ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 23.06.08
OCT-2009

Pensiune ieftina, aproape de SCS

De cateva ori am fost la cumparaturi in Shopping City Sud - Viena si de fiecare data am ales sa raman peste noapte la Pensiunea Horvath. Se afla foarte aproape, iar preturile sunt cat se poate de rezonabile: 35 euro/noapte camera single si 50 euro/noapte camera dubla, ambele avand micul dejun inclus.

Pensiunea e compusa din doua caldiri, una la strada, unde sunt de obicei cazati austrieci, nemti, italieni, etc si celalata, ceva mai retrasa unde am intalnit cazati doar romani.

Camerele sunt mari, foarte curate, mobiler rustic, televizor (mic) cu multe programe. Ceea ce nu prea gasesti in Austria, caldura in camera pe placerea romanilor, cca 24-25 grade celsius.

Micul dejun se serveste in cladirea dinspre strada, suficient pentru orice pofte.

Atentie, in camera unde este receptia si barul sunt 2 caini: unul mic si unul mare. Cel mare il apara intotdeauna pe cel mic:). Nu raspundeti la provocarile piticului.

Deoarece in week-end e destul de aglomerat va recomand sa faceti rezervare cu cateva zile inainte, pe site sau telefonic. Cand faceti programarea sa specificati ora aproximativa la care ajungeti, sau daca intarziati mult sa sunati de pe drum, deoarece la receptie se sta doar pana la ora 18. 00. Dupa acea ora o sa va lase cheia.

Personalul este extrem de amabil, mancarea buna, iar paturile sunt confortabile. Cu alte cuvinte va veti simti aproape ca acasa.

Pensiunea este foarte aproape de statii de autobuz si chiar vis-a-vis este si statia de tramvai care va duce in 30-45 minute pana in centrul Vienei.

Pensiunea este recomandata si celor care doresc sa viziteze Viena dar aleg sa fie cazati la un pret mai mic.

Cu siguranta o sa ma cazez aici de fiecare data cand voi fi in tranzit prin Viena sau atunci cand merg la cumparaturi.

Trimis de alexandruduma in 05.02.10 20:05:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 4405 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexandruduma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

oxy*
[05.02.10 21:09:15]

Bun talent literar, maestre, ma inclin. Eu, in 2006, cand ma intorceam din Italia -prin Slovenia, m-am ratacit cu masina noaptea prin Ungheria. Nu reuseam (nu aveam GPS) sa nimeresc autostrada. Era un intuneric ca-n iad si m-am invartit vreo doua ore prin pustietate. A fost o experienta pe care nu o recomand.

Anul urmator, mergeam spre Italia, aveam GPS - dar stupoare - era setat pentru bicicleta si nu imi indica decat drumuri judetene. Asa ca volens nolens am vazut vreo 2 ore Ungaria rurala, care e mult mai curata decat Romania rurala. In final am ajuns, fara gluma, sa ma ghidez dupa soare, care din fericire apune spre apus - deci spre Italia. Cand pe la ora 20 - era ziua inca in iulie -am intrat pe M7-balaton, am tinut-o voiniceste la blana si pe la 23, 30 eram la granita cu Croatia, unde m-am oprit pt. somn...

In 2008 am plecat tot prin Ungaria, in Croatia. Surpriza - autostrada M7 Balaton - care cu un an mai inainte (2007) era inca in constructie era FINALIZATA si legata cu A4 din Croatia. Nu stiu daca am mai injurat vreodata cu atata foc guvernele succesive incompetente si hoate ale Romaniei care in 18 ani nu au terminat nici un drum mai de doamne ajuta in tara asta a noastra.

Si tot restul drumului pana in Pula am mers pe autostrada facuta de Bechtel in Croatia cu 8mil. euro / km, prin niste munti de-ti venea rau, cu niste tunele si viaducte excelente.

Acest timp s-a impartit cam asa: Iasi (7,30) _Oradea (17,30) - 550 km - 10 ore. Oradea (Bors - 9,00) - Pula (19,30) 10,5 ore - 750 km - cu vizitat Balatonul, mancat la Paprika Csarda, si opriri de cafea si tabac la aprope toate marile benzinarii de pe traseu. Oare de ce se face turism la greu si in Ungaria si in Croatia si la noi nu?

oxy*

• pagină generată în 0.026992082595825 sec