ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2016
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
JAN-2016

Londra, 'dragostea' mea!!!

Incep prin a va spune ca aceasta a fost a treia mea calatorie la Londra si niciuna nu mi-a placut (vezi impresii). Asta din urma a pus capacul! O sa vedeti de ce.

Si daca va intrebati cum de am revenit si a treia oara intr-ul loc in care nu mi-a placut, a fost pentru ca am o fata care de mica viseaza la Londra, Shakespeare si Sherlock Holmes! Si pentru ca in noiembrie am prins o oferta de bilete 132 euro -2 bilete dus intors, am zis ca mai sufar o data pentru a-i face placerea fetei.

Pentru hotel, pe la inceputul lui decembrie am prins pe Booking o oferta cu 70% reducere, si am dat 91 lire (550 lei) pe 3 nopti cu mic dejun, undeva linga gara Paddington. Au fost zile cind pentru aceeasi perioada era si de 2800 lei. (2 paturi in camera comuna cu 8 paturi).

Acum, daca am rezolvat cu avionul si cazarea, urma sa vad ce fac cu transportul, inclusiv transferul. Am pus un CMR pe AFA si colegii au fost foarte saritori si mi-au dat 100 de sfaturi si bineinteles ca tot de capul meu am facut. Imi amintesc ca Dragos a fost cel mai aproape de "adevar" cind a zis ca sa nu iau transfer cu autobuzul ci cu trenul ca e mai sigur si ca, pentru orice eventualitate, sa am o suma de bani "la ciorap" pentru taxi, in caz de urgenta. Asta am tinut minte si am mai tinut minte si faza cu veveritele din parcul St James. :) (o sa cititi mai incolo).

Pentru transfer am ales cu o zi inainte de plecare ca sa cumpar bilete on line, la pretul cel mai avantajos, Terravision 4 lire la dus si 6 la intors/ pers. Pentru biletele la obiectivele turistice, am ales sa ne hotarim la fata locului in functie de timpul dispoibil, si bine am facut.

Plecarea din Romania a fost la ora stabilita, desi erau -25 grade, totul a decurs normal. Am trecut prin labirintul de la securitate si pentru a ajunge in statia de autobuz, trebuia sa coborim la subsol. Au fost indicatoare si ne-am descurcat bine.

Acolo, pe peroane, mare de oameni. La peronul nostru nu era sigla de pe bilete asa ca am intrebat pe un angajat. A zis ca Terravision are interdictie pe aeroport si ca ne va prelua firma lui, cu acelasi bilet. UFFF!

Primul inconvenient rezolvat, numai ca noi ne facuseram temele de acasa cum ca ne va lasa la statia Victoria si cind colo, asta nou (CityLink) ne lasa la King Cross. Unde vine asta? (o intreb pe fie-mea care era toba de Londra). In nord! Si o vad ca se bucura, se freaca pe miini de bucurie. Ce-ai patit? /Pai nu iti dai seama ca asta ne lasa in Nord si noi o sa trecem pe linga cutare si cutare muzeu? / Nu imi dau seama!!! Mie sa imi spui daca e departe de hotel. Ne uitaseram pe harta si de la Victoria pina la hotel ne arata ca avem autobuzul nr 36 iar pe jos putem merge 52 minute. Cum imi place sa merg, am zis ca renuntam la autobuz si mai cascam gura la peisaj. Acum, na! Nu ne mai lasa acolo si eram complet in ceata. Cum fata avea salvata harta pe telefon, mi-a zis ca distanta e aproximativ aceeasi. Ok. Coborim din autobuz cam dupa o ora si 20 min. Am mers pe jos de ne-au sarit capacele si am ajuns la hotel dupa vreo 2 ore. Si n-am cascat gura deloc. :)) Am mers la trap cu valiza zornaind pe asfalt. :D

Despre hotel va povestesc separat. Dupa ce am facut cazarea si ne-am lasat valizele, ceasul arata ora 21, (ora Romaniei - la fel si pozele pe care o sa te atasez). Am zis ca ar mai merge sa dam o tura prin imprjeurimi. Am pornit spre gara Paddington (ma gindeam ca ursuletul a nimerit mai repede ca mine-pentru cine a vazut filmul) apoi am gasit un supermarket de unde am facut citeva cumparaturi (apa, fructe si ceva de rontait) la preturi destul de convenabile. Am ajuns si pina la Lancaster Gate, o poarta de intrare in Kensington Gardens, unul din parcurile regale. Am stat putin in cumpana daca sa o luam prin parc sau pe strada si am ales strada ca era mai luminata. In parc era intuneric in prima parte pe un dimbulet si nu stiu cum era dincolo ca nu se vedea. Ne-am intors la hotel si dimineata ne-am hotarit ca sa gasim Victoria Station, sa vedem ce si cum e cu autobuzul de intoarcere, punctam si citeva obiective turistice in drum si ne rezolvam si problema. In ordinea urmatoare am vizitat obiectivele :

1. Marble Arch - foarte frumoasa zona, un monument cu un cap de cal absolut superb.

2. Monumentul Animals in war - si acolo frumos, statui cu animale, coroane memoriale

3. Hyde Park - absolut superb

4. Palatul Reginei - am prins schimbarea de garda

5. Parcul St. James. Fabulos!!! Veverite, girla!!! care veneau sa imi manince din palma. Am dat toata piinea la veverite si am mincat snitelele goale. ;). Mai erau si porumbei, lebede, giste, ciori... abonate la piinea mea dar mie mi-au placut minunatele animalute!!!

7. Big Ben. Multa lume.

8. Westminster Abbey. Aglomeratie

9. Victoria Station (un aevarat furnicar). Am poposit intr-un parc sa luam o gustare si sa ne refacem fortele. Am gasit statia la 4 ore de mers de la hotel, sa zicem ca doua le-am pierdut cu pozele, veveritele si soldatii reginei.

10. Muzeul Victoria si Albert, un fel de Vatican al Londrei- merita tot timpul alocat

11. Muzeul de Istorie. - am intrat in interiorul unui vulcan si am simtit un cutremur simulat.

12. Muzul de stiinta - aici nu am inteles nimic, probabil ca eram extrem de obosita de n-am inteles nimic din ce-am vazut.

De aici am pornit spre hotel strabatind Hyde Park si fiecare pas pe care il faceam lansa vreo 15 dureri in corpul meu, absolut la toti muschii de la picioare, muschii spatelui, prin talpa, degete si calciie. Am ajuns cu chiu -cu vai, cu gemete si alte interjectii dupa vreo ora jumate in camera noastra. Nu ne mai trebuia nimic, nici de mincat, nici de baut. Am adormit bustean pina in zori cind am luat-o iar la picior.

In a doua zi am vizitat urmatoarele obiective

1. Muzeul lui Sherlock Holmes - pe dinafara ca era inchis pentru niste reparatii

2. Muzeul figurilor de ceara - am asteptat la coada vreo 20 de minute pina la ora deschiderii. Prea scump biletul pentru ce e inauntru. Am vazut la Roma figuri la fel de frumoase cu doar 4 euro pe bilet fata de 35 de lire. Am cumparat bilete combinate ca sa iesim mai ieftin la pret, astfel ca pentru doua atractii am platit 40 lire fata de 62. Am luat Muzeul de ceara + Dungeon pe un bilet si Muzeul de ceara + London Eye pe celalalt. In asa fel fata mea a avut timp sa mearga la 3 atractii.

La iesirea din Muzeul figurilor de ceara picioarele mele au cedat asa ca am luat autobuzul pina la London Eye. Nu inainte de a cumpara cartele Oyster pentru 2 persoane si cu cite 5 lire credit pe fiecare, vinzatoarea ne-a spus ca putem calatori toata ziua. Nu ne-a spus ca pe autobuze sau si pe metrou.

Dupa 50 de minute de plimbat cu autobuzul, am ajuns la podul de pe Tamisa cam la ora prinzului. Peisaj frumos, zona de plimbare.

3. Dungeon of London este imediat linga London Eye si a fost prima atractie la care fata mea a intrat singura si la care eu am intrat in panica dupa 45 de minute de asteptare. M-a dus capul sa merg la ghiseu si sa intreb cit dureaza acea atractie si raspunsul a fost ca o ora si jumatate. Asa ca am admirat peisajul in liniste celelalte 45 de minute. A iesit cu o gura pina la urechi si incintata maxim. A zis ca i-a placut, ca erau efecte speciale cu mirosul ciumei (ce o fi simtit ea placut in asta...) ca la un moment a simtit lipitori pe picioare (ciiiihhh!!!), ca unul tusea si a simtit cum o stropea pe fata... In sfirsit, a fost dorinta ei pe care i-am satisfacut-o si ca daca i-a placut, e si mai bine! Recomanda atractia!

4. London Eye - 30 de minute de plimbare cu capsula.

De aici am luat metroul ca sa prindem lumina la Turnul Londrei. 15 minute de calatorie tot cu cardul Oyster.

5. Turnul Londrei.

6. Podul Londrei

7. Galeriile Nationale - un muzeu plin de picturi, merita.

8 Trafalgar Scuare.

Si cam atit am putut vizita in cea de-a doua zi, urmind ca in urmatoarea sa plecam spre aeroport. Cum temele ni le facusem, stiam locul de imbarcare in autocar am ales ca dimineata sa decidem daca luam autobuzul pina la Victoria sau sa luam metroul. Impacate cu ideea ca vizita s-a terminat, am intrat in hotel cu ultimile puteri, unde am facut recensamintul la basicile din talpi. 3 la mine, 3 la fie-mea. Cum la aeroport mi-au confiscat forfecuta, am prins de un buzunar secret un ac de siguranta si cu flacara unei brichete l-am "dezinfectat"si am spart acele basici, altfel nu ne-am mai fi putut sa ne incalcam.

A doua zi la 7 am parasit hotelul, ne-am dus la statie si dupa 5 minute de asteptare a venit un autobuz. Intrebasem pe cineva din statie daca merge in directia dorita de noi. Ne-a zis ca Da, si totusi, urcata in autobuz am mai pus o intrebare soferului, inainte de a trece cardul pe la cititor. Doar nu costa bani sa intrebi. Cica NU, nu mere spre Victoria, ca sa mergem nustiuunde si sa luam de acolo. La dracu!!! Bine ca e metroul jos. Baga bani, baga bani... imi suna Puia in ureche... Cu ajutorul unui angajat amabil, am mai bagat oleaca de credit pe cartela si fugulita la metrou. 25 de minute (vai de maiculita mea daca ne suiam in autobuz!!!).

Ajunse la Victoria cu 15 minute inainte de plecare ne-am dus sa predam cardurile de la Oyster ca sa ne luam cele 5 lire pe ele insa n-am primit banii decit pe unul. Nu am inteles de ce nu si pe al doilea. Oricum, eram in graba si nu am mai intrebat. Am apucat sa ne tragem sufletul si cind a venit autocarul, dupa ce ne-am facut comode, un tip ne-a anuntat ca autobuzul ala nu merge pina la aeroport, ca ne duce in King Cross si ca de acolo va veni un autocar in 10 -15 minute sa ne ia spre aeroport. Cind sa coborim, o mare de oameni in statie, asteptau de la 7 si era aproape 9 si nu venise nimeni sa ii ia. Unii aveau avion la ora 11 si deja erau in panica. Altii tipau la sofer ca de ce nu vine nimeni, el dadea din umeri si zicea ca nu o sa mai lucreze pentru compania asta, ca de la un timp a vazut ca au probleme si ca el nu sti cum sa ne ajute ca el e e la alta companie. Si uite-asa si cu banii dati si lasati in drum. Aveam ca variante sa luam metroul pina la Lancaster Gate si de acolo trenul pina la aeroport. FUCK!!! Tocmai de acolo plecasem! Si a doua varianta, taxiul. Am luat bagajele si tusti in taxi. 140 lire pina la aeroport, 6 oameni plus fie-mea care a stat pe jos. cam 20 lire de persoana. Mai aveam 10 lire in buzunar plus citeva monde. Am tinut minte sfatul lui Dragos si am avut in buzunarul secret vreo doua sute de euro, "just in case!!! ". Am dat 50 de euro si n-a mai zi nimic mai ales ca fata mea a calatorit in fund pe mocheta. (bine ca avea mocheta).

Am prins avionul la timp, am apucat sa facem si ceva shopping cu cele citeva monezi primite la returnarea cardului si cu care nu mai aveam ce face in tara.

In incheiere spun ca nu cred ca am sa mai revin la Londra. Dar celor care le place, le recomand plimbarile si vizitarea obiectvelor turistice.

Eu am sa aleg alte tari mai "prietenoase" precum Italia unde as reveni cu placere de fiecare data. Am deja 6 calatorii in Italia pina acum.

Trimis de adri-nico in 27.01.16 16:53:03
Validat / Publicat: 27.01.16 17:15:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 6114 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 o statuie frumoasa dar care nu stiu ce reprezinta.

[27.01.16 17:07:45]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 70&ridAnt=66640

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[27.01.16 17:19:07]

Dragul meu Web X, nici n-am apucat sa beau o gura de apa dupa ce am trimis reviewul, ca s-a si validat. Cu siguranta ca am sa pun poze si, mai mult ca sigur. o sa criu si despre hotel, mai ales ca a fost o experienta inedita pentru mine.

Michi
[27.01.16 17:37:32]

Nu că mi-a plăcut reviewul tău ci m-a lăsat mască de cât de palpitant a fost. Episodul cu băşicile din tălpi, cu banii la limită dar şi rezerva, cu autobuzul care nu mai venea dar avionul pleca, m-au ţinut în suspans.

Toţi care citiţi acest ecou, nici nu vă daţi seama cât de evoluaţi sunteţi faţă de generaţiile anterioare. Măcar pentru asta şi a meritat.

buterfly*
[27.01.16 18:16:40]

Noooo, pai ai avut de toate in excursia asta: adrenalina, aventura, suspans, ingramadeala, mers cu "ia-ma nene", tocit de pingele la greu, cultura, ai legat chiar si noi pretenii cu oamenii revoltati din taxiul comun, ce mai vrei?! Ai avut o vacanta super-tare, nu stiu ce nu ti-a placut! hahahaha

[27.01.16 18:17:58]

@Michi - Mama Michi, nu inteleg la ce evolutie faceti referire. . Nu cred ca am avut vreoata o vacanta fara peripetii. Totul s-a terminat cu bine, sintem acasa, cu basicile uscate si cu buzunarele mai golute, insa avem amintiri!!! Unele mai frumoase, altele nu prea.

Acum incarc niste poze ca sa se vada si frumosul aceste experiente.

Dragoș_MD
[27.01.16 19:01:42]

@adri-nico - mai bine ai spune că nu te pricepi să planifici cum trebuie un city break...

6. Muzeul Churcil war rooms, nu am intrat ca aveam rucsac cu noi si nu ne-a dat voie.

V-ar fi dat voie, dacă lăsați rucsacii în dulăpioarele speciale de la intrare (gratuite).

Plus faza cu autobuzele... of, of, măi, măi...

Păi mai meriți tu să mă chinui să-ți spun ce să faci să fie bine? Și când iese rău, cică nu e orașul prietenos! HA!!!

Later edit: Scuze, chiar ai dreptate:

Regrettably we have no cloakroom and as our corridors are narrow we ask visitors not to bring in rucksacks or other large items, such as suitcases.

De pe saitul lor; dar puteai și tu să vezi asta, dacă aruncai o privire înainte... și luai un bagaj mai puțin deranjant. (eu sigur am intrat cu un ruscăcel pe umăr, doar că nu era doldora cu chestii - am de obicei un pachet de biscuiți, ciocolată, apă și camera foto).

[27.01.16 19:13:07]

@Dragos - Pai am urmat sfaturile tale. Am Avut piine pentru veverite si bani la ciorap pentru zile negre!

(ai mai zis-o si pe aia cu trenul ca sa evitam problemele din trafic, dar nu credeam ca dracul sa fie negru tocmai la mine)

Cit despre muzeu,am citit anuntul pe usa, n-am mai intrat sa vad daca sint si cusete.

Daca nu mi-am facut temele bine pentru Londra, ma gindesc ce-oi pati sapptamina viitoare in Liban. Sper ca aia sa nu ma intimpine cu atacuri teroriste.

[27.01.16 19:39:40]

@Dragos - am vrut sa pun o poza cu anuntul afisat pe usa. m-ai scutit, este acelasi cu ceea ce ai scris tu. Si crezi ca mie imi mai ardea de cotrobait pe siteuri? In ruxac aveam caciuli, fulare, apa si 2 mere. (plus piinea pentru veverite ).

Andox
[27.01.16 20:27:05]

... ma gindesc ce-oi pati sapptamina viitoare in Liban. Sper ca aia sa nu ma intimpine cu atacuri teroriste.

Iti dai seama ca incepe razboiul

Sa mergi la Ballbeck - vezi poate gasesti vreo excursie organizata ca sunt vreo 100 km din Beirut, la Jeita Grotto, sa mananci tabule, fattoush, kebab, humus si sa bei arak (e ca ouzo)

Si seara distractie in Sky sau White Club.

Si sa-ti cumperi multe condimente, e raiul lor acolo.

danamandache
[27.01.16 20:39:21]

Toate ti se intampla numai tie! Daca nu faci rostogoliri cu masina, faci basici in talpi, pierzi avionul, pierzi... stii tu ce... cand te plimbi cu delfinul, petreci luna de miere in tren... si cate altele care nu-mi vin in minte acum.

Ai mare grija ce faci in Liban! Sa te intorci sanatoasa si sa ne povestesti cum a fost!

[27.01.16 21:13:12]

@Andox - multumesc de sfaturi. grota e pe lista mea de prioritati. de mincat si de baut nu ma prea inghesui, prefer covrigii mei din traista. nici cu condimentele nu sint prea buna prietena dar o sa vad ce m-o atrage. poate au fructe exotice sa imi scot pirleala.

[27.01.16 21:24:13]

@buterfly - ce n-am avut? siguranta ca ajung acasa cu bine!

@danamandache- o sa va povestesc cu siguranta aventurile mele libaneze. abia astept! sint sigura ca nu o sa ma plictisesc.

alinafulg
[27.01.16 23:47:46]

@adri-nico - Palpitant! Ne pregatim si noi pentru o escapadă în martie la Barcelona cu bilete de avion luate foarte ieftin si cu buget limitat. Incă sunt în căutarea cazării.

Sper ca ieșirea noastră să fie la fel de reușită și nu în ultimul rând să ajungem la timp la aeroport în Barcelona pentru că zborul la întoarcere este foarte devreme, la ora 7.

[28.01.16 00:13:32]

@alinafulg - Imi pare bine ca ati vazut partea buna din excursia noastra si va doresc sa aveti o vacanta fara palpitatii neplacute. Sint sigura ca veti gasi ceva pe bugetul vostru dar sa aveti un ciorapel cu niste banuti pentru "ziua Z".

alinafulg
[28.01.16 01:17:47]

@adri-nico - Sigur o sa avem ceva la ciorăpel, nu merg nicăieri cu bani la fix.

buterfly*
[28.01.16 08:23:30]

hai libanuuuu! sau talibanuuuu! abia astept!

[28.01.16 09:43:49]

Am votat cu mare placere acest review pentru ca mi s-a parut amuzant, scris parca la fel in fuga dupa cum s-a desfasurat si traseul vostru si parca si eu ma simt "obosita" citindu-l tot in fuga. Ce sa spun pana in prezent nu stiu daca m-a atras Londra sau nu, cred ca fiecare simte in felul lui. In acea zona ca sa spun asa am fost doar in Dublin (in 2005) si desi era o perioada in care la TV erau aratate luptele de strada din Dublin, m-am simtit foarte bine cele cateva zile petrecute acolo si m-as intoarce oricand cu placere. Asteptam urmatoarele impresii.

[28.01.16 09:59:01]

@mishu - Mishule, esti o ea?

Ce impresii urmatoare mai astepti? De la Londra? In nici un caz in viitorul apropiat. Daca vrei tot pe aceeasi tema, mai am vreo doua. Tot din Londra si la fel, scrise cu OF!

La Dublin nu am ajuns inca dar nu e taiat de pe lista.

[28.01.16 13:41:45]

@adri-nico - corect sunt o ea , si nu am spus ca astept neaparat impresii noi despre Londra, ci la modul general despre orice destinatie deoarece ai un fel amuzant de a le spune. Iar despre Dublin, nu pot sa spun ca am vizitat foarte mult, am fost la un curs de cateva zile, insa in timpul liber am vazut cate ceva (printre care Trinity College si Catedrala Sf Patrik) si am incercat vestita bere Guiness in cea de-a doua cea mai veche berarie din lime (1198), cred ca merita sa mergi acolo

[28.01.16 13:56:40]

@mishu - Am inteles. Daca vrei sa citesti reviewuri amuzante, am mai bine de 100 bucati scrise in stilul meu. Unul recent e cu luna de miere petrecuta in tren, sau alta mai veche cu "Am pus mina pe Vasilica" (impresii de prin Caraibe. Acolo te sfatuiesc sa citesti singura in casa, nu cumva sa fii la birou. O sa te dea afara. Astept comentarii.

myk007
[29.01.16 09:21:04]

@adri-nico - Iti doreai sa urci in The Shard... si l-ai ratat. Noroc cu veveritele din St. James Park ca ti-a trecut :-)

[29.01.16 09:51:06]

@myk007 - Asa e. Veveritele au scos pirleala acestei excursii.

gigimarga
[29.01.16 11:28:39]

@adri-nico - Văzând P17 am crezut că lui Annie Lennox i-a crescut părul!!! Super poză, capturată cu zoom-ul, presupun!

[29.01.16 11:33:21]

@adri-nico - normal ca a fost capturata cu zoomul. mai aveam una cu parul roz bombon dar a iesit tremurata, am facut-o repede sa nu ma vada. imi place sa ma uit dupa alt fel de imagini. ca si elefantul din copac.

balasa violeta
[29.01.16 12:08:48]

@danamandache - cu o saptamana in urma, in Liban a nins!

[29.01.16 12:32:11]

@balasa violeta - e ceva neobisnuit? au munti acolo si merg sa se dea cu sania.

loreda
[03.02.16 20:55:16]

@buterfly - hello. my friend!

Pe unde te -ai mai plimbat in ultimii ani?

Dar anul acesta ce destinatie vei avea?

papone
[26.03.16 15:55:59]

@adri-nico - Un ZB binemeritat, deja am salvat articolul pentru decumentarea unei viitoare vizite in Londra. Bravos!

[26.03.16 16:00:58]

@papone - Frate, tu glumesti? Ca mi-ai citit articolul te cred, dar ca il tii ca sa te documentezi, n-as prea crede. Mi se pare ca sint mult mai multe articole pe site (de ex ale lui Dragos) scrise cu mult mai multe explicatii si informatii decit am facut-o eu.

Stiu ca tu esti pus pe shotii asa ca nu stiu cum sa iau ecoul tau.

Muy gracias pentru ZB. ZAU!

papone
[26.03.16 16:16:19]

@adri-nico - Nu glumesc deloc! Daca te uiti mai sus, vei vedea ca e "notat ca favorit de 1 utilizatori" - io's ala

[26.03.16 16:22:00]

@papone - pfoa... daca imi arati cu deshtu' si nu stiu unde sa ma uit... d'a acum te cred pe cuvint.

adri-nico, alinafulg, balasa violeta, buterfly*, danamandache, gigimarga, loreda, Michi, mishu, myk007
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra:

• pagină generată în 0.096710920333862 sec