ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2016
ÎNSCRIS: 08.07.14
MAY-2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Cazare ieftină în Turda - Garsoniera Iulia

Pentru weekend-ul prelungit de 1 Mai mi-am făcut planurile din timp, încă din luna februarie. Locul ales a fost Turda. De ce? Pentru că orașul are multe obiective turistice interesante pe care nu văzuserăm încă.

Rezervarea. De fapt, rezervările

După stabilirea destinației am purces la căutarea unui loc de cazare și nu după foarte mult timp am găsit o pensiune care m-a impresionat datorită notelor mari de pe unele site-uri de turism și a impresiilor pozitive ale turiștilor: Casa Ela. Am făcut rezervarea telefonic, proprietara mi-a notat datele și mi-a spus că este suficient acest telefon pentru garanția rezervării. Cu 15 zile înainte de plecare am revenit cu un telefon, iar gazda pensiunii mi-a confirmat că totul e OK. Însă, după alte două zile am primit un mesaj pe telefon de la aceasta prin care mă anunța că a făcut o greșeală (a uitat să blocheze camera pe booking) și că nu ne mai poate caza din cauza faptului că o doamnă din Belgia a rezervat toată pensiunea. Gazda nu mi-a oferit alternativă de cazare, ci doar mi-a sugerat să încerc să rezerv la alte două pensiuni din oraș, pensiuni cu care colaborează domnia sa. Am verificat cele două pensiuni, însă doar una avea referințe pozitive și bineînțeles, aceasta avea un grad de ocupare de 100%. Așadar, am căutat și alte variante de cazare în acest oraș pentru că ne propuseserăm să ne petrecem acel weekend în Turda și nu intenționam să ne dăm bătuți ușor. Cum majoritatea pensiunilor din oraș erau ocupate la acea dată, am căutat și alte variante, verificând apartamentele și garsonierele incluse în circuitul turistic. În final, am ales Garsoniera Iulia, o unitate de cazare modestă, dar curată, cu un raport calitate-preț foarte bun. Așteptările noastre nu au fost mari, așa că nu am fost dezamăgiți.

Drumul

Traseul prestabilit a fost Târgu-Jiu – Petroșani – Orăștie – Sebeș – Alba-Iulia – Turda. Cu excepția Defileului Jiului, care arăta ca după bombardament, drumul a fost foarte bun. De atunci am mai parcurs Defileul Jiului în luna noiembrie, cu ocazia deplasării în Deva și pot spune că drumul a fost reabilitat în mare măsură.

GARSONIERA IULIA este situată pe strada Salinelor, la nr. 54, aproape de intrarea veche în Salină și la 15 minute de mers pe jos de centrul orașului. Înainte de a intra în oraș am sunat-o pe gazda noastră, care a ajuns în același timp cu noi la adresa indicată, întrucât locuiește în apropiere. Trebuie să menționez faptul că proprietara mai închiriază alte două camere în casa în care locuiește (sub aceeași denumire), dar acestea au baia comună, așa că am optat pentru garsonieră.

Aceasta este situată la parterul unui bloc cu două nivele, construit cu destul timp în urmă. Privind blocul din exterior acesta nu inspiră prea mare încredere, dar odată intrat pe ușa proprietății acest sentiment dispare.

Bucătăria este situată chiar la intrarea în garsonieră. Aceasta era dotată cu mobilierul și aparatura electrocasnică necesare pentru a putea prepara mâncarea și a servi masa. Așadar, am avut la dispoziție aragaz, frigider, cuptor cu microunde, cafetieră, prăjitor de pâine, veselă și tacâmuri.

Baia destul de mică, este amenajată cu gresie și faianță de culoare verde. În aceasta se găsesc o cabină de duș, chiuvetă, oglindă și vas de wc. Prosoapele au fost aproape noi, de bună calitate și curate. Dintre consumabile, am avut la dispoziție săpun, gel de duș și hârtie igienică.

Dormitorul destul de spațios astfel încât să încapă două paturi, unul dublu și unul single, 2 noptiere, un șifonier încăpător, un fotoliu și o măsuță cu tv.

Lenjeria de pe paturi a fost curată, dar în ceea ce privește saltelele... trebuie să fac precizarea că una dintre acestea, cea de pe patul dublu, ne-a cam făcut ”masaj” la spate.

Wi-fi este gratuit, disponibil în toată proprietatea, dar semnalul este destul de slab.

Parcarea

Lângă blocul în care este dispusă garsoniera se găsește o parcare destul de încăpătoare pentru locatarii din blocul respectiv. De asemenea, via-a-vis de această parcare se găsește o alta, mai mare, unde parchează autocarele / autoturismele turiștilor veniți la salină.

Gazda noastră, o doamnă trecută puțin de 60 de ani, serioasă și foarte discretă, cu care am luat contact doar atunci când ne-a cazat. După ce ne-a prezentat garsoniera, am stat de vorbă aproximativ un sfert de oră în special despre obiectivele turistice și locurile de servit masa din zonă, după care i-am achitat prețul cazării și s-a retras. Înainte de a pleca ne-a precizat că o putem suna dacă avem nevoie de ceva, precum și faptul că la plecare nu va veni să preia cheia. Ne-a rugat să o sunăm când plecăm și să băgăm cheia sub preș, dumneaei urmând să vină să facă curat atunci când poate. Așa am procedat, i-am semnalat și problema cu salteaua, iar reacția acesteia m-a surprins. Mi-a spus că sunt prima persoană care semnalează această problemă și că va face ceva să remedieze această problemă.

Pentru cei care ar dori să vină aici în perioada rece trebuie să fac precizarea că garsoniera este încălzită de o centrală termică proprie. De asemenea, celor care doresc să stea o perioadă mai mare (pentru tratament) trebuie să le spun că unitatea de cazare dispune de o mașină de spălat și de un aspirator.

Garsoniera Iulia este o unitate de cazare modestă, care are totuși un raport calitate -preț foarte bun și are marele avantaj de a fi situată la intrarea veche în Salina Turda. Întrucât trebuie să fac o recomandare referitoare la această unitate de cazare, voi spune că este potrivită pentru persoanele nepretențioase, care vin la tratament în Turda și caută cazare ieftină în acest oraș.

Vacanțe frumoase tuturor!

Trimis de costy69 in 29.01.16 08:42:59
Validat / Publicat: 29.01.16 09:28:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURDA [CJ].

VIZUALIZĂRI: 1953 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costy69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Intrarea nouă în Salina Turda

[29.01.16 09:28:35]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente în regim hotelier, TURDA [CJ]" (deja existentă pe sait)

costy69AUTOR REVIEW
[29.01.16 14:59:40]

@webmasterX - Ok. Mulțumesc!

costy69
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente în regim hotelier: