ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2010
DIN: Ploiești
ÎNSCRIS: 08.08.09
DEC-2009
2 AD. + 2 COPII

Tarlungeni - o locatie de neimaginat

Cand am ales sa ne petrecem un week-end prelungit la munte de 1 decembrie anul trecut ne-am hotarat ca de obicei sa mergem intr-o locatie nemaivazuta, nemaintalnita. La indemnul unor prieteni am hotarat sa mergem in aceasta locatie despre care chiar ca nu mai auzisem.

Am facut rezervarea la telefon, pret OK pentru 4 persoane (2 adulti si 2 copii) pachet de week-end relaxant... prelungit. Ofertele de pe site erau de 2 nopti, cu 290 RON/persoana, dar patronul ne-a facut un pachet special week-end prelungit family si ne-a convenit. La inceput ne-a zis el un pret mai mare, nu mi-a convenit, dar ulterior m-a sunat, a insistat, am renegociat si am batut palma, , telefonic'' la suma finala de 870 lei all inclusive pentru toti 4. La faza asta mi-a placut tipul ca a vrut neaparat sa ne aiba ca si clienti. Fler de comerciant. Mai bine sa lase la pret, decat sa ne piarda k si clienti. Ulterior am aflat k in acea seara era full hotelul (erau 2 petreceri private, ceva team-building-uri, aniversari), dar pana nu a inchiriat si ultima camera a hotelului, patronul nu s-a lasat:)

Dar hai sa va povestesc pe indelete. Locatia e undeva, la intrare in Brasov, la baza podului, se face un drum la dreapta ce duce la Sacele. Se merge cam un sfer de ora, apoi este un indicator de Tarlungeni la stanga si se mai merge cam 5 km camp deschis, dupa care se zareste un pod si intrarea in jalnica localitate. La un moment dat am zarit un indicator frumos decorat cu insemnele hotelului si parca, parca, ne-am mai revenit. Am virat din nou la dreapta si... sa te tii ce drum... Simteam ca intram intr-o lume neadevarat de reala. Noroc cu indicatoarele, ca daca nu erau cine stie unde ajungeam pe acele stradute neasfaltate, pe la portile caselor numai vedeai ici colo cate-un puradel cam colorat... Mai, mai sa zicem ca am gresit drumul acela neasfaltat, ingust, cu case, care parca se pravaleau peste tine.

Dar... minune! La un moment dat, in zare incepea sa se vada un drum serpuit, asfaltat ca-n palma si o intindere maare cat vedeai cu ochii. Nu ne-am putut inchipui ca dupa atata, , necivilizatie'' incepea sa se contureze din nou ceva mai omenesc. Vorba lui fi-miu cel mare. Uraaaaa... mami, civilizatie. Dupa 5 minute de mers au inceput sa se vada de-o parte si de alta a drumului braduti si tuia frumos aranjati, ca niste soldatei. Intram intr-o alta lume, intr-o adevarata locatie rupta de tumultul orasului, de galagia si nebunia cotidiana.

Ne-a intampinat la receptie o domnisoara amabila, care imediat ne-a inmanat cheia de la camera si ne-a urat un calduros, , Bun venit! ''. Am preferat sa urcam pe scari, deoarece aveam camera la etajul 1, cu toate ca in zilele urmatoare copiii de drag se plimbau cu liftul:) Deja era in hotel o atmosfera de sarbatoare, muzica, antren. In localul din dreapta venea un mirooos suuuuuper de papa bun, iar in cel din stanga forfoteau niste persoane.

Sfat, daca va cazati la etajul 1, sa cereti camera din capatul culoarului, ca daca e vreo petrecere riscati sa fiti nevoiti sa luati parte la ea. La etajul 1, langa lift mai este o sala de conferinte, dar care poate fi frumos folosita pentru petrecere cu muzica, antren, galagie, deci clar nu te poti odhni:)

Noi, dupa ce ne-am despachetat, am inteles ca in hotel se desfasurau 2 evenimente: un grup avea o aniversare, altul incheia in seara aceea un team building. Deci... sa te tii de petrecere neneeee... Deja pentru acei oaspeti din hotel era seara de, , Adio party''. Se pregatea afara focul de tabara, pastrama de oaie la gratar, friptane... de ne venea apa in gura, de foame ce ne era.

Accesul in camera era pe baza de cartela, mobila din lemn masiv, maro inchis, cred k mahon, patul dublu spatios, baia curata, cu accesorii moderne. In sifonier halate de baie, papuci de casa, TV, birou cu scaun, 2 fotoli, o masa cu oglinda si un taburel. O ambianta placuta, pe nuante de culoarea untului. Iar privelistea de afara superba!

Singurul inconvenient a fost ca n-am reusit sa mai prindem camera cu pat dublu si o canapea, deoarece rezervarea o facusem tarziu. Si in acele conditii ne-a adus pentru copii 2 paturi pliante, dar tot s-au simtit bine si asa.

La cina ne-au intampinat cu petale de trandafir, intercalate cu lumanarele parfumate, asezate, , romantic'' pe jos. La fel de frumos si mesele erau decorate, iar in sala era un parfum imbietor de aromoteraie. Frumos, relaxant... Chelnerii erau imbracati ca niste araboi, de la inceput, cand am intrat in sala, am crezut ca-s ceva invitati de onoare din Arabia Saudita :)

Nu va spun ca in seara aceea am prins si program artistic, cu un solist de muzica braziliana, un latos tuciuriu, cu codite impletite, ca la negri, dar dom'le omu' era la costum si scotea niste bancuri intr-o romana stricata, de te prapadeai de ras.Ne -a cantat si el ceva frumusel, apoi a venit o trupa de dansatoare: laino, turceasca, western, cu de toate ne-au incantat, iar la final surpriza: parada modei. Am fi ramas noi si la partea de dans, dar copiii erau obositi si... am renuntat.

A doua zi am urcat la herghelie, unde am admirat frumusetea vacutelor alb-roscate si poneii atat de dragalasi... Pentru ca au ferma proprie, dimineata, la micul dejun ne desfatau cu produse ecologice: branza dulce, cas, telemea, cascaval afumat... vreo 3 feluri de branzeturi. Frumos... ingenios...

Seara urmatoare, am mai ramas in hotel doar noi... Asa ne-am distrat, ca la toti prietenii le-am spus ca facusem rezervare doar pentru noi in tot hotelul :) Doar la masa ne mai intalneam cu un grup de bucuresteni care stateau in vilele de vis a vis de hotel.

Am uitat sa va spun ca acest complex hotelier are si 2 vile de lux, pe care ulterior le-am vizitat, una chiar avea un apartament imens, alb, cu mobila in stil vechi. Langa acest hotel urmeaza sa se dea in folosinta unul si mai si, mult mai mare, urias pe langa cel in care am stat noi, cu vreo 5 etaje, tot placat in marmura pe exterior, care va avea in fata, la intrare o imensa piscina olimpica. Deocamdata s-au sistat lucrarile pe timp de iarna, probabil ca in primavara il vor finisa si la vara va fi gata.

Dar uitam sa va spun partea de agrement de la ultimul etaj, de fapt toata mansarda este frumos aranjata cu masa de biliard, tenis de masa si darts.

Si curtea era ingrijita, cu foisoare, mese si bancute de lemn, rustice, leagan tot rustic, mare, din lemn in care m-am relaxat intr-o zi cand era soare.

Copiii au reusit sa incinga doar un meci de fotbal pe terenul asfaltat, deoarece pe terenul de tenis era zgura uda (in decembrie nu mai erau conditii de astfel de sporturi). Iar tenis n-au putut juca.

Am inteles ca vara este de vis acolo. E o feerie de flori si in gradina, in jardinierele de la ferestre. Patronul iubeste mult florile si le ingrijeste tare . Se organizeaza si tabere de tenis pentru copii.

Una peste alta a meritat acea iesire, ne-am relaxat, ne-am incarcat bateriile si ne-am simtit excelent cu totii. Recomand cu placere aceasta locatie!

Trimis de dananecula in 05.02.10 23:46:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 9460 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dananecula); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cea mai sugestiva imagine la intrarea in hotel

webmaster13 [06.02.10 01:50:10] »

dananecula nu ne-ai spus nimic de petrecerile care se organizeaza aici

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [06.02.10 22:53:52] »

Mersi pentru filmulte webmaster13. Hmmmmm... vad k m-ai, , lovit'' cu aceasta super reclama de pe U tu be) a hotelului Grand Perla Ciucasului. Exact de brazilianul cu plete va vorbeam, solistul pontos al carui nume imi scapase (dar ulterior l-am citit la finalul prezentarii) ...

La un moment dat cantaretul Alberto Rodriguez se observa langa dansatoarele de cabaret, undeva in partea stanga a ecranului. Cel mai haios a fost insa patronul, nea Costica sau Costel, un tip de nota 10, care apare in videoclipul de prezentare batand din palme, apoi rupandu-se in figuri la meneaito... ) Super petrecerile de la Grand Hotel Perla Ciucasului. Poate punem de-o mini intalnire, candva si acolo k sincer... merita k lumea!

Eu AmFostAcolo si va recomand.

kmy [09.03.10 17:02:11] »

hotelul arata bine, si daca zici ca se mananca din ferma proprie merita vazut, dar m-ai cam speriat cu drumul.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [14.03.10 21:05:24] »

Nu-i chiar asa de speriat Putin mai incomod este cand treci prin satuc, dar cand iesi la sosea este... parfum. Drumul ca-n palma! Poate am descris eu cam tragi-comic traseul si din cauza ca noi am ajuns seara, pe la 18.00, cand bezna era in floare, iar drumul ni s-a parut mai anevoios. dar daca ajungeti pe lumina, indicatoarele se vad fara probleme si descoperiti cu usurinta drumul care duce la... Perla Ciucasului Merita sa ajungeti acolo, daca v-ati propus!

raly [31.08.10 00:43:03] »

Intr-adevar Dananecula,este foarte frumos acolo,merita sa mergi si vara cand totul e inflorit!O splendoare nu alta!

annaga [31.08.10 12:11:17] »

ma bucur sincer sa gasesc review-uri bune pt locatii de pe la noi, multumim pentru informatii si poze

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [31.08.10 23:22:23] »

@raly

Pentru ca ne-a placut foarte mult aceasta locatie si am fi vrut si vara s-o vizitam, am propus d-lui antrenor de tenis al baietilor nostri de a organiza si tabara de tenis acolo . Ideea mea vad ca a fost de bun augur.

Copiii mei vor pleca saptamana viitoare acolo, asa ca o ultima recreere inainte de inceperea scolii si bineinteles ca sa-si incarce bateriile pentru anul urmator

@annaga

Intr-adevar avem o tara foarte frumoasa, cu locuri minunate, dar necazul este ca soselele astea ne taie tot elanul sa pornesti la drum...

Uite totusi, daca esti curajos si iti doresti cu adevarat sa ajungi intr-un loc minunat, intr-o oaza de liniste si sa respiri o gura de ozon, faci si putine sacrificii si dorinta ti-o poti indeplini!

Succes si la cat mai multe si frumoase vacante oriunde va doreste sufletelul! Caci daca vrei... poti!

annaga, dananecula, raly
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Perla Ciucașului [Tărlungeni, BV]: