ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.01.2016
ÎNSCRIS: 12.06.11
JAN-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 ani

Pensiunea Domnescu din Capitala Saliste

In familia noastra eu ma ocup de planificarea iesirilor, din care toti membrii sus numitei organizatii ar trebui sa se intoarca fericiti si stapaniti de un puternic sentiment de admiratie fata de descoperitorul locatiei supreme (cu ajutorul site-ului AFA bineinteles). Si uite asa intr-o seara de octombrie o spaima fara temei l-a cuprins pe capul familiei in urma intrebarii care tot plutea in aer in ultima vreme: noi unde Mergem de sarbatorile de iarna?

Si ajutorul de unde credeti ca imi vine? De la colegul nostru Safta Radu (caruia ii multumesc pentru recomandare) care postase un review despre pensiunea din titlu, care, nu stiu cum dar il avea pe "vino-ncoa", asa ca o prezint ca pe o optiune finala membrilor familiei, propunand si o mica planicare pe zile: o zi vizitam Cetatea Alba Carolina, o zi la ski la Paltinis (copii, ca noi nu suntem in stare) si o zi la Sibiu cu Zoo, parcuri, centrul istoric si ce mai putem vedea!

Pai si ce credeti, ca am gasit vreo camera de Sarbatori? Va dati seama ca nu! Asa ca ne-am multumit cu o rezervare pentru 4-8 ianuarie (nu a fost nevoie de avans), care a adus pacea si linistea in sanul familiei!

Saliste este capitala Marginimii, o zona din imprejurimile Sibiului pe fosta granita austro-ungara, care pastreaza inca vie arhitectura de odinioara. Nu vezi vile si nici prea mult plastic, ci un tipic arhitectural sasesc, cu porti mari, acoperisuri din tigla rosie si case vopsite in culori pastel: verde pal, roz prafuit, galben pai sau galben gutuie. Simboluri de Craciun si luminite la ferestre, dar anticipez muscatele si florile de pe la porti din primavara! Biserici-monument vechi, mirosind a tamaie si istorie. Saliste, un "oras ca la tara" dintr-o salba de localitati in care merita sa te opresti nitel in fiecare!

Vorbele lui Nicolae Iorga ilustreaza mult mai bine acest "Mare Sat al Romanilor":

"Săliştea e lăcaşul celei mai depline frumuseţi româneşti în faţă, trup, port, limbă, moravuri, sat mare şi bogat care seamană mai mult cu o republică a ţăranilor români".

La pensiune ajungi foarte usor odata ce ai intrat im Saliste si urmaresti indicatoarele care te indruma catre cetatea dacica din localitatea vecina Tilisca. Apoi, pe straduta ingusta vezi pe partea stanga reclama pensiunii. Intram pe poarta si mergem in curtea din spate unde parcam. Cobaram din masina si ne dezmortim oasele intepenite dupa un drum de noua ore cu ninsori si coduri colorate de viscol. Privim in jur si ne place ce vedem! O curte mare, in care se poate parca in siguranta, marginita de terase de vara, foisoare si alte acareturi si in spate "un picior de plai" amenajat cu cateva terase care se pierde in padurea de brazi ce delimiteaza proprietatea.

Ne cunoastem si amfitrionii, pe doamna Marilena si domnul Costel care ne si iau in primire. Doamna Marilena ne ofera doua camere duble in locul triplei rezervate, fara alte pretentii financiare, iar noi acceptam bucurosi, alegand camerele 4 si 5. Iar domnul Costel afland ca ne era cam foame, ne pregateste o ciorbita ardeleneasca de vacuta din care reusesc sa dovedesc doua portii cu ajutorul unui "sirop de prune" in culoarea mierii, si trec si la felul doi, unde ma lupt vitejeste cu o portie zdravana de friptura de porc la tava cu ciuperci si alte cele. Mai stam la taclale cu gazdele despre imprejurimi, despre ce mai mancam zilele urmatoare, despre traiul din Marginime si, dupa ce le asculti istorisirile iti dai seama ca ai in fata ta doi oameni pe care nu i-a rapus rutina zilnica, care fac cu mare placere tot ce este nevoie pentru a multumi clientii si care sunt mandri de ceea ce au realizat!

Dar cum timpul trece repede intr-o companie placuta, iar gazdele noastre au si alte treburi de rezolvat, ne retragem in camere pentru o binemeritata odihna! Camerele sunt spatioase si curate, sunt mochetate, cate doua paturi de o persoana lipite intre ele, paturi suplimentare si prosoape in dulap, televizor led, semnal wireless bun, camera 5 cu vedere spre strada si camera 4 cu vedere spre padurea de brazi. Cum pe etaj am fost doar noi cazati, ne-am permis sa lasam usile deschise pentru a circula liber dintr-o camera in cealalta! Caldura si apa calda asigurate in permanenta de centrala pe lemne.

Dimineata ne prezentam la micul dejun la ora stabilita, masa era aranjata, cafeluta, ceai, platouri cu tot felul de bunatati, intampinati de gazdele noastre care se asigura ca totul este in regula, apoi se retrag discrete. Urmeaza vizita la Cetatea Alba Carolina, o frumusete, pe care am descoperit-o pe indelete, fiind foarte putini turisti, apoi retur la pensiune, cina cu ciorbita si o cricala delicioasa cu muraturi, apoi prajituri de casa si ne retragem pe la camerele noastre.

Prima jumatate a celei de a trei zi o dedicam sporturilor albe la Arena Platos, Paltinis iar restul zilei vizitam Zoo Sibiu, care este foarte frumoasa si ne intoarcem la pensiune unde domnul Costel ne asteapta cu niste carnita de la garnita, cu o mamaliguta imbracata in branza de burduf si muraturi, de am reusit sa recuperam toate caloriile de care scapasem in ziua respectiva.

A patra zi, pentru ca ningea atat de frumos, luam la pas orasul Saliste, apoi la pensiune pentru o bulgareala pe cinste, dat cu sania si ridicarea unui om de zapada. Seara luam ceva mai usor, niste preparate pe baza de fish, si deja incepem sa ne gandim la drumul catre casa.

Dimineata, ne luam la revedere de la gazdele noastre cu urari de bine si imbratisarile de rigoare si pornim la drum cu gandul ca musai trebuie sa mai venim si pe timpul verii!

Daca o recomand? Sigur ca DA!

Trimis de danup in 19.01.16 10:52:52
Validat / Publicat: 19.01.16 11:21:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI.

VIZUALIZĂRI: 2341 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danup); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Din colectia de papusi
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

Safta Radu
    [19.01.16 14:06:29]

Salutare!

Faptul că aţi ales această pensiune ca urmare a review-ului meu nu poate decât să mă bucure. Pe unde voi călători, dacă am să constat că locul unde ajung merită să fie văzut şi de alţii, îl voi recomanda cu toată convingerea.

Vacanţe frumoase vă doresc!

danupAUTOR REVIEW
    [19.01.16 18:03:39]

@Safta Radu - Si eu ma bucur ca v-am urmat sfatul si nu ne-a fost rau deloc! Toate cele bune!

danup, Safta Radu
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Domnescu [Săliște]: