ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.02.2016
AUG-2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Relaxare in Dolomiti

Ziua urmatoare a fost dedicata spectaculosilor munti Dolomiti, vizitati si in urma cu 4 ani – puteti citi aici vezi impresii si vezi impresii

De ce am revenit in acest decor frumos? – din doua motive: 1. Pentru ca ne-a placut foarte mult si ne-am promis ca ne vom intoarce; 2. Prietenii cu care am fost in acest concediu auzisera destule de la noi, asa ca si-au dorit sa ,,verifice live’’ impresiile noastre.

Considerati de mulţi drept cei mai frumoşi munţi din lume, Dolomitii au intrat in patrimoniul UNESCO in anul 2009. Unul din cele mai frumoase si importante drumuri este Strada Statale delle Dolomiti/Via Dolomiti sau Große Dolomitenstraße – SS 48/SR 48 – si acesta trebuie parcurs macar partial (daca nu este posibil in totalitate) pentru a putea vedea formele unice si fascinante ale acestor munti. La tot pasul peisajul se schimbă si veti face foarte multe opriri pentru fotografii deosebite si nu cred ca exista iubitor al muntelui care sa nu-si doreasca sa ajunga pe aici - va fi cu siguranta, dragoste la prima vedere (si cred ca pot garanta asta, voi ce ziceti?).

Zona aleasa de noi a fost masivul Catinaccio/Rosengarten si anume localitatea Vigo di Fassa, pentru ca de aici urma sa luam telecabina si sa urcam in cateva minute la aproape 2000 m altitudine. Din Tirolo pana la Bolzano se merge pe autostrada (SS 38), apoi la iesirea din Bolzano se merge pe superbul drum alpin SS 241. Distanta intre cele doua localitati este de circa 80 km pe care am parcurs-o in ceva mai mult de o ora si jumatate, drumul fiind foarte virajat in anumite zone. Am lasat masina intr-una din parcarile amenajate in localitatea Vigo di Fassa si am plecat spre statia telecabinei, admirand si fotografiind cateva case superbe din acest sat.

Masivul Catinaccio este supranumit si ‘’paradiso escursionistico’’, deoarece sunt foarte multi km de poteci marcate de toate gradele de dificultate. Multe trasee sunt usoare si deci accesibile si familiilor cu copii. Cel mai inalt varf din acest masiv este Kesselkogel cu o inaltime de 3004m, urmat de Cima Catinaccio cu 2981m. Cand iesiti din telecabina veti avea in fata ochilor o priveliste exceptionala a masivului si cu siguranta va veti opri pentru cateva minute sa admirati splendoarea varfurilor ,,zimtate’’. Pentru familiile cu copii exista si un spatiu de joaca amenajat in ,,creierii muntilior’’. Pe potecile amenajate de aici iti poti plimba copilul/copiii chiar si cu caruciorul.

Din multitudinea de trasee marcate, am ales unul usor (nr. 540), de aproximativ o ora, in mare parte prin padure, catre Rifugio Gardeccia. Drumul este accesibil si frecventat de catre toate categoriile de turisti. Dupa o plimbare lejera de vreo 45-50 de minute, se ajunge in zona vechilor refugii (acum abandonate), iar dupa inca 10 minute ajungeti pe platoul unde s-au ridicat mai multe…... ei le zic rifugio, dar sunt adevarate cabane cu 2-3 etaje, restaurant, terasa, camere pentru turisti, toalete, curent electric etc…. adica tot confortul. Toate arata impecabil si isi ,,asteapta’’ turistii dornici de aer curat in ,,inima’’ muntilor Dolomiti. De aici incep alte trasee montane, iar cei care doresc sa exploreze si aceste poteci se pot caza in refugiile construite aici.

Rifugio Gardeccia ofera 43 paturi, dispuse in 20 camere (voi ce ziceti - este refugiu, cabana sau hotel? …. poate aveti voi un raspuns dupa ce veti vedea pozele) - si este situat la o altitudine de aproape 2000 m, mai exact 1949 m. Pretul afisat era de 35 euro/persoana cu mic dejun pentru 1-2 nopti de cazare. Am vazut mentionat ca este deschis de la inceputul lunii iunie pana la inceput de octombrie – nu stiu despre celelalte cabane de pe acest platou, daca sunt deschise si in restul anului. Puteti manca si ,,din traista’’, stand pe iarba sau puteti comanda la barul-restaurant si sa serviti masa pe terasa, admirand impunatorii munti care ,,stau sa cada’’ peste voi. Un decor absolut exceptional pe care ar trebui sa-l vedeti. gardeccia.it

Am respirat aer curat, ne-am plimbat, am admirat Dolomitii cu varfurile lor semete si am apasat de multe ori declansatorul aparatului foto. Peisaje minunate, turisti relaxati, asezati sau intinsi pe iarba ,,impecabil de curata’’, fara pet-uri, fara cutii goale de conserve, fara pungi, fara hartii aruncate la intamplare…. toti strangeau in traista resturile si le aruncau la cosuri sau le luau in rucsac. Am plecat cu greu spre telecabina, iar la intoarcerea in Vigo di Fassa am facut un popas binemeritat pentru…... ia sa vad, ghiciti? …. sunt sigur ca ati nimerit…. pentru gelato artigianale.

La intoarcerea spre Tirolo, am facut un popas si la unul din minunatele lacuri din Dolomiti, si anume, Lago di Carezza, de asemenea vazut si acum 4 ani, dar ne-am oprit si cu colegii de sejur care nu au mai fost prin Dolomiti. Cum veniti dinspre Vigo di Fassa pe partea dreapta se afla parcarea, unde va trebui sa lasati masina, platind cam 1 euro/ora – de altfel asta este singura taxa perceputa. Lacul era muuult mai secat fata de prima vizita din 2011, astfel ca era mai putin spectaculos, dar totusi culorile apei au ramas la fel de frumoase. Am facut un tur de lac, care dureaza aproximativ 30-40 minute, in functie si de durata opririlor pentru a face fotografii.

Oricum, prea multe cuvinte nu isi au rostul, asa ca recomand tuturor sa viziteze acesti munti macar o data in viata. Rog un webmaster sa adauge acest clip cu muntii Dolomiti:

youtube

Trimis de BOGDAN DSN in 07.02.16 18:48:37
    Validat / Publicat: 07.02.16 20:14:13
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4789 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Eu cred ca voi reveni in Dolomiti

[07.02.16 19:17:40]

traian.leuca †
    [07.02.16 20:34:12]

Ce poţi să mai adaugi când vezi asemenea poze!!!

[07.02.16 20:41:10]

Totul pare un vis frumos, povestea este frumoasa iar pozele bestiale, nu stii la care sa te opresti, casele zici ca sunt la concurs care sa arate mai frumos, oricum insa revenind la mama natura, poza 14 mi-a placut in mod deosebit.

[07.02.16 21:05:01]

@mishu - Multumesc mult.

Nu este vis, este chiar o realitate - dupa umila mea parere, florariile o duc bine prin aceste zone montane - nu stiu daca sunt case fara flori (mai multe sau mai putine) la balcoane sau ferestre.

Pozele facute in 2011 la Lago di Carezza (daca doresti sa le vezi in linkurile indicate la inceputul articolului) au fost mai specataculoase deoarece era mult mai multa apa. Tot acolo vei gasi si alte poze spectaculoase din Dolomiti.

adryana
    [07.02.16 21:47:17]

ce amintiri mi-ai rascolit, ce frumuseti, ma bucur pentru voi ca ati revazut acel paradis. Si eu imi doresc ca macar inca o data sa ajung in mijlocul lor.

claudiu 71
    [07.02.16 23:20:14]

@BOGDAN DSN -

Poate fii un nou deja vu ? Sunt sigur ca am vazut exact aceleasi locuri care precum spune textul pozei cu nr. 20 "Sunt sigur ca voi reveni".

Mai stiu ca pe buna dreptate sunt peisajele surprinse de aparatul foto superbe si cele mai indreptatite la titlul de ipostaza lunii sau saptamanii, care o fii ea.

Lacul Carezza in 2015 a suferit si el din cauza lipsei zapezii din sezonul hibernal iar 2016 se pare ca va avea aceeasi soarta. Pana acum pantele sudice ale Alpilor se scalda in soare iar verdele este precum DIGI, adica"Pistii tat"

Eu sunt pregatit am luat deja comanda de weiss... pentru sezonul cald .

tache
    [08.02.16 10:21:41]

@BOGDAN DSN - Este oricand o emotie foarte puternica si o placere sa revad Dolomitii.

Descoperirea acestei zone ti-o datorez tie, lui Claudiu si Alinei Morar si orice prilej e binevenit sa va multumesc!

[08.02.16 10:32:41]

@claudiu 71 - Este posibil sa fi vazut aceleasi locuri - te mai mira?!... nu ar fi primele, nu-i asa?

Multumesc pentru aprecieri - cu asa peisaje minunate nu ai cum sa dai gres.

@adryana - Iti doresc sa revii prin Dolomiti, pentru ca stiu ca ai ramas ,,marcata'' de acesti munti.

@tache - ma bucur ca te-am ajutat sa descoperi Dolomitii.

saxonul
    [09.02.16 11:48:49]

@BOGDAN DSN - Maraviglioso!!! Vot maxim! Sper sa ajung sa văd și eu o parte din aceste frumuseți. Mi-am luat deja bilet de avion Buc. - Verona și cazare la Corvara pentru august. Mai trebuie să rezolv și o rental car de la Verona și sunt un om făcut! Ceva recomandări de firme Rental Car ne-țepuitoare din Verona Airport? Mă gândesc și la colegul claudiu 71, care a mai folosit cred așa ceva. Mulțumesc.

[09.02.16 12:07:55]

@saxonul - Mille grazie!

Iti doresc sa vezi tot ce se poate. Satul Corvara in Badia (cred ca aici vei sta) e amplasat foarte convenabil, la mica distanta fata de multe frumuseti din zona. Sper sa prinzi si vreme buna ca sa te poti bucura de peisajele fabuloase.

Sa cumperi cardul cu acces la multe telecabine - Panorama pass.

Am scris mai multe aici: vezi impresii

saxonul
    [09.02.16 12:25:48]

@BOGDAN DSN - Da, Corvara in Badia, acolo voi sta. Mulțumesc mult pentru informații. În zona Alta Badia văd pe net că se cheamă Mountain Pass (http://www.mountainpass.it/en/inhalt/aufstiegsanlagen.html), Panorama Pass se pare ca este doar în zona Val di Fassa.

[09.02.16 13:06:10]

@saxonul - ,,Ce fraieri'' si astia sa faca ei abonamente pentru turisti .

Oricum s-ar numi este foarte bun si te va scuti de multi bani. Neaparat sa faci pasul Sella, de fapt circuitul Sella Ronda.

Eu iti recomandasem acel Panorama pass pentru ca ai niste chestii fabuloase - telecabina din Pass Pordoi, Col Rodella si ,,telecusca'' spre Marmolada.

adryana, BOGDAN DSN, claudiu 71, mishu, saxonul, tache
    Alte impresii din această RUBRICĂDrumeții prin Dolomiți: