plecam cu KLM-pana la Amsterdam, apoi cu Martiner. Da, ai dreptate 9 ore sunt cam multe. La asigurarea de ''Uragan'' nu m-am gandit, am sa ma interesez. si cum am amanunte o sa-ti scriu.

M-am gandit la excursiile pe care o sa le facem. la inotul cu delfinii. la lenevitul la soare. dar la uragane niciodata.

Din ce am mai citit si eu in ultimii 10 ani nu au fost uragane in zona.

[17.03.10 09:06:26]

In 2004 a "vizitat" Punta Cana uraganul Jane... au mai atins insula si altele.. dar in alte zone. Oricum suntem in plin sezon de uragane - ia cauta pe net uraganele din Caraibe din anii trecuti sa vezi cum circula - unul in sus, altul in jos. Pentru anul asta deja au prevazut 10 uragane in regiune - le-au dat si nume!

Eu am gasit o asigurare la squaremouth - cred ca o luam pe cea mai ieftina - cam 100 de dolari - acopera si o asigurare de sanatate - doar de 10000 dolari - dar si anularea sau intreruperea excursiei - inclusiv asigurare de uragan. Eu sper sa nu se anuleze, dar in cazul in care apare vreo problema ei iti platesc costurile aditionale - eventual transfer la alt hotel daca al tau nu mai e locuibil etc. Eu m-am documentat destul de mult pentru asigurare, fara una nu as fi avut curaj sa iau in septembrie!

Cata87
    [19.03.10 17:19:27]

Adi, te rog frumos trimite-mi mie un mesaj personal cu numele agentiei de la care ai cumparat biletele, daca tot zici ca oferta a fost extraordinara

Mersi mult

PS : Am incercat eu sa iti dau mesaj dar vad ca ai debifat optiunea asta.

[19.03.10 21:09:57]

Cata87, nu am spus ca oferta a fost extraordinara, am spus ca sunt foarte multumita de agentia, al carui nume nu pot sa-l dau.

Cata87
    [20.03.10 01:59:06]

Pai, daca esti asa multumita de ei te rog frumos da-mi un mesaj privat cu numele agentiei: D

Poate gasesc si eu ceva ceva frumos!

Multumiri anticipate!

[20.03.10 11:06:05]

Cata87 ti-am scris aseara ''privat'' poate am gresit ceva ?

[20.03.10 11:32:43]

Irina:

Sa nu pierzi excursia la Saona!O sa ai ocazia sa admiri niste peisaje parca desprinse de realitate.Ei procedeaza asa:La dus te transporta cu o barca cu motor care merge cu viteza dar nu e niciun pericol.Noua ne-a placut mult.La intoarcere,te duc cu catamaranul care merge foarte incet.Pe catamaran pun muzica,iti ofera bauturi,si o echipa de animatie te invata sa dansezi bachata.Sunt cateva catamarane si cateva barci cu motor care de exempu daca te duc pe Insula cu barca,ea se intoarce apoi la mal pentru a aduce alti turisti.Iar la plecare, se pleaca cu catamaranul care tocmai ce a debarcat alti turisti veniti pe insula.Cam asa functioneaza.Poate ai noroc si gasesti in acelasi timp si catamarane si barci si atunci poti alege dar asta inseama sa te desparti de grupul tau de turisti cu care ai venit si sa risti sa pierzi si autocarul cu care trebuie sa te intorci la resort.Este o diferenta mare de timp intre barca si catamatan.Catamaranul face cam o ora pana la destinatie si barca cam 20 min.Nu stiu daca te poate astepta autobuzul atata timp si nici turistii deja urcati in autocar.Oricum,nu lasa nimic sa te faca sa ratezi vizita la Insula Saona!

[20.03.10 21:10:45]

Mltumesc Florina... am vazut si eu niste poze superbe de acolo... insa eu am rau de miscare, pe care il rezolv in avion cu un medicament, dar nu stiu daca in barca aceea nu o sa-mi fie tare rau! Abia de curand am gasit niste medicamente eficiente cu adevarat pe avion - altfel nici nu m-as fi incumetat la asa un drum lung cand eu mor de rau in 2-3 ore. Am fost asta toamna in Spania si zborul a fost mai mult decat ok, de asta am si luat biletele pentru Caraibe! Mi-e rau in orice misca - mai putin tren si masina cand conduc eu!

Oricum, inca sunt entuziasmata de faptul ca am luat excursia, este visul meu sa ajung intr-o astfel de zona, dar zborul a fost o problema majora pana acum (pe care sper ca am rezolvat-o)! Sper sa ajungem si in Sanoa!

[20.03.10 23:20:25]

Draga Irina,cu barca nu stiu daca o sa apuce sa iti fie rau.Merge cu o viteza prea mare si nu are balans.Senzatia e ca mergi in linie dreapta iar peisajele o sa te facea sa depasesti orice rau.Asa sper...Zborul este unul cu multe trubulente.Doar gandul ca o sa ajung in acele locuri m-a facut sa nu sar din avion.Nu imi e rau din cauza zborului.Doar frica.Si nu cred ca o sa ma obisnuiesc vreodata cu zburatul.Daca pastilele pe care le-ai gasit sunt potrivite si pentru mine,spune-mi cum se numesc,te rog.Multumesc!Vacanta fara peripetii iti urez pentru ca o vacanta de neuitat,o sa ai sigur.

P.S.aca zbori cu escala,ia bagajele cu tine.Altfel risti sa se piarda si sa le mai primesti pe sfarsitul sejurului sau nici atunci.Noi le-am luat cu noi chiar daca am facut escala la Paris dar niste prieteni au ramas fara haine in Dominicana din cauza ca cei de la aeroportul din Paris le-au ratacit bagajele.

[21.03.10 13:16:32]

Ti-am trimis mesaj. Nu zburam cu escala. Plecam noi la Londra cu Taromul cu doua zile inainte si de acolo direct in Punta Cana!

adi_adi, adri-nico, Cata87, danoradea, Diaura*, Florina38*, heruvimi, hlli, Irina1974, Karoli, krondia*, sirbuvio, viobank