ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2016
ÎNSCRIS: 02.01.11
DEC-2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Mult sub aşteptări

Prima data ne-am cazat la acest hotel prin anii 80. In colectia de poze personale pe care o am din acea vreme, se afla si una, pe care am facut-o cu sotia - pe atunci doar iubita - in fata acestui hotel, intr-o iarna cu zapada foarte multa. Poza ne-a fost facuta de un fotograf profesionist care avea in companie un caine mare si frumos care, cum observa ca clientii stapinului se pregateau pentru a fi pozati, el, fara ca sa i se spuna ceva, se pozitiona in fata acestora si astepta ca stapinul sa-si faca treaba. Amintiri frumoase...

Cu toate ca pe atunci unitatea se afla in proprietatea statului, dupa cite imi amintesc, impresia de atunci a fost una mai buna decit de aceasta data. Dar s-o luam pe rand.

Marele atu al hotelului este pozitionarea centrala si anume pe bulevardul principal al statiunii, in buricul tirgului, cum s-ar spune - deci nu-l puteti rata. Daca sositi ca noi cu trenul, urcati treptii pina in dreptul hotelului Caraiman, pe urma o luati la stinga, iar dupa ca 150 m, treceti drumul principal si va aflati in fata unitatii.

Primul inconvienent va fi transportul bagajelor din fata hotelului sau din parcare in sus pe trepti pina in fata receptiei. La intrare au pozitionat un domn care statea pe acolo si observa lumea dar n-am vazut sa sara in ajutorul oaspetilor.

Rezervarea a fost facuta pe booking iar primirea la receptie a decurs in mod profesional dar foarte nemteste, deci rece - fara un zimbet sau un „Bun venit” Asta mai ales ca era in ajun de craciun, deci s-ar fi potrivit poate o urare traditionala precum „Bine ati venit, va dorim sarbatori feicite”

Deseori ,,beneficiind,, de asemenea situatii, ma tot intreb, oare ce se invata in acele teambuilding-uri in care se merge mai tot timpul... ??? Ma rog, una -i teoria iar alta-i realitatea.

Ok, astea fiind spuse, trecem la camera unde urcam cu un lift silentios si modern. La iesire din lift ne intimpina un container ruginit si plin de asternuturi folosite. Rezervasem un apartament cu doua dormitoare si doua bai. Interiorul aranjat, curat cu mobila relativ bine intretinuta. Cite un TV LCD in fiecare camera. Baile ok dar in nici un caz la standard-ul pretins de hotel, deci pe departe de trei stele. Ne-a Dorel trecuse si p-aici... veti vedea in poza... - :))

Dar hai sa spun si ce mi-a placut. Pe timpul sederii am avut linistea ceruta la fel si caldura si apa calda a fost in permanenta. Deci aici un mare PLUS. Nu este ceva normal in Romania - din pacate.

Daca trec la descrierea micului dejun trebuie spus ca aici am avut parte de cel mai mare minus din intreaga sedere la acest hotel. Incaperea unde se serveste seamana mai mult cu o cantina comunista. Totul, mesele si scaunele la fel ca si preparatele in sine, sunt parca aruncate la voia intimplarii si fara dorinta ca clientul sa se simta bine. Preparatale care sunt oferite, o dezamagire mare. De prospetime si aranjament se pare ca nu s-a auzit aici. M-am simtit ca pe vremea comunistitlor cand lipseau de toate si te bucurai daca apuca-i o felie de telemea sarata...

Am efectuat o vizita si la piscina unitatii. Personal n-am folosit-o concret ci am aruncat doar o privire in interior. Mi s-a parut totul nou si renovat. Am avut totusi ocazia sa aud ca lumea s-ar fi plins de faptul ca piscina si saunele sunt deschise si publicului de afara, deci nu doar celor cazati la hotel, fapt care duce la aglomeratie si galagie, mai ales in weekend-uri sau de sarbatori.

Ca un ultim punct doresc sa spun ca auzisem sau citisem undeva de faptul ca turistii cazati in hotel ar beneficia de o reducere (10 %?) la restaurantul din incinta hotelului, respectiv la barul de la subsol. N-am auzit si nu ni s-a spus sau oferit ceva asemanator...

Ca sfirsit si concluzie as spune ca a fost o cazare mediocra, acceptabila - in afara micului dejun care, eu le-as sugera, sa-l ofere contra cost, deci sa nu-l mai includa in pretul cazarari, in schimb sa ofere produse de calitate.

Daca as reveni? Nu stiu... poate in trecere pentru o noapte si daca nu se gaseste altceva.

Trimis de Michaell in 31.01.16 10:50:31
Validat / Publicat: 31.01.16 13:20:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 2658 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Michaell); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Vedere exteriora din fata parcului Ghica
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.30 EUR pe cameră

[31.01.16 14:18:27]

Ce pot sa spun, unele lucruri pot fi facute sa mearga, daca se doreste, de ex daca camera este mica nu ai cum sa pui paturi mai mari (am ca exemplu hoteluri atat din Spania cat si din China) insa serviciile, mancarea, pot fi de calitate. Mi-au placut comentariile, corecte, cu plusuri si minusuri astfel incat daca cineva doreste sa mearga acolo stie foarte clar la ce se asteapta.

[31.01.16 18:35:56]

@Michaell - de acord, este un hotel foarte slab, cu un mic dejun rusions. Iar individul burtos care se uita la tine cărând bagajele pe scări cred face parte din recuzita hotelului, era și când am fost eu. Bineînțeles cu nu s-a mișcat să ne ajute.

[31.01.16 19:26:53]

Michaell, te-ai plimbat ceva prin tara în ultima vreme! ????

La Rina nu am mai fost de pe vremea "răposatului ", poze am făcut și noi pe trotuarul de vis-a-vis de hotel dar cu un urs! ????În schimb, deși am mai trecut pe la Internațional și chiar la un hotel modest (Tanți) în ultimii ani am preferat New Montana. Și acolo problema bagajelor e aceeași, cu specificația ca la ușă de la capătul scărilor te așteaptă un Bell Boy! Și camerele sunt tot alea de pe vremuri, doar ca mie mi-a plăcut cum arata. La fel dotarea camerelor, piscina spa-ul, Buddha -barul si atitudinea personalului. Minus? Pai ca la Rina, micul dejun... În schimb celelalte mese sunt bune iar reducerea e aceeasi.

Părerea mea ar fi ca data viitoare să-l încerci! Drumuri bune și vacante multe și plăcute!

MichaellAUTOR REVIEW
    [31.01.16 20:38:13]

@rentea - Al nostru n-a fost burtos - ci chiar slabut. Avea un costum prea mare si niste pantofi ascutiti la care mai lipseau doar clopotei din virf...

Chiar iti citisem ecoul cu privire la aceasta destinatie dar cum avusem mai multe statii prin Romania care impreuna au costat o suma frumusica, recunosc ca pretul modic (200 €) ne-a dus la aceasta unitate.

@ Iulian68

Da Iuliane, ti-am spus ca iubesc Romania si ca voi reveni de cite ori am ocazia. Tinar din pacate nu mai sunt dar inca ma tin binisor. Am tot mai mult nevoie de cazari comode unde ma pot relaxa dupa zborul nu chiar placut de la Frankfurt la Bucuresti. Cum ajung in Bucuresti fata noastra ma trage catre centru vechi in cafenele sau la vre-un muzeu. Incerc sa tin pasul, dar nu reusesc intodeauna. Eu trag mai mult in parcuri, la o mancarica buna, etc.

Incep sa iubesc Bucuresti-ul. Daca asi fi mai tinar, mai ca ma-si incumeta la achizitionarea unei locuinte..... in zona nordica, poate in cartierul Floreasca, pe fosta groapa de gunoi a orasului....- ))))

Data viitoare iti voi urma exemplu si vom alege Montana. Am fost in barul din Lobby care chiar ne-a placut. Toata atmosfera la Montana este una mai selecta si placuta.

@ All

Uitasem in text un mic amanunt. La iesire din hotel, pe partea stinga, functioneaza un mic magazin de artizanat care ofera lucruri foarte frumoase. Am intrat de curiozitate si am ramas placut surprins de caliatea produselor - mai putin de pretul lor. O bluza Ie, dupa spusele vanzatorului brodata manual - 75 €!!! Sotia si fica noastra chiar isi doreau una, dar la acest pret am zis ca ne mai gandim.....

[31.01.16 20:58:00]

@Michaell: asa ceva găseai și la căsuțele de lângă Peleș la alte preturi! Eu insa ii-am luat nevesti-mii o ie splendida, manuala, dar de la castel de la Bran cu 200 de Ron...

[31.01.16 21:15:00]

@Michaell: preturile sunt asa mari pt ca la aves hotel vin permanent turisti din Israel, cred ca lantul rina e de prin partile alea, mereu hotelul e plin de ei. Poate nu ai vazut, dar au la parter si o sala de rugaciune si, probabil, acestia sunt, in ciuda proverbelor, foarte largi la punga

[31.01.16 22:16:41]

@rentea: Rina e luat, intr-adevar de niște israelieni...

MichaellAUTOR REVIEW
    [01.02.16 07:57:16]

@iulian68 + rentea

multumesc de completare / info in privinta proprietarilor dar imi era bineinteles cunoscut acest fapt. Nu ai cum sa nu-i observi, mai ales vara in jurul Peles-ului, resp. la cofetaria ,,La tunuri"...

Sunt atit de galagiosi de aproape ca ai nevoie de oropax... -

N-am amintit acest lucru in text din motive lesne de inteles.

liviuken
    [02.04.16 17:07:26]

@Michaell -

nu am de gind sa polimizez cu dvs. si cu domnii "iulian 68" sau "rentea" cu privire la insatisfactia dvs. referitoare la acest hotel.

sint oameni care il apreciaza, cu precadere pentru petrecerile de seara din restaurant, aproape unice in sinaia.

nu am nici o legatura cu propietarii acestui hotel, in afara de faptul ca locuiesc in aceiasi tara, dar in ultima instanta, se poate citi printre rinduri ca o buna parte din insatisfactiile dvs (cred eu ca cea mai importanta) provin de la originea propietarilor si a unei bune parti din turistii care il populeaza!!

nici macar nu va-ti putut abtine in a trece la impresii etnice, care nu au nici o legatura cu profilul acestui sait de turism

in rest va urez mult succes in vizitele dvs. in romania si in recenziile inserate

va-s da un sfat: oamenii aceia pe care nu ii simpatizati, sint nascuti (o buna parte di ei) si crescuti (pina la o varsta) in romania, tara pe care o iubesc si o viziteaza cu multa placere.

de aceea, in viitoarele vizite ale dvs sau ale partenerilor dvs. in impresii, evitati locuri sau hoteluri in care a-ti putea sa-i intilniti involuntar (e nevoie de putina predocumentare)

[02.04.16 17:16:13]

@liviuken - Dacă ai fost cazat la Rina Sinaia Hotel, ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[02.04.16 17:26:25]

@liviuken: Nu stiu de unde și pana unde ai sesizat discuții rasiste sau jigniri. Ești un pic deplasat, sa știi... Dacă spui ca sunt gălăgioși înseamnă că i-ai jignit? Scuză-mă, gălăgioși prin definiție sunt italienii dar nu s-a "ofuscat" nimeni din asta. Sfatul meu ar fi sa citești și sa cântărești bine cuvintele pe care le scrii... Despre gramatica sper să-ți dai seama singur cum sa o rezolvi. Nu de alta dar sa nu se vorbească despre romani ca despre unii care nu-și cunosc propria limba...

P.S. Despre hotel, indiferent cui aparține, citește părerile și injura-i pe cei care nu-l lauda,dar nu vei rezolva nimic. Pana nu vor baga mana în buzunar patronii ca să-l pună la punct tot degeaba. Pana atunci mergeți acolo, dați bani și bucurați-vă de petreceri ca altceva...

[02.04.16 21:42:31]

@liviuken: sigur, asa cum au scris si colegul iulian68 mai sus, sunt convins ca, la fel ca multi altii, si tu ai impresia ca este o conspiratie mondiala, bineinteles si cu o filiala in Romania, care nu face decat sa gaseasca lucruri negative

Uite, iti dau niste exemple ciudate:

- am trait si vizitat multe tari straine..., nicaieri, la niciun hotel, nu am vazut o sala speciala de rugaciuni pt. Musulmani sau budisti sau crestini sau ce vrei tu (cel mult in aeroporturi sm mai vazut). Ei bine, la rina exista. Nu am nimic cu asta, fireste, dar e o chestie cel putin ciudatica.

- la fel, au o sala de mese cu mancare numai pt evrei. Ok, din nou, nicio problema, as vrea sa vad si eu insa la cairo sau tel aviv un hotel cu sala de mese separata pt crestini. Chiar as vrea!

Faptul ca esti nascut in romania si iubesti tara asta este foarte dragut.

[02.04.16 21:47:48]

@rentea: Născut în România și Foarte arțăgos cu cei care au curaj sa pomenească ceva despre a doua tara... Eu nu știam de sala de rugăciuni, nici de diferențele de la masa, Dar acum sunt convins ca nu am greșit când nu m-am cazat acolo. Merg la Montana, ca e același preț și nu fac diferențe. Dacă am ajuns roman în tara mea sa mănânc kosher... Nasol!

[02.04.16 22:30:23]

@iulian68 - Nimeni nu te obligă să mânânci într-un anume fel la Rina; e doar imaginaţia /înverşunarea ta // poţi alege să mănânci şi mici etc şamd.

@rentea: a asigura condiţii cât mai adecvate turiştilor majoritari este un lucru totuşi normal într-o cultură turistică civilizată. Îţi dau un exemplu EXTREM = cel al turcilor - în unele hoteluri *se găteşte* carne de porc! (deşi ştii, probabi, că "legea" le nu le dă voie să atingă măcar vasele în care s-a gătit asemenea mâncare!).

[02.04.16 22:35:01]

@Admin: Asa e, ai dreptate!!! Plus ca nimeni nu te obliga sa dormi confortabil dacă alții dorm pe "tare"! Și dacă civilizația respectiva dorește mobila veche de la anticar, de ce sa te obosești sa mai investești? Corect?

liviuken
    [03.04.16 09:09:20]

@Admin -

nu am nici cea mai mica intentie de a dialoga cu domnii iulian 68 sau rentea

din punctul meu de vedere "quod erat demonstrandum", sau mai pe romaneste, in reactiile lor si-au dat arama pe fata

insasi admin s-a vazut nevoit sa intervina pentru a le tempera virulenta neavenita

ii asigur pe domnii respectivi ca nu au sanse sa fie "otraviti" cu mincare "kosher" in acest hotel deoarece, pur si simplu, restaurantele hotelului nu au nici o legatura cu asta

eu insasi nu respect regulile stricte de ale mincarii "kosher", si maninc de toate (inclusiv porc)

probabil, asta este motivul pentru care conducerea hotelului a gasit de cuvinta, pentru a-si largi aria de clientela, sa organizeze o mica sala de mese care sa raspunda cerintelor unei clientele (nu prea largi) in acest domeniu

eu vizitez sinaia de 2-3 ori pe an, si ma-m cazat de citeva ori la montana, o data la anda (am scris si un comentariu pe booking), si ultima oara (craciun 2015) la international

practic nu am mai fost la "rina" de vreo 2-3 ani, asa ca nu avea rost sa inserez un comentariu

am intrat in aceasta rubrica, in cautarile mele pentru o mini vacanta de paste 2016

cer scuze admin pentru interventia mea. nu vreau sa poluez acest sait si de aceea ii asigur pe toti ca nu voi continua sub nici o forma o polemica care nu are nici o legatura cu turismul

[03.04.16 09:12:35]

@Admin: corect, nu ma intelege gresit, te rog, si eu daca as avea o afacere in aceasta zona as face tot ce pot pt a face pe placul clientilor, inclusiv chestiuni de natura culinara, in functie de religia fiecaruia. Numai ca astfel de cazuri sunt extrem de rare. Daca tu spui ca sunt in turcia asfel de hoteluri, e clar ca s-au mai gandit si altii la chestiunea asta, dar sunt un soi de "rara avis" pt. ca eu nu le-am intalnit nicaieri.

In ceea ce priveste mancarea gatita la rina, e adevarat ca nimeni nu obliga pe nimeni sa intre la camaruta kosher si sa se infrupte de acolo si nici sa intre la sala de rugaciuni pt evrei. Erau doar detalii "de culoare".

vld79
    [09.11.17 09:58:17]

@Michaell: Intreb si eu de curiozitate, ce nu ti-a placut la micul dejun?

Noi am fost extrem de multumiti.

Ochiuri, oua fierte, omleta, 3-4 feluri de cascaval, branza, 3-4 feluri de salam, kaizer, sunca presata, rosii, castraveti, 2-3 feluri de salate, cremwursti, unt, miere, dulceata, iaurturi si la borcanel si ambalate (de firma), salata de vinete, mere coapte, diverse foietaje, dovlecei pane, chifle, paine alba, paine neagra, cafea, ceai, lapte, cereale

Ce lipsea?

iulian68, liviuken, Michaell, mishu, rentea, vld79