ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.01.2016
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 20.08.12
AUG-2015

Sejur in Palma de Mallorca - hotel Piñero Tal

Avionul spre Mallorca a avut o intarziere de 1 ora si de aceea am ajuns la hotel in jurul orei 11. Transferul de la aeroport la hotel s-a facut destul de repede, ghida agentiei ne-a informat ca numai noi la hotelul PineroTal nu avem cina si nici hrana rece… ceilalti turisti au avut noroc la celelalte hoteluri... Asa am pornit in cautare de hrana la 1 noaptea ... si am constatat ca desi era o ora tarzie lumea se plimba pe strazi si unele magazine erau deschise….

Hotelul Pinero Tal este situate in statiunea El Arenal, langa hotelul Reina del Mar si “sufocat” de cladiri de blocuri si magazine, nu foarte departe de plaja. Am ales statiunea El Arenal stiind ca este aproape de capitala Palma si ca autobuzele merg destul de bine (1.5E/pers pe sens). Camera noasta 406 ca si celelalte era spatioasa si luminoasa, cu balcon de unde se vedea dintr-o laterala, marea Mediterana…... Ce m-a surprins neplacut a fost ca nu era mini-bar in camera unde sa-ti depozitezi apa de baut…. (si la cel mai amarat hotel de la noi exista un mic frigider…. sau minibar). In rest cearceafurile si prosoapele curate, baia cu cada … fara uscator de par (trebuie sa dai la receptie o garantie de 20E ca sa-l primesti). Conectarea la internet se face tot cu bani (ai doar o singura ora gratis pe sejur si cu greu se incarca pag. de Facebook, de exemplu).

Sunt foarte multi nemti, olandezi care petrec pana spre dimineata si hotelul parka nu doarme niciodata …. asa ca noi nu ne-am prea odihnit…

Piscina este ok, apa mie mi s-a parut rece pentru ca nu prea bate soarele acolo unde e situata….

In schimb marea e calda, linistita, curata, la inceput e mica si trebuie sa te duci mai departe ca sa poti inota in voie… Plaja este cu nisip fin, f. f. aglomerata, dar daca ajungi in jur de ora 9.00 nu e problema sa-ti asezi prosopul langa un palmier …, de inchiriat doua sezlonguri si umbrela este 16.50 euro…. asa ca noi am preferat (ca majoritatea turistilor) sa facem plaja pe prosop si am cumparat o umbrela (pretul intre 5-10 euro).

Masa :Noi am avut demipensiune, mic dejun si cina –pe tot parcursu sejurului dimineata erau mezeluri de buna calitate, oua, cafea (foarte buna!), ceai, sucuri la dozator, iaurt, cereale, produse de patiserie, dulceata in cutiute mici (nu era comestibila, era amara), iar seara mancaruri specifice (ex. -paella cu fructe de mare), si cartofi prajiti sau natur, friptura de porc…. (o singura data a fost pui- aripioare!!!), de miel, …... supa-crema, prajituri de casa, crema de zaha ars, fructe, etc. … Bauturile si apa trebuia sa le cumperi-1euro paharul de Sangria si berea, iar apa 0,8 euro 1/2L.

Citisem comentariile pozitive despre mancarea din aceasta regiune, dar eu nu am fost impresionata de nimic in mod deosebit, intotdeauna am facut comparatie cu mancarea din Turcia si Grecia care ne-a placut mai mult ….

Excursii:Noi am optat pentru o singura excursie a agentiei “ barca piratilor” (fara pirati!), o croaziera pe mare de-a lungul coastei sudice (55E/pers.), mai mult pentru sarituri in apa de pe vas si innot in apele limpezi si calde ale Mediteranei.

Am mers de doua ori in capitala insulei, Palma, un oras frumos, plin de istorie, dar aglomerat. Catedrala La Seu (intrare 7E/pers. -aug. 2015), impunatoare si grandioasa prin zidurile care se inalta si Palatul Regal sunt “vedetele” zonei, iar Parc del Mar care se intinde in fata Catedralei este deosebit de frumos, cu muti palmieri si fantana arteziena.

Am colindat pe stradutele inguste si am admirat arhitectura cladirilor, am cumparat mici suveniruri de la magazinele intalnite la tot pasul si am poposit pe bancile parcurilor din centrul Palmei.

O alta escapada a fost la Palma Aquarium unde poti sa admiri (cum scrie si in brosura lor) 1000 de specii de pesti (din Mediterana si din mari tropicale), printre care 11 rechini, o gradina mediteraneana, o jungla etc. Biletul de intrare pt adulti este 24euro/pers (la copii nu mai stiu), dar daca ai o brosura cu Palma Aquarium ai reducere 3euro/pers- o poti lua din aeroport cand ajungi.

Per ansamblu nu pot spune ca nu mi-a placut, dar a fost sub asteptari. Oricum merita macar odata sa ajungeti in Mallorca.

Va doresc calatorii frumoase!

Trimis de Iulia_euxin in 21.01.16 16:50:59
Validat / Publicat: 21.01.16 18:46:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 6346 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Iulia_euxin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Catedrala La Seu-Palma

webmaster26 [21.01.16 17:05:59] »

@Iulia_euxin: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Pinero Tal Hotel [Arenal], MALLORCA" (nou-creată pe sait)

webmaster [21.01.16 18:46:56] »

@Iulia_euxin, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Iulia_euxin [21.01.16 20:47:22] »

@webmaster26 - multumesc, pozitionarea pe harta e ok

dany11 [26.01.17 20:36:56] »

@Iulia_euxin: Am şi eu o întrebare. Ştiţi cumva ca acest hotel să aibă unele camere ce oferă condiţii ceva mai modeste, incluse în oferte de genul "best deal"? Întreb pentru că am găsit pentru vara acestui an o ofertă la acest hotel, în perioada 22-29 iunie, demipensiune, transport inclus, la 1133 euro, "best deal". De la agenţie ni s-a spus că la "best deal" e posibil să primim vreo cameră ceva mai modestă decât standard, gen la parter sau cine ştie... preţul pentru camera standard este 1233. Dilema este dacă merită să dăm această diferenţă sau hotelul chiar are anumite camere pe care le oferă la un preţ inferior, sub forma "best deal". Mulţumesc.

Iulia_euxin [27.01.17 19:11:34] »

@dany11: nu pot sa-ti raspund la aceasta intrebare, este posibil sa fie si camere mai modeste dar eu nu stiu... totusi mai gandestete si poate alegi alt hotel... reina del mar sau whala balmes (e aproape de plaja) si au cam acelasi pret!!!

dany11 [27.01.17 19:19:13] »

@Iulia_euxin: ok. înţeleg că se prezentau mai bine cele două. caut să văd ce oferte sunt. mulţumesc!

dany11, Iulia_euxin