ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2016
DIN: Eforie Nord [CT]
ÎNSCRIS: 22.11.15
JAN-2016

Charter Hotel Otopeni... cazare optima nu doar pt aeroport...

.... ci si pt doua sau mai multe zile de relaxare la Therme Bucuresti :))

Inainte cu ceva timp de a descoperi deschiderea acestui loc de distractie si relaxare, eram in cautarea unui aqua-park acoperit si surpriza! Ianuarie, frig, drum lung pana la Szeged/Ungaria, pretul in deplina concordanta cu lungimea drumului. Googalind continuu, descopar reclama cu pozele de la Therme. Redirectionare. Mai bine, mai aproape, mai putina cheltuiala dar mai putina oboseala, imi zic! Toate aceste demersuri, in fond, erau pentru distractia fetitei mele si abia apoi a mea.

Cum deschderea acestui stabiliment se apropia, 14 ianuarie parca, aman o saptamana-doua chiar, in primul rand pt a evita aglomeratia de la inaugurare si in al doilea rand, de ce sa nu recunosc, asteptam primele impresii. Au aparut..... . scrise foarte bine de @mugur007 (vezi impresii), sper sa nu gresesc...

Therme pentru o zi?! Nuuu, e cam putin, dat fiind faptul ca veneam din Eforie. Atunci macar doua zile.... si uite asa am ajuns sa caut o cazare in zona, nici prea ieftina, nici prea scumpa, unde-mi facilitau check-in-ul nitel mai devreme. Asta asa ca sa nu pierd timpul cu cazarea in detrimentul distractiei de la Therme...

Am gasit, dupa mai multe telefoane acest hotel Charter Otopeni, care se plia pe ceea ce-mi doream! Rezervarea a fost facuta asa cum am mai spus, telefonic si fara a fi nevoie de avans.

Pretul pt o cam dubla a fost cat se poate de decent pt conditiile oferite, adica 160 ron cu mic dejun.

Hotelul

Acces facil atat din DN 1 cat si din DNCB (centura)..... . practic la 200 m de DN1 pe Drumul Odaii si la aprox. 5 km de aeroport si 9 km de Therme. Din fata hotelului era vizibil Mc. Donald's-ul situat pe DN1, unde se putea ajunge rapid, pe jos, daca te incumetai sa traversezi DN1, cu grija!!!

Din p. m. d. v este o locatie buna pt cei din provincie, indiferent ca vin din centrul tarii sau alte zone, evitand un traseu aglomerat prin Bucuresti.

In momentul in care am hotarat ca aici ne vom caza, bineinteles ca am verficat daca sunt impresii aici pe site si erau... care multumit, care mai putin multumit, dar majoritatea se plangeau de lipsa unui lift...

Se pare ca intre timp lucrurile nu ma stau chiar asa... a fost construit un nou corp de cladire pe langa cel existent (despre care au scris altii) legate intre ele de receptie, cladirea capatand forma unui "U". Noi am fost cazati in corpul nou, presupun, pentru ca aveam lift si parcare subterana... deci pt cei cu bagaje nu ar mai fi vreo problema... accesul in lift era posibil din parcare...

Aceasta parcare asigura spatiu pt 12-13 masini... nu am folosit-o, am parcat in fata hotelului fara probleme. Gratuit pentru cei cazati in hotel si contra cost pt cei care parcau pt una sau mai multe zile... avand in schimb transfer gratuit spre cele doua aeroporturi din apropiere.

Am fost cazati imediat ce am ajuns, asta m-a bucurat... scapand de grija cazarii, avand apoi o zi plina la aqua-park, ca d'aia veniram la Bucuresti... ulterior am ajuns si la Zoo Baneasa, ca tot eram in zona... dar asta-i dintr-un alt film :))

Camera

Spatioasa, aerisita, curata si primitoare... ori nu sunt eu prea fitzos, ori chiar apreciez raportul calitate/pret...

La intrare, un hol (normal, ca doar nu intram direct in vreo baie :))... de aprox. 1,5-2 m unde in dreapta era un perete din oglinda, da, da, "din oglinda" si nu cu oglinda, iar in stanga dulapul pt haine, masuta pt bagaje.. Oglinda era... si dupa colt, practic in spatele peretilor de oglinda, era baia... ingenios... Au luat din spatiul camerei 3 mp., au mascat, frumos dealtfel nimic de zis, folosind alt tip de material decat zidarie.

Intrarea, ca dealtfel toata camera avea gresie, doar in dreptul patului aveam un covoras.

Pe peretele oglinda dinspre camera, nu cel din hol, era un birou /masa iar un fotoliu imens si confortabil intregea dotarea camerei... pe langa patul suficient de spatios pt mine si fetita mea.

Lenjerie curata, incalzire centralizata, internet gratuit, semnal WI-FI bun, televizor LCD cu diagonala maricica, cablu... nu stiu cate programe... stiu in schimb ca erau cateva cu desene animate :))

Ce nu era?! Racitor si balcon, ca de cand cu legea asta anti-fumat, am sa ma orientez doar spre locatii unde camerele sa aiba balcon...

Baia

Spatioasa, cabina de dus, chiuveta avea dulapior dedesubt, oglinda, prosoape si feon.

Pt noi a fost suficient...

Restaurantul

Nici nu stiu daca pot sa-l numesc asa, poate era doar un spatiu pt servirea micului-dejun, nu stiu daca se putea servi un pranz sau cina, noi fiind plecati pana seara tarziu la Therme. Era un bar in incinta... cum noi insa am fost cazati o singura noapte, nici despre asta nu pot sa dau prea multe amanunte.

Ceea ce pot sa spun insa, este faptul ca diversitatea sortimentelor de la micul dejun putea satisface pe oricine, daca tinem cont de faptul ca acasa dimineata nu servesti poate mai mult de 2-3 sortimente... plus o cafea! Ei, aici am gasit 3-4 sortimente de mezeluri, branza, cascaval, vesnicele portionate cutiute cu gem de diferite sortimente, unt, ceva patiserie, oua fierte, ochiuri si omleta, lapte, iaurt, cereale, masline, rosii, castraveti, ceai la pliculete, cafea. Indestulator pt oricine, cred.

Facilitatea de a servi mic dejunul inca de la ora 3:30 AM pt cei care aveau zboruri dis de dimineata, le-a crescut punctajul in ochii mei. Cred ca hotelul este solicitat mult de cei care pleaca in diferite destinatii si venind din provincie se cazeaza aici... asa se explica poate faptul ca la ora 9 eram singurii musterii la masa, pt ca dupa numarul masinilor si al camerelor, se pare ca nu duceau lipsa de musterii!

Acest restaurant era situat la ultimul etaj, ultimul din trei... parca!

Daca recomand acest hotel?! Da, recomand. Indiferent ca pt Therme sau intermediara, este o cazare decenta cu un pret decent si conditii normale.

Nu am multe poze, sunt doar cateva. Nu stiam pe atunci ca am sa devin "afa-ist" cum le place unora sa-si spuna si aici ma refer strict la cineva apropiat..... .

Trimis de Marinus2010 in 09.02.16 01:37:38
Validat / Publicat: 09.02.16 08:32:18

VIZUALIZĂRI: 1568 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marinus2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ocupata... drumul spre Therme, via Hotel Charter...
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.77 EUR pe cameră

[09.02.16 03:35:06]

[09.02.16 07:43:50]

@webmasterX: este corect, multumesc

[09.02.16 11:00:04]

@Marinus2010: Bun review, bine structurat, acum ma aștept sa vad si cum a fost la Therme!

[09.02.16 11:54:04]

Multumesc, dar chiar ai ceva cu mine?

Mereu "inca mai astepti"

Mai căşună si pe altii...

maria55 †
    [09.02.16 13:52:01]

@iulian68 - nu te da batut! Un impuls din partea unui eminent membru AFA... nu-i de colea! Vezi? Nici nu sa "ingalbenit" bine si-i mai carcotas ca @papone al nostru!!

[09.02.16 17:28:05]

@maria55 - "Aschia nu sare departe de copac "! Nu ca tu ai fi copacul, tu esti o floricica, dar asa e vorba! Acum lasand gluma, fara sa-l "perii", chiar se pricepe si ma tin de capul lui sa scrie pentru ca de cate ori vorbeam noi, spuneai ca e plecat... Atunci sa scrie pe unde a "calcat" piciorusul lui si il las mai moale cand il voi vedea "gold"!

Rodel
    [09.02.16 17:38:07]

Hotelul Charter este alegerea mea de câte ori trebuie să iau avionul din București. Îl recomand și eu (am scris și un review) pentru poziția sa, prețul rezonabil, transferul la/ de la aeroport, micul dejun bogat. Cine dorește să mănânce și prânzul, acesta poate fi comandat în sistem catering de la un restaurant ce colaborează cu hotelul. La recepție este un meniu pentru doritori.

Am avut cazare doar în corpul vechi, dar, în toamnă, am beneficiat de lift și pentru acestă aripă a hotelului. Aștept să mă cazez și în corpul nou, care, din exterior, arată a fi o construcție modernă.

De când am descoperit acest hotel de tranzit, nu mai aleg altă cazare. Rezervarea trebuie făcută telefonic, în sezon cel puțin cu o săptămână înainte.

[09.02.16 17:41:28]

@iulian68: multumesc!

App... sunt "gold", deci ai putea sa o "lasi mai moale"!

Poate o sa fie vremea ok si "calc" la Cincis pe 2 roti .

[09.02.16 20:02:35]

@Marinus2010: hopa! Te-ai îngălbenit!? Atunci ia încearcă culoarea verde!!! ????

[06.03.18 21:19:10]

@iulian68: mi-am adus aminte de îndemnul "la verde" si cum radeam cu mama...

A trecut fix 1 an, dar s-a întâmplat...

Mulțumesc frumos!

[06.03.18 21:36:02]

@Marinus2010: NPC! Ne vedem la Alba!

popa miliana
    [23.05.19 21:31:43]

@Marinus2010: va rog imi puteti spune daca hotelul ofera grstuit transfer la/de la aeroport? In oferta lor asa este precizat dar nu imi raspunde nimeni la telefon si nu stiu cum sa procedez. Multumesc!

[23.05.19 21:45:23]

@popa miliana:

La momentul cazarii mele la ei, transportul NU era gratuit.

Poate intre timp au schimbat politica firmei, mai ales daca asa scrie!

popa miliana
    [24.05.19 07:34:43]

@Marinus2010: Multumesc pentru promptitudine!

iulian68, maria55, Marinus2010, popa miliana, Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂCharter Hotel [Otopeni]: