ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.01.2016
JAN-2016

Către satisfăcător

Croazieră MSC Musica: Emiratele Arabe // OMAN (ziua 5,6) - MUSCAT şi KHASAB

ZIUA 5 – orele 8.00–17.00 – MUSCAT capitala OMAN

ZIUA 6 – orele 9.00–18.00 – KHASAB (OMAN)

Cateva date nautice ziua 5:

Distanta de la Khor Al Fakkan la Muscat este de 166 mile nautice. Ruta prin Golful Omanului spre sud-est de-a lungul coatei Emiratelor Unite si a coastei Omanului.

Muscatul este renumit ca un port important inca de pe vremea romanilor. Capitala Omanului si-a pastrat traditiile impunand un regim de constructie mai joasa si doar in culorile alb sau bej. Aici ne-am axat tot pe Big Bus dar am plecat mai devreme ca sa putem face toata ruta.

eng.bigbustours.com/muscat/home.html

Si aici exista un Big Bus naveta care te ia de la nava si te duce la punctul 1 (Mutrah SUQ- piata traditionala). Tentatia este sa cobori si sa te plimbi prin bazar dar cel mai bine este sa o faci cand te intorci, adica dupa turul complet al busului care te readuce la punctul 1 pentru naveta spre nava.

Avand in vedere ca trebuia sa ne intoarcem la nava pana la ora 16.15, am intrebat ghida Big Bus inainte de imbarcare la care puncte ar fi bine sa ne oprim neaparat si pe care sa le mai sarim. Ne-a recomandat piata traditionala de la punctul 1, punctul 3 si punctul 9.

Am ajuns la punctul 3 unde este o plaja, o zona de cafenele la care am si oprit pentru o cafea si cateva poze. Atentie, in Oman moneda lor este foarte puternica si anume 2,60 dolari la un Real. Cafeaua pentru 2 persoane a fost ceva peste 2 reali, deci foarte scumpa. Am trecut pe langa Opera Regala, o constructie monumentala pe scena careia au cantat multe vedete internationale, era in lucru si o extindere la un centru cultural. Aveti mai multe puncte pe drum cum ar fi zona de muzee si un parc national, in plus puteti admira coasta dar si zonele centrale cu cladiri joase, albe sau bej. Nu pot sa spun ca am fost extraordinar de impresionata de oras pana am ajuns la punctul 9 si anume AL ALAM PALACE. Palatul este resedinta majestatii sale sultanul Qaboos al Omanului. Palatul nu se poate vizita pe interior dar este un punct de atractie turistica pentru ca arata spectaculos si se permit pozele in zona. Palatul are o istorie veche de 200 de ani si din anul 1972 cand a fost adaptat nevoilor sultanului, a devenit resedinta acestuia. Tot aici puteti vedea la oarecare distanta forturile Mirani si Jalali construite in secolul 16. Am stat cam jumatate de ora si am luat un alt Big Bus spre punctul 1, la bazar unde am vrut sa petrecem cam o ora. Pe drum puteti opri si la punctul 10, la cornisa (faleza), pentru niste poze.

Mutrah Suq sau bazarul este ca orice bazar care se respecta o increngatura de stradute cu magazine traditionale sclipitoare si pline de arome. Daca vreti sa cumparati un sal de casmir aici este locul potrivit. Il poti cumpara cam cu cat am dat noi pe 2 cafele. Eu aveam in plan sa cumpar niste uleiuri aromate pe care sa le folosesc mai apoi in apa din cada. Prima negociere a esuat deoarece mi-au cerut 39 de dolari pe un flacon de 50 de ml. L-a lasat mai apoi la 20 de dolari dar deja eram suparata pe vanzator si n-am mai luat. Am cumparat pe alta straduta tot cu 20 dar macar vanzatorul de acolo mi-a aratat diferenta intre uleiul de 20 si cel de 3 dolari. De aici am cumparat un flacon scump si unul ieftin. Acum ca am revenit acasa, am folosit din amandoua si cel ieftin abia se simte. Din cel scump pui foarte putin si cred ca va ajunge cam 1 an de facut baie in cada :-). Altceva nimic de interes, cine a mai fost in bazare prin tari arabe cam stie care e marfa. Ne-am intors apoi la nava.

Optiuni alternative prezentate de nava:

Muscatul mistic : 4 ore- 66 euro pax – cu vizita la Grand Mosque construita intre anii 1995-2001. Daca vreti sa vizitati moscheia trebuie ca femeile sa poarte haine cu maneca lunga si un sal sa le acopere parul. Atentie caci se cere ca hainele si salul sa nu fie albe. Barbatii nu au voie cu meneca scurta si nici in pantaloni scurti.

Forturile Nizwa si Jabrin: 8 ore cu masa inclusa – 96 euro pax

Tur panoramic Muscat si Nakhl: 7 ore cu masa inclusa – 93 euro pax

Excursie cu barca de lemn (DHOW): 2 ore jumatate 80 euro pax

Aventura offroad la Wadi Arbayeen : 7 ore jumatate- 100 euro pax

Dolphin Watch : 3 ore- 103 euro pax

Relaxare la Grand Hyatt Hotel : 6 ore cu pranz- 110 euro pax

Cateva date nautice ziua 6:

Plecarea din portul Muscat se face la ora 17 cu destinatia Khasab si se va naviga in timpul serii in apropierea coastei Iranului. Distanta fata de Khasab este de 162 mile nautice. De dimineata nava va trece iarasi prin stramtoarea Hurmuz pentru a reintra in Golful Persic si a se indrepta spre destinatia Khasab unde va ajunge la ora 9.00.

In Khasab nu prea ai ce sa faci. Trebuie musai sa iei o excursie de la nava si anume:

Tur de oras si Bukha: - 3 ore jumatate 50 euro pax. Se viziteaza Fort Khasab construit in sec 17 de catre portughezi

Excursie cu barca de lemn (Dhow) in fiorduri – 4 ore - 80 euro pax. Se viziteaza apele Musandam - Norvegia Arabiei – orase de pescari si Telegraph Island

Safari la Jebel Harim - 4 ore 96 euro pax. este vorba de un munte inalt de 2097m, cel mai mare din peninsula Musandam. Exista si o oprire la satul de beduini Sayah.

Pe motiv ca forturi portugheze am mai vazut iar drumurile prea lungi cu microbuzul imi dadeau ameteli, am hotarat sa ne ducem doar in „oras” cu o naveta de la nava.

Orasul este defapt ca o autogara, o parcare mare cu cateva magazine si 2 cafenele cu mese de plastic. Era extrem de cald poate cea mai calda zi din excursie. Am dat o tura prin piata si am facut cateva fotografii la o moscheie, singura parte frumoasa din oras. Am mai negociat o sticluta de ulei aromat, deci cu cea de la Muscat am deja rezerve pentru 2 ani.

Am hotarat sa stam putin la una dintre cafenelele cu mese de plastic din parcare sa bem o cafea si sa ne intoarcem la nava pentru o alta zi de plaja la bord. Am cerut 3 cafele baiatului care ne servea. Am aflat ca are si WI-Fi (foarte binevenit) contra 1 dolar de utilizator. Trei cafele plus 2 Wi-Fi, 5 dolari. Cafeaua de la automat. Veneau masini in parcare, clacsonau si li se aducea cafeaua la pachet. De unde am tras concluzia ca era varianta de" drive-in" din Khasab. Intre timp am aflat ca baialtul care a adus cafeaua era si patronul cafenelei. Venit in Oman de 20 de ani, castiga cam 1400 de dolari pe luna si ramanea cam cu 60% dupa ce platea scoala copiilor, chiriile, etc. Dar mai bine, zicea el, decat ar fi fost in India tara lui natala.

Am plecat fara parere de rau si am petrecut o minunata zi de plaja pe puntea navei. Urma o zi plina la Dubai.

Trimis de Noha in 19.01.16 19:31:59
Validat / Publicat: 19.01.16 22:03:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 4284 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Noha); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 fort in cadrul palatului regal
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

Yolanda
[20.01.16 08:08:54]

Multumesc pentru ca ne-ai împartasit aceste informatii f utile si detailate. Am printat acest review pentru o viitoare croaziera, ca sa ma descurc mai bine intr-o zona in care te simti lost in space.

Pentru anul acesta am în vizor o croaziera Insulele Canare & Maroc, am sa citesc toate review-urile pentru a fi bine pregatita. Site-ul AFA e super!

[20.01.16 08:49:24]

@Yolanda - Multumesc pentru apreciere. Mai scriu si o ultima parte cat de repede despr vas si conditiile de cazare. Daca ai tip sa-l citesti pentru ca sper ca va util.

mariana07
[24.01.16 21:01:57]

@Noha - Ma bucur ca am gasit review-ul tau despre croaziera din Dubai. Imi este de mare folos pentru ca in martie plec si eu in aceasta croaziera. Pentru ziua de Dubai m-am gandit sa iau big bus.

[24.01.16 21:22:24]

@mariana07 - Vezi ca in Dubai ajunge vineri care este ca sambata la noi. Soferu la care am inchiriat masina ne-a spus ca o parte din obiectivele de pe big bus gen muzee sunt inchise. Nu avea nici un interes sa ne minta pentru ca era "antamat" pe 6 ore si era in interesul lui sa ne la se la un muzeu si sa astpte inloc sa conduca tot timpul. Daca vrei big bus si la Abu Dhabi sau Muscat cumpara in prima zi tichetul combinat pentru toate 3 zilele pentru ca iese semnificativ mai ieftin. Daca mai e nevoie de ceva scrie-mi si raspund. Sunt 4 parti la review, poate te ajuta

mariana07
[24.01.16 21:33:54]

@Noha - Prima zi nu am cum sa vizitez Dubaiul pentru ca de la aeroport ajung la vas, a doua zi este la Abu Dhabi si a treia zi este pe mare. Asa ca ramane vizita doar pentru ultima zi, ziua de vineri. Poate mai intalnesc romani pe nava si ne cuplam pentru un tur cu taxiul.

[24.01.16 23:25:10]

Eu vorbeam de penultima zi, la intoarcere cand ajungi vineri, adica ziua 7. In prima zi nici noi nu am vizitat nimic. Poti citi toate articolele in ordinea lor.

mariana07, Noha, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Musica: