ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2016
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 06.03.12
JUN-2015

Cazare centrală în Limenas, Thassos

Anul trecut, printr-o conjunctură, am ajuns din nou în insula Thassos. Şi dacă acum patru ani am cutreierat partea de nord, nord -est a insulei, cu o cazare în Limenas, anul trecut am vizitat partea de sud, cu o cazare lângă staţiunea Potos (vezi impresii). Prin ecouri am stabilit ca în ultima zi de vacanţă să ne întâlnim cu doi colegi de pe AFA cazaţi unul în Panagia şi unul în Limenas. Distanţa dintre Panagia şi Limenas fiind de doar 18 km, am stabilit să petrecem o seară grecească în capitala insulei.

Aşa am ajuns să venim din Potos şi să rezervăm o noapte de cazare la Mary Hotel din Limenas. Numai că seara grecească am făcut-o singuri; colegul care trebuia să se cazeze în Limenas şi-a anulat sejurul, iar colegul cu cazarea în Panagia şi-a shimbat numărul de telefon şi nu am mai putut relua legătura. :)

Amplasarea hotelului

Mary Hotel este amplasat în zona centrală a capitalei Limenas, pe strada Theagenous, foarte aproape de ţărmul mării şi de principalele puncte turistice. Cea mai apropiată plajă a staţiunii se află la 300 de metri, Muzeul de Arheologie la 100 de metri, iar punctul de îmbarcare pe ferry boat la 700 de metri. Puzderia de terase, restaurante şi principalele străzi comerciale sunt la nici 100 de metri. În apropierea plajei principale se află şi două minimarketuri cu produse alimentare. Ca punct de reper, pe aceeaşi stradă se află şi Hotelul Galini, mai cunoscut pe harta Google.

Hotelul

Este o clădire în care la parter se află un magazin de îmbrăcăminte, două magazine de telefonie mobilă, Germanos şi Vodafone, iar camerele (20 la număr) se află la etajul I. Hotelul oferă camere dotate cu aer condiţionat, are o parcare mare pe aripa dreaptă şi acces gratuit la internet.

Toate camerele au balcon privat, baie proprie, televizor cu ecran plat şi frigider. Cele mai bune camere sunt cele cu vedere la grădină, cele cu vedere la stradă sunt mai puţin liniştite din cauza animaţiei din zona turistică. Nu are restaurant propriu, însă sunt destule pe străzile din apropiere la nici cinci minute de mers pe jos.

Camera

Noi am avut o cameră situată deasupra magazinului Germanos, cu vedere la stradă, şi până pe la orele 24:00 ne-a cam deranjat zgomotul produs de maşini şi turişti gălăgioşi. Camera este mare şi curată, are paturi frumos aranjate şi cu lenjerie impecabilă.

Este pardosită cu gresie, inclusiv balconul. Mobilierul, deşi mai modest, este curat şi bine întreţinut. Camera mai are un minibar, o oglindă mare pe perete, o măsuţă cu scaune şi un frigider destul de încăpător. Aerul condiţionat este gratis, iar internetul (tot gratis) a funcţionat ireproşabil. Curăţenia în camere se face zilnic, inclusiv în balcoane.

Baia

Destul de simplă, nu chiar mare, dar curată şi dotată cu articolele de toaletă necesare. Are pardoseala din gresie, iar pereţii sunt căptuşiţi cu faianţă de culoare albă. Instalaţiile sanitare sunt în bună stare de funcţionare, apă caldă tot timpul. Prosoapele sunt schimbate zilnic de femeia care face curăţenie. Ceva mai puţin plăcut la această baie a fost lipsa perdelei de la cădiţa de duş.

Parcarea

Parcarea este una destul de mare şi se află situată în aripa dreaptă a hotelului. Din parcare se poate intra în hotel pe o scară direct la etajul. În review-ul anterior colegul de site, nils1,( vezi impresii) estima la 10 numărul de autoturisme care pot fi parcate aici. Noi am apreciat că pot intra şi 30 (a se vedea pozele). Parcarea nu este amenajată (betonată), este chiar în grădina cu iarbă.

Pe lângă gardul care o împrejmuieşte sunt câţiva copaci şi ronduri cu flori. Sfatul meu e să nu parcaţi la umbra ademenitoare a pinului din faţa scării de urcare la etajul I al hotelului. Eu aşa am făcut şi mi-au intrat ace de pin în unele locuri ale autoturismului, de unde cu greu am mai reuşit să le scot.

Recepţia

Se află la parterul clădirii având intrarea prin stânga magazinului de îmbrăcăminte-încălţăminte. În holul recepţiei sunt câteva ghivece cu flori şi o canapea mare din piele. Plata pentru cazare s-a făcut cu cardul Visa după efectuarea check in-ului.

Personalul

Foarte amabil, începând cu fetele de la recepţie şi până la femeia care făcea curăţenie. Aceasta din urmă s-a oferit, într-o limbă pe care numai ea o înţelegea, să ne dea un aparat de alungat ţânţarii (deşi eu nu prea i-am văzut prin cameră) şi un repartitor pentru priză. Nu prea ne trebuia, dar am înţeles că voia şi ea o mică atenţie şi i-am dat ceva mărunţiş.

Ca o concluzie, având în vedere poziţia centrală, dar şi preţul, hotelul Mary poate fi o bună alegere pentru cei care dispun de bugete de vacanţă mai mici şi sunt mai puţin pretenţioşi.

Vacanţe cât mai plăcute!

Trimis de traian.leuca † in 07.02.16 19:08:14
Validat / Publicat: 07.02.16 20:39:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2278 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 "Selfie " la oglinda din camera hotelului Mary din Limenas, Thassos, Grecia.

theo63
[08.02.16 09:05:32]

Salutare! Se pare ca am avut camere alaturate, in alte perioade bine inteles, camerele cu doua paturi sunt ceva mai noi si au balconul mai mare decat cele cu trei paturi. vezi impresii

Plasarea, parcarea si pretul sunt punctele forte ale locatiei. Sunt convins ca in perioada urmatoare acest hotel va fi cautat mai mult de conationali... sau poate nu... pentru ca nu are piscina, gratar si loc de joaca pentru copii! Glumeam desigur! Ce piscina iti trebuie cand esti in Grecia, ce loc de joaca iti trebuie cand ai un parc de distractii la mai putin de 100 metrii de locatie si ce gratar vrei cand esti langa toate tavernele pe care nu le poti vizita, macar o data, decat daca stai in Thassos toata vara?!

O zi buna si sa auzim ca s-a deschis autostrada de la Sofia la Kulata, vacante placute!

traian.leuca †AUTOR REVIEW
[08.02.16 10:27:30]

@theo63 -

Şi eu am aceeaşi convingere, de aceea am ţinut cu tot dinadinsul să descriu acest hotel. Aş fi făcut-o mai demult, însă abia zilele trecute am găsit pozele.

Mulţumesc pentru vizită!

Mihai18
[14.02.16 11:27:13]

Mi-a plăcut review-ul și numărul mare de voturi acordate exprimă calitatea acestuia.

Câteva cuvinte despre parcarea hotelului. Ați parcat autoturismul la umbra unui pom. Oare a fost bine? În Thassos eu nu ași proceda așa. Ca ploieștean, ar fi păcat să nu vă informez despre un potențial pericol la care a fost expus autoturismul. În acest sens, vă recomand să vedeți P-45, P-46 și P-47 din review-ul „Thassos - insula verde a Greciei” autor @ Vega 06.

Doresc ca și Ploieștul să aibe pe acest sit un Augustus și vă urez succes. Contați și pe mine

traian.leuca †AUTOR REVIEW
[14.02.16 22:17:01]

@Mihai18 -Mulţumesc pentru vizită şi susţinere!

Da, nu a fost bine că am parcat maşina sub pom, chiar dacă în acea zonă din oraş nu erau "capre Al-Qaida ".

theo63
[15.02.16 09:07:27]

Bravos natiune... ! Scriu primul despre locatie cu poze si toate cele dar in schimb am cei mai putini vizitatori si cele mai putine voturi... dreptate sa fie asta?! Si pe deasupra mai primesc si cartonas galben ca am ofensat un senator, in exprimare bineinteles, eu fiind abia membru gold. Nu sunt in masura sa judec optiunile votantilor dar domnul senator Traian a poposit in locatie o singura noapte! Nu imi place faptul ca administratorii au aranjat comentariile dupa perioada in care s-a petrecut sejurul si nu dupa data aparitiei. Deci ma simt nedreptatit si revendic "descoperirea" Mary hotel si popularizarea acestuia pe AFA... in veacul vecilor! "Nici nu va salut... Buna ziua! "

P. S. Acesta este un pamflet si trebuie tratat ca atare.

Mihai18, theo63
Alte impresii din această RUBRICĂMary Hotel: