ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2016
ÎNSCRIS: 03.09.12
NOV-2014

la PMM* = 420 AED

Marina View Deluxe Hotel Apartment

Daca vreti sa mergeti intr-o excursie in Dubai si dispuneti de un buget mediu, din punctul meu de vedere, analizand tot ce am vazut in 8 zile, ar trebui sa alegeti o locatie in Dubai Marina.

Asa cred ca este cel mai ofertant, ai pe unde sa te plimbi, ,,The walk”, km intregi, fara a fi nevoit sa apelezi la vreun mijloc de transport, canalul paralel cu marea, faleza, plaja foarte aproape, multe restaurante, si metroul care te poate duce in ce destinatie vrei.

Noi asa am procedat si ne-am descurcat excelent.

Cand Am ajuns in Dubai, dupa un zbor de aproape 6 ore, eram foarte obositi, astfel incat la primul contact vizual cu zgarie norii nu am reactionat cu surprindere, ziceai ca toata viata noastra am vazut asa ceva, desi traind in Gura Humorului, pentru noi era ceva S. F.

Am ales hotelul Marina view de luxe pentru ca era amplasat in Dubai Marina, era aproape si de plaja, dar si de statia de metrou, aveai pe unde sa te plimbi, si era si la un pret bun, avand in vedere ca beneficiam de un apartament cu bucatarie echipata complet si puteam sa ne facem singuri de mancare, desi aveam inclus micul dejun.

Deci, sa incep sa descriu hotelul.

Am cumparat sejurul de la o agentie care ne-a asigurat si transferul, pentru asta am mai platit in plus vreo 600 de euro, fata de varianta pe cont propriu, iar transferul cu autocarul dureaza mult mai mult decat daca ai merge cu metroul, asa ca am ajuns in circa o ora si un sfert, iar cu metroul ar fi durat vreo 40 de minute.

Hotelul nu are mai mult de 10 sau 11 etaje, este in randul al doilea fata de canal si faci cam 10,12 minute pana la plaja pe jos, nu ai cum sa te plictisesti pentru ca traversezi podul peste canal si vezi multe hoteluri zgaraie nori, este cam la 200 de m de plaja, iar Dubai Marina Mall de unde poti sa faci cumparaturi, este la circa 100 m distanta,desi recomand ca pentru mancare, Carrefour de la Emirate Dubai mall, unde ajungi cu metroul, e cam la a treia sau a patra statie de hotel, si unde preturile sunt mai mici.

Pana la statia de metrou cea mai apropiata faci cam 10,15 minute de mers pe jos.

Despre hotel:

Cum am ajuns am asteptat maxim 5 minute la receptie pana am primit cardul de cazare.

Desi in autocar ni s-a spus ca vom plati la hotel o taxa, fiind de 4 stele, nu ni s-a cerut nimic.

Hotelul are camere pentru fumatori si nefumatori.

Am optat pentru nefumatori, asa ca am primit o camera la et. 1 (primele 2 etaje sunt pentru nefumatori), si am primit o camera mult mai spatioasa decat cele pentru fumatori, (am vizualizat pentru comparatie).

De fapt era o garsoniera, cu o camera, bucatarie complet utilata si o baie.

In fiecare zi primeam 2 sau 4 sticle de apa de 500 ml. (personalul de servire constituit din indieni, pakistanezi etc. era deosebit de prietenos si atent cu toate nevoile noastre.

Atentie prizele lor sunt de model englezesc si ai nevoie de trasnformator pentru incarcare telefon mobil sau tableta, ne-au ajutat tot personalul auxiliar...

Bucataria are plita electrica cu 2 ochiuri, cuptor cu microunde, un frigider de marime medie, farfurii, cutite, linguri, furculite, cani, pahare si cateva vase de gatit.

Ce sa zic, am cumparat legume de la ei pentru mancare si pot afirma cu tarie ca noi suntem niste fericiti, cartofii, rosiile si salatele lor nu au nici un gust, trebuie sa cumperi si ulei daca vrei sa gatesti... oricum nu veti muri din asta 7 zile...

Am incercat si varianta de a manca la fast food in mall dar nu ne-au placut condimentele lor, ce sa zic fiecare cu gusturile lui...

Camera era foarte curata, chiar daca noi faceam mancare pentru amiaza si seara si aruncam resturile la cos si spalam vesela in fiecare zi cosul era curat, vesela aranjata la locul ei, prosoapele schimbate, si curatenie in baie si in camera.

La micul dejun nu aveai cum sa pleci flamand, aveau produse si de aperitiv si cateva feluri gatite cu ciuperci, cartofi si carne si produse de patiserie. Binenteles nu lipseau cafeaua, ceaiurile, sucurile si apa.

Deci, in comparatie cu alte destinatii, micul dejun foarte hranitor.

Personalul auxiliar foarte serviabil si saritor, asa cum am mai spus.

Hotelul dispune de o zona de relaxare cu piscina, cu peisaj foarte frumos spre canal si zgaraie nori, insa noi nu am stat avand un program incarcat zilnic.

Astfel, dupa programul stabilit de acasa, in fiecare zi am fost ori dimineta ori dupa amiaza la plaja, si in continuare pe zile am fost la Burj al Arab, Madinat Jumeirah, Miracle Garden, Dubai Mall, Burj Khalifa cu fantanile magice minunate, Ibn Battuta mall, si ne-am plimbat binenteles pe The walk.

Am calatorit cu metroul si am vazut toate cartierele daca pot sa le numesc asa, insa ma repet cel mai ofertant este Dubai Marina si, vom alege un hotel din aceeasi locatie cand vom mai merge in viitor.

Plaja din apropiere Jumeirah beach este minunata, cu un nisip foarte fin, parca e nes, apa de culoare verde smarald, uneori linistita fara valuri, alteori cu valuri mari.

Soarele rasare in spatele blocurilor si apune in mare.

Noi am fost cu 1 noiembrie si am prins o vreme excelenta, pina in 32 de grade temperatura in aer si 25,27 grade temperatura marii.

Experienta Dubai, este ceva deosebit, care nu o poti intregi decat in mai multe vizite, si nu ai cum sa te plictisesti daca ai un spirit viu, dornic de cunoastere si aventura.

Hotelul superok, recomand cu caldura pentru un buget mediu.

Toate cele bune si vizitati Dubaiul cu incredere ca merita!

Trimis de elenaadina in 06.02.16 11:25:43
Validat / Publicat: 06.02.16 12:58:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 4751 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 vedere la canalul pe care trebuia sa-l traversam
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 420.00 AED pe cameră

[06.02.16 11:38:45]

@elenaadina - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Marina View Deluxe Hotel Apartment, DUBAI" (nou-creată pe sait)

[06.02.16 14:09:30]

@webmaster26: Da, e ok.

nicole33
    [06.02.16 18:18:21]

@elenaadina -

600 de euro doar pentru transfer??? Este enorm. Puteai lua un taximetru direct din aeroport. Taxiul este ieftin în Dubai, chiar dacă distanţele şi aglomeraţia sunt mari.

rentea
    [06.02.16 19:57:41]

@nicole33 - sper ca autoarea a gresit in momentul in care a tastat, altfel... as vrea sa o cunosc si eu pe agenta de turism care a vandut transferul acesta nu prea stiu daca sa o admir sau sa o injur

cloverina
    [08.02.16 07:51:50]

@nicole33: Cred că s-a referit la transferul din... Gura Humorului. Adică avion plus transfer de la aeroport la hotel. Altfel, agenta de turism e și ea acum în Dubai, cu 600 euro

[08.02.16 09:49:07]

@nicole33 -

E un fel de a zice. Daca as fi mers pe cont propriu la acelasi hotel ne costa cu 600 de euro mai putin. Deci 300 de fiecare, de asta am spus la modul ironic ca diferenta era 600 de euro, lipseau ghilimelele...

adynutza26
    [08.02.16 17:41:50]

Bine, bine, dar ce reprezinta cerculetele din fotografia facuta in avion? Ca am citit si recitit review-ul, de altfel foarte bun, si nu am reusit sa gasesc explicatia.

rentea
    [08.02.16 17:43:23]

@adynutza26: si eu le-am vazut din avion. Sunt multe, multe. E posibil sa fie un proiect de lupta impotriva desertificarii.

nicole33
    [11.02.16 06:45:32]

@elenaadina -

Fiecare este liber să-şi gestioneze bugetul aşa cum consideră. Personal, nu aş plăti niciodată 50% mai mult pentru o vacanţă doar pentru a spori veniturile unei agenţii de turism. Cu diferenţa de 600 de euro se puteau face multe excursii interesante.

[11.02.16 17:52:24]

@nicole33 - Si noi suntem perfect de acord, data viitoare vom merge pe cont propriu fiind in cunostinta de cauza, atunci ne-a fost frica ca nu ne vom descurca, acum stim ce avem de facut...

Alfacorleone
    [02.06.16 22:14:44]

Am fost si noi acolo... e totul la superlativ fata de alte locuri pe unde am fost. Tot ceea ce s-a scris e corect... in afara ca are 13 etaje (noi am sta la 12 fiind fumatori) Masina de spalat cu uscator din camera valoreaza imens... nu ai rufe murdare, deci poti sa vii cu minimum... In spare la hotel ai un minicarfour, cu preturi rezonabile... Spre plaja JBR ai tramvaie, dar nu au fir deasupra ca pe la noi... iar statia de tramvai e cu aer conditionat. O treaba: pretul minim la taxi e 12 dirhani, chiar daca mergi putin si aparatul iti arata 5 dirhani pornirea + 4 pana la JBR adica 9 dirhani, trebuie sa ii dai 12 dirhani. De la hotel pana la aeroportul unde aterizeaza wiz-ul e 130 dirhani... Cu metroul e o ciudatenie... au zona pentru barbati si zona pentru femei... despartite de o linie... la barbati in general e aglomeratie... (asta am patit-o la intoarcere de la Moll of Emirates... ca la dus n-am fost atenti. La 3 sattii de metrou e Batuta Mall (in celalalt sens fata de Emirates si Burj Kalifa), un moll cu preturi inr-adevar bune. Oricum zona Marina e bestiala prin zgarie-norii care sunt in jur. Oricum mai doresc sa revin in zona...

[02.06.16 22:42:16]

@Alfacorleone -

Am fost si noi acolo...

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

adynutza26, Alfacorleone, cloverina, elenaadina, rentea