ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2016
DIN: Galaţi
ÎNSCRIS: 25.01.16
AUG-2015

încărcat de pe telefon!

Confirmare calitate inainte de toate!!!

Salutare. Se pare ca imi place din ce in ce mai mult sa zic lucrurilor pe nume aici. As vrea inainte de toate, asta ca sa nu existe guri rele sa zica una si alta, am trecut la sejur 2 nopti. Dar de fapt avem asa:

- iunie 2014 - 2 nopti

- iulie 2014 - 3 nopti

- septembrie 2014 - 2 nopti

- iunie 2015 - 2 nopti

- august 2015 - 2 nopti

- iunie 2016 vor fi 7 nopti (concediu achizitionat deja din luna noiembrie;))

Sa trecem la vorbe. De ce aceasta ordine? Deoarece in prima instanta am testat terenul. Si sincer va zic nu mi-a venit a crede ochilor ca de fapt se poate si in Romania un sistem All Inclusive. Un sistem All Inclusive in care nu se serveste bors la plic, un sistem in care fructele amintite de cineva de pe aici nu au un gust fad si sunt statute, un sitem de all in care micul dejun NU ESTE CATALOGAT la 7 produse gen omleta, oua ochi, cascaval, sunca presata, rosii, castraveti si masline, un sistem de all inclusive in care berea are gust de bere chiar daca este la halba, un sistem de all in care copiii se distreaza in limba lor si nu in alte limbi fara sa inteleaga ce trebuie sa faca la un anumit joc la piscina, un sistem de all in care se pune punctul pe I si se vrea a fi printre primele din acea zona. Un sistem de all in care lumea iti zambeste si nu te simti privit din toate partile, un sistem de all in care ai plaja proprie cu asigurare de sezlonguri si umbreluta la plaja, lucru de care stim cu totii ca e problema in Romania. Un all inclusive impartit atent pe categorii de varsta astfel incat toata lumea sa fie multumita. Toate acestea le contine acest hotel. Si pun pariu ca multe le-am omis acum.

Dupa cum ziceam am testat piata foarte mult pana a lua decizia sa petrec 7 nopti aici, 7 nopti in Romania dupa mai bine de 12 ani. Consumator infocat de Bulgaria de-a lungul anilor, nu credeam vreodata ca o sa am posibilitatea sa revin in tara mea sa imi petrec concediul. Dar uite ca se poate. Totul este posibil atunci cand hotelierii se ocupa de turisti in adevaratul sens al cuvantului. Nu zic ca totul este perfect acolo, pentru ca stim cu totii ca este o veche cladire de pe timpul lui Ceausescu, dar cladire care a fost reconditionata si adusa exact la standardul de 3 stele de pe litoral. Asa este, baia poate este putin ingusta pentru unii, dar sa nu fim rautaciosi. Unii se cazeaza la 3 stele pe litoral in hoteluri care inca nu au dotarile acestui hotel. Poate intr-adevar hotelul este cu gresie pe jos, lucru care nici mie nu imi prea convine ca am copil mic, dar sa nu uitam ca si acasa avem gresie in hol si in bucatarie si mai ales de toate o mocheta se intretine foarte greu in conditiile in care hotelul se adreseaza familiilor cu copii. Stim cu totii cat de nazbatiosi sunt cei mici.

Am citit prin multe randuri ca au numai 2 tipuri de ciorba. Va zic ca am gasit si 4 tipuri acolo. Dar stiti care e chestia? Peste tot se merge pe acest principiu. Felurile de baza la ciorba sunt clare. Pui, vita, peste, legume. Si astra se inlocuiesc. Ciorba de pui cu supa de pui, si tot asa. Restaurantul hotelului este printre putinele restaurante in care daca ceri ciorba de vacuta nu iti ia cuburile de carne din frigider si ti le pune in ciorba de legume si gata ciorba de vacuta.

La desert se servesc prajituri de casa, nu cumparate din comert.

Programele pentru copii sunt exceptionale, asa ca este clar ca se adreseaza in mare parte familiilor cu copii.

In acest fel am testat terenul 2 ani, cu perioade scurte ca pana in final sa hotarasc a ma rupe de Bulgaria pentru primul an. Si sunt sigur ca nu am sa regret. Iar atunci cand copilul tau iti spune " tati, imi pace mut aici, paca sunt ca acasa, asa ma simt " ce mai poti zice?? Recunosc ca a fost unul din punctele determinante sa aleg acest sejur ce va urma in acest an. O sa vin cu impresii la cald.

Eu va indemn cu drag, haideti in Romania in concediu ca se poate. Pe curand!!!

Trimis de Cristi.I in 26.01.16 20:09:04
Validat / Publicat: 26.01.16 21:26:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 3085 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristi.I); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.01.16 21:26:35]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 99&ridAnt=66620

irinad
[26.01.16 23:12:31]

@Cristi. I - Ai putea să pui şi câteva fotografii, că doar ai trecut pe-acolo de cinci ori până acum. Aşa vei deveni mai convingător la invitaţia ta finală de a ne petrece concediul şi în România.

[26.01.16 23:50:09]

@irinad: promit ca am sa caut prin laptop. In telefon nu am decat cu al meu copil acolo... si nu cred ca e ok sa il postez pe aici... dar incerc sa vad ce gasesc.

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[27.01.16 13:07:50]

Am cumparat si eu ieri sejurul pentru vara aceasta si ma bucur sa vad impresii pozitive, ca sa mi se intareasca convingerea ca am facut o alegere buna.

Deocamdata doar cazare cu MD am luat.

[28.01.16 07:12:54]

@cris1982 - Foarte bine ati facut. Sper sa nu va para rau acolo ca nu ati optat macar pentru demipensiune+ ... Oricum se poate rezolva si cu masa pe loc acolo. Eu zic ca o sa va dati seama ca ati facut o alegere buna. Dupa cum am specificat, il aleg de vreo 3 ori pe an pentru ce inseamna sejur in Romania in Mamaia. Daca ne nimerim ca perioada acolo, bem o cafea si impartim impresii... eu sunt la sfarsitul lui iunie inceputul lui iulie acolo... numai bine va doresc.

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[28.01.16 08:00:47]

@Cristi. I - Noi avem sejurul la sfarsitul lui iulie, inceputul lui august. Nu am luat demipensiune pentru ca este diferenta mare de pret intre DP si MD, de 1000 lei, (pentru 6 nopti cazare), care nu se justifica. Iesim mai ieftin daca platim la fata locului mesele de care efectiv beneficiem.

Nu mi se pare Ok la demipensiune nici faptul ca te obliga de la inceputul sejurului sa specifici ce anume vrei, pranzul sau cina. In principiu eu as fi ales pranzul, insa nu cred ca voi manca toate mesele de pranz acolo, pentru ca vrem sa mergem sa vizitam si alte locuri, plus ca la pranzul din ziua plecarii nu vom ramane.

La piscina nu vom sta, pentru ca nu mergem la mare ca sa stam la piscina, deci nici de bauturile de la barul de la piscina nu am fi beneficiat daca luam DP.

De aceea cred ca cea mai potrivita varianta pentru noi este doar cazarea cu MD.

Am avut de ales intre acest hotel si Tomis, dar l-am ales pe acesta pentru activitatile artistice si distractive pentru copii, pentru locurile de joaca, care la Tomis lipsesc cu desavarsire.

[28.01.16 08:08:26]

@cris1982 - Din punct de vedere al activitatilor artistice stau extraordinar de bine. Si anul asta pregatesc ceva surprize si mai ample. La diferenta asa este, destul de mare, dar... serviciile bune costa. Adevarul ca e si perioada plina atunci si de asta este mai scump. Ce sa mai zic?? Asteptam sa treaca timpul de acum sa plecam la plaja )... O zi buna!

cris1982, Cristi.I, irinad
Alte impresii din această RUBRICĂDorna Hotel: