ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2016
ÎNSCRIS: 25.01.16
JUN-2015

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Impresii Royal Park - ELENITE

Cu intarzierea de rigoare va las cateva impresii din zona Elenite. Mai exact Hotel Royal Park - 4 *

Sejur: 23.06.2015 - 29.06.2015.

Ajuns undeva in jurul orei 15:00 in zona am avut neplacuta problema de a cauta loc de parcare vreo ora. Este una din problemele majore ale Bulgariei. In final s-a gasit un loc, bine pazit, fara probleme si chiar fara acea teama de care se tot bate apa in piua ca se fura masinile in Bulgaria. Cost parcare 5 Euro/zi. Singurul dezavantaj minor as putea zice este ca de acolo trebuie mers pana la receptia hotelului pe jos pentru a anunta sa va trimita o masina mica electrica pentru a va transporta bagajele si pe voi la hotel. Daca ai norocul sa te intelegi cu portarul complexului va anunta el receptia hotelului la care ai rezervare. Am avut acest noroc.

In receptia hotelului de obicei este zarva mare si cu greu esti bagat in seama de catre receptie. Dupa vreo 15 minute am fost preluat de o receptionera mi s-au facut formalitatile si sus la camere. Aveam 2 camere rezervate cu vedere la mare, camere rezervate de mai bine de 5 luni. Am avut si aici neplacuta surpriza ca una din camere sa fie cu vedere la mare daca mutai terasa din fata si reproiectai hotelul. Camerele au fost solicitate una langa alta dar serviciile bulgaresti si-au spus din nou cuvantul. O camera etaj 7 intr-un capat al hotelului, vedere mare, o camera etaj 2 in celalalt capat al hotelului vedere mare. Pe tarasa cea "mare". Am incercat la receptie sa schimbam camera, am insistat, am incercat si cu 10 euro in plus, nimic. Bulgarul e bulgar. In conditiile in care la etajul 7 abia se eliberase o camera si se facea curat. Promisiuni au fost, veniti maine, nimic. Cu maine au trecut 6 zile.

Nu am de gand sa va povestesc pe fiecare zi in parte ce si cum a fost, de aici va zic la general. Serviciile de masa nu pot spune ca au fost jalnice. Ar fi totusi urat sa zic asa. In schimb in toate cele 6 zile in care am stat o singura data s-a servit piept de pui la gratar, o singura data s-a servit aripioare la gratar. Si alea stropite din plin dintr-o sticla de ulei improvizata. In rest doar produse bulgaresti cu acel condiment extraordinar al lor. In schimb iti baga pe gat produse de fast food pentru copii. Pentru adulti se gaseste ce sa servesti la masa, pentru copii putin mai greu. Se merge foarte mult pe legume congelate si incalzite, supe la plic si produse traditionale bulgaresti, gatite putin mai ciudat. Eu am catalogat serviciile de masa ca acel All Inclusive tip cantina. Vreau sa precizez ca nu doar romanii isi pun in farfurie un morman de mancare asa cum se mai zice. Nicidecum. Am vazut si alte nationalitati care merg pe principiul de "las' sa fie"... Din punctul meu de vedere a fost singura problema depistata aici. Personal la restaurant putin crispat. Probabil datorita galagiei care se facea in timpul mesei si multimii de oameni care alergau innebuniti sa prinda de mancare. Haos total.

Mici nereguli mai sunt si cu liftul. Minute bune de asteptat sa opreasca la etajul tau. Record 11 minute de stat :)):)). Si asta pentru ca eram cu bagaje. In rest pe scari, sus - jos, sport din plin. Mai greu era pentru cei varstnici.

Pentru sezlong pe plaja trebuia sa te trezesti dimineata la 5 si sa stai acolo pana cand iti venea familia sau grupul sa preia locatia :):)... Cum ma trezeam dimineata la 5 sa alerg la rasarit ii vedeam pe multi cum motzaiau pe plaja cu prosoape pe sezlong. Precizez ca piscina era la fix 3 metri de plaja si puteai sta lejer acolo si sa te deplasezi in mare. Probabil multi au si mintea ingusta. Serviciile la barul piscinei fara probleme. Din cand in cand se mai servea cate ceva la un minibar alaturat (gen fornetti). Se facea coada imensa de te lasai de pofte. La fel lumea innebunita dupa aglomeratie.

Programe si concursuri pe parrcursul zilei la piscina. Atmosfera placuta si distractiva.

Am sa caut si poze sa ridic aici.

Din punctul meu de vedere este o locatie si mai ales o zona ce se merita a veni, macar o singura data. Daca stergi cu buretele toate micile aspecte neplacute, chiar se merita macar pentru peisaj. Probabil as spune ca e a doua zona interesanta a Bulgariei dupa Duni. Si daca nu va deranjeaza problema cu servitul mesei chiar merita sa ajungi in zona aia. Sper sa va fie de folos aceste impresii. Drum bun celor care se gandesc sa viziteze acea zona.

Trimis de Cristi.I in 26.01.16 08:43:36
Validat / Publicat: 26.01.16 09:42:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur - Hotel Mimosa Albena - Ralitsa SUperior

VIZUALIZĂRI: 2865 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristi.I); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Panoram in dreapta hotelului

[26.01.16 09:19:28]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Royal Park Hotel [complex Royal Club Victoria], ELENITE" (deja existentă pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare.

Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazare - folosind linkul EDIT IMPRESII (afișat cu roșu mai sus, disponibil până la publicare - şi timp de 30 minute după aceasta).

După publicare, poți scrie eventual notele de la CAZARE sub formă de ECOU, le vom adăuga noi în caseta tehnică.

[26.01.16 10:02:47]

Interesante impresii si cum anul acesta merg pentru a 6 sau 7 oara in Bulgaria ma bucur ca merg din nou in acelsi loc - vezi impresii

Pentru mesele de seara am avut (in afara de cele obisnuite) o seara cu peste- si era un bucatar care avea ceva de impartit cu un imens peste din care iti taia si-ti punea in farfurie, o seara cu un ditamai jambonul din care tot asa te servea bucatarul, o seara gratar in aer liber. Repet, astea erau pe langa toate celelalte feluri.

Oricum locatia este frumoasa si cred ca de la etajul 7 se vedea marea minunat.

Cristi.IAUTOR REVIEW
[26.01.16 10:06:20]

@webmasterX - Rezolvat si cu cazarea, omisesem. Scuze. O zi buna...

Cristi.I, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Park Hotel [complex Royal Club Victoria]: